Majdin svět v knihách. Které knihy z tohoto světa byste si měli určitě přečíst?

Stav nouze. Karanténa. Najednou se upínáme k aktivitám, na které dříve nebyl čas. Znenadání objevujeme i čtení, tolik známé, a tak neznámé. Otázkou je, co vlastně číst. Knih je nespočet a stále a stále vycházejí knižní novinky. Většina knih láká už na první pohled, jenže všechny přečíst prostě nejde.

O tom, že čtení je v karanténě skvělým způsobem relaxace, zábavy i osobního rozvoje není pochyb. Jenže, kterou knihu si vybrat? Co číst konkrétně? S odpovědí pomůžou knižní blogeři a jejich knižní tipy, tentokrát v podání blogerky Markéty alias Majdy.

Úvodní foto: Majdin svět v knihách, se svolením autora

23. dubna slavíme Světový den knihy a autorských práv. V roce 2020, v roce koronavirové pandemie, se konečně zapojujeme i my U KOCOURA DOMA. Slavíme online. Přinášíme knižní tipy a představujeme knižní blogery, tedy ty, kterým Světový den knihy tak trochu patří.

Aktuální koronavirová situace a karanténa nabízí prostor pro aktivity, na které dosud nebyl čas. I ti, kteří nemají ve zvyku číst, mají nyní příležitost pustit se do čtení a objevit jeho přínosy. Každý může otevřít dveře do světa literatury, který stojí proti online světu fake news, přílišného zjednodušování a zkreslování informací, nebo dokonce cenzury. Navíc jsou tu i průvodci – knižní blogeři, kteří vás tímto světem rádi provedou.

„Mohla byste doporučit některé knihy, které z Vašeho pohledu stojí za přečtení?“ Tak zněla otázka směrovaná k blogerce Majdě, která reagovala: „Teda, to je dost těžká otázka!“ Přesto pro nás své knižní tipy připravila. Tady jsou.

MAJDINY KNIŽNÍ TIPY

Rozhodně doporučuji velmi známé a oblíbené knížky, jako je Harry Potter, Hunger games nebo Naslouchač. Abych ale nedoporučovala knížky, o kterých se mluví pořád, rozhodla jsem se vytipovat ty méně známé. Tyto knihy by si podle mě zasloužily daleko více pozornosti:

  • Sabine Schoder: Láska je jen pro blázny jako jsem já

Mojí první volbou je knížka Láska je jen pro blázny jako jsem já z pera Sabine Schoder. U této knížky mě opravdu mrzí vzhled obálky, protože ta se k příběhu vůbec nehodí a zbytečně odrazuje potenciální čtenáře. Je to totiž příběh zabývající se drogami, alkoholem, depresemi… A všechna tato témata jsou popsána poměrně detailně, až drasticky. Takže bych ji doporučila lidem, kteří mají rádi žánr Young adult, ale nemusí úplně přeslazené příběhy. Recenzi, resp. své dojmy těsně po přečtení knihy jsem zveřejnila na svém instagramu.

  • Katie Khan: Zadrž hvězdy

Další knížka, kterou doporučuji, je Zadrž hvězdy od Katie Khan. Toto je příběh dvou dospělých lidí, kteří jsou uvězněni ve vesmíru v porouchané kosmické lodi. A zbývá jim posledních 90 minut života. Čtenář spolu s nimi prochází vzpomínkami na jejich život. Poznává, kdo byli, jaké bylo jejich první setkání i to, jak se vlastně dostali do této nezáviděníhodné situace. Je to velmi milý příběh plný emocí, napětí, romantiky i vtipu. Recenzi najdete na blogu.

  • Amish: Nesmrtelní z Meluhy

A jako poslední tip je knížka, kterou jsem četla až teď v karanténě. Jde o dílo Nesmrtelní z Meluhy od indického autora, který si říká Amish. Nesmrtelní z Meluhy je fantasy vyprávějící příběh zrození jednoho z hlavních indických bohů, boha Šivy. Osobně mě zaujala zejména neokoukaností, co se týče prostředí, a tím i pravidel, která jsou v Indii hodně jiná než ta naše. Kromě toho v knize ale samozřejmě nechybí ani notná dávka napětí, akce nebo romantiky.

Siva Sivaya Potri (Baahubali Tamil) Lyrics and Translation

Video: Šiva (Siva Sivaya Potri), YouTube

A knižní novinky k přečtení?

Můj seznam knížek k přečtení je nekonečný. Z těch úplně nových mě hodně láká třeba Holubice a had, Každé srdce je bránou nebo ze seberozvojové literatury Umění být zdráv Jana Vojáčka.

Knihy KOSMAS

 

O BLOGU MAJDIN SVĚT V KNIHÁCH

Jmenuji se Markéta, je mi skoro 20 let a jsem studentkou oboru Francouzština pro odbornou a profesní komunikaci na Ostravské univerzitě. Blog si vedu od podzimu 2016, ale bohužel poslední dva roky tam přispívám jen zřídka. Byla jsem nucená si dát pauzu, protože jsem kvůli jiným věcem v životě přestala blog stíhat. I když je to už vše zase v pořádku, nejsem schopná se do psaní naplno ponořit a psát pravidelně. Místo toho se ale snažím být aktivnější na instagramu a Goodreads.

Obecně se snažím zkoušet různé žánry, ale zdaleka nejvíce u mě převládá Young adult, zejména pak s příměsí fantasy. Každopádně to rozhodně není o tom, že bych jiné knížky nechtěla číst, jen se k nim prostě nedostávám tak často…

Dříve na blogu vedly recenze. Dnes, když už píšu, snažím se hlavně o to, aby mě psaní bavilo, takže píšu, co mě napadne. Kromě čtení taky dělám jógu, na jejíž téma mám na svém blogu taky několik článků.

A plány do budoucna? Změnily se nějak kvůli současné krizi?

Už delší dobu si hodně lámu hlavu s tím, kam se dál posunout. Jak to udělat, abych mohla sdílet něco, co mě bude bavit tvořit a ostatní bude bavit to číst. Díky karanténě si troufám říct, že jsem jistému posunu o dost blíž. Více zatím prozrazovat nebudu, ale myslím, že nejpozději začátkem léta by některé z nápadů už snad mohly spatřit světlo světa.

BLOG A KARANTÉNA

Jak se v karanténě změnil denní režim blogerky Majdy? Čte více, anebo méně?

Čtu určitě více, protože kvůli karanténě nemůžu chodit na brigádu, kde jsem jinak trávila kolem osmi hodin každý všední den. A samozřejmě i dojíždění do školy odpadlo, takže toho času je najednou opravdu dost.

Co se týče denního režimu, patřím mezi ty, co tvrdí, že tohle je něco, o čem jsme všichni snili (moci celý den jen ležet, nic nedělat a večer si to nemuset vyčítat). Takže se tím řídím a snažím se netlačit na pilu. Jsou dny, kdy ráno vstanu v 7 hodin a jsem od rána veselá, plná energie a produktivní. Ale jsou i dny, kdy se mi po probuzení nic nechce. Takže se z postele dostanu až kolem oběda a celý den strávím u knížky nebo filmů… Kdy jindy na tohle bude čas?:D

Myslím si, že každý knihomol aktuálně prožívá svůj sen – nejen díky volnu v práci nebo ve škole, ale najednou nemusíme hledat ani výmluvy, proč nejdeme s kamarádkou na víno a podobně. Knížky jsou skvělým způsobem, jak se aspoň na chvíli odreagovat od všech těch katastrofických zpráv, co se na nás valí ze všech stran, takže směle do toho!

Co zajímavého se dá doma dělat kromě čtení?

Určitě je super si třeba zacvičit, protože pohybu teď má asi většina z nás o hodně méně než dříve (já jsem například denně ušla kolem 8 kilometrů jen na vlak a zpátky). Osobně využívám živých vysílání, abych si vyzkoušela lekce jógy pod vedením lektorů z druhého konce republiky, na které se jinak nedostanu.

Dále si myslím, že teď je ten nejlepší čas se v něčem zlepšovat nebo naučit se něco úplně nového. Třeba cizí jazyk, kaligrafii, plést, šít… (ale přiznám se, že já osobně toto praktikuji jen málo.)

Tip, jak současnou situaci ustát v psychickém zdraví?

Určitě hlavně neaktualizovat každou chvíli stránky ministerstva, nevyčítat si neproduktivitu a najít si nějaký koníček. Myslím si, že v tomto období je, více než kdy jindy, v pořádku zpomalit a strávit celý den třeba u Netflixu v pyžamu, i když samozřejmě ne po celou dobu karantény… Taky mi dost pomáhají videohovory s kamarády.

KOČKA A PES U MAJDY

Blogerka Markéta alias Majda je z těch, kteří doma mají jak kočku, tak psa. Ačkoliv jsou chlupáči Markéty venkovní, dle jejích slov se blíží období, kdy s nimi na zahradě při čtení bude trávit hodně času. Markéta nám také prozradila, jak proběhlo seznámení kočky a psa a jak se tito dva snášejí.

Meggy je pětiletá fenka chodského psa, kterou jsme si pořídili jako hlídače na zahradu. Když se k nám dostala asi roční kočička Tequilla, dost jsme se báli, jak se s Meggy skamarádí. Ale z výsledku jsme naprosto nadšení. Po roce z nich jsou nejlepší kamarádky, Meggy ji neustále hlídá a přes zimu Tequillka dokonce často spala u Meggy v boudě.

Kočka, anebo pes? Otázka, která směrem k blogerce nemohla chybět…

Je asi jasné, že z našich zvířátek si vybrat nemůžu. Miluji je obě nade všechno. Ale obecně jsem rozhodně kočičí člověk, protože z cizích psů mám od malička fóbii. Když jdu někde pěšky a vidím na cestě psa na volno, jsem schopná okamžitě změnit směr i za cenu několika kilometrů navíc.

BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY

BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.

Můj život knihomolky: Něco víc a další tipy na knihy

Také blogerka z blogu Můj život knihomolky nám nabídla své tipy na knihy. Díky ní zjistíte, že všechno je úplně jinak a možná zjistíte i něco víc. Snad odhalíte i některá skrytá tajemství, dokonce možná...

Ztrácíte se V záplavě knih? Blogerka Mora vám pomůže vyplavat ven

Čtení láká více než kdy jindy. Po knihách v době koronavirové pokukují i ti, kterým byl doposud svět literatury příliš vzdálený. Karanténa má i své klady, a to, že se pouštíme i do aktivit jako...

Tipy na knihy od blogerky, která nejde s proudem

Čtení pomohlo blogerce Vendi z jihu i v těch nejtěžších dobách. Do doby koronaviru doporučuje vedle čtení hlavně selský rozum, nešílet, ale taky nebrat věc na lehkou váhu. Vendi píše do světa… Mezi knižními tipy...

Fantasy knižní tipy od blogerky z Bookish Journey

Knižní blogerka Martina z Bookish Journey nás zavádí do světa fantasy, ale také do světa koní. O princi na bílém koni občas sní asi každá žena, některé sní dokonce jenom o tom koni. Martina nesní...
4.9/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *