Kočka v bytě. 2 + 1 tip z kočičí psychologie pro šťastné soužití

Kočka v bytě

Kočky mají nezkrotnou povahu a divokou duši. Vyznávají volnost, ale s trochou vůle se relativně snadno stanou příjemnými společníky v každé domácnosti. Jestliže se vám podaří získat jejich přízeň, zajistit jejich základní potřeby a zabavit je, mnohonásobně vám to vrátí. Odmění se vám příjemnou společností a vrnivou atmosférou, kterou v bytě může zajistit jedině kočka.

Předně je však třeba respektovat povahu kočky…

 

1. Nezkrotná povaha a temperament


Kočka se řídí svými instinkty. Je to sice domestikované zvíře, ale zůstalo zcela nezávislé, tím se zásadně liší od psa. Ve všech situacích se projevuje přirozená divokost a temperament kočky, který však respektující chovatel ocení. Respekt je to, co zajistí chovateli šťastné soužití s kočkou. Respekt a láska jsou dvě hlavní ingredience spokojeného vztahu kočky a jejího chovatele, potvrzují to i sami chovatelé.

Je potřeba respektovat osobnost a temperament kočky. Temperament přitom žádné kočce nebrání v tom, aby svému chovateli projevovala náklonnost a lásku jako žádné jiné zvíře. Temperament se pochopitelně odvíjí i od konkrétního plemene. Zatímco taková norská lesní kočka nebo kočka bengálská mají temperamentu na rozdávání a budou jistě potřebovat příležitost k vybití přebytečné energie, taková exotická nebo perská kočka patří mezi klidná plemena, které nejsou tak náročná na zabavení (ačkoli jsou na druhé straně náročnější na péči o srst).

I klidná kočka, zvláště pokud je to kočka v bytě bez přístupu ven, však bude potřebovat dostatek podnětů. Každá vnitřní kočka potřebuje nějak zaměstnat. Když se kočka nudí, zlobí a chová se tak, že to jejímu chovateli není příjemné. To potvrzuje i Klára Vodičková Nevečeřalová, expertka na kočičí psychologii a výchovu koček. Ta pro server iDnes.cz uvedla:

Kočka vymýšlí kraviny, protože se nudí. Má v sobě prostě příliš energie a potřebuje ji vybít. Kočky běžně spí skoro 20 hodin denně, tím shromažďuj energii na lov. Jenže kočka v bytě nemá co lovit. Pokud po vás kočka skočí, znamená to jedinou věc: Málo si s ní hrajete.

Jak kočku zabavit?

Jak se postarat o to, aby se kočka nenudila a tedy ani nezlobila? Od toho jsou nejrůznější kočičí hračky, od těch nejjednodušších až po sofistikované interaktivní hračky. Pokud nejde přímo o interaktivní hračky, kočka většinou vyžaduje i aktivitu chovatele. Hrát si je pro kočku přirozeností a zdaleka to neplatí jenom pro koťata.

Hrajte si se svoji kočkou, chcete-li aby byla šťastná a spokojená! Kočičí zábavu v bytě zprostředkovávají také různé prolézačky, šplhadla a škrabadla. Škrabadla jsou současně způsobem, jak zajistit péči o drápky kočky a jsou také prevencí poničeného nábytku (nemá-li kočka škrabadlo, udělá si škrabadlo třeba z gauče, křesla apod.). Jako skvělá zábava pro kočky často poslouží i okno s výhledem ven. Pozorování dění venku, zvláště poletujících ptáčků, je pro kočku báječným rozptýlením.

Cats Chattering at Bird!

Video: Kočky pozorují ptáčky z okna (a vydávají přitom zvláštní zvuk)

 

2. Touha po klidu a bezpečí


Na jedné straně kočka vyniká svým temperamentem, živostí a aktivitou, na druhé straně je to mistr odpočinku. Je jako jin -- jang, spojení protikladů. Definuje ji výjimečná až výbušná energie, hravost, ale také mimořádná schopnost relaxovat a ohromující klid, který dokáže předat i svému chovateli. Ten by však měl klid své kočce dopřát a v domácnosti zajistit…

Jak kočce zajistit klid?

Kočka má v sobě jako zenový mistr vnitřní klid. Pro ten však potřebuje pocit bezpečí. Je to teritoriální zvíře a musí mít kousek místa jenom pro sebe, kde ji nebude nic rušit. I proto má kočka tak ráda krabice a nejrůznější skrýše, místa, kde se může schovat před celým světem a má je jen pro sebe.

Schovávání má pro kočky svůj smysl. Pro spokojenost kočky v bytě je třeba obstarat, aby se kočka měla kam schovat, když bude mít touhu se schovat. Právě ke schovávání slouží nejrůznější kočičí skrýše, odpočívadla nebo kočičí pelíšky.

10 Nápadů Pro Uspořádání Života Kočky

Video: Soužití s kočkou a praktické nápady

 

Hygiena a čistá domácnost


Každá kočka potřebuje krmivo a vodu, tedy i patřičné misky. Na druhé straně je pak třeba zachytit odpadní produkty zažívání tak, aby domácnost zůstala čistá a voňavá. Právě k tomu slouží kočičí toaleta. Vedle pelíšku, odpočívadla, škrabadla a hraček patří k základnímu vybavení každé domácnosti s kočkou samozřejmě i kočičí toaleta se stelivem. Bez ní to s kočkou v bytě nepůjde.

Jak na čistou domácnost s kočkou?

Kočky jsou čistotná zvířata, a tak ocení i čistotu a úklid v domácnosti. V čisté a uklizené domácnosti se bude žít dobře kočkám i jejich chovatelům. Předpokladem je pravidelné vyčesávání kočky (v závislosti na délce a hustotě srsti), protože chlupy ke kočkám prostě patří. Vyčesávání omezí podíl chlupů, které budete muset uklízet. Významným pomocníkem se stane vysavač, nejlépe kvalitní vysavač, který zbytečně nevíří vzduch a zachytává maximum nečistot. Nejde totiž jen o chlupy, ale i kousky kůže nebo také jemný prach ze steliva.

Na druhé straně není žádoucí žádná agresivní chemie. Zvířata jsou mnohem citlivější než lidé, a tak by jim chemické čističe mohly způsobit potíže. Nejde jen o samotné prostředky, ale i jejich nebezpečné výpary, které zvířecí sliznice zachycují mnohem snáze než sliznice lidské. Všechny chemické čističe i dezinfekce přitom mají šetrnější ekologické alternativy v podobě ekologické drogerie.

Jak na účinný a současně šetrný úklid?

K dispozici je celá paleta ekologické drogerie. Nejlevnější ekologický čistič představuje obyčejný ocet, který si poradí se špínou, mastnotou i vodním kamenem. Ocet zabraňuje množení bakterií a plísní. Funguje jako přírodní dezinfekce, ještě lépe pak v kombinaci s esenciálními oleji, například esenciálním olejem levandule. Levandule nese dezinfekční, antibakteriální a protiplísňové účinky. Jde přitom o přírodní produkt, který nezatěžuje domácnost ani životní prostředí. Více se dozvíte v článku: Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně

Každý úklid je účinný dle toho, jak spolupůsobí čtyři základní faktory:

  • chemie
  • teplota
  • čas
  • síla

Použitá chemie (čističe, desinfekce a mycí prostředky) jsou pouze jedním z faktorů účinnosti úklidu. Na výsledku -- čistotě v domácnosti se podílí také teplota vody, čas působení a mechanická síla použitá při úklidu. Významnou roli v čistící síle pochopitelně hrají i čistící pomůcky (hadříky, houbičky, kartáče), ale i chytří pomocníci jako parní čistič, mop nebo zmiňovaný vysavač.

 

 TIP OD KOCOURA

Není vysavač jako vysavač. Klasické vysavače rozvíří prach, který se po vysátí opět usadí v domácnosti. V prachu je přitom mnoho potenciálních alergenů, kousíčků chlupů, kůže a dalších organických i anorganických nečistot, kterých bychom se rádi zbavili…

Jde to! Jen je třeba si opatřit řádný vysavač, který dokáže zachytit i ten nejjemnější prach. Takový je například vodní vysavač Hyla se samočistícím rotačním separátorem. Nabízí i praktické nástavce, mezi kterými nechybí nástavec určený pro vyčesávání koček i dalších domácích mazlíčků.

Kočky milují, když je vysáváte Hylou

Video: Vyčesávání kočky s pomocí vysavače

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

/3/ Proč naše kočka líná? Je línání normální? Stav srsti vypovídá o zdravotním stavu zvířete. Česká-kočka.cz [online]. Brno: Česká-kočka.cz, 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: http://www.ceska-kocka.cz/clanky-chlupy.html

/4/ VIDEO: Pomoc s péčí o srst vaše kočka ocení. Při línání dvojnásob. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 27. března 2019 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/linani-srsti-u-kocek-a-pravidelne-vycesavani-ci-koupel.A190319_120602_hobby-mazlicci_mce

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *