NEJMAZLIVĚJŠÍ PLEMENA KOČEK

Která kočka je mazlivá? Ptají se lidé, když se rozhodují o tom, která kočka obsadí prázdné místo v jejich domácnosti. Neměla by být jenom nejkrásnější, nejzajímavější, případně největší, ba naopak nejmenší, měla by být také nejmazlivější. Od toho přece kočky jsou, ne? Podoba, vzhled a velikost kočky hraje pochopitelně také roli, ovšem zásadní podíl na tom, zda se kočka v domácnosti úspěšně zabydlí, má především povaha. Nutno podotknout, že ani nejmazlivější plemena koček nenabízejí univerzální charakteristiku. Každá jediná kočka má svoji osobnost. Ke spokojenosti všech obyvatel kočičí domácnosti přispěje především respekt k jedinečné osobnosti každého člena, kočky nevyjímaje. Přesto pro vás vybíráme mazlivá kočičí plemena, čekají na vás níže.

Představujeme mazlivá kočičí plemena: perská kočkakurilský bobtailmainkaragdollbirmasphynx a další mazlíky…

Nejmazlivější plemena koček

Mazlivá kočka jako synonymum klidu i neposednosti

Nenáročná a přizpůsobivá povaha se snahou vyhýbat se konfliktům a silným sklonem k pohodě za všech okolností? Ano, i takto lze obecně definovat mazlivá plemena koček. Některé kočky byly speciálně vyšlechtěné k tomu, aby byly pro svého člověka milými společnicemi. Některá plemena koček k tomu mají přirozené vlohy. Jednak jsou to plemena z kategorie klidné kočky jako peršanka, které nic jen tak nerozhází. Jednak jsou to plemena extrovertních koček, které mají naopak tendence rozházet všechno kolem sebe, například kurilský bobtail. V genech však mají vedle zvídavosti, temperamentu a touze po pozornosti také silnou náklonnost k člověku. Jsou to mazlivé kočky s velkým srdcem, které dokonale prověří nejenom lásku, ale také trpělivost svého člověka.

A pak jsou tu speciální kategorie jako lesní kočky, mainská mývalí, norská lesní, sibiřská kočka. Za pozornost stojí také nenápadná, posvátná kočka birma, láskyplnost sama. Ujít by vám neměl ani sphynx, vypadá jako kočka mimozemšťan, ale je to ztělesnění kočičí něžnosti.

☐ Perská kočka: Královna mezi kočkami

Kočka s roztomilým výrazem ve tváři, plyšovou srstí a milou povahou. To je perská kočka, která si jako královna mezi kočkami omotala lidi kolem prstu. Je to středně velká kočka s velkýma očima a typicky dlouhou hustou srstí.

Hedvábná srst perské kočky může hrát téměř jakoukoliv barvou a také ji mohou zdobit nejrůznější vzory. Právě srst perské kočky je tím, co si o kontakt s člověkem přímo říká. Neobejde se bez kartáčování, které je ideálním způsobem, jak se své kočky dotýkat a komunikovat s ní. Jinak je to totiž klidná kočka, která si nejraději bude hovět ve svém pelíšku. Na hry a hraní peršanky moc neužije, alespoň ve srovnání s aktivními plemeny koček.

Perská kočka má ráda klid. Je to nenápadný mazel, který si vystačí i sám, ale čas od času se přijde pomazlit, dokonce se může uvelebit i na klíně svého člověka. Stejně jako většina koček se ovšem ani tato nedá k něčemu přinutit, navíc, peršanka je královna!

☐ Kurilský bobtail: Kočka bez ocasu, zato s velkým srdcem

Kurilský bobtail se od většiny ostatních koček odlišuje svým ocasem. Je totiž velmi kratičký. Kočka o něho přišla přirozeně, pochází totiž z mrazivého Ruska, konkrétně Kurilských ostrovů na východě. Je to ostrovní kočka, která se specializuje na lov ryb. Na rozdíl od jiných jí voda nevadí, navíc nemá ocas, který by jí mohl omrznout.

Kurilský bobtail je opakem majestátné peršanky. Je to aktivní kočka, která se však vyznačuje vyrovnanou a společenskou povahou. Přestože pochází z drsného prostředí, je nezvykle přítulná a mazlivá kočka, navíc je inteligentní, pozorná a přátelská ke všem členům domácnosti včetně jiných koček a psů.

Pokud hledáte kočku, která bude trávit čas ve vaší těsné blízkosti, plemeno kurilský bobtail je ideální. Je to totiž mazlivá kočka, která blízkost člověka ke spokojenosti potřebuje. Je něžná, hravá, nekonfliktní a na svého člověka velmi vázaná. Potíž s tímto plemenem může být pouze v tom, že patří k těm vzácnějším, a tím i dražším.

☐ Mainka: Kočka z lesa, která si váží tepla domova

Zatímco kurilský bobtail je z těch nejvzácnějších, mainská mývalí kočka, další aktivní a mírumilovné plemeno patří k těm nejrozšířenějším. Je to také největší kočičí plemeno a v současnosti i nejoblíbenější kočka, která našla domov v mnoha domácnostech po celém světě. Vedle majestátného vzhledu a huňaté srsti k tomu jistě přispěla i její přítulnost a vlídná povaha.

Divoký vzhled mainky stojí tak trochu v kontrastu s její přátelskou povahou. Ne nadarmo se této mazlivé kočce s ocasem mývala přezdívá nežný obr. Pochází z USA, oblasti Maine a Nové Anglie, kam se však měla dostat s prvními osadníky z Evropy. Původem je to lesní kočka, příbuzná s norskou lesní kočkou, potažmo lesní kočkou z Ruska, kočkou sibiřskou. Ani jedna z těchto koček svým kožíškem nezapře svůj původ. Všechny v minulosti poznaly krutost zimy v divoké přírodě, i proto také nejspíš dokážou docenit teplo rodinného krbu.

Mainka si k člověku vytváří pevný vztah. K cizím mohou mít odstup, ale společnost svého chovatele vítají pro hry nejrůznějšího druhu i pro mazlení.

☐ Ragdoll: Panenka na hraní

Existuje i kočka, která má hraní jako charakteristický rys. Dokonce se promítá i do jména kočky. Jméno ragdoll totiž skutečně odkazuje na panenku, doslova hadrovou panenku, kterou kočka při mazlení se svým člověkem ztělesňuje.

Ragdoll se v náručí uvolní jako hadrová panenka. Zatímco jiné kočky se nosit zpravidla nenechají, ragdoll k člověku chová takovou důvěru, že tento způsob kontaktu snáší nadmíru dobře. Kontakt s člověkem vůbec vítá. Je tak hravý, přítulný a dobromyslný, že se mu někdy říká i kočkopes. Podobně jako pes svého člověka následuje, kamkoli se hne, dokonce mu nedělá problém ani chození na vodítku či další typicky psí povely. Je nadmíru učenlivý, inteligentní a zvídavý. Psa připomíná i svoji mohutnou postavou, ostatně po mainské je to druhé největší kočičí plemeno.

☐ Birma: Vrnivý zdroj posvátného klidu

Birma má bohatou hedvábnou srst, typickou zbarvením colorpoint. To znamená, že je to bílá kočka s tmavými znaky na koncových částech těla. Jejím domovem je Myanmar, dnešní barma, kde je také předmětem mnoha legend. Je považována za posvátnou kočku, což podporuje její výjimečný vzhled se zářivě modrýma očima a nezvykle vlídná povaha.

Birma je klidná a laskavá kočka, která si užívá společnost lidí, ale přitom se nevtírá. Náleží k ní přirozená ostražitost, ale také inteligence, zvídavost , trpělivost a jemnost. Pokud jde o kočku s mazlivou povahou, jen těžko byste hledali lepšího reprezentanta než je birma. Je to kočka zlatíčko, která rozzáří domácnost až posvátným charakterem, něžným půvabem a pravou kočičí láskou.

☐ Sphynx: Kočičí láska jako z jiného světa

Kočičí láska jako žádná jiná. Takovou nabízí bezsrstá kočka sphynx. Na první pohled sice může působit poněkud zvláštně, pokud jí však dáte šanci, jistě nebudete litovat. Sphynx je povahou typická mazlivá kočka, jemná, něžná a vděčná za kontakt s člověkem.

Chybí jí srst, nikoliv přítulnost. Je jí vlastní i hravost a zvídavost, řadí se mezi aktivní kočky, které se budou s nadšením oddávat kočičím hrám a ještě raději hrám se svým člověkem. Sphynx je oddaná kočka, milující pozornost. A pozor, je to také kočka upovídaná. Zatímco některé kočky nemňoukají skoro vůbec, sphynx se bude rád zvukově vyjadřovat, spíše než o mňoukání však půjde o tiché švitoření.

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *