Knižní tipy Knihomolky Šárky

Knihomolka Šárka, milovnice psů a vlků, také chovatelka Hovawarta, na svůj knižní blog nazvaný Deník jedné Knihomolky... již čtvrtým rokem pravidelně přispívá dávkou inspirace a recenzí knih různých žánrů. Chce tak ukázat mladé generaci, že čas jde trávit i jinak a lépe než u počítače.

Šárčiny knižní tipy však přijdou vhod všem věkovým kategoriím. Jistě je ocení i ti, kteří se v karanténě chtějí pustit do čtení a neví, kde začít. Kniha je dle knihomolky skvělý prostředek k odpočinku. Odpočinout si můžete například u románů série Začít znovu, ale mezi jejími knižními tipy najdete i thriller…

Úvodní foto: Knihomolka Šárka, se svolením autora

23. dubna, v den výročí úmrtí Wiliama Shakespeara, slavíme Světový den knihy a autorských práv. V roce 2020, v roce koronavirové pandemie, se zapojujeme i my U KOCOURA DOMA. Přinášíme knižní tipy a představujeme knižní blogery, tedy ty, kterým Světový den knihy tak trochu patří.

Aktuální koronavirová situace a karanténa nabízí prostor pro aktivity, na které dosud nebyl čas. I ti, kteří nemají ve zvyku číst, mají nyní příležitost pustit se do čtení a objevit jeho přínosy. Každý může otevřít dveře do světa literatury, který stojí proti online světu fake news, přílišného zjednodušování a zkreslování informací, nebo dokonce cenzury. Navíc jsou tu i průvodci – knižní blogeři, kteří vás tímto světem rádi provedou.

Našim průvodcem je nyní Šárka z blogu Deník jedné Knihomolky… Právě Šárku jsme poprosili o 3 knižní tipy, knihy, které sama přečetla a které z jejího pohledu stojí za přečtení. Navíc jsme ji požádali o doporučení na některou z knižních novinek. Tedy, jaké knihy doporučuje ke čtení Šárka z blogu Deník jedné Knihomolky…?

KNIŽNÍ TIPY KNIHOMOLKY ŠÁRKY

Jelikož bych se ráda trefila alespoň částečně do vkusu každého, tak jsem nakonec vybrala tyto tři kousky…

  • Mona Kasten: Začít znovu

V aktuální situaci bych Vám ráda doporučila jedno takové „karanténní“ čtení. Německá autorka Mona Kasten píše nádherné, čtivé a odpočinkové romány, které jsou na takovouto dobu ideální. Prozatím u nás v Čechách vyšly tři knížky z volně navazující série Začít znovu a stejně tak se jmenuje i první díl. Ten bych tedy pro začátek doporučila všem ženám a dívkám, které hledají příběh, u kterého vypnou a alespoň na chvíli zapomenou na aktuální situaci.

  • Petra Stehlíková: Naslouchač

Já sama jsem velký milovní fantasy, a proto jsem dále vybrala knihu Naslouchač od Petry Stehlíkové. Pokud chcete proniknou do originálního světa, rádi podporujete české autory a rádi se v knihách ponořujete do detailních popisů, tak byste tuto knihu neměli minout!

  • M. W. Craven: Loutkové divadlo

A nakonec tu mám tip na jeden kriminální thriller. Loutkové divadlo od M. W. Cravena je jeden z bestsellerů podzimu 2019. A to zaslouženě. Jedná se o detailně propracovanou detektivku s rituálními vraždami. Kniha rozhodně není pro slabé povahy, ale pokud máte rádi například seriál Purpurové řeky, který teď aktuálně dávají každou sobotu na Prima Krimi, tak si tuto knihu rozhodně zamilujete.

Knižní novinky aneb Tip přímo čarodějnický…

  • Shelby Mahurin: Holubice a had

Mezi knižními novinkami je mnoho zajímavých knih. Sama se v nejbližší době chystám na knihu Holubice a had od Shelby Mahurin, takže bych vás ráda upozornila právě na tento příběh. Jedná se Young Adult fantasy, kde má být hlavní postavou čarodějnice a lovec čarodějnic. Vypadá to čtivě, zajímavě, a navíc téma čarodějnic je na dubnové čtení jak dělané, takže se jako tip vyloženě hodí.

Knihy KOSMAS

 

O BLOGU DENÍK JEDNÉ KNIHOMOLKY…

Šárko, můžete napsat něco o sobě a o svém blogu?

Jsem takový knihomol na kolečkách, který podlehl knihám až díky sérii Stmívání, a snažím se za to nestydět.:) Blog jsem si založila před čtyřmi lety, necelý rok po maturitě. Tehdy jsem pocítila potřebu své pocity z knih sdílet a ukázat tak mladé generaci, že jde čas trávit jinak a lépe než u počítače.

Zaměřujete se na svém blogu pouze na určitou skupinu literatury?

Ne. Snažím se, aby mé tipy na knihy byly co nejrozmanitější. Navíc, když čtu stále dokola jeden žánr, začne mě to po pár týdnech nudit. Žánry tedy ráda střídám. Kromě hororů ve stylu Stephena Kinga a motivační literatury čtu snad vše.

Věnujete se na blogu pouze recenzím knih, anebo tam lze najít i jiné články? Čemu dalšímu vedle knih se jako blogerka věnujete?

Blog jsem si založila kvůli knihám, takže se jen knihám věnuji. Mimo klasické recenze však publikuji různá porovnání filmu a jeho knižní předlohy. Také jsem teď nově například začala vydávat sérii článků „Kultovní fantasy, sci-fi a dystopie, které byste neměli minout…“. Jinak se ještě ráda věnuji kreslení či nějaké ruční tvorbě, ovšem to už nesdílím na blogu, ale spíše na svém knižním Instagramu.

Máte s blogem nějaké plány do budoucna? Změnily se nějak kvůli současné krizi?

Plán je jednoznačný a krize ho nijak nezměnila. Jen tedy krapet zpomalila rozjezd jednoho nového projektu. Jinak se však chystám pokračovat v tom, co mě baví, a snažím se přidávat nové rubriky…

KNIHY A KARANTÉNA

Šárko, jak se v karanténě změnil Váš denní režim? Čtete více anebo méně?

Můj denní režim se karanténou v podstatě vůbec nezměnil. Jen mi tedy znemožnila jakékoli vídání se s přáteli. Jelikož patřím mezi rizikovou skupinu, tak jsem v podstatě odkázaná jen na společnost rodičů… Co se týká otázky čtení, tak čtu rozhodně více. Tím důvodem je to, že se vyhýbám masovým médiím a nesleduji tolik televizi, která byla pokaždé takovým pomyslným hřebíčkem do rakve mého pozitivního myšlení.

Doporučila byste čtení jako ideální aktivitu, která se dá dělat i doma v karanténě?

Rozhodně ano! Kniha je skvělý prostředek k odpočinku. Ať už máte čas na čtení přes den, nebo jen večer před spaním, stále je to mnohem lepší varianta než sledovat na mobilu tabulky s počtem nemocných v ČR.

Měla byste i další nápady na to, co zajímavého se dá doma dělat kromě čtení?

Já osobně se ráda věnuji kreativním činnostem. Krom papíru a tužky, který máme snad každý doma, si můžeme pořídit třeba antistresové omalovánky, kterých je neomezené množství a každý si najde ty své. Nebo je také možnost zakoupit si puzzle. Na ty se osobně chystám i já a jsem zvědavá, jak se svou omezenou trpělivostí dám dohromady obraz z 2000 dílků.

ČTENÍ A DOMÁCÍ MAZLÍČCI

Předpokládám, že jako knižní blogerka trávíte i běžně hodně času doma. Dělají vám přitom společnost domácí mazlíčci? Pokud ano, o jaké mazlíčky jde?

Ano, společnost mi dělá Ája. Tráví se mnou v podstatě celý čas, který venku v poslední době stále častěji věnuji právě čtení.

Můžete nás s nimi seznámit a prozradit, co pro vás znamenají?

Jedná se o osmiletou fenku Hovawarta. Chvílemi si myslí, že když bude své páníčky ignorovat, tak neuvidí, co zase vyvádí za neplechu. Stále se chová jako přerostlé štěně. Když však vycítí, že na tom člověk není nejlíp, vždy je pro něj neskutečnou oporou. Rozhodně je neodmyslitelnou součástí rodiny a jen nás utvrzuje ve rčení, že pes je nejlepší přítel člověka.

Kdybyste měla vybrat jednu možnost, která by to byla: kočka, anebo pes? A proč?

Jak už je asi jasné z předchozí odpovědi, tak jednoznačně pes! Já jsem milovník velkých zvířat, zbožňuji vlky a pes je pro mě jakožto vozíčkáře ideálním parťákem. I když tedy Ája není asistenční pes, tak nadhodit si mou ruku nad hlavu, když čtu a odmítám se jí věnovat, umí perfektně.

BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY

BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.

Můj život knihomolky: Něco víc a další tipy na knihy

Také blogerka z blogu Můj život knihomolky nám nabídla své tipy na knihy. Díky ní zjistíte, že všechno je úplně jinak a možná zjistíte i něco víc. Snad odhalíte i některá skrytá tajemství, dokonce možná...

Ztrácíte se V záplavě knih? Blogerka Mora vám pomůže vyplavat ven

Čtení láká více než kdy jindy. Po knihách v době koronavirové pokukují i ti, kterým byl doposud svět literatury příliš vzdálený. Karanténa má i své klady, a to, že se pouštíme i do aktivit jako...

Tipy na knihy od blogerky, která nejde s proudem

Čtení pomohlo blogerce Vendi z jihu i v těch nejtěžších dobách. Do doby koronaviru doporučuje vedle čtení hlavně selský rozum, nešílet, ale taky nebrat věc na lehkou váhu. Vendi píše do světa… Mezi knižními tipy...

Fantasy knižní tipy od blogerky z Bookish Journey

Knižní blogerka Martina z Bookish Journey nás zavádí do světa fantasy, ale také do světa koní. O princi na bílém koni občas sní asi každá žena, některé sní dokonce jenom o tom koni. Martina nesní...
5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.