Knižní blogerka Martina z Bookish Journey nás zavádí do světa fantasy, ale také do světa koní. O princi na bílém koni občas sní asi každá žena, některé sní dokonce jenom o tom koni. Martina nesní, život ve společnosti koní je její realitou. Do její smečky nepatří jen kočky nebo pes, ale také teplokrevníci.
Tento rozhovor je tak trochu jiný. Tipy na knihy tentokrát krouží zejména kolem fantasy, aby nás do reality dostala stáj a „taková menší zoo“, kterou má Martina doma.
Úvodní foto: Bookish Journey, se svolením autora
Co doporučuje blogerka z Bookish Journey ke čtení?
Blogerka pro nás vybrala tři knihy, které za sebe doporučuje ke čtení. A to přestože šlo o nelehký úkol… Těch dobrých knih je podle ní opravdu hodně. Navíc vybírá především z fantasy literatury a sama upozorňuje, že ne každému tyto knihy vyhovují.
Tipy na knihy (fantasy)
Z fantasy žánru můžu opravdu doporučit sérii Mistborn od Brandona Sandersona. Pokud vám sedne jen jedna jeho kniha, věřte, že si oblíbíte i ty další. Nemohla bych nezmínit ani Projekt Kronos od Pavla Bareše. Tohle nesedne úplně každému – ze začátku může působit chaoticky, ale myslím, že za to stojí. Pokud se vám ale bude líbit, můžete hned sáhnout po druhém díle trilogie. Z beletrie jsem si velmi oblíbila Ohníčky všude kolem od Celeste Ng.
- Proč Brandon Sanders?
Většinou mě v knize nic nerozhází – ať už to je nečekaný zvrat v ději, obrat postavy „z dobré na zlou“ a podobně. Brandonu Sandersonovi se to ale povedlo. Jeho knihy jsem si za to velmi oblíbila a jako autora ho velmi cením.
- A Projekt Kronos?
Projekt Kronos je velmi specifická kniha, která je dost těžko zařaditelná, protože tu jsou prvky fantasy i sci-fi žánru. Autor hezky pracuje s postavami a prostředí si oblíbíte – i přes problémy, které tam jsou. Velmi reálné popisy vás vtáhnou a nebudete moct titul odložit, dokud jej nedočtete.
- Ohníčky všude kolem…
Ohníčky všude kolem doporučuji spíše čtenářkám, protože autorka hodně pracuje se vztahem matka – dcera na různých úrovních. Objevujete tu také chorobný perfekcionismus. Pokud vás něco bude bavit, budou to postavy, které jsou skvěle vykreslené a nejsou jen černobílé.
- Knižní novinky
Knih, které jsem ještě nečetla, ale jistě stojí za pozornost je opravdu hodně. Nedávno mi přišlo Převorství u pomerančovníku od Samanthy Shannon, která napsala slavnou sérii Kostičas. Převorství je sice osmi set stránková cihla, kterou byste mohli někoho zabít, ale podle všeho to bude velký čtenářský zážitek a já se na knihu velmi těším.
PŘÍBĚH BLOGU BOOKISH JOURNEY
Jmenuji se Martina Bisová a je mi ještě stále -náct. Umím být společenská, ale sem tam jsem ráda jen s knihou. Letos mám tu smůlu, protože bych měla maturovat. Zbožňuji knihy a skoro všechna zvířata, což může potvrdit každý, kdo mě trochu zná.
Zhruba čtyři roky zpátky jsem si založila blog Bookish Journey, na který jsem začala přidávat své názory na tituly, které jsem přečetla. Záměrně nepoužívám slovo recenze, protože do nich mají moje články hodně daleko. Čtu hlavně fantasy – jakékoliv, sem tam nějakou sci-fi záležitost a najdete u mě i beletrii. Jsem náladový čtenář, takže mi nedělá problém si jít koupit knihu, na kterou mám momentálně náladu – i když mám doma dalších 30, které čekají na přečtení.
95 % článků tvoří mé pocity na konkrétní knihu. Občas napíšu článek s knižními tipy – jsou to třeba tituly, ke kterým toho možná nemám tolik co říct, ale pozornost si zaslouží. Nedávno jsem zkusila i nový koncept článku, který byl velmi populární. Nazvala jsem ho knižní tag. V budoucnu bych chtěla tento typ příspěvků zveřejňovat více.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
BLOG A KARANTÉNA
Martino, jak se v karanténě změnil Váš denní režim? Čtete více anebo méně?
Ze začátku jsem četla opravdu hodně. Lámala jsem své osobní rekordy v počtu přečtených knih, ale teď už mi to škola tolik nedovoluje. Musím se hodně učit kvůli maturitě a na čtení není tolik času.
Doporučila byste čtení jako ideální aktivitu, která se dá dělat i doma v karanténě?
Člověk by na čtení měl mít hlavně chuť. Pokud ji nemá, neměl by se nutit. Momentálně je skvělá doba pro ty, které čtení tolik nebaví či nemají čas – skvělým řešením jsou třeba audio knihy, u kterých může člověk vařit, pracovat nebo si ji třeba pustí u cvičení. Další variantou jsou e-knihy, pokud nechcete, aby vám hmotné knihy zabíraly místo. Jsou navíc levnější a stačí vám klasický mobil či počítač. Takže ano, čtení samozřejmě doporučuji – stačí najít takovou formu, která vám bude vyhovovat a konkrétní knížku.
Měla byste i další nápady na to, co zajímavého se dá doma dělat kromě čtení?
Těch aktivit je spousta – já si konkrétně našla cestu k vaření, které mě začalo bavit. Sledování filmů či seriálů je fajn na pasivní odpočinek. Pokud máte možnost, i zahradničení je skvělá volba, u které psychicky vypnete. Z těch aktivnějších činností je to třeba jóga nebo cvičení. No a nějaké deskové hry navečer zabaví celou rodinku a užijete si hodně legrace.
DOMÁCÍ MAZLÍČCI ANEB „TAKOVÁ MENŠÍ ZOO“
Představte si, že byste měli zvážit všechny své domácí mazlíčky. Většina z nás na tom bude zhruba stejně, kilogram sem, kilogram tam. Blogerka Martina bude nejspíš zdaleka převažovat nad každým z nás. Pokud půjde o domácí mazlíčky počítané na váhu, nemá mezi ostatními knižními blogerkami konkurenci. Doma ji sice dělá společnost „jenom“ papoušek, zato má plnou stáj…
V rodině máme spoustu zvířat, ale jde spíše o ty venkovní – tři koně, kočku a pejska. Doma nám dělá společnost papoušek, který vydá za všechny.:-) Je to u nás taková menší zoo, ale už si nedokážeme bez nich představit život… říká blogerka.
Video: Papoušek Žako (dokument), YouTube
Už od malička mě to táhlo ke koním a díky rodičům jsem si mohla splnit sen. Do rodinky jako první přišel Monzun, letos už 14 letý český teplokrevník, kterého vlastním už šestým rokem. O dva roky později jsme dostali na dožití jeho maminku Mindu, které je už 26. No a před rokem k nám přišel i Moon Dancer (Míša), letos mu budou tři roky. Papírově jde o českého teplokrevníka. Stáj nám hlídá kočka Rozárka, kterou jsme dostali spolu s Mindou. Bohužel není znám ani její věk, ani plemeno. Je ale stále vitální a pořád loví myši na pastvinách.
Tatínek se zajímá o německé vlčáky a jednoho máme i doma. Vesi, jak jí všichni říkáme, je šestiletá vlkošedá fenka. No a naše kuchyně je nejrušnější místo v domě – tady totiž bydlí Maggie, papoušek Žako. Umí mluvit – hlavně sprostá slova jsou její specialitou.:-) Všichni ji zbožňujeme, i když to s ní není dvakrát jednoduché.
Kočka nebo pes, nebo dokonce kůň, papoušek? Vybrat jednoho je nemožné, alespoň pro blogerku Martinu:
Všechny naše zvířata považuji za členy rodiny, protože umí být velmi empatičtí. Jsou to osobnosti a mám je ráda všechny stejně.
BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY
BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.