Nejlepší vánoční písničky

Nalaďte se na tu správnou sváteční vlnu a pusťte si vánoční písničky (na YouTube), které nikdy nezklamou. Přinášíme písničky české i zahraniční. Nejenom jako, tyto písničky jsou pro Vánoce přímo stvořené.

Vybíráme ty nejlepší, novější i časem ověřené vánoční písně z YouTube, svůj podpis na nich mají ti nejoblíbenější hudebníci, z českých třeba Karel Gott, Ewa Farna nebo Janek Ledecký. Některé z nich jsou tak oblíbené, že se nikdy neomrzí. Užijte si je!

Úvodní foto: Pixabay.com

Níže najdete české vánoční písně i písně zahraniční:

  • Vánoční písničky 2020: Richard Krajčo a Karel Gott – Vánoční, Vlasta Horváth s dcerou – Chvíle vánoční, Vánoční čas (Tomáš Klus), Anděl (Pokáč), Vánoční přání (Eva Matějovská), Vánoční song 2020 Rádia Kiss
  • Osvědčené vánoční pop songy: Vánoce na míru Ewa Farna, Vojta Dyk – Modlitba (z pohádky Anděl Páně II), Nightwork – Vánoční čas, Katarína Koščová & Vojtěch Dyk – Štědrý večer, Tomáš Klus – Ledaco, Václav Neckář a UMAKART – Půlnoční, Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích, Janek Ledecký – Ryba rybě, Xindl X – Čas to zabalit, Dan Bárta, Ozón – Na nebi svítí, Lucie – Medvídek, Michal Hrůza – Sněhulák, David Deyl – Svatý čas (cover Santa Claus Is Coming To Town), Lucie Bílá – Desatero (cover Hallelujah), Olympic – Vůně vánoc, Palo Habera – List Ježiškovi, IMT Smile – Najkrajsie Vianoce, Lucie Vondráčková, Petr Kolář – Vánoce bílý, Lucie Vondráčková, Radim Schwab – Vánoční přání, Jakub Smolík – Čas Vánoční
  • Retro vánoční písně: Jiří Suchý – Purpura, Karel Gott – Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (pohádka Tři oříšky pro Popelku), Iveta Bartošová – Tři oříšky, Hana Zagorová Rolničky, Spirituál kvintet Třešničky, Karel Plihal – Vánoční píseň, Karel Kryl – Vánoční
  • Zahraniční vánoční hity: John Lennon – Happy Christmas, Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You, Billy Mack – Christmas Is All Around, Do they Know it’s Christmas ~ Band Aid 1984, Queen – Thank God It’s Christmas, Queen – Thank God It’s Christmas, Coldplay – Christmas Lights, Wham! – Last Christmas, Glee – Jingle Bell Rock, White christmas – Elvis Presley, Frank Sinatra – Let it snow, Kalimba a Jingle Bells

ČESKÉ VÁNOČNÍ PÍSNIČKY

Vánoční písničky 2020

Richard Krajčo a Karel Gott – Vánoční

Vánoční písničky 2020? Koronaviru navzdory, ani Vánoce 2020 nás neochudí o nové vánoční písně. Vůbec první vánoční song 2020 přinesl Richard Krajčo, který ho jako překvapení nazpíval spolu s Karlem Gottem. Byl to také božský Karel Gott, který si přál potěšit své fanoušky rok poté, co opustil tento svět.

Kryštof - Vánoční ft. Karel Gott

Video: Vánoční: Richard Krajčo (Kryštof) a Karel Gott (YouTube)

Vlasta Horváth s dcerou – Chvíle vánoční

Vánoční píseň 2020 nadělil svým fanouškům i Vlasta Horváth. Jde vůbec o první oficiální duet Vlasty Horvátha, jenž je autorem hudby i textu. A protože jsou Vánoce především svátky rodin a spřízněných srdcí, nazpíval svoji vánoční píseň spolu se svou dcerou Lindou. Ovšem notně tomu pomohla náhoda, jak komentoval Vlasta Horváth.

Původně jsem píseň jako duet neplánoval a měl jsem ji připravenou k vydání už loni. S kapelou jsme ji párkrát zahráli na mých vánočních koncertech a ohlasy byly skvělé. Na jednom z koncertů byla přítomna i má dcera Linda, která zničehonic zatoužila píseň zazpívat se mnou. Řekl jsem si, proč ne, a její přání samozřejmě splnil. Od první chvíle jsem byl v úžasu a publikum také. Tehdy jsem pochopil, že jediné, co této písni chybělo k dokonalosti, byl právě její hlas

Chvíle vánoční

Video: Chvíle vánoční: Vlasta Horvát a dcera (YouTube)

Tomáš Klus a Městská divadla pražská – Vánoční čas

Písničkář Tomáš Klus se ve svém vánočním songu nebál být aktuální, Vánoce 2020 jsou nedílně poznamenané koronavirovou pandemií. Ta ve velkém zasáhla i divadla a živou kulturu vůbec. A právě o tom nazpíval song Tomáš Klus společně s Kateřinou Marií Fialovou a dalšími herci Městských divadel pražských jako Zdeněk Piškula, Martin Donutil, Nina Horáková, Sára Affašová, Aleš Bílík, Martin Donutil, Kryštof Krhovják, Milan Kačmarčík aj. Natáčelo se na jevišti divadla ABC.

Tomáš Klus & Městská divadla pražská - Vánoční čas (oficiální video)

Video: Čas vánoční: Tomáš Klus (YouTube)

Pokáč – Anděl

Na rozdíl od Kluse se písničkář Pokáč aktuální situaci překvapivě vyhnul. Pro Vánoce 2020 nazpíval vánoční koledu Anděl, ústředním tématem se staly tradiční vánoční trh se vším, co k tomu patří. Viz refrén: Byl tenkrát prosinec, nepadal sníh, stalo se jednou o Vánocích. Sám anděl nebeský na zem sestoupil a všude byly fronty, nic si nekoupil.

Už je to taková tradice, že každej rok vydáváme vánoční song, letošek není výjimkou… i když celej rok je ve znamení koronaviru, písnička s tím nemá nic společného, naopak je to taková vzpomínka na vánoční trhy plný lidí, který přišel zkontrolovat sám anděl. Je to klasicky malinko přitažený za vlasy, ale snažili jsme se, aby to pořád bylo co nejvíc vánoční a navozovalo to fajn atmošku.

Jak říká Xindl X, každej správnej písničkář by měl mít písničku o andělovi, pokud chce být správný písničkář, tak jsem ho konečně dohnal. Původně jsem chtěl zůstat u jednoho vánočního songu za kariéru, ale pak mi to nedalo, a každej rok teď dáme jeden.

Video: Anděl: Pokáč (YouTube)

Eva Matějovská – Vánoční přání

Vánoční song pro své fanoušky připravila jako dárek na Vánoce 2020 i mladá nadějná hudební hvězdička Eva Matějovská, rodačka z Jilemnice. Nazvala ho Vánoční přání.

První singl Oheň a růže nazpívala Eva Matějovská již ve svých dvanácti letech, kdy se také objevila v anketě Český slavík. V roce 2013 k písni Oheň a růže natočila videoklip, který se objevil i na TV Óčko. V roce 2015 dala život songu Táta, jako dárek svému tátovi k padesátinám. Ten na YouTube překonal milion shlédnutí. V únoru 2016 nazpívala titulní píseň k pohádce Řachanda, v následujících letech stihla mj. vystupovat s Big Bandem Felixe Slováčka, hudebním seskupením Pospolu nebo s vlastní kapelou jako předskokanka na turné Ewy Farne.

Eva Matějovská - Vánoční přání (Official Video)

Video: Vánoční přání: Eva Matějovská (YouTube)

Vánoční song Rádia KISS

O vánoční song 2020 se postaral i tým Rádia KISS, který v čele s Michalem Kavalčíkem přeje i do dob koronaviru ŠŤASTNÉ a VESELÉ všem!!! Sice česká tvorba, avšak tento song využívá i osvědčené zahraniční vánoční pecky.

DJ JEŽÍŠEK - Vánoční song 2020

Video: Vánoční song 2020 Rádia Kiss (YouTube)

Osvědčené vánoční písně, český a slovenský pop

Ewa Farna a její Vánoce na míru

Ještě než začneme s opravdu těmi nestárnoucími českými vánočními písničkami, máme tu tip v podání Ewy Farne. Ta svoji vánoční písničku nazpívala na Vánoce 2017. Čas kvalitu songu Vánoce na míru jenom potvrdil, právem se zařadila mezi tu českou vánoční pop klasiku. Takže tady je:

Ewa Farna - Vánoce na míru (Official Music Video)

V roce 2016 přišel s vánoční písničkou, resp. modlitbou Vojta Dyk. Bylo to díky pohádce Anděl Páně II, ve které poprvé zazněla.

Vojta Dyk – Modlitba (z pohádky Anděl Páně II)

Anděl Páně 2 - Vojtěch Dyk: Modlitba - píseň k filmu

Vánoční píseň přitom Vojta Dyk nazpíval i v roce 2007, tehdy se skupinou Nightwork

Nightwork – Vánoční čas

NIGHTWORK - Vánoční čas / Christmas time

A Vojta Dyk do třetice, tentokrát v doprovodu Kataríny Koščové

Katarína Koščová & Vojtěch Dyk – Štědrý večer

Katarína Koščová & Vojtěch Dyk - Štědrý večer

Vánoční písničku má i Tomáš Klus, ač to není z jejího názvu hned patrné, jmenuje se Ledaco

Tomáš Klus – Ledaco

Tomáš Klus - Ledaco

Václav Neckář a UMAKART – Půlnoční

Václav Neckář & UMAKART - Půlnoční (oficiální video)

Janek Ledecký – Sliby se maj plnit o Vánocích

Janek Ledecký - Sliby se maj plnit o Vánocích (oficiální video)

A ještě jednou Janek

Janek Ledecký – Ryba rybě

Janek Ledecký - Ryba rybě (oficiální video)

Jako z pohádky - kompozice vonných esencí

Xindl X – Čas to zabalit

Xindl X - Čas to zabalit

Dan Bárta, Ozón – Na nebi svítí

Dan Bárta - Ozón - Na nebi svítí

Lucie – Medvídek

Michal Hrůza – Sněhulák

Michal Hrůza - Sněhulák

David Deyl – Svatý čas (cover Santa Claus Is Coming To Town)

David Deyl - Svatý čas / Santa Claus Is Coming To Town (Official Video)

Lucie Bílá – Desatero (cover Hallelujah)

Lucie Bílá - Desatero (2014)

Olympic – Vůně vánoc

Olympic Vůně vánoc

Palo Habera – List Ježiškovi

Palo Habera - List Ježiškovi

IMT Smile – Najkrajsie Vianoce

IMT Smile - Najkrajsie Vianoce

Lucie Vondráčková, Petr Kolář – Vánoce bílý

LUCIE VONDRÁČKOVÁ a PETR KOLÁŘ - Vánoce bílý (oficiální videoklip)

Lucie Vondráčková, Radim Schwab – Vánoční přání

Lucie Vondrackova, Radim Schwab - Vánoční přání

Jakub Smolík – Čas Vánoční

Jakub Smolík " Čas Vánoční"

Jakub Smolík a Hedvika Tůmová – Zas Vánoce jsou

Jakub Smolík a Hedvika Tůmová - Zas Vánoce jsou (Oficiální video)

Jaromir Nohavica – Ladovská Zima

Retro vánoční písně

Jiří Suchý – Purpura

Jiří Suchý - Purpura

Karel Gott – Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (pohádka Tři oříšky pro Popelku)

Tři oříšky pro Popelku je jednou z nejoblíbenějších českých pohádek vůbec. A když jsou ty Vánoce, jistě je na české pohádky ten pravý čas – jejich přehled najdete v článku Nejlepší české pohádky.

Tři oříšky pro Popelku - Kdepak ty ptáčku hnízdo máš

Iveta Bartošová – Tři oříšky

Tři oříšky, pohádkové téma, které nikdy neomrzí, tentokrát v podání mladičké Ivety Bartošové (písnička je z roku 2000).

IVETA BARTOŠOVÁ - Tři oříšky (Official Video)

Hana Zagorová Rolničky

Hana Zagorová - Rolničky

Spirituál kvintet Třešničky

Spirituál kvintet Třešničky

Karel Plihal – Vánoční píseň

Karel Plíhal - Vánoční

 

Karel Kryl – Vánoční

Karel Kryl - Vánoční

Je toho hodně? A to zdaleka není vše.

A jsou tu i zahraniční vánoční hity

John Lennon – Happy Christmas

Happy Xmas (War Is Over)

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Mariah Carey - All I Want For Christmas Is You (Official Video)

Billy Mack – Christmas Is All Around

Billy Mack - Christmas Is All Around 1080p (Created in HD by Veso™)

Do they Know it’s Christmas ~ Band Aid 1984

Do they Know it's Christmas ~ Band Aid 1984

Queen – Thank God It’s Christmas

Queen - Thank God It's Christmas

Coldplay – Christmas Lights

Coldplay - Christmas Lights (Official Video)

Wham! – Last Christmas

Wham! - Last Christmas (Official Video)

Glee – Jingle Bell Rock

Glee Cast - Jingle Bell Rock (Official Yule Log - Christmas Songs)

White christmas – Elvis Presley

White christmas - Elvis Presley

Frank Sinatra – Let it snow

Frank Sinatra - Let It Snow! Let It Snow! Let It Snow! (Official Music Video)

Kalimba a Jingle Bells

Slavná píseň Rolničky, kterou nazpívala i Hana Zagorová a výše ji také najdete (v angličtině Jingle Bells), má mnoho různých podob. Rolničky tak trošku jinak zní v provedení s kalimbou. Tradiční africký nástroj a také léčivý nástroj muzikoterapie se pomalu, ale jistě zabydluje po celém světě. Jistě má na tom velký podíl příjemný zvuk kalimby, jednoduché ovládání nástroje, kdy není třeba žádná hudební teorie, a nakonec i kapesní velikost, která umožňuje zahrát si kdekoliv a kdykoliv. To by bylo, aby se kalimba nerozezněla i na Vánoce!

Jingle Bells - Christmas Song 🎄 | Kalimba Cover with Tabs ♡

Chcete víc?

A co třeba pohádky, ty k Vánocům nedílně patří. Nejde přitom jenom o filmové pohádky, ale třeba i pohádkové knížky, i ty mají své kouzlo.

Nevyjímala by se některá z pohádkových knížek níže krásně ve vaší domácí knihovničce?

České pohádky, Karel Jaromír Erben, Božena Němcová České pohádky, Karel Jaromír Erben České pohádky, Božena Němcová
České pohádky, Jan Drda Nejstarší české pohádky Klasické české pohádky
Český Honza, pohádky Špalíček veršů a pohádek Vánoce u Rumcajsů

 

 

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.