S celorepublikovou karanténou se doma setkávají všechny generace. Doma se nyní pracuje i vzdělává. Pro většinu školáků a mnoho studentů jde o zcela novou formu vzdělávání – výuku na dálku. Škola se mění na jeden velký domácí úkol. Novou situaci musí zvládnout nejenom školy a učitelé, děti, ale především rodiče, kteří se zavřením škol mají starost navíc.
I na webu Ministerstva školství #NaDálku se píše, že přechod k online výuce je velmi náročným procesem. Přesto nezbývá, než se do něho pustit, ze dne na den, bez zkušeností a jednotných instrukcí. Využívání internetu a moderních technologií se přitom považuje za samozřejmost, přestože jimi nemusí disponovat každý školák a domácnost.
Škola #NaDálku
Po dobu uzavření škol je možné zvolit tuto formu výuky: on-line zadávání domácích úkolů i procvičování učiva. Je na řediteli školy a učitelích, jakou formu a frekvenci kontaktů s žáky zvolí – mohou to být např. systémy na webu typu Bakalář nebo Škola online.
Zatím se čeká na konkrétní doporučení Ministerstva školství, které by sjednotilo přístup ze stran jednotlivých škol. Nezbývá než doufat, že nastavená pravidla budou reflektovat náročnou situaci v domácnostech. Přemíra úkolů totiž vede ke stresu dětí i jejich rodičů, kteří se nyní doma musejí věnovat nejenom výuce dětí. Mají také vlastní pracovní povinnosti, nehledě na zajištění chodu domácnosti, vaření nebo zabavení dětí ve volném čase.
Pro podporu učitelů se zaváděním online výuky vznikl projekt SYPO a série webinářů. Základní orientaci ve vzdělávání na dálku nabízí webové stránky MŠMT #NaDálku. #NaDálku popisuje programy a služby, které mohou sloužit pro výuku online. Vedle zmíněných Bakalářů jde i o sociální sítě, především Facebook, dále Skype, hojně využívaný Moolde, Edmodo, Slack, Microsoft Teams, Google Classroom aj.
Jde tak o rozcestník zdrojů informací pro žáky, studenty i učitele. #NaDálku odkazuje na studijní materiály, elektronické knihy a učebnice. Pokud jde o elektronické učebnice pro základní a střední školy, až do odvolání je jako pomoc v době krize zdarma nabídla společnost Fraus. A není zdaleka jediná. Elektronické učebnice a pracovní sešity pro první stupeň základní školy a český jazyk pro druhý stupeň zdarma dočasně uvolnilo také vydavatelství ALTER. Elektronické interaktivní učebnice zdarma poskytuje v neposlední řadě i nakladatelství Nová škola. To navíc spustilo Online výuku s Agátou, Matýskem a Oskarem pro žáky 1. tříd přes YouTube.
Video: YouTube Online výuka (Nová škola)
S učením doma pomáhá i portál Fred společnosti Fraus, kde lze mj. najít interaktivní učebnice pro základní a střední školy. Pro domácí procvičování je školákům a rodičům k dispozici portál Škola s nadhledem. Do konce června 2020 jsou nově zdarma dostupné také online kurzy pro základní a střední školy nakladatelství Unicorn Publishing v rámci projektu Red Monster. Elektronické verze učebnic a pracovních sešitů včetně metodik zdarma pro výuku Hejného metodou jsou nyní dostupné na portále H-edu.cz. Zdarma je dostupná také česká verze Khanovy školy s videokurzy v předmětech matematika, fyzika, chemie, biologie, dějepis, informatika, ekonomie nebo dějiny umění. Dají se dohledat i na YouTube kanále Khanovy školy.
Video: Khanova škola (prezentace)
Vedle oficiálního webu MŠMT přijde pro domácí výuku vhod také web SCIO, která zpřístupnila Testy SCIO do hodin zdarma. Dalekosáhlé informace lze najít i na webu společnosti EduIn, která nabízí i velký přehled zdrojů k online vzdělávání. Další weby pro děti: Školákov.eu, OnlineCvičení.cz, UmímeTo.cz, Umíme.org aj.
Škola doma, škola v televizi a rádiu
Na pomoc dětem, rodičům i učitelům přispěchala Česká televize. Ta v březnu operativně spustila edukativní projekt UčíTelka, který vedle samotného vysílání nabízí i chat s učitelem, program Škola doma nebo pásmo vzdělávacích pořadů pro druhý stupeň ZŠ Odpoledka. Téměř okamžitě se dostaly na nejvyšší příčku ve sledovanosti mezi dětskými diváky. Na webu Déčka České televize navíc na děti čeká srozumitelné vysvětlení aktuální situace, bez zbytečného děsu se zde popisuje koronavirus i aktuální opatření, která mají zabránit jeho šíření. (Ilustrovanou brožurku o koronaviru pro děti Ahoj, já jsem korona vytvořilo Ministerstvo vnitra, ke stažení tady.)
K České televizi se přidává i Český rozhlas. Rádio Junior nabízí dopoledne hodinu nazvanou Skoro školní vysílání z pokojíčku Vendy, Fráni pro žáky prvního stupně základních škol, která má dětem pomoct udržet školní návyky a denní rytmus. Informace pro školy a učitele poskytuje nové studentské Rádio Amos, vzniklo v rámci projektu Učíme online Smíchovské střední průmyslové školy.
Video: Výuka v době krize na SSPŠ – Ing. Radko Sáblík, ředitel školy
#Věda na doma
Dětem a rodičům přispěchala na pomoc také Akademie věd ČR se svým novým vzdělávacím webem Věda na doma. Akademici zde představují návody na pokusy, nabízejí přednášky i e-zdroje (elektronické verze časopisů, zajímavé články, online výstavy apod.), které mají pomoci přečkat náročné dny karantény, omezeného pohybu lidí venku a uzavření škol. Další tipy sdílejí i na sociálních sítích AV ČR pod hashtagem #veda_na_doma.
Mezi mnoha a mnoha online přednáškami lze shlédnout i přednášku Luďka Berce z Biologického centra AV ČR. Ten je odborníkem na teoretickou ekologii, zabývá se mimo jiné matematickými modely populační dynamiky hmyzu. Rozumí ale také „matematice epidemií“, a tak se zabývá i aktuálním tématem koronavirus:
Video: AV ČR Luděk Berec: Koronavirus
Vzdělávání může mít mnoho zajímavých podob, dokonce i domácí vzdělávání. Další tipy na to, jak zabavit děti doma najdete tady.
Domácí vzdělávání a zábava pro děti
Zažíváme náročné období. Koronavirová epidemie, restriktivní opatření zamezující šíření nákazy a celorepubliková karanténa podstatně zasáhly do našich životů. Na druhé straně teď máme více času, pro sebe a své záliby. Některé oblíbené aktivity si v karanténě musíme odpustit, třeba takové výlety. To však neznamená, že na výlety musíme zanevřít zcela. Redaktoři serveru Novinky totiž měli…
Co dělat v karanténě? To je otázka, nad kterou si v současnosti láme hlavu nejeden Čech. Znenadání jsme všichni zavřeni doma, všechno, na co jsme byli zvyklí, je pryč. Karanténa není sranda… ale může být. Chce to jen trochu vůle, možností, jak se v karanténě zabavit je více než dost. Jednou z nich je slepá…
V souvislosti s uzavřením škol se i festival Jeden svět na školách přesunul do online prostředí. Vzdělávací portál Jednoho světa nyní zpřístupnil veškerý obsah. Zabývá se tématy, pro která v běžné výuce nebývá tolik místa, kolik by si zasloužila. Týkají se moderních československých dějin, občanské angažovanosti, sociální problematiky, ekologie nebo obecně světových problémů a výzev.…
Na nepříjemnou situaci, která se dotýká nejenom studentů současných, ale i minulých nebo budoucích, tedy nás všech, reagovala i Vysoká škola ekonomie a managementu. Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) se rozhodla podpořit všechny, koho karanténa omezuje ve studiu. Nejenom studentům, široké veřejnosti zdarma zpřístupnila svoji výukovou aplikaci Videolearning VŠEM s více než 200 odbornými…
Veřejnoprávní televize je službou pro veřejnost. Právě v době krize je její úloha důležitější než kdy jindy. A Česká televize svoji úlohu bere nanejvýš odpovědně. Koronavirové prázdniny? Kdepak. Škola se přesouvá domů, učitelé jsou daleko, ale je tu Česká televize, která přispěchala na pomoc učitelům, školákům i rodičům. Nejenže prostřednictvím televizního kanálu pro děti Déčko…
S celorepublikovou karanténou se doma setkávají všechny generace. Doma se nyní pracuje i vzdělává. Pro většinu školáků a mnoho studentů jde o zcela novou formu vzdělávání – výuku na dálku. Škola se mění na jeden velký domácí úkol. Novou situaci musí zvládnout nejenom školy a učitelé, děti, ale především rodiče, kteří se zavřením škol mají…