Péče o srst psa. Co by měl vědět každý odpovědný chovatel?

Srst psaSrst je typickým znakem každého psa. Je to také jeden ze základních indikátorů zdravotního stavu a kondice. Kvalita srsti vypovídá o zdraví psa, o kvalitě jeho stravy i péči, kterou zvířeti věnuje chovatel. Samozřejmě jsou tu i dědičné faktory…

Strava pro kvalitní srst · Česání, vyčesávání a kartáčování · Koupání psa

 

Srst a strava psa


Srst a kůže psa potřebuje výživu zevnitř, stejně jako jakýkoliv jiný orgán.

Pro růst srsti a kůže je dle Vandy Holé z Veterinárního centra spotřebováno až 25 % denního příjmu proteinů. Projevem nedostatku základních živin ve stravě je onemocnění kůže, poškozená srst bez pigmentu, nadměrné vypadávání chlupů nebo tvorba lupů.

Vedle bílkovin jsou pro kvalitu srsti nezbytné i tuky, především nenasycené mastné kyseliny, a to ve správném poměru. Nejrůznější záněty kůže mohou být projevem nedostatku či nesprávného poměru mastných kyselin v krmivu.

Pro kvalitu srsti jsou nezbytné i vitamíny -- vitamín A, vitamín E nebo vitamíny skupiny B, stejně jako minerální látky jako je zinek. Nedostatek zinku ve stravě může vyústit například ve zhoršené hojení ran.

O propojení mezi kvalitou srsti a výživou vypovídá i potravinová intolerance a alergie na konkrétní složky stravy. Může jít o konkrétní bílkoviny, ale nezřídka psi citlivě reagují také na různá chemická aditiva krmiva. Alergie a intolerance se v mnoha případech projevují právě v podobě kožních potíží.

Training Tips CZ - Část 41 Péče o srst I.část

Video: Péče o srst psa

 

Česání, vyčesávání a kartáčování


Péče o srst sestává v první řadě ze zajištění kvalitní stravy psa. Ta je základem všeho.

Péče o srst psa samozřejmě zahrnuje i pravidelné česání, vyčesávání a kartáčování. Dochází přitom k odstranění uvolněných chlupů z kožichu. Srst každému psa se totiž pravidelně odměňuje a uvolněným chlupům se tak nedá vyhnout. Nejde přitom jenom o období línání, kdy je chlupů více než obvykle. Chlupy psovi vypadávají během celého roku.

Vyčesávání srsti je rituálem zajišťujícím čistotu psa, který současně dokáže odhalit možná kožní onemocnění, parazity či jiné zdravotní problémy zvířete. Navíc dochází k masírování pokožky a jejímu lepšímu prokrvení, což zvířeti prospívá. Psovi i jeho pánovi prospívá vyčesávání i jako způsob utužení vzájemného vztahu.

Frekvence vyčesávání a použité pomůcky se odvíjí od konkrétního typu srsti.

  • Některé typy srsti, zejména kratší drsná srst vyžaduje péči v podobě tzv. trimování. Jde o vytrhávání odumřelých chlupů. Trimováním dochází i uvolnění místa pro nové chlupy, podporuje obnovu srsti.
  • Psi s dlouhou srstí potřebují především pravidelné kartáčování, které odstraní ze srsti odumřelé chlupy. Kartáčování je také prevencí nepříjemného a nevzhledného plstnatění srsti.
  • Zvýšenou péči o srst vyžadují psi s hedvábnou srstí, jako je jorkšírský teriér, maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, afghánský chrt aj. Vyčesávání by u těchto psů mělo být každodenní záležitostí.

 

ČÍM VYČESÁVAT?

V široké paletě pomůcek pro vyčesávání, jako jsou kartáče, hřebeny, hrabla, vyčesávací rukavice aj. najdete i speciální pomůcku, která se označuje jako furminátor. Oproti jiným pomůckám je furminátor šetrnější a jemnější k srsti a pokožce psa, ačkoliv vyčesávání s furminátorem vyžaduje určitý cvik. Ještě jemnější a šetrnější alternativou furminátoru je speciální hrablo s plastovou, nikoliv kovovou hlavicí. Najdete ho pod označením Foolee Easee. Hrablo Folee Easee k zakoupení je v eshopu Čistá pohodatady najdete recenzi.

New FoOlee Easee - brush for animals

Video: Vyčesávání srsti psa s Foolee Easee

 

Koupání psa


Pokud má pes klasickou srst, tedy rovnou a hladkou, bez koupání se téměř obejde. Použití čisticích prostředků narušuje přirozený mastný film srsti a kůže. To platí i pro speciální šampon pro psy. Pro čištění je tak lepší použít pouze vlhký hadřík.

Pokud se pes koupe, radí na webu Chovatelka.cz veterinář MVDr. Zdeněk Cvrček dodržet tři klíčová pravidla…

Tři podmínky koupání psa:

  • Koupat psa pouze tehdy, je-li k tomu vhodné počasí, resp. jsou podmínky pro vysušení srsti psa.
  • Vždy psa po koupeli řádně vysušit ručníkem.
  • Preventivně ošetřit uši psa kapkami do uší (alternativou je i ušní olej).

Není pes jako pes

Zatímco většině psů obecně časté koupání neprospívá, jinak je tomu u psů s kadeřavou či hedvábnou srstí. Ta je náročnější na péči a bez koupání se zpravidla neobejde, vyžaduje také mnohem častější česání. I proto si někteří chovatelé péči o srst usnadňují tím, že psa ostříhají.

Hedvábná a kadeřavá srst je pro stříhání jako stvořená, na rozdíl od jiných typů srsti. Před samotným stříháním je však vždy nutné srst psa připravit, a to právě koupáním a důkladným pročesáním. Koupání a vyčesávání (před stříháním) je také službou, kterou dnes nabízejí psí salóny.

VLOG: Velké páteční koupání | Markéta Venená

Video/vlog: Velké páteční koupání psa, tedy tří psů

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *