Kočka v bytě. 2 + 1 tip z kočičí psychologie pro šťastné soužití

Kočky mají nezkrotnou povahu a divokou duši. Vyznávají volnost, ale s trochou vůle se relativně snadno stanou příjemnými společníky v každé domácnosti. Jestliže se vám podaří získat jejich přízeň, zajistit jejich základní potřeby a zabavit je, mnohonásobně vám to vrátí. Odmění se vám příjemnou společností a vrnivou atmosférou, kterou v bytě může zajistit jedině kočka.

Úvodní foto: Pixabay.com

Předně je však třeba respektovat povahu kočky…

1. Nezkrotná povaha a temperament

Kočka se řídí svými instinkty. Je to sice domestikované zvíře, ale zůstalo zcela nezávislé, tím se zásadně liší od psa. Ve všech situacích se projevuje přirozená divokost a temperament kočky, který však respektující chovatel ocení. Respekt je to, co zajistí chovateli šťastné soužití s kočkou. Respekt a láska jsou dvě hlavní ingredience spokojeného vztahu kočky a jejího chovatele, potvrzují to i sami chovatelé.

Je potřeba respektovat osobnost a temperament kočky. Temperament přitom žádné kočce nebrání v tom, aby svému chovateli projevovala náklonnost a lásku jako žádné jiné zvíře. Temperament se pochopitelně odvíjí i od konkrétního plemene. Zatímco taková norská lesní kočka nebo kočka bengálská mají temperamentu na rozdávání a budou jistě potřebovat příležitost k vybití přebytečné energie, taková exotická nebo perská kočka patří mezi klidná plemena, které nejsou tak náročná na zabavení (ačkoli jsou na druhé straně náročnější na péči o srst).

I klidná kočka, zvláště pokud je to kočka v bytě bez přístupu ven, však bude potřebovat dostatek podnětů. Každá vnitřní kočka potřebuje nějak zaměstnat. Když se kočka nudí, zlobí a chová se tak, že to jejímu chovateli není příjemné. To potvrzuje i Klára Vodičková Nevečeřalová, expertka na kočičí psychologii a výchovu koček. Ta pro server iDnes.cz uvedla:

Kočka vymýšlí kraviny, protože se nudí. Má v sobě prostě příliš energie a potřebuje ji vybít. Kočky běžně spí skoro 20 hodin denně, tím shromažďuj energii na lov. Jenže kočka v bytě nemá co lovit. Pokud po vás kočka skočí, znamená to jedinou věc: Málo si s ní hrajete.

Jak kočku zabavit?

Jak se postarat o to, aby se kočka nenudila a tedy ani nezlobila? Od toho jsou nejrůznější kočičí hračky, od těch nejjednodušších až po sofistikované interaktivní hračky. Pokud nejde přímo o interaktivní hračky, kočka většinou vyžaduje i aktivitu chovatele. Hrát si je pro kočku přirozeností a zdaleka to neplatí jenom pro koťata.

Hrajte si se svoji kočkou, chcete-li aby byla šťastná a spokojená! Kočičí zábavu v bytě zprostředkovávají také různé prolézačky, šplhadla a škrabadla. Škrabadla jsou současně způsobem, jak zajistit péči o drápky kočky a jsou také prevencí poničeného nábytku (nemá-li kočka škrabadlo, udělá si škrabadlo třeba z gauče, křesla apod.). Jako skvělá zábava pro kočky často poslouží i okno s výhledem ven. Pozorování dění venku, zvláště poletujících ptáčků, je pro kočku báječným rozptýlením.

Cats Chattering at Bird!

Video: Kočky pozorují ptáčky z okna (a vydávají přitom zvláštní zvuk), Youtube

2. Touha po klidu a bezpečí

Na jedné straně kočka vyniká svým temperamentem, živostí a aktivitou, na druhé straně je to mistr odpočinku. Je jako jin – jang, spojení protikladů. Definuje ji výjimečná až výbušná energie, hravost, ale také mimořádná schopnost relaxovat a ohromující klid, který dokáže předat i svému chovateli. Ten by však měl klid své kočce dopřát a v domácnosti zajistit.

Jak kočce zajistit klid?

Kočka má v sobě jako zenový mistr vnitřní klid. Pro ten však potřebuje pocit bezpečí. Je to teritoriální zvíře a musí mít kousek místa jenom pro sebe, kde ji nebude nic rušit. I proto má kočka tak ráda krabice a nejrůznější skrýše, místa, kde se může schovat před celým světem a má je jen pro sebe.

Schovávání má pro kočky svůj smysl. Pro spokojenost kočky v bytě je třeba obstarat, aby se kočka měla kam schovat, když bude mít touhu se schovat. Právě ke schovávání slouží nejrůznější kočičí skrýše, odpočívadla nebo kočičí pelíšky.

10 Nápadů Pro Uspořádání Života Kočky

Video: Soužití s kočkou a praktické nápady (Youtube)

Hygiena a čistá domácnost

Každá kočka potřebuje krmivo a vodu, tedy i patřičné misky. Na druhé straně je pak třeba zachytit odpadní produkty zažívání tak, aby domácnost zůstala čistá a voňavá. Právě k tomu slouží kočičí toaleta. Vedle pelíšku, odpočívadla, škrabadla a hraček patří k základnímu vybavení každé domácnosti s kočkou samozřejmě i kočičí toaleta se stelivem. Bez ní to s kočkou v bytě nepůjde.

Jak na čistou domácnost s kočkou?

Kočky jsou čistotná zvířata, a tak ocení i čistotu a úklid v domácnosti. V čisté a uklizené domácnosti se bude žít dobře kočkám i jejich chovatelům. Předpokladem je pravidelné vyčesávání kočky (v závislosti na délce a hustotě srsti), protože chlupy ke kočkám prostě patří. Vyčesávání omezí podíl chlupů, které budete muset uklízet. Významným pomocníkem se stane vysavač, nejlépe kvalitní vysavač, který zbytečně nevíří vzduch a zachytává maximum nečistot. Nejde totiž jen o chlupy, ale i kousky kůže nebo také jemný prach ze steliva.

Na druhé straně není žádoucí žádná agresivní chemie. Zvířata jsou mnohem citlivější než lidé, a tak by jim chemické čističe mohly způsobit potíže. Nejde jen o samotné prostředky, ale i jejich nebezpečné výpary, které zvířecí sliznice zachycují mnohem snáze než sliznice lidské. Všechny chemické čističe i dezinfekce přitom mají šetrnější ekologické alternativy v podobě ekologické drogerie.

Jak na účinný a současně šetrný úklid?

K dispozici je celá paleta ekologické drogerie. Nejlevnější ekologický čistič představuje obyčejný ocet, který si poradí se špínou, mastnotou i vodním kamenem. Ocet zabraňuje množení bakterií a plísní. Funguje jako přírodní dezinfekce, ještě lépe pak v kombinaci s esenciálními oleji, například esenciálním olejem levandule. Levandule nese dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové účinky. Jde přitom o přírodní produkt, který nezatěžuje domácnost ani životní prostředí. Více se dozvíte v článku: Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně

Každý úklid je účinný dle toho, jak spolupůsobí čtyři základní faktory:

 • chemie
 • teplota
 • čas
 • síla

Použitá chemie (čističe, desinfekce a mycí prostředky) jsou pouze jedním z faktorů účinnosti úklidu. Na výsledku – čistotě v domácnosti se podílí také teplota vody, čas působení a mechanická síla použitá při úklidu. Významnou roli v čistící síle pochopitelně hrají i čistící pomůcky (hadříky, houbičky, kartáče), ale i chytří pomocníci jako parní čistič, mop nebo zmiňovaný vysavač.

REKLAMA

 TIP OD KOCOURA

Není vysavač jako vysavač. Klasické vysavače rozvíří prach, který se po vysátí opět usadí v domácnosti. V prachu je přitom mnoho potenciálních alergenů, kousíčků chlupů, kůže a dalších organických i anorganických nečistot, kterých bychom se rádi zbavili…

Jde to! Jen je třeba si opatřit řádný vysavač, který dokáže zachytit i ten nejjemnější prach. Takový je například vodní vysavač Hyla se samočistícím rotačním separátorem. Nabízí i praktické nástavce, mezi kterými nechybí nástavec určený pro vyčesávání koček i dalších domácích mazlíčků.

Kočky milují, když je vysáváte Hylou

Video: Vyčesávání kočky s pomocí vysavače (Youtube)

Literatura

 • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
 • Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
 • Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
 • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
 • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.

Internetové zdroje

/1/ Hron, L.: Kočky mluví na férovku, tvrdí zvířecí psycholožka Klára Vodičková. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 24. března 2017 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/klara-vodickova-psycholozka-rozhovor.A170318_2313040_hobby-mazlicci_bma

/2/ Hronová, Z.: Nevychovaná kočka je podobný zabiják jako nevychovaný pes, říká kočičí psycholožka. Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 26. leden 2018 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/televize/kocka-neni-pes-kocici-psycholozka-klara-vodickova/r~e8f51190012111e8b6830cc47ab5f122/

/3/ Když si vaše kočka zaslouží sezení u psychologa. Tchiboblog.cz [online]. Tchiboblog.cz, 2020 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: https://tchiboblog.cz/kdyz-si-vase-kocka-zaslouzi-sezeni-u-psychologa/

/4/ Kalmusová, I.: Na psí a kočičí nervy pomáhá klidný přístup, psycholog nebo přírodní veterinární přípravky. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet, 27. prosince 2017 [cit. 2019-11-24]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/na-psi-a-kocici-nervy-pomaha-klidny-pristup-psycholog-nebo-prirodni-veterinarni-pripravky-274

/5/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/6/ Nováková, J.: Zvířecí psycholog Skácel: Za psychické potíže psů a koček může většinou člověk. Sebevraždy zvířat jsou výjimkou. Euro.cz [online]. Praha: Mladá fronta, 14. ledna 2020 [cit. 2020-01-14]. Dostupné z: https://www.euro.cz/udalosti/zvireci-psycholog-skacel-za-psychicke-potize-psu-a-kocek-muze-vetsinou-clovek-sebevrazdy-zvirat-jsou-vyjimkou-1479785

/7/ Richterová, K.: Na kočku funguje jedině směnný obchod. Na bázi strachu si u ní respekt nezískáte, říká psycholožka. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 28. června 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/kocka-kocky-chovani-lide-mnoukani-selma-pes-domaci-mazlicci_2006281944_jgr

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka v bytě. 2 + 1 tip z kočičí psychologie pro šťastné soužití

Kočky mají nezkrotnou povahu a divokou duši. Vyznávají volnost, ale s trochou vůle a poznatků kočičí psychologie se relativně snadno stanou příjemnými společníky v každé domácnosti. Chce to respekt ke zvířeti a jeho potřebám.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (3 votes)

2 názory na “Kočka v bytě. 2 + 1 tip z kočičí psychologie pro šťastné soužití”

 1. Potřebuji poradit: Mám dva kocoury, starší patnáctiletý je kastrovaný, cca 3 kg, celý život s námi žije v domě, s volným přístupem ven. Před dvěma roky jsme si přivezli kotě (kříženec s mainskou kočkou – cca 7 kg). Mladý se už druhou zimu snaží seniora vždy před zimou vyštvat z domu (s výjimkou přístupu k misce s krmením, najíst se doma smí. A senior se „podle námi nepostřehnutého příkazu mladého“ důsledně chová, zůstává venku i mrazivých nocích, a dokonce nikdy neulehne (nespí) na místě, kde poležel mladý, který seniorovi takto cíleně znepřístupní každé místo, kde by si mohl v klidu pospat, a to i venku. JAK MUŽEME KOČIČÍHO KMETA OCHRÁNIT před tichou agresí mladého? Dokážete nám poradit?

  1. Dobrý den Ireno, díky za dotaz, ač odpověď rozhodně není jednoduchá. Na dálku, bez znalosti a pozorování kocourů mě nenapadá nic jiného, než prostě na pár dnů/nocí znemožnit přístup ven oběma. Jednak tak zajistíte, že senior nebude mrznout, jednak by mělo být snazší vypozorovat, jakou taktiku ten mladý pro vypuzení druhého používá – a snažit se mu ji zatrhnout… Rozhodně bych ale byla na straně staršího, slabšího a dlouhodobě zvyklého být doma, možná i tak, že bych mladého nechala vyzkoušet, co to je být v zimě venku (ale to v extrémním případě). Přeji, ať si teplo domova užíváte celá smečka! Od kocoura zdraví Radka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *