Nejoblíbenější, nejzajímavější i nejbláznivější psí účesy. I stříhání psů řídí móda

Nutno podotknout, že některá psí plemena jsou na stříhání zcela nevhodná, resp. na stříhání je nevhodná jejich srst. Srst psa má svoji podstatnou funkci, kterou bychom svému mazlíčkovi neměli odpírat. Na druhé straně byli vyšlechtěni i psi, pro které je stříhání samozřejmostí. Chlupy jim rychle dorůstají, a tak je pro ně stříhání velkou službou. Typicky jsou zástupci takových plemen pudlové.

Úvodní foto: Pixabay.com

Pudlové – Výstavní střihy – Klasický střih – Moderní střih – Nevýstavní střihy – Jorkšíři – Střih „na westíka“ – Kreativní střihy – Střih Boo – Psí salóny

Pudlové – psi s kadeřavou srstí

Kadeřavá (kudrnatá) srst pudlů, která je bez podsady, stříhání přímo vyžaduje, jinak plstnatí a způsobuje psovi potíže. To platí i pro další plemena s kudrnatou srstí (kerry blue teriér, portugalský vodní pes). Kudrnatá, navíc hedvábná srst charakterizuje i plemena, jako je bišonek, boloňský psík aj.

Pokud jde o pudla, konkrétní střihy psa určuje standard plemene. Výstavní pes má tedy střih jasně daný, u těch ostatních psů je zejména na majiteli, jak psa nechá ostříhat (anebo nenechá).

Fotogalerie: Pudlové – střihy

Foto, zdroj: Instagram

Výstavní střihy pudla (dle standardu plemene)

Klasický střih (standardní, lví střih)

Původní střih pudla připomínal lva. Pochází z doby, kdy byl pudl využíván výhradně jako lovecký pes, potažmo vodní pes. Zadní partie se vyholovala, aby mokré chlupy netáhly psa ke dnu, ulehčovaly mu plavání a současně se snáze vysoušely. V přední části se nechávala tzv. deka, která chránila životně důležité orgány psa uložené v hrudníku, např. při útoku kořisti. Klouby zdobily náramky, aby je udržovaly v teple.

Klasický střih postupně nahradily střihy další…

Moderní střih

Moderní střih pudla pochází ze sedmdesátých let minulého století. Pro svoji praktičnost a snadnou údržbu je populární dodnes, a to zejména u nevýstavních psů. Na výstavách jsou přece jenom upřednostňovány efektnější střihy jako například střih anglický (sedlový), který je typický bohatou srstí na hlavě. Variantou anglického střihu je i tzv. baby střih.

Mezi výstavní střihy pudla patří ještě střih kontinentální, který odhaluje zadní partie a vyžaduje tak dokonalý postoj končetin.

Nevýstavní střihy pudla

Zejména u psích seniorů je i vidění střih skandinávský, kdy je psovi ponechána bohatá srst téměř všude, vyjma uší a ocasu, které jsou vyholeny. Střih holandský psovi ponechává na ocasu bambuly. Dlouhá srst je členěna pruhy krátké srsti s jasnými hranicemi, podobně jako u střihu západopacifického. Ostré hranice bohaté a na krátko ostříhané srsti definují i střih karakulský, který pochází ze třicátých let z Německa, kde je také široce oblíbený.

Střih jehněčí (kučeravý) je charakteristický poměrně krátkou srstí po celém těle, nechybí bambule na ocasu. Naopak bambule není povinná pro střih sportovní, kdy se chlupy po celém těle stříhají na krátko tak, aby byla srst co nejméně náročná na péči.

Právě u pudlů je vidět, jak stříhání psů podléhá módním trendům. Zuzana Holčapková z psího salónu v Lišově to řekla v rozhovoru pro iRozhlas.

U stříhání pudlů je móda znát, každé tři až čtyři roky se začnou střihy měnit tak, jak diktují módní trendy. Vesty se začnou dělat trochu jinak. Bambule se různě posunují…

Psí salón Athena- stříhání jorkšírského teriéra

Video: Psí salón – stříhání jorkšírského teriéra (Youtube)

Jorkšíři a další psi s hedvábnou srstí

Dlouhé chlupy s hedvábnou strukturou, podobné lidským vlasům. To je typický znak jorkšírského teriéra a dalších plemen, jako je maltézský psík, australský silky teriér, havanský psík, pekingský palácový psík, čínský chocholatý pes – labutěnka, ale také afghánský chrt aj.

Srst příjemná na pohled je méně příjemná na péči, chovatel jorkšíra je postaven před velké nároky na údržbu srsti psa. Srst je třeba pravidelně česat, často je nutné rozplétat zacuchané chlupy, aby srst byla skutečně hladká a hebká. Vyčesávání psa by mělo být každodenní rutinou.

Vyčesávání psa zabraňuje cuchání srsti a tvorbě smotků. Odstraňuje uvolněné chlupy a je způsobem čištění srsti. Dochází také k masírování pokožky psa, utužuje se pouto mezi zvířetem a jeho pánem, který má navíc možnost prozkoumat zdravotní stav psa.

REKLAMA

ČÍM VYČESÁVAT?
Frekvence vyčesávání i použité vyčesávací pomůcky se odvíjí od typu srsti. Vyčesávání prospěje každému psovi, ať již má srst hedvábnou, kudrnatou, hladkou či hrubou, ať již má srst bez podsady nebo s podsadou.

Každý chovatel si musí mezi širokou paletou vyčesávacích pomůcek najít ty, které sednou srsti konkrétního plemene a konkrétního psa. Dle typu, struktury, hustoty a délky srsti to může být obyčejný vyčesávací kartáč či hřeben, vyčesávací rukavice či třeba speciální hrablo – furminátor či jeho alternativa s plastovou hlavicí Fooleee Easee.

Foolee Easee představuje propracovaný vyčesávací kartáč, který umožňuje účinné, ale šetrné a bezpečné vyčesávání. Jeho použití (použití furminátoru obecně) vyžaduje trochu cviku, přece jenom nejde o hřeben či kartáč. Jakmile si však člověk a chlupáč na furminátor zvyknou, už by neměnily… Foolee Easee se dá navíc lehce kombinovat s výkonným vysavačem Hyla, tedy je možné srst vyčesávat a vysávat současně.

Hrablo Folee Easee k zakoupení je v eshopu Čistá pohodatady najdete recenzi.

New FoOlee Easee - brush for animals

Video: Vyčesávání psa (Youtube)

Jorkšír a jeho stříh „na westíka“

Stříhání srsti má nejenom estetické důvody, ale také důvody ryze praktické. Ostříhaná srst se snáze udržuje a nepřekáží v pohybu. Střih dodá psovi pěstěný vzhled, přitom právě péče je u ostříhané srsti jednodušší. Variací střihů není u jorkšíra zdaleka tolik jako u zmiňovaného pudla. Většinou se jedná o střih označovaný „na westíka“, který se u konkrétních psů může lišit v drobných detailech.

Jorkšírský teriér je v současnosti jedním z těch módních plemen, se kterým se setkáváme stále častěji. Zatímco výstavní psi mají srst dlouhou, srst těch ostatních se zastřihává. To vysvětluje ve svém článku Jorkšír je jen jeden, ale… Ing. Irena Lukešová z chovatelské stanice pudlů Cassiepia, která se také profesionálně zabývá úpravou psů (článek byl zveřejněn také v časopise Pes přítel člověka 7/2011).

Zatímco výstavní pudl se ve svém střihu může klidně procházet v parku, výstavní jorkšírský teriér běžně chodí pouze se zabalíčkovanou srstí a jeho krása je tak k vidění pouze na výstavách.

Výstavní pes má sice nádhernou srst, ale ta zachytává mnoho nečistot, snadno se láme a ničí, proto ji chovatelé chrání. Standardní jorkšírský teriér pěstěnou, extrémně dlouhou srst a hmotnost do třech kilogramů. Jiná než stříbrná barva se zlatými znaky je nepřípustná. Standard nepřipouští barevné variety ani střihovou úpravu.

To nic nemění na tom, že v praxi se setkáváme s „jorkšíry“ mnoha barevných variací, velikostí i střihů. Srst takových psů pak nemusí být právě hedvábná, ale i vatovitá, řídká, drátovitá nebo dokonce kudrnatá.

Fotogalerie: Jorkšíři – střihy

Foto, zdroj: Instagram

Kreativní střihy

Standardní (výstavní) střihy nebo sportovní – praktické střihy dnes ve velkém doplňují kreativní střihy. Střihy psa mohou být elegantní i extravagantní (často je pak doplňuje dokonce i barvení srsti). Módní trendy určuje především Asie. To v článku pro iDnes potvrzuje i psí holička Adéla Trepáková.

Frčí vystřihávání ornamentů do srsti, zvláště srdíčka nebo šipky. Pudlům se dnes úplně nevyholuje čenich, ale nechává se tam zvláštní boulička, pompónek. Jorkšíři zase mají módně zasrstěná ouška. Nebo se vystříhává tlamička dokulata – to proto, aby pes získal výraz štěněte. Ten je v současnosti žádoucí, to také potvrzuje obliba střihu boo, kdy pejsek vypadá jako plyšáček.

Boo - The World's Cutest Dog Video Compilation | Pomeranian Puppies cute pet

Video: Pomeranian Boo (Youtube)

Boo střih

Dnes se jako Boo dokonce mylně označuje rasa pomeranian (někdy zaměňovaná za německého trpasličího špice). Právě pes plemene pomeranian se jménem Boo tento načechraný střih proslavil. Vypadal jako nadýchaný medvídek a byl označován za nejroztomilejšího psa na světě. Stal se hvězdou sociálních sítí, jenom na Facebooku si získal 16 milionů fanoušků.

Střih Boo původně vznikl kvůli plstnaté srsti, kterou nešlo rozčesat. Chovatelé pejska se tak rozhodli pro radikální proměnu. Srst psa po celém těle ostříhali na minimální délku, srst hlavy ponechali delší a zastřihli do pravidelného kulovitého tvaru.

Na začátku roku 2019 pes pošel, údajně se na tom podepsal i smutek po svém psím kamarádovi Buddym který uhynul v roce 2017. Střih Boo však dodnes kopíruje mnoho a mnoho chovatelů po celém světě, a nemusí jít přitom pouze o psy vzácné rasy pomeranian.

Popularita střihu Boo nemění nic na tom, že ho někteří chovatelé odsuzují jako nepřirozený. Dle článku na webu Webfordog.cz má jít pouze o módní výstřelek, který psovi nepřináší nic dobrého. Radost páníčků z toho, že jejich pes vypadá jako plyšová hračka, údajně nestojí za trvalé poškození srsti, které radikální ostříhání nebo oholení psa může způsobit. Na to upozorňuje i chovatelská stanice Střípek snů. Nutno podotknout, že tento názor nesdílejí jednotně všichni chovatelé.

Fotogalerie: Boo střih pomeranian

Foto, zdroj: Instagram

Psí salóny

Jakkoli mohou některé módní střihy vypadat komicky, péči o srst psa by chovatel neměl podceňovat, zvláště u plemen s kadeřavou a hedvábnou srstí. Svého psa samozřejmě může stříhat i sám doma, ale pokud to nezvládá, nic mu nebrání obrátit se na odborníka. Psí salóny dnes nabízejí profesionální služby, čím dříve si na návštěvu salónu pes zvykne, tím lépe. Psí holička doporučuje první návštěvu psího salónu mezi druhým a třetím měsícem věku psa. Před stříháním je nutné psa vykoupat, dokonale vyčesat a ideálně vyfoukat do rovna. To vysvětluje Kateřina Jonášová z psího salónu…

Chcete-li opravdu slušivý střih psa, musíte jeho srst na stříhání dobře připravit. Srst musí být rozčesaná, vyčesaná, vykoupená a vysušená. Výjimkou jsou psi, kteří se upravují trimováním. Srst se trimuje nekoupaná, ani ta by však neměla být znečištěná.

Stříhání psa je uměním, které dnes nabízejí moderní psí salóny. Mnoho profesionálních střihačů, psích kadeřníků, tzv. groomerů se k této profesi dostalo, protože propadlo kouzlu určitého plemena, na které se pak také specializují.

Anna Laukner: Péče o psa: jednoduše, správně, příjemně

Grooming Guide - Toy Poodle Pet or Salon Trim - Pro Groomer

Video: Grooming – stříhání psa (Youtube)

Literatura

  • Laukner, A.: Péče o psa jednoduše, správně, příjemně. Praha: Grada, 2010. ISBN: 978-80-247-3319-7
  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internetové zdroje

/1/ Aby dobře vypadali „chodníkoví šampioni“ – díl 4.  Jorkšír je jen jeden, ale… Cassiepia.com [online]. Cassiepia.com, 2020 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: http://www.cassiepia.com/czech/salon/jejenjeden.html

/2/ Trachtová, Z.: PSÍ HOLIČKA: V módě je barvení srsti i drápků. Pražané psy rozmazlují. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 26. dubna 2017 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/lide-ceska/lide-ceska-holicka-psu-trepakova-adela.A170424_133015_domaci_zt

/3/ Smištíková, J.: Špicóza. Povídání o střihu pomeraniana na pejska Boo. Pomeranian.name [online]. Střelice: Chovatelská stanice Střípek snů, 2020 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: http://www.pomeranian.name/spicoza10.html

/4/ Co je to Boo? Webfordog.cz [online]. Webfordog.cz, 2020 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: https://www.webfordog.cz/clanky/vysvetleni-pojmu/91-co-je-to-boo/

/5/ Příprava na stříhání. SalonDenny.cz [online]. Praha: Psí salon Denny, 2020 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: http://www.salondenny.cz/pripravapsa.php

/6/ Knihová, P.: Jak zlepšit kvalitu srsti psa? Veterinárnípéče.cz [online]. Plzeň: Penecos-N, 2020 [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: https://www.veterinarnipece.cz/jak-zlepsit-kvalitu-srsti-psa-3080.html

/7/ Kalmusová, I.: Jak pečovat o psí srst a předcházet jejímu zacuchání? Pomůže česání, koupele a správná výživa. Radaveterináře.cz [online]. Praha: HKR Vet , 27. květen 2020  [cit. 2019-12-04]. Dostupné z: https://www.radaveterinare.cz/clanky/jak-pecovat-o-psi-srst-a-predchazet-jejimu-zacuchani-pomuze-cesani-koupele-a-spravna-vyziva-333

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nejoblíbenější, nejzajímavější i nejbláznivější psí účesy. Co teď frčí, pokud jde o stříhání psů?

Některá plemena psů, typicky pudlové, byla vyšlechtěna ke stříhání. Klasický střih pudla dnes doplňují mnohé moderní střihy. Stříhání je typické i pro jorkšíři. Jejich střih na „na westíka“ patří mezi ty nejoblíbenější, popularitu si získal i pomeranian a boo střih.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | SRST PSA | BYDLENÍ S CHLUPÁČI

Srst psa

Péče o srst psa. Co by měl vědět každý odpovědný chovatel?

Srst je typickým znakem každého psa. Je to také jeden ze základních indikátorů zdravotního stavu a kondice. Kvalita srsti vypovídá o zdraví psa, o kvalitě jeho stravy i péči, kterou zvířeti věnuje chovatel. Samozřejmě jsou tu i dědičné faktory…

Pes v bytě

Pes v bytě: téma opředené mnoha mýty. Jak je to doopravdy?

Patří pes vůbec do bytu, anebo ne? To je dilema. Každý chovatel (a nezřídka i nechovatel) má na toto téma svůj vlastní názor, často bohužel zbytečně vyostřený. V tomto článku vám představíme některé z těch méně kontroverzních, o to rozumnějších pohledů zkušených chovatelů, psích trenérů nebo veterinářů…

 

5/5 - (4 votes)