Nejoblíbenější, nejzajímavější i nejbláznivější psí účesy. Co teď frčí, pokud jde o stříhání psů?

Nutno podotknout, že některá psí plemena jsou na stříhání zcela nevhodná, resp. na stříhání je nevhodná jejich srst. Srst psa má svoji podstatnou funkci, kterou bychom svému mazlíčkovi neměli odpírat. Na druhé straně byli vyšlechtěni i psi, pro které je stříhání samozřejmostí. Chlupy jim rychle dorůstají, a tak je pro ně stříhání velkou službou. Typicky jsou zástupci takových plemen pudlové.

Pudlové · Výstavní střihy · Klasický střih · Moderní střih · Nevýstavní střihy · Jorkšíři · Střih “na westíka” · Kreativní střihy  · Střih Boo · Psí salóny

 

Pudlové – psi s kadeřavou srstí

Kadeřavá (kudrnatá) srst pudlů, která je bez podsady, stříhání přímo vyžaduje, jinak plstnatí a způsobuje psovi potíže. To platí i pro další plemena s kudrnatou srstí (kerry blue teriér, portugalský vodní pes). Kudrnatá, navíc hedvábná srst charakterizuje i plemena, jako je bišonek, boloňský psík aj.

Pokud jde o pudla, konkrétní střihy psa určuje standard plemene. Výstavní pes má tedy střih jasně daný, u těch ostatních psů je zejména na majiteli, jak psa nechá ostříhat (anebo nenechá).

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Gambucci (@laura_gambucci),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Amy (@marcasite_poodles),

 

Výstavní střihy pudla (dle standardu plemene)

Klasický střih (standardní, lví střih)

Původní střih pudla připomínal lva. Pochází z doby, kdy byl pudl využíván výhradně jako lovecký pes, potažmo vodní pes. Zadní partie se vyholovala, aby mokré chlupy netáhly psa ke dnu, ulehčovaly mu plavání a současně se snáze vysoušely. V přední části se nechávala tzv. deka, která chránila životně důležité orgány psa uložené v hrudníku, např. při útoku kořisti. Klouby zdobily náramky, aby je udržovaly v teple.

Klasický střih postupně nahradily střihy další…

Moderní střih

Moderní střih pudla pochází ze sedmdesátých let minulého století. Pro svoji praktičnost a snadnou údržbu je populární dodnes, a to zejména u nevýstavních psů. Na výstavách jsou přece jenom upřednostňovány efektnější střihy jako například střih anglický (sedlový), který je typický bohatou srstí na hlavě. Variantou anglického střihu je i tzv. baby střih.

Mezi výstavní střihy pudla patří ještě střih kontinentální, který odhaluje zadní partie a vyžaduje tak dokonalý postoj končetin.

Nevýstavní střihy pudla

Zejména u psích seniorů je i vidění střih skandinávský, kdy je psovi ponechána bohatá srst téměř všude, vyjma uší a ocasu, které jsou vyholeny. Střih holandský psovi ponechává na ocasu bambuly. Dlouhá srst je členěna pruhy krátké srsti s jasnými hranicemi, podobně jako u střihu západopacifického. Ostré hranice bohaté a na krátko ostříhané srsti definují i střih karakulský, který pochází ze třicátých let z Německa, kde je také široce oblíbený.

Střih jehněčí (kučeravý) je charakteristický poměrně krátkou srstí po celém těle, nechybí bambule na ocasu. Naopak bambule není povinná pro střih sportovní, kdy se chlupy po celém těle stříhají na krátko tak, aby byla srst co nejméně náročná na péči.

Právě u pudlů je vidět, jak stříhání psů podléhá módním trendům. Zuzana Holčapková z psího salónu v Lišově to řekla v rozhovoru pro iRozhlas.

U stříhání pudlů je móda znát, každé tři až čtyři roky se začnou střihy měnit tak, jak diktují módní trendy. Vesty se začnou dělat trochu jinak. Bambule se různě posunují…

Psí salón Athena- stříhání jorkšírského teriéra

Video: Psí salón -- stříhání jorkšírského teriéra

 

Jorkšíři a další psi s hedvábnou srstí

Dlouhé chlupy s hedvábnou strukturou, podobné lidským vlasům. To je typický znak jorkšírského teriéra a dalších plemen, jako je maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, ale také afghánský chrt aj.

Srst příjemná na pohled je méně příjemná na péči, chovatel jorkšíra je postaven před velké nároky na údržbu srsti psa. Srst je třeba pravidelně česat, často je nutné rozplétat zacuchané chlupy, aby srst byla skutečně hladká a hebká. Vyčesávání psa by mělo být každodenní rutinou.

Vyčesávání psa zabraňuje cuchání srsti a tvorbě smotků. Odstraňuje uvolněné chlupy a je způsobem čištění srsti. Dochází také k masírování pokožky psa, utužuje se pouto mezi zvířetem a jeho pánem, který má navíc možnost prozkoumat zdravotní stav psa.

 

ČÍM VYČESÁVAT?

Frekvence vyčesávání i použité vyčesávací pomůcky se odvíjí od typu srsti. Vyčesávání prospěje každému psovi, ať již má srst hedvábnou, kudrnatou, hladkou či hrubou, ať již má srst bez podsady nebo s podsadou.

Každý chovatel si musí mezi širokou paletou vyčesávacích pomůcek najít ty, které sednou srsti konkrétního plemene a konkrétního psa. Dle typu, struktury, hustoty a délky srsti to může být obyčejný vyčesávací kartáč či hřeben, vyčesávací rukavice či třeba speciální hrablo – furminátor či jeho alternativa s plastovou hlavicí Fooleee Easee.

Foolee Easee představuje propracovaný vyčesávací kartáč, který umožňuje účinné, ale šetrné a bezpečné vyčesávání. Jeho použití (použití furminátoru obecně) vyžaduje trochu cviku, přece jenom nejde o hřeben či kartáč. Jakmile si však člověk a chlupáč na furminátor zvyknou, už by neměnily… Foolee Easee se dá navíc lehce kombinovat s výkonným vysavačem Hyla, tedy je možné srst vyčesávat a vysávat současně.

Hrablo Folee Easee k zakoupení je v eshopu Čistá pohodatady najdete recenzi.

New FoOlee Easee - brush for animals

 

Jorkšír a jeho stříh „na westíka“

Stříhání srsti má nejenom estetické důvody, ale také důvody ryze praktické. Ostříhaná srst se snáze udržuje a nepřekáží v pohybu. Střih dodá psovi pěstěný vzhled, přitom právě péče je u ostříhané srsti jednodušší. Variací střihů není u jorkšíra zdaleka tolik jako u zmiňovaného pudla. Většinou se jedná o střih označovaný „na westíka“, který se u konkrétních psů může lišit v drobných detailech.

Jorkšírský teriér je v současnosti jedním z těch módních plemen, se kterým se setkáváme stále častěji. Zatímco výstavní psi mají srst dlouhou, srst těch ostatních se zastřihává. To vysvětluje ve svém článku Jorkšír je jen jeden, ale… Ing. Irena Lukešová z chovatelské stanice pudlů Cassiepia, která se také profesionálně zabývá úpravou psů (článek byl zveřejněn také v časopise Pes přítel člověka 7/2011).

Zatímco výstavní pudl se ve svém střihu může klidně procházet v parku, výstavní jorkšírský teriér běžně chodí pouze se zabalíčkovanou srstí a jeho krása je tak k vidění pouze na výstavách.

Výstavní pes má sice nádhernou srst, ale ta zachytává mnoho nečistot, snadno se láme a ničí, proto ji chovatelé chrání. Standardní jorkšírský teriér pěstěnou, extrémně dlouhou srst a hmotnost do třech kilogramů. Jiná než stříbrná barva se zlatými znaky je nepřípustná. Standard nepřipouští barevné variety ani střihovou úpravu.

To nic nemění na tom, že v praxi se setkáváme s „jorkšíry“ mnoha barevných variací, velikostí i střihů. Srst takových psů pak nemusí být právě hedvábná, ale i vatovitá, řídká, drátovitá nebo dokonce kudrnatá.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený TheDog-Chochi (@mr.chochi_the_yorkie),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Cody Yorkie 🐾 (@cody.yorkie_11),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kannoli (@misskannoli),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Yorkie Terrier (@yorkiecutedog),

 

Kreativní střihy

Standardní (výstavní) střihy nebo sportovní -- praktické střihy dnes ve velkém doplňují kreativní střihy. Střihy psa mohou být elegantní i extravagantní (často je pak doplňuje dokonce i barvení srsti). Módní trendy určuje především Asie. To v článku pro iDnes potvrzuje i psí holička Adéla Trepáková.

Frčí vystřihávání ornamentů do srsti, zvláště srdíčka nebo šipky. Pudlům se dnes úplně nevyholuje čenich, ale nechává se tam zvláštní boulička, pompónek. Jorkšíři zase mají módně zasrstěná ouška. Nebo se vystříhává tlamička dokulata -- to proto, aby pes získal výraz štěněte. Ten je v současnosti žádoucí, to také potvrzuje obliba střihu boo, kdy pejsek vypadá jako plyšáček.

Boo - The World's Cutest Dog Video Compilation | Pomeranian Puppies cute pet

Video: Pomeranian Boo

 

Boo střih

Dnes se jako Boo dokonce mylně označuje rasa pomeranian (někdy zaměňovaná za německého trpasličího špice). Právě pes plemene pomeranian se jménem Boo tento načechraný střih proslavil. Vypadal jako nadýchaný medvídek a byl označován za nejroztomilejšího psa na světě. Stal se hvězdou sociálních sítí, jenom na Facebooku si získal 16 milionů fanoušků.

Střih Boo původně vznikl kvůli plstnaté srsti, kterou nešlo rozčesat. Chovatelé pejska se tak rozhodli pro radikální proměnu. Srst psa po celém těle ostříhali na minimální délku, srst hlavy ponechali delší a zastřihli do pravidelného kulovitého tvaru.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Buddy Boo Blue Benny Bean (@buddyboowaggytails),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Buddy Boo Blue Benny Bean (@buddyboowaggytails),

Na začátku roku 2019 pes pošel, údajně se na tom podepsal i smutek po svém psím kamarádovi Buddym který uhynul v roce 2017. Střih Boo však dodnes kopíruje mnoho a mnoho chovatelů po celém světě, a nemusí jít přitom pouze o psy vzácné rasy pomeranian.

Popularita střihu Boo nemění nic na tom, že ho někteří chovatelé odsuzují jako nepřirozený. Dle článku na webu Webfordog.cz má jít pouze o módní výstřelek, který psovi nepřináší nic dobrého. Radost páníčků z toho, že jejich pes vypadá jako plyšová hračka, údajně nestojí za trvalé poškození srsti, které radikální ostříhání nebo oholení psa může způsobit. Na to upozorňuje i chovatelská stanice Střípek snů. Nutno podotknout, že tento názor nesdílejí jednotně všichni chovatelé.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený פומרניין_סטייל (@pomeranian_style1),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený פומרניין_סטייל (@pomeranian_style1),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený פומרניין_סטייל (@pomeranian_style1),

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený פומרניין_סטייל (@pomeranian_style1),

 

 

Psí salóny

Jakkoli mohou některé módní střihy vypadat komicky, péči o srst psa by chovatel neměl podceňovat, zvláště u plemen s kadeřavou a hedvábnou srstí. Svého psa samozřejmě může stříhat i sám doma, ale pokud to nezvládá, nic mu nebrání obrátit se na odborníka. Psí salóny dnes nabízejí profesionální služby, čím dříve si na návštěvu salónu pes zvykne, tím lépe. Psí holička doporučuje první návštěvu psího salónu mezi druhým a třetím měsícem věku psa. Před stříháním je nutné psa vykoupat, dokonale vyčesat a ideálně vyfoukat do rovna. To vysvětluje Kateřina Jonášová z psího salónu…

Chcete-li opravdu slušivý střih psa, musíte jeho srst na stříhání dobře připravit. Srst musí být rozčesaná, vyčesaná, vykoupená a vysušená. Výjimkou jsou psi, kteří se upravují trimováním. Srst se trimuje nekoupaná, ani ta by však neměla být znečištěná.

Stříhání psa je uměním, které dnes nabízejí moderní psí salóny. Mnoho profesionálních střihačů, psích kadeřníků, tzv. groomerů se k této profesi dostalo, protože propadlo kouzlu určitého plemena, na které se pak také specializují.

Anna Laukner, Péče o psa: jednoduše, správně, příjemně

Grooming Guide - Toy Poodle Pet or Salon Trim - Pro Groomer

Video: Grooming -- stříhání psa

Internetové zdroje: 

/1/ Furminátor -- zkušenosti? iFauna.cz [online]. Brno: iFauna.cz, 12. dubna 2015 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.ifauna.cz/psi/diskuse/detail/2923699/furminator

/2/ Jaký je nejlepší kartáč na vyčesávání koček? Diskuse serveru emimino.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 6. května 2017 [cit. 2019-10-12]. Dostupné z: https://www.emimino.cz/diskuse/jaky-je-nejlepsi-kartac-na-vycesavani-kocek-287867/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Těší nás, že za námi stojí partneři, kteří nám v rámci spolupráce dávají veškerý prostor pro zachování autenticity a co nejkvalitnějšího obsahu. Za to jim děkujeme.

Radka Křivánková

Radka Křivánková

Content Manager & redaktor at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí. Nabízím inspiraci pro šťastný domov, a spokojenost. Kdo jsem? Jsem obyvatel planety Země, obdivovatel přírody, nadšený chovatel, pěstitel, bylinkář nebo aromaterapeut. Jsem také redaktor, kreativec nebo stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím obsah, nejenom na webu U KOCOURA DOMA.
Radka Křivánková