Kočka v bytě. 2 + 1 tip z kočičí psychologie pro šťastné soužití

Kočka v bytě

Kočky mají nezkrotnou povahu a divokou duši. Vyznávají volnost, ale s trochou vůle se relativně snadno stanou příjemnými společníky v každé domácnosti. Jestliže se vám podaří získat jejich přízeň, zajistit jejich základní potřeby a zabavit je, mnohonásobně vám to vrátí. Odmění se vám příjemnou společností a vrnivou atmosférou, kterou v bytě může zajistit jedině kočka.

Předně je však třeba respektovat povahu kočky…

 

Nezkrotná povaha a temperament

Kočka se řídí svými instinkty. Je to sice domestikované zvíře, ale zůstalo zcela nezávislé, tím se zásadně liší od psa. Ve všech situacích se projevuje přirozená divokost a temperament kočky, který však respektující chovatel ocení. Respekt je to, co zajistí chovateli šťastné soužití s kočkou. Respekt a láska jsou dvě hlavní ingredience spokojeného vztahu kočky a jejího chovatele, potvrzují to i sami chovatelé.

Je potřeba respektovat osobnost a temperament kočky. Temperament přitom žádné kočce nebrání v tom, aby svému chovateli projevovala náklonnost a lásku jako žádné jiné zvíře. Temperament se pochopitelně odvíjí i od konkrétního plemene. Zatímco taková norská lesní kočka nebo kočka bengálská mají temperamentu na rozdávání a budou jistě potřebovat příležitost k vybití přebytečné energie, taková exotická nebo perská kočka patří mezi klidná plemena, které nejsou tak náročná na zabavení (ačkoli jsou na druhé straně náročnější na péči o srst).

I klidná kočka, zvláště pokud je to kočka v bytě bez přístupu ven, však bude potřebovat dostatek podnětů. Každá vnitřní kočka potřebuje nějak zaměstnat. Když se kočka nudí, zlobí a chová se tak, že to jejímu chovateli není příjemné. To potvrzuje i Klára Vodičková Nevečeřalová, expertka na kočičí psychologii a výchovu koček. Ta pro server iDnes.cz uvedla:

Kočka vymýšlí kraviny, protože se nudí. Má v sobě prostě příliš energie a potřebuje ji vybít. Kočky běžně spí skoro 20 hodin denně, tím shromažďuj energii na lov. Jenže kočka v bytě nemá co lovit. Pokud po vás kočka skočí, znamená to jedinou věc: Málo si s ní hrajete.

 

Jak kočku zabavit?

Jak se postarat o to, aby se kočka nenudila a tedy ani nezlobila? Od toho jsou nejrůznější kočičí hračky, od těch nejjednodušších až po sofistikované interaktivní hračky. Pokud nejde přímo o interaktivní hračky, kočka většinou vyžaduje i aktivitu chovatele. Hrát si je pro kočku přirozeností a zdaleka to neplatí jenom pro koťata.

Hrajte si se svoji kočkou, chcete-li aby byla šťastná a spokojená! Kočičí zábavu v bytě zprostředkovávají také různé prolézačky, šplhadla a škrabadla. Škrabadla jsou současně způsobem, jak zajistit péči o drápky kočky a jsou také prevencí poničeného nábytku (nemá-li kočka škrabadlo, udělá si škrabadlo třeba z gauče, křesla apod.). Jako skvělá zábava pro kočky často poslouží i okno s výhledem ven. Pozorování dění venku, zvláště poletujících ptáčků, je pro kočku báječným rozptýlením.

 

Video: Kočky pozorují ptáčky z okna (a vydávají přitom zvláštní zvuk)

 

Touha po klidu a bezpečí

Na jedné straně kočka vyniká svým temperamentem, živostí a aktivitou, na druhé straně je to mistr odpočinku. Je jako jin – jang, spojení protikladů. Definuje ji výjimečná až výbušná energie, hravost, ale také mimořádná schopnost relaxovat a ohromující klid, který dokáže předat i svému chovateli. Ten by však měl klid své kočce dopřát a v domácnosti zajistit…

 

Jak kočce zajistit klid?

Kočka má v sobě jako zenový mistr vnitřní klid. Pro ten však potřebuje pocit bezpečí. Je to teritoriální zvíře a musí mít kousek místa jenom pro sebe, kde ji nebude nic rušit. I proto má kočka tak ráda krabice a nejrůznější skrýše, místa, kde se může schovat před celým světem a má je jen pro sebe.

Schovávání má pro kočky svůj smysl. Pro spokojenost kočky v bytě je třeba obstarat, aby se kočka měla kam schovat, když bude mít touhu se schovat. Právě ke schovávání slouží nejrůznější kočičí skrýše, odpočívadla nebo kočičí pelíšky.

 

Video: Soužití s kočkou a praktické nápady

 

Hygiena a čistá domácnost

Každá kočka potřebuje krmivo a vodu, tedy i patřičné misky. Na druhé straně je pak třeba zachytit odpadní produkty zažívání tak, aby domácnost zůstala čistá a voňavá. Právě k tomu slouží kočičí toaleta. Vedle pelíšku, odpočívadla, škrabadla a hraček patří k základnímu vybavení každé domácnosti s kočkou samozřejmě i kočičí toaleta se stelivem. Bez ní to s kočkou v bytě nepůjde.

 

Jak na čistou domácnost s kočkou?

Kočky jsou čistotná zvířata, a tak ocení i čistotu a úklid v domácnosti. V čisté a uklizené domácnosti se bude žít dobře kočkám i jejich chovatelům. Předpokladem je pravidelné vyčesávání kočky (v závislosti na délce a hustotě srsti), protože chlupy ke kočkám prostě patří. Vyčesávání omezí podíl chlupů, které budete muset uklízet. Významným pomocníkem se stane vysavač, nejlépe kvalitní vysavač, který zbytečně nevíří vzduch a zachytává maximum nečistot. Nejde totiž jen o chlupy, ale i kousky kůže nebo také jemný prach ze steliva.

Na druhé straně není žádoucí žádná agresivní chemie. Zvířata jsou mnohem citlivější než lidé, a tak by jim chemické čističe mohly způsobit potíže. Nejde jen o samotné prostředky, ale i jejich nebezpečné výpary, které zvířecí sliznice zachycují mnohem snáze než sliznice lidské. Všechny chemické čističe i dezinfekce přitom mají šetrnější ekologické alternativy v podobě ekologické drogerie.

 

Jak na účinný a současně šetrný úklid?

K dispozici je celá paleta ekologické drogerie. Nejlevnější ekologický čistič představuje obyčejný ocet, který si poradí se špínou, mastnotou i vodním kamenem. Ocet zabraňuje množení bakterií a plísní. Funguje jako přírodní dezinfekce, ještě lépe pak v kombinaci s esenciálními oleji, například esenciálním olejem levandule. Levandule nese dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové účinky. Jde přitom o přírodní produkt, který nezatěžuje domácnost ani životní prostředí. Více se dozvíte v článku: Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně

Každý úklid je účinný dle toho, jak spolupůsobí čtyři základní faktory:

  • chemie
  • teplota
  • čas
  • síla

Použitá chemie (čističe, desinfekce a mycí prostředky) jsou pouze jedním z faktorů účinnosti úklidu. Na výsledku – čistotě v domácnosti se podílí také teplota vody, čas působení a mechanická síla použitá při úklidu. Významnou roli v čistící síle pochopitelně hrají i čistící pomůcky (hadříky, houbičky, kartáče), ale i chytří pomocníci jako parní čistič, mop nebo zmiňovaný vysavač.

 

 TIP OD KOCOURA

Není vysavač jako vysavač. Klasické vysavače rozvíří prach, který se po vysátí opět usadí v domácnosti. V prachu je přitom mnoho potenciálních alergenů, kousíčků chlupů, kůže a dalších organických i anorganických nečistot, kterých bychom se rádi zbavili…

Jde to! Jen je třeba si opatřit řádný vysavač, který dokáže zachytit i ten nejjemnější prach. Takový je například vodní vysavač Hyla se samočistícím rotačním separátorem. Nabízí i praktické nástavce, mezi kterými nechybí nástavec určený pro vyčesávání koček i dalších domácích mazlíčků.

 

Video: Vyčesávání kočky s pomocí vysavače

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor – zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

/3/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/4/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *