Kočka v bytě: Svérázný společník, který umí naštvat i potěšit

Každá kočka je osobnost. Kdo tohle nerespektuje, neměl by si kočičího mazlíčka vůbec pořizovat. Samostatná a nezávislá kočka v bytě ho pak pěkně pozlobí a spokojený nebude nikdo. Na druhé straně jí stačí dát šanci, kočičí povaha je sice svérázná, o to zajímavější. Navíc kočka není pes, není tak náročná na péči.

Přirozená krása a schopnost být sama sebou

Na kočkách obdivujeme na první pohled jejich přirozenou eleganci a ladnost. Jejich pohyb připomíná pohyb baletky, která dokáže tiše a nepozorovaně vklouznout kamkoliv se jí zamane. S tím je třeba počítat. I kočka v bytě potřebuje prostor a svobodu. Její svobodomyslná povaha je ostatně také tím, co je na ní fascinující. Kočky v bytě jsou tak skvělými společníky obdobně naladěných, svobodomyslných a kreativních lidí. Přes svoji duši divoké šelmy jsou to milující mazlíčci, kteří se rádi pomazlí.

Některé kočky jsou mazlivé neustále, další musí mít na mazlení chuť, jinak se mohou proti nechtěnému kontaktu vymezovat. Mazlivá kočičí plemena přitom paradoxně reprezentují také ty největší kočky. Jsou to tak doslova velcí mazlouni. I ta méně mazlivá kočka domácí je však vždy vynikající společník, který člověka kdykoliv bezděčně vyslechne. Na rozdíl od lidí se přitom vyhýbá nechtěným a neodbytným radám a názorům. Možná tu a tam něco mňoukne, některé kočky však nemňoukají skoro vůbec.

Co na oplátku aneb Jak se starat o kočku v bytě?

Základem péče o kočku je voda a kvalitní krmivo. Kočka je ryzí masožravec a v jídelníčku tak musí mít dostatečné množství bílkovin. Neměly by jí přitom chybět ani tuky jako zdroj esenciálních mastných kyselin, vitamínů, minerálů a vlákniny pro správné trávení. Trávení podporuje i kočičí tráva. Neslouží jako zdroj živin, ale čistí zažívací ústrojí a podporuje metabolismus, ať už má kočičí tráva jakoukoliv podobu. Může jít třeba o zelený ječmen, pšenici, ale také pokojovky jako zelenec, šáchor či kalísie.

Vedle vody a krmiva kočku potřebují čas a prostor pro hraní. Více než kočičí hračky jim bude prospěšný čas, který si s nimi budete hrát. Samozřejmostí by přitom mělo být i škrabadlo jako kočičí zábava i možnost k broušení kočičích drápků. Nezřídka škrabadlo zahrnuje i pelíšek, protože odpočinek a spánek je pro kočky stejně důležitý jako hračky, hry a zábava.

Péče o srst kočky není zpravidla náročná, s výjimkou dlouhosrstých, anebo naopak bezsrstých kočičích plemen. Taková perská kočka se neobejde bez pravidelného vyčesávání, bezsrstý sphynx zase bude zase bude potřebovat čas od času vykoupat, protože jeho kůže se potí a produkuje kožní maz.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *