Péče o srst psa. Co by měl vědět každý odpovědný chovatel?

Srst je typickým znakem každého psa. Je to také jeden ze základních indikátorů zdravotního stavu a kondice. Kvalita srsti vypovídá o zdraví psa, o kvalitě jeho stravy i péči, kterou zvířeti věnuje chovatel. Samozřejmě jsou tu i dědičné faktory…

Strava pro kvalitní srst – Česání, vyčesávání a kartáčování – Koupání psa

Srst a strava psa

Srst a kůže psa potřebuje výživu zevnitř, stejně jako jakýkoliv jiný orgán.

Pro růst srsti a kůže je dle Vandy Holé z Veterinárního centra spotřebováno až 25 % denního příjmu proteinů. Projevem nedostatku základních živin ve stravě je onemocnění kůže, poškozená srst bez pigmentu, nadměrné vypadávání chlupů nebo tvorba lupů.

Vedle bílkovin jsou pro kvalitu srsti nezbytné i tuky, především nenasycené mastné kyseliny, a to ve správném poměru. Nejrůznější záněty kůže mohou být projevem nedostatku či nesprávného poměru mastných kyselin v krmivu.

Pro kvalitu srsti jsou nezbytné i vitamíny – vitamín A, vitamín E nebo vitamíny skupiny B, stejně jako minerální látky jako je zinek. Nedostatek zinku ve stravě může vyústit například ve zhoršené hojení ran.

O propojení mezi kvalitou srsti a výživou vypovídá i potravinová intolerance a alergie na konkrétní složky stravy. Může jít o konkrétní bílkoviny, ale nezřídka psi citlivě reagují také na různá chemická aditiva krmiva. Alergie a intolerance se v mnoha případech projevují právě v podobě kožních potíží.

Training Tips CZ - Část 41 Péče o srst I.část

Video: Péče o srst psa (Youtube)

Česání, vyčesávání a kartáčování

Péče o srst sestává v první řadě ze zajištění kvalitní stravy psa. Ta je základem všeho.

Péče o srst psa samozřejmě zahrnuje i pravidelné česání, vyčesávání a kartáčování. Dochází přitom k odstranění uvolněných chlupů z kožichu. Srst každému psa se totiž pravidelně odměňuje a uvolněným chlupům se tak nedá vyhnout. Nejde přitom jenom o období línání, kdy je chlupů více než obvykle. Chlupy psovi vypadávají během celého roku.

Vyčesávání srsti je rituálem zajišťujícím čistotu psa, který současně dokáže odhalit možná kožní onemocnění, parazity či jiné zdravotní problémy zvířete. Navíc dochází k masírování pokožky a jejímu lepšímu prokrvení, což zvířeti prospívá. Psovi i jeho pánovi prospívá vyčesávání i jako způsob utužení vzájemného vztahu.

Frekvence vyčesávání a použité pomůcky se odvíjí od konkrétního typu srsti.

  • Některé typy srsti, zejména kratší drsná srst vyžaduje péči v podobě tzv. trimování. Jde o vytrhávání odumřelých chlupů. Trimováním dochází i uvolnění místa pro nové chlupy, podporuje obnovu srsti.
  • Psi s dlouhou srstí potřebují především pravidelné kartáčování, které odstraní ze srsti odumřelé chlupy. Kartáčování je také prevencí nepříjemného a nevzhledného plstnatění srsti.
  • Zvýšenou péči o srst vyžadují psi s hedvábnou srstí, jako je jorkšírský teriér, maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, afghánský chrt aj. Vyčesávání by u těchto psů mělo být každodenní záležitostí.

REKLAMA

ČÍM VYČESÁVAT?

V široké paletě pomůcek pro vyčesávání, jako jsou kartáče, hřebeny, hrabla, vyčesávací rukavice aj. najdete i speciální pomůcku, která se označuje jako furminátor. Oproti jiným pomůckám je furminátor šetrnější a jemnější k srsti a pokožce psa, ačkoliv vyčesávání s furminátorem vyžaduje určitý cvik. Ještě jemnější a šetrnější alternativou furminátoru je speciální hrablo s plastovou, nikoliv kovovou hlavicí. Najdete ho pod označením Foolee Easee. Hrablo Folee Easee k zakoupení je v eshopu Čistá pohodatady najdete recenzi.

New FoOlee Easee - brush for animals

Video: Vyčesávání srsti psa s Foolee Easee (Youtube)

Koupání psa

Pokud má pes klasickou srst, tedy rovnou a hladkou, bez koupání se téměř obejde. Použití čisticích prostředků narušuje přirozený mastný film srsti a kůže. To platí i pro speciální šampon pro psy. Pro čištění je tak lepší použít pouze vlhký hadřík.

Pokud se pes koupe, radí na webu Chovatelka.cz veterinář MVDr. Zdeněk Cvrček dodržet tři klíčová pravidla…

Tři podmínky koupání psa:

  • Koupat psa pouze tehdy, je-li k tomu vhodné počasí, resp. jsou podmínky pro vysušení srsti psa.
  • Vždy psa po koupeli řádně vysušit ručníkem.
  • Preventivně ošetřit uši psa kapkami do uší (alternativou je i ušní olej).

Není pes jako pes

Zatímco většině psů obecně časté koupání neprospívá, jinak je tomu u psů s kadeřavou či hedvábnou srstí. Ta je náročnější na péči a bez koupání se zpravidla neobejde, vyžaduje také mnohem častější česání. I proto si někteří chovatelé péči o srst usnadňují tím, že psa ostříhají.

Hedvábná a kadeřavá srst je pro stříhání jako stvořená, na rozdíl od jiných typů srsti. Před samotným stříháním je však vždy nutné srst psa připravit, a to právě koupáním a důkladným pročesáním. Koupání a vyčesávání (před stříháním) je také službou, kterou dnes nabízejí psí salóny.

Training Tips CZ - Část 43 Koupání

Video: Koupání psa (Youtube)

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Holá, V.: Zoo-veterina.cz [online]. Veterinární centrum, 2020 [cit. 2018-12-25]. Dostupné z: https://www.zoo-veterina.cz/zajimave-clanky#

/2/ Řehořová, K.: Péče o srst psa – veterinář radí.  Chovatelka.cz [online]. Ostrava: Railsformers, 29. září 2006 [cit. 2019-12-28]. Dostupné z: https://chovatelka.cz/clanek/pece-o-srst-psa-veterinar-radi

/3/ Co je chloubou zdravého hafáka? Přece zdravá psí srst. Dafík.cz [online]. Dafík.cz, 28. listopad 2016 [cit. 2019-12-28]. Dostupné z: http://www.dafik.cz/chloubou-zdraveho-hafaka-psi-srst/

/4/ Knihová, P.: Jak zlepšit kvalitu srsti psa? Veterinárnípéče.cz [online]. Plzeň: Penecos-N, 2020 [cit. 2019-12-28]. Dostupné z: https://www.veterinarnipece.cz/jak-zlepsit-kvalitu-srsti-psa-3080.html

/5/ Kalmusová, I.: Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet , 27. květen 2020  [cit. 2019-12-28]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/jak-pecovat-o-psi-srst-a-predchazet-jejimu-zacuchani-pomuze-cesani-koupele-a-spravna-vyziva-333

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Péče o srst psa. Co by měl vědět každý odpovědný chovatel?

Srst je typickým znakem každého psa. Kvalita srsti vypovídá o zdraví psa, o kvalitě jeho stravy i péči, kterou zvířeti věnuje chovatel. Co by měl každý chovatel vědět?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | SRST PSA | BYDLENÍ S CHLUPÁČI

Stříhání psů

Nejoblíbenější, nejzajímavější i nejbláznivější psí účesy. I stříhání psů řídí móda

Nutno podotknout, že některá psí plemena jsou na stříhání zcela nevhodná, resp. na stříhání je nevhodná jejich srst. Srst psa má svoji podstatnou funkci, kterou bychom svému mazlíčkovi neměli odpírat. Na druhé straně byli vyšlechtěni i psi, pro které je stříhání samozřejmostí. Chlupy jim rychle dorůstají, a tak je pro ně stříhání velkou službou. Typicky…

Pes v bytě

Pes v bytě: téma opředené mnoha mýty. Jak je to doopravdy?

Patří pes vůbec do bytu, anebo ne? To je dilema. Každý chovatel (a nezřídka i nechovatel) má na toto téma svůj vlastní názor, často bohužel zbytečně vyostřený. V tomto článku vám představíme některé z těch méně kontroverzních, o to rozumnějších pohledů zkušených chovatelů, psích trenérů nebo veterinářů…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *