Veřejnoprávní televize je službou pro veřejnost. Právě v době krize je její úloha důležitější než kdy jindy. A Česká televize svoji úlohu bere nanejvýš odpovědně.
Koronavirové prázdniny? Kdepak. Škola se přesouvá domů, učitelé jsou daleko, ale je tu Česká televize, která přispěchala na pomoc učitelům, školákům i rodičům. Nejenže prostřednictvím televizního kanálu pro děti Déčko nabídla zábavu, tipy proti nudě nebo srozumitelné informace o koronaviru a opatřeních, která se týkají šíření nákazy. Nejenže odpovídá dětem na otázku, proč nemůžou do školy, ale skrze televizní obrazovky přenáší školu domů, doslova.
Každé úterý a čtvrtek
Každé úterý a čtvrtek je v březnovém vysílání ČT1 zařazen pořad Škola doma. Trvá 45 minut a je určený pro studenty, které letos čekají zkoušky na střední školy a gymnázia. Pořad začíná vždy ve 14 hodin, po skončení pořadu Sama doma. Úterý se věnuje procvičování češtiny a čtvrtek matematice. Starost o studenty přebraly za učitele moderátorky Lenny Trčková, Tereza Bártlová a Alena Zárybnická.
Půjde o interaktivní formát, žáci se budou prostřednictvím chatu ptát na to, co je zajímá a čemu nerozumí, zároveň ale budou probírat s učiteli, zajímavou a interaktivní formou, i vybraná témata z daných oblastí. Opakovat si mohou i dospělí, budeme se zaměřovat na obecně problematičtější jevy, jako jsou například slovní úlohy nebo psaní velkých a malých písmen.
Každý všední den
Škola doposud probíhala každý všední den. Aby školáci neztratili své školní návyky, spustila Česká televize nový pořad UčíTelka. Začíná každý všední den od devíti hodin. Pořad je rozdělený do učebních bloků po třiceti minutách. Každý blok je určen pro jeden ročník prvního stupně. Vyučování v kulisách školní třídy vede vždy jeden učitel, který mluví nejenom k dětem za televizními obrazovkami, ale také k dětem přímo ve studiu. Pořadem, který vzniká s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy provázejí moderátorky Petra Křížková a Kateřina Bílková.
V době mimořádných opatření a uzavření škol v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům. Připravili jsme proto živě vysílané výukové bloky vedené vystudovanými pedagogy.
Výjimkou, kdy pořad UčíTelka nevedou přímo pedagogové, je vyučovací blok tělocviku nazvaný příhodně Olympijský tělák. Roli učitele v něm přebírají sportovní hvězdy jako Šárka Kašpárková, Adéla Hanzlíčková nebo David Svoboda.
Video: UčíTelka: Olympijský tělák s Davidem Svobodou
Vedoucí projektu UčíTelka Luboš Rosí doplňuje, že registruje i nápady a postřehy diváků, které se odrazí i v podobě pořadu. S jeho uvedením také České televizi přišly dle tiskové zprávy nabídky od mnoha organizací a firem. Ať již jde o samotnou výuku či doplňkové vzdělávací aktivity, formu výuky či výukové materiály, vždy procházejí vyhodnocením, aby byly do pořadu zařazeny.
Dle ředitele ČT nejde o náhradu školy, ale snahu vyhovět a pomoci rodičům v této těžké době tak, aby děti trávily čas smysluplně.
Každé odpoledne
Každé odpoledne se dá ve vysílání České televize najít něco, co bude užitečné i starším žákům. Pásmo vzdělávacích pořadů nese název Odpoledka a zahrnuje dokumenty a pořady jako Rande s Fyzikou, Svět z ptačí perspektivy, Lucemburkové, Život ze vzduchu, Afrika, Lidstvo: Příběh nás všech, Nádherné Španělsko, Tajemství lidského těla, Neobyčejná mláďata, Velká vlastenecká válka, Dobrodružství vědy a techniky, Expedice do Arktidy či v neposlední řadě francouzský dokument Byla jednou jedna kráva.
Video: Byla jednou jedna kráva (francouzský dokument)
Domácí vzdělávání a zábava pro děti
Zažíváme náročné období. Koronavirová epidemie, restriktivní opatření zamezující šíření nákazy a celorepubliková karanténa podstatně zasáhly do našich životů. Na druhé straně teď máme více času, pro sebe a své záliby. Některé oblíbené aktivity si v karanténě musíme odpustit, třeba takové výlety. To však neznamená, že na výlety musíme zanevřít zcela. Redaktoři serveru Novinky totiž měli…
Co dělat v karanténě? To je otázka, nad kterou si v současnosti láme hlavu nejeden Čech. Znenadání jsme všichni zavřeni doma, všechno, na co jsme byli zvyklí, je pryč. Karanténa není sranda… ale může být. Chce to jen trochu vůle, možností, jak se v karanténě zabavit je více než dost. Jednou z nich je slepá…
V souvislosti s uzavřením škol se i festival Jeden svět na školách přesunul do online prostředí. Vzdělávací portál Jednoho světa nyní zpřístupnil veškerý obsah. Zabývá se tématy, pro která v běžné výuce nebývá tolik místa, kolik by si zasloužila. Týkají se moderních československých dějin, občanské angažovanosti, sociální problematiky, ekologie nebo obecně světových problémů a výzev.…
Na nepříjemnou situaci, která se dotýká nejenom studentů současných, ale i minulých nebo budoucích, tedy nás všech, reagovala i Vysoká škola ekonomie a managementu. Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) se rozhodla podpořit všechny, koho karanténa omezuje ve studiu. Nejenom studentům, široké veřejnosti zdarma zpřístupnila svoji výukovou aplikaci Videolearning VŠEM s více než 200 odbornými…
Veřejnoprávní televize je službou pro veřejnost. Právě v době krize je její úloha důležitější než kdy jindy. A Česká televize svoji úlohu bere nanejvýš odpovědně. Koronavirové prázdniny? Kdepak. Škola se přesouvá domů, učitelé jsou daleko, ale je tu Česká televize, která přispěchala na pomoc učitelům, školákům i rodičům. Nejenže prostřednictvím televizního kanálu pro děti Déčko…
S celorepublikovou karanténou se doma setkávají všechny generace. Doma se nyní pracuje i vzdělává. Pro většinu školáků a mnoho studentů jde o zcela novou formu vzdělávání – výuku na dálku. Škola se mění na jeden velký domácí úkol. Novou situaci musí zvládnout nejenom školy a učitelé, děti, ale především rodiče, kteří se zavřením škol mají…
#SPOLU TO ZVLÁDNEME | DOMÁCÍ VZDĚLÁVÁNÍ A ZÁBAVA PRO DĚTI | DOBRÉ ZPRÁVY 2.0