ADVENTNÍ KALENDÁŘ aneb Jak příjemně naplnit advent?

Advent, čas příprav na Vánoce a očekávání příchodu Ježíška, trvá čtyři adventní neděle. O odpočítávání dnů do Vánoc se stará adventní kalendář. Může mít tradiční i kreativní podobu. Vždy však potěší a naplní každý den adventu něčím příjemným. Může to být dobrota, ale klidně i něco jiného, malého, milého, příjemného a třeba i voňavého, například přírodní vonná svíčka, také kreativní hračka nebo zábava (nejen) pro děti. Fantazie má dveře otevřené, o adventu zvláště.

Adventní kalendář 2023: Inspirace od kocoura

Originální, současně nadčasové adventní kalendáře, které potěší vždycky a každého, děti i dospělé. Z celé palety možností vybíráme kalendáře nabité laskominami a dobrotami, které rozzáří oči a vykouzlí úsměv na tváři, každý den adventu. Advent letos začíná jako první adventní neděle 3. prosince 2023.

Nejvyšší čas si nějaký adventní kalendář pořídit. Bude to čokoládový adventní kalendář plný poctivé čokolády z čokoládovny Janek nebo zdravý adventní kalendář namixovaný z oříšků, sušeného ovoce a čokoládových sladkostí Mixit, se kterými nezhřešíte? Anebo si letos dopřejete originální adventní kalendář pro dospělé, ve kterém vedle kvalitní čokolády a výběrové kávy nechybí ani vyhlášený alkohol Žufánek? Volba je na každém. Možností je nespočet, nakonec si můžete adventní kalendář vyrobit DIY a naplnit dle své libosti. 24 dílků, přihrádek, sáčků k naplnění a tipy, čím naplnit adventní kalendář pro vás máme taky.

 

24 magických okamžiků

Advent z latinského adventus znamená příchod, v křesťanském kontextu příchod Spasitele. Význam slova advent se dá jednoduše přeložit jako čekat nebo objevit se, také objevovat. A právě k tomu čekání a objevování slouží adventní kalendář v mnoha a mnoha pestrých podobách.

Každá z podob adventního kalendáře je překvapením a překvapení v sobě ukrývá i každý z 24 dílků kalendáře, který očekávání a objevování povyšuje o nadšení. Nabízí 24 magických okamžiků, okamžiků radosti ze sladkého překvapení, které klidně může být i virtuální. Okénka adventního kalendáře mohou přinášet potěšení jako hudba, vánoční písně, ale i video, pohádky či recepty. Originální adventní kalendář může každý den obohacovat o citáty k zamyšlení, návody na cestě k sobě, výzvy k radosti a vděčnosti.

Co takto každý den do Vánoc vyjmenovat alespoň jeden důvod, proč být vděčný za to, co mám? Když je budete každý den vymýšlet a sepisovat, do Štědrého dne budete mít seznam 24 důvodů, proč být vděčný a šťastný! Budete mít hodnotný dárek, dárek naplněný vděčností a štěstím. Víte snad o lepším dárku? Co si každý den adventu dopřát malou radost, udělat něco pro sebe? Jak na to? To vám každý den poradí speciální adventní kalendář od kocoura s recepty na štěstí.

Co je to adventní kalendář?

Adventní kalendář je speciální druh kalendáře, který se váže k době adventu. Standardně odpočítává 24 dnů prosince, od prvního do 24., kdy slavíme Štědrý den, Vánoce jako největší svátek v roce. Adventní kalendář je stejně jako celý advent a Vánoce spojený s křesťanskými tradicemi, ovšem funguje i zcela oproštěn od náboženského významu. Představuje nadšení z očekávání o objevování, potěšení ze svátečního času. Ještě před Štědrým dnem přináší radost v podobě malých dárečků.

Adventní kalendář v otázkách a odpovědích

Co dát do adventního kalendáře?

Má-li klasický papírový kalendář posloužit jako adventní, každý z 24 prosincových dnů něčím zpestřuje. Běžně jde o dárek, resp. dáreček jako kousek čokolády, perníček, bonbon či o jinou sladkost. Čokoládový adventní kalendář však směle nahradí třeba čajový adventní kalendář, kosmetický adventní kalendář či kalendář, který tvoří vonné přírodní svíčky.

Trendem jsou zdravé adventní kalendáře s ovocem, oříšky a dalšími zdravými dobrotami. Stejně tak však mohou adventní kalendář naplnit i drobné hračky, samolepky, magnetky, figurky či jiné sběratelské předměty. Každý dílek kalendáře může představovat i jeden dílek puzzle o 24 dílcích, slavnostně poskládaného na Štědrý den, podobně i 24 korálků, ze kterých na Štědrý den vznikne krásný náramek. Adventní kalendář může ukrývat i nejrůznější poznávací kartičky, ale i omalovánky, razítka, pastelky a další pomůcky pro kreativní tvoření a zábavu pro celou rodinu.

Pro zábavu byly vytvořeny také různé online adventní kalendáře, jeden takový adventní kalendář pro děti pravidelně připravuje Česká televize. Nový adventní kalendář ČT se otevírá s prvním okénkem 1. prosince, po celý rok je však na webu Déčka dostupný i archiv těch starších.

Kdy se otevírá adventní kalendář?

Adventní kalendář má standardně 24 políček, okének či přihrádek, které se otevírají každý den v prosinci, postupně od prvního prosince. Končí na Štědrý den, 24. prosince. Zatímco adventní kalendář počítá prosincové dny, advent jako takový se rozděluje na čtyři adventní týdny s vrcholem v podobě adventní neděle. První adventní neděle přitom může mít termín již v listopadu, přesto se klasický adventní kalendář s 24 políčky otevírá až 1. prosince.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *