Čtení pomohlo blogerce Vendi z jihu i v těch nejtěžších dobách. Do doby koronaviru doporučuje vedle čtení hlavně selský rozum, nešílet, ale taky nebrat věc na lehkou váhu.
Vendi píše do světa… Mezi knižními tipy této blogerky najdete i knihy, které nejsou konzumní jako jiné. Detektivku českého autora provází legendární Dracula nebo Siréna, kniha 18+, která je jen pro otrlejší, ano, z kategorie erotická literatura. „Konečně někdo, kdo se nebojí sáhnout do temnějších vod,“ komentuje svůj tip sama blogerka.
Úvodní foto: Vendi z jihu, se svolením autora
TIPY NA KNIHY OD VENDI
- Daniel Glattauer: Není zač
Není zač je sice starší kniha, i recenzi jsem psala před pěti lety, nicméně utkvěla mi v hlavě a příběh je opravdu síla. Vtipný, ale s myšlenkami, které vám budou vrtat i po dočtení. Ne jako jiné „konzumní“ knihy. Ty slupnete a druhý den pomalu nevíte, o čem byly.
- Pavel Kohout: Les Bor
Les Bor je pro změnu detektivka od českého autora, odehrávající se v Českých Budějovicích, což je pro mě jako Jihočecha bonus. Mezi vším tím marketingovým plácáním a propagací jiných knih ty opravdu dobré často zapadnou. A dobrých detektivek je po čertech málo. Tahle stojí za to.
- Bram Stoker: Dracula
Dracula je kapitola sama pro sebe – mám tři příběhy, které mě provázejí životem, a předloha pro všechny upíry je jedním z nich. Zpracování i překlady se liší a vycházejí stále nové, nicméně podstata zůstává stejná. Jde o silný příběh, který láká svou magií, jiní autoři se jím inspirují někdy až šíleně. Mě uklidňuje, přestože se jedná o horor.
- Tiffany Reizs: Siréna
A jako poslední je tu Siréna – v poslední době můj nejčastěji čtený žánr – erotická literatura. Autorka vybočuje. Nebere si servítky a přišla se sérií, která je opravdu 18+ a jen pro otrlejší. A přesně to mě baví. Konečně někdo, kdo se nebojí sáhnout do temnějších vod.
Knižní novinky
Vychází tolik knih a nakladatelství mají různé strategie. Obecně nejdu moc s proudem, spíš hodně bokem či dokonce proti, ale z toho všeho, co na mě na sociálních sítích vyskakuje, mě asi nejvíce láká pokračování Gabrielův slib: Hříšné odstíny vášně od Sylvaina Reynarda (knihkupectví). A potom Sedem manželov Evelyn Hugovej od Taylor Jenkins Reid, která zatím nevyšla česky, ale pouze slovensky.
O BLOGU VENDI PÍŠE DO SVĚTA
Je to takový můj malý jihočeský rybníček – ať už blog Vendi píše do světa, nebo Instagram @fromsouth8, kde je všehochuť. Recepty (Kuchtlaniny), tipy na výlety, recenze na knihy i jiné věci, zkušenosti s péčí o osobu blízkou či prodejem domu.
Zaměření blogu
Pokud jde o knižní blog, obecně se snažím i při čtení mít širší záběr a mysl otevřenou všem žánrům. Takovou topkou jsou erotika, thrillery, detektivky a dětské knihy.
V poslední době publikuji na blogu hlavně recenze knih, protože na ostatní články není prostor. Nicméně v následujících týdnech bych ráda dokončila sérii příspěvků o spolupráci s realitní kanceláří nebo recenzi na horkovzdušnou fritézu. Také chystám článek o boji s demencí v posledním stádiu, tak snad se mi to podaří, abych knihy proložila i něčím ze života.
Nejsem jeden z velkých blogerů a to mi dává jakousi volnost a svobodu, co do četnosti článků, tak i témat. Plány do budoucna vysloveně nemám. Ráda bych udržela standard sledovanosti a dál brala knihy i blog jako koníček, který mi pomáhá, a ne jako povinnost.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
BLOG A KARANTÉNA
Můj denní režim se v karanténě nezměnil prakticky asi vůbec. Jsem ještě půl roku na mateřské dovolené, takže máme takový domácí režim. Jediné, co odpadlo, jsou výlety do zoo a do přírody, protože se držíme doma a pracujeme na úpravách bydlení. A paradoxně čtu méně. Když kolem sebe vidím na sítích, kolik kdo přečte knih a je z toho div ne závod, má to na mě odrazující a blokující účinky.
Vendi, doporučila byste čtení jako ideální aktivitu, která se dá dělat i doma v karanténě?
Doporučila bych čtení jako ideální aktivitu kdykoli. Musím přiznat, že mně pomohlo v těch nejtěžších dobách, např. kdy jsem měla doma novorozence a umírající maminku, abych se nezbláznila a přežila. A pomáhá mi tak celý život.
Měla byste i další nápady na to, co zajímavého se dá doma dělat kromě čtení?
Za mě rozhodně návrat k deskovým hrám, pořádné protřídění např. šatníku. Úklid a uspořádání věcí, které jsme si nechávali na někdy příště, a podobně.
Máte nějaký tip na to, jak současnou situaci ustát v psychickém zdraví?
Rozhodně nešílet a nejančit a taky ale nebrat věc na lehkou váhu. Chce to zapojit selský rozum. Udržovat si odstup, vyhýbat se většímu počtu lidí a být tolerantní. V poslední době mi přijde, že mají lidé tendence situaci zlehčovat a podle mě to napáchá docela paseku. Plus si sem tam dopřát něco na nervy – dobré jídlo, pití, dají poslouchat písničky, dojet resty v seriálech a tak.
DOMÁCÍ MAZLÍČCI
V současné době mi dělá společnost psí slečna Barča a zvažujeme pořízení rybiček. Barča je tibetský španěl. Bude jí sedm let a je to naše malá opičko kočko láska. Brali jsme si ji z množírny, aby nebyla utracena, jako nejmenší z vrhu. Byla schoulená daleko od všech ostatních, měla červíky i svrab, ale stejně šla s námi domů. Vypiplali jsme ji, uzdravili a je to náš miláček. Flegmatik a vysloveně vítací typ.
Kočka nebo pes?
Za mě rozhodně pes. Kočku si pohladím, pomazlím, ale doma bych ji nechtěla. Přijdou mi takové vznešené a hrdé. Pes je moje životní láska. Vystřídali jsme několik plemen (belgický ovčák, šarplaninský pastevecký pes, shi-tzu, westík…). Víc ke mně sedí a já víc sedím jim.
BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY
BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.