Kočičí tráva není jen zelený ječmen, pšenice či jiné obilí. Může to být i papyrus, šáchor

Jako kočičí tráva se označuje mnoho rostlin. Běžně jde o tu zeleň, která kočka s oblibou žvýká na trávníku nebo na louce. Může to být zelený ječmen, pšenice či jiné obilí. Přestože je kočka masožravec, s chutí se pustí i do rostlin, zejména kvůli usnadnění trávení. Domácí kočky nepohrdnou ani pokojovkami. Jenže ne každá pokojová rostlina je pro kočky vhodná, některé jsou pro kočky dokonce jedovaté. Existují však i ideální pokojovky pro kočky. Hvězdou je mezi nimi papyrus, resp. příbuzný druh pojmenovaný šáchor střídavolistý, lat. Cyperus zumula. Říká se mu také kočičí ocas.

Šáchor neboli kočičí ocas

Šáchor střídavolistý (Cyperus zumula) je doma na Madagaskaru. Po celém světě je známý jako pokojová rostlina. Zelenou krásu do interiéru vnáší prostřednictvím dlouhých trávovitých listů, které vytvářejí doslova designové hvězdice na vrcholcích stéblovitých stonků. Dospělá rostlina dorůstá až do výšky kolem šedesáti až osmdesáti centimetrů. Svěže zelené deštníkovité listy na vrcholcích stonků pak doplňují i květenství složená z klásků hnědých květů, ze kterých se později vytvářejí semeníky s drobnými semeny.

Exotické listy šáchoru přitahují pozornost, pokud jde o člověka i o kočky. Ty na rozdíl od člověka lákají natolik, že se do nich s chutí pustí. Také proto se rostlině říká kočičí tráva nebo kočičí ocas. Na rozdíl od aromatických kočičích rostlin, jako je typicky šanta kočicí (Nepeta cataria) zvaná catnip, příp. kozlík lékařský (Valeriana officinalis), papyrus neprovází žádná vůně ani pach.

Pěstování kočičí trávy, tedy šáchoru

Pokud jde o šáchor, je to jen mírně mrazuvzdorná rostlina, která dlouhodobě nezvládne teploty pod deseti stupni Celsia. Lze ji sice vysazovat do záhonů, letnění ji vyhovuje, ale v zimě venku nepřežije. Navíc ji nesvědčí přímé sluneční paprsky. Hodí se proto do nádob a květináčů, bude se jí dařit doma při pokojové teplotě.

Šáchor střídavolistý je v našich podmínkách primárně pokojová rostlina určená na světlé místo, ale s nepřímým světlem. Snese částečný stín. Vyhovuje jí propustný substrát, ideálně směs jílu a písku. Protože je to vlhkomilná rostlina, potřebuje vydatnou zálivku. Substrát by měl být stále vlhký, uvítá i pravidelné rosení. Doporučuje se ji pěstovat v květináči s okvětníkem plným vody, v létě lze květináč se šáchorem ponořit do zahradního jezírka. Voda je pro rostlinu přirozená, ve své domovině roste v bažinách podél vodních toků a tůní, podobně jako u nás rákos.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.