Listopad: Měsíc svátků. Jaké svátky listopad přináší?

V listopadu slaví svátek Martin. Svátek svatého Martina připadá na 11. listopadu, zdaleka však nejde o jediný listopadový svátek. Méně slavný, možná i významnější je Svátek svatého Ondřeje 30. listopadu. Právě listopadový kalendář přitom přináší i svátek, který náleží kompletně všem svatým. Žádný jiný měsíc takový den nemá. Den všech svatých otevírá všechny listopadové svátky i celý měsíc. Připadá hned na 1. listopadu, kdy jmeniny slaví Felix.

Jmeniny v listopadu • Listopadové svátky • Svátek sv. Ondřeje • Státní svátky • Listopadové tradice

Jmeniny v listopadu

 • 1.11. Felix
 • 2.11. Tobiáš
 • 3.11. Hubert
 • 4.11. Karel, Karla
 • 5.11. Miriam
 • 6.11. Liběna
 • 7.11. Saskie
 • 8.11. Bohumír, Bohumíra
 • 9.11. Bohdan
 • 10.11. Evžen
 • 11.11. Martin
 • 12.11. Benedikt
 • 13.11. Tibor
 • 14.11. Sáva
 • 15.11. Leopold
 • 16.11. Otmar
 • 17.11. Mahulena, Gertruda
 • 18.11. Romana
 • 19.11. Alžběta
 • 20.11. Nikola
 • 21.11. Albert
 • 22.11. Cecílie
 • 23.11. Klement
 • 24.11. Emílie
 • 25.11. Kateřina
 • 26.11. Artur
 • 27.11. Xenie
 • 28.11. René
 • 29.11. Zina
 • 29.11. Ondřej

Kdo má svátek v listopadu?

Hned první den v listopadu slaví svátek Felix, po něm má v listopadu svátek také Tobiáš, Hubert, Karel a Karla, Miriam, Liběna, Saskie, Bohumír a Bohumíra, Bohdan, Evžen nebo Martin. Martin přijíždí na bílém koni pravidelně 11. listopadu, s ním i svatomartinské zvyky a tradice. Po Martinovy má svátek Benedikt, Tibor, Sáva, Leopold, Otmar, Mahulena a Gertruda (obě ve stejný den), také Romana, Alžběta, Nikola, Albert, Cecílie, Klement, Emílie, Kateřina, Artur, Xenie, René a Zina.

Listopad má 30 dní, poslední, tedy třicátý listopadový den slaví svátek Ondřej. Svátek svatého Ondřeje provázejí podobné zvyky a tradice jako Štědrý den, ostatně poslední listopadový den také otevírá období adventu, tedy příprav na svátky Vánoc. Lidové tradice Svátek svatého Ondřeje považují za významný den pro předvídání budoucnosti. Svatoondřejská noc má být ideální pro věštění a také plnění přání.

Listopad, padá listí

LISTOPAD


Listopad přináší svátek hned první den. 1. listopadu je Den Všech svatých, jmeniny má Felix.

1. listopadDen všech svatých, Světovým dnem veganství
Svátek má Felix.
2. listopadPamátka zesnulých (Dušičky)
Svátek má Tobiáš.
3. listopadDen bez pesticidů
Svátek má Hubert.
4. listopadSvátek má Karel, Karla.
5. listopadSvátek má Miriam.
6. listopadMezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů
Svátek má Liběna.
7. listopadSvátek má Saskie.
8. listopadSvátek má Bohumír, Bohumíra.
9. listopadMezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu
Svátek má Bohdan.
10. listopadSvětový den vědy pro mír a rozvoj
Svátek má Evžen.
11. listopadMezinárodní den válečných veteránů
Svátek má Martin.
12. listopadSvátek má Benedikt.
13. listopadMezinárodní den nevidomých
Svátek má Tibor.
14. listopadSvětový den diabetiků, Den bez aut
Svátek má Sáva.
15. listopadDen vězněných spisovatelů
Svátek má Leopold.
16. listopadMezinárodní den tolerance
Svátek má Otmar.
17. listopadMezinárodní den studentstva, Mezinárodní den předčasně narozených dětí
STÁTNÍ SVÁTEK Den boje za svobodu a demokracii
Svátek má Mahulena, Gertruda.
18. listopadMezinárodní nekuřácký den
Svátek má Romana.
19. listopadSvětový den prevence týrání a zneužívání dětí
Svátek má Alžběta.
20. listopadSvětový den dětí
Svátek má Nikola.
21. listopadSvětový den pozdravů, Mezinárodní den filozofie, Světový den televize
21. listopad: Svátek má Albert.
22. listopadSvátek má Cecílie.
23. listopadSvátek má Klement.
24. listopadSvátek má Emílie.
25. listopadMezinárodní den bez nákupů, Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách
Svátek má Kateřina.
26. listopadSvátek má Artur.
27. listopadSvátek má Xenie.
28. listopadMezinárodní den nekupování ničeho
Svátek má René.
29. listopadSvátek má Zina.
30. listopadSvátek má Ondřej.
Listopad v kalendáři, svátky a významné dny

Listopadové svátky

Den Všech svatých a Dušičky

Není to jen Svátek svatého Ondřeje, který listopad uzavírá a s ním i podzim, protože 1. prosince nastává dle kalendáře zima. Celý listopad je měsícem svátků, začínají hned první listopadový den, který slavíme jako Den Všech svatých. Jde o jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků, jediný den, který na rozdíl od jiných nepřipomíná jednoho, ale všechny svaté. 1. listopadu slavíme svátek i těch svatých, kteří se do kalendáře nevešly a není jich málo. Hned po Dnu všech svatých následuje Památka zesnulých neboli Dušičky. Církev se modlí za zemřelé a rodiny navštěvují hřbitovy, aby za ně zapálily svíčky.

Světový den veganství, Světový den vědy pro mír a rozvoj

1. listopad není jen Dnem všech svatých, ale také Světovým dnem veganství, 3. listopad je pak známý také jako Den bez pesticidů, 6. listopad jako Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů. 9. listopad představuje Mezinárodní den boje proti fašismu a antisemitismu, 10. listopad Světový den vědy pro mír a rozvoj.

Svátek svatého Marina nebo Mezinárodní den válečných veteránů

Na 11. listopad, Svátek svatého Martina připadá také Mezinárodní den válečných veteránů. 13. listopad se slaví i jako Mezinárodní den nevidomých, 14. listopad jako Světový den diabetiků nebo také Den bez aut. 15. listopad je Dnem vězněných spisovatelů, následuje Mezinárodní den tolerance (16. listopad) a Mezinárodní den studenstva (17. listopad). V Česku jde o státní svátek jako Den boje za svobodu a demokracii.

Den studentů nebo Světový den dětí

17. listopad není jen Den boje za svobodu a demokracii, státní svátek ČR, resp. Den studentů, ale také Mezinárodní den předčasně narozených dětí. Dětem je věnovaný i 19. listopad jako Světový den prevence týrání a zneužívání dětí nebo 20. listopad jako Světový den dětí.

Světový den pozdravů a Mezinárodní den bez nákupů

21. listopad, svátek Alberta, je také známý jako Světový den pozdravů nebo Mezinárodní den filosofie. 25. listopad je Mezinárodní den bez nákupů, přitom 28. listopadu se k němu přidává ještě Mezinárodní den nekupování ničeho.

Svátek svatého Ondřeje

Poslední listopadový den patří Ondřejovi, resp. svatému Ondřejovi, který byl původně rybářem, poté učedníkem Jana Křtitele. Se svým bratrem sv. Petrem je sv. Ondřej patronem rybářů. Vedle toho je i patronem sedláků, provazníků nebo nosičů vody. Je také ochráncem nevěst. Jako svého patrona uctívají svatého Ondřeje i země jako Ukrajina, Rumunsko, Řecko a Skotsko. Skotská vlajka dokonce zobrazuje Svatoondřejský kříž, najdeme ho i v erbech některých skotských a britských šlechtických rodů nebo ve znacích měst (Amsterdam, Rio de Janeiro).

Státní svátky v listopadu

Z mnoha listopadových svátků se jenom jeden označuje jako státní svátek:

 • 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii.

Zákon č. 245/2000 Sb. definuje státní svátek jako den pracovního klidu, tzn. že zaměstnanci nechodí do práce, zaměstnavatel ji může nařídit jen výjimečně. Slovy zákona na dny pracovního klidu připadá nepřetržitý odpočinek zaměstnance. Zákon č. 223/2016 o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě přitom na některé státní svátky nařizuje uzavření obchodů, Den boje za svobodu a demokracii však mezi ně nepatří. Obchody mohou mít 17. listopadu otevřeno.

Listopadové tradice

Listopad se nese v duchu příprav na advent, je to období ztišení a zklidnění. Tradičně se lidé scházeli, aby společně drali peří, zpracovávali len a vyprávěli si u toho příběhy a pohádky. Tím, že byli pohromadě, současně šetřili teplo a světlo. Dlouhá zima teprve měla přijít…

Listopad je dle tradic také koncem hospodářského roku, který lidé oslavovali v podobě posvícení. Zejména jako svatomartinské posvícení s pečenou svatomartinskou husou, knedlíky a červeným zelím se tradice uchovala až do současnosti. Tradičně se na posvícení dělala také polévka s játrovými knedlíčky (kaldoun), pekly se také svatomartinské rohlíčky plněné povidly, připravoval moučník označovaný jako svatomartinská podkova. V novodobé tradici především mladá svatomartinská vína.

Dříve se hodovalo i na svátek svaté Kateřiny a svátek svaté Cecilie, ještě předtím se však v klidu rozjímalo a vzpomínalo na zesnulé. Listopadové Dušičky se nedílně pojí s modlitbami v doprovodu světla svíček, symbolem věčného života.

 • Pitrová, P.: Český rok: Lidové tradice a zvyky. Praha: Fragment, 2016. ISBN: 978-80-253-2709-8
 • Langhammerová, J.: České tradice v proměnách času: kroje-zvyky-umění. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2017. ISBN: 978-80-7422-500-0
 • Krolmus, V.: Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy. Praha: Plot, 2013. ISBN: 978-80-7428-200-3
 • Večerková, E.: Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře. Praha: Vyšehrad, 2015. ISBN: 978-80-7429-627-7

V listopadu slaví svátek Martin. Svátek svatého Martina připadá na 11. listopadu, zdaleka však nejde o jediný listopadový svátek. Méně slavný, možná i významnější je Svátek svatého Ondřeje 30. listopadu. Právě listopadový kalendář přitom přináší i svátek, který náleží kompletně všem svatým. Žádný jiný měsíc takový den nemá. Den všech svatých otevírá všechny listopadové svátky i celý měsíc. Připadá hned na 1. listopadu, kdy jmeniny slaví Felix.

Křivánková, R.: Listopad: Měsíc svátků. Jaké svátky listopad přináší? ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 1. listopad 2022 [cit. 2022-11-01]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/listopad-svatky/

LISTOPAD

Listopad má 30 dnů a přináší mnoho svátků, státní svátek v listopadu je však jen jediný. Jde o 17. listopad, který jako státní svátek představuje Den boje za svobodu a demokracii. Připomíná uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a také studentské protesty, kterými v roce 1989 započala Sametová revoluce.

V gregoriánském kalendáři je listopad jedenáctým měsícem v roce. V původním římském kalendáři byl listopad měsícem devátým. Od latinského novem (devět) se také tento měsíc v angličtině označuje jako november. Český název odkazuje na padání listí, typické pro toto období.

VESMÍR · ČESKO · OBJEVUJTE!

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?
„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům
Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?
Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu
Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?
Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?
 

4.5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *