Jeden svět online: Filmy a výukové materiály nyní zdarma

Jeden svět na školáchV souvislosti s uzavřením škol se i festival Jeden svět na školách přesunul do online prostředí. Vzdělávací portál Jednoho světa nyní zpřístupnil veškerý obsah. Zabývá se tématy, pro která v běžné výuce nebývá tolik místa, kolik by si zasloužila. Týkají se moderních československých dějin, občanské angažovanosti, sociální problematiky, ekologie nebo obecně světových problémů a výzev.

Sledovat dokumentární, ale i hrané filmy, krátká videa, zvukové nahrávky či spoty doplněné o doprovodné materiály (pracovní listy, tipy na doplňkové aktivity, informace k tématu, FAQ) může i bez registrace kdokoliv.

Moderní výukové metody


Projekt Jeden svět na školách, který spolupracuje s více než 3 800 školami v ČR, pomáhá školám zavádět moderní výukové metody. To je v současné době koronavirové epidemie více než aktuální. I proto vzdělávací projekt organizace Člověk v tísni nově rozšiřuje možnosti vzdálené online výuky žáků. Nabízí materiály jak vyučujícím, tak rodičům s dětmi, s jedinou s podmínkou, že budou využity pro nekomerční vzdělávací účely. Běžně jde přitom o materiály pouze pro registrované uživatele, většinou učitele, méně pak i vychovatele, výchovné poradce či metodiky prevence.

Celkem jde o 275 audiovizuálních lekcí a více než 1150 výukových materiálů z tematických okruhů: moderní československé dějiny, lidská práva a globální rozvojové vzdělávání, sociální problematika, mediální vzdělávání nebo životní prostředí. Na webové stránce Online výuka nabízí každý den nové tipy a doporučení, v rozdělení dle věku žáků na první, druhý stupeň ZŠ a střední školy.

Jeden svět na školách - spot 2020

Video: Jeden svět na školách

Memorování je málo


Memorování faktů nazpaměť je v moderní společnosti 21. století málo. Aby vzdělávání přineslo výsledky i v praktickém životě, je třeba chápat informace v souvislostech, umět informace vyhledávat i kriticky hodnotit. Klíčová témata současného světa představuje projekt formou promítání dokumentárních filmů. Navazuje na ně další aktivity – diskuze, práce ve skupinách, simulační hry, prožitkové aktivity a dlouhodobé studentské projekty. To vše je nyní dostupné každému.

Ve větší míře lze také využít participaci rodičů – tedy něco, co jsme si často přáli, ale z různých důvodů taková míra propojení s rodinou nebyla možná. Společné sdílení dokumentárních filmů v domácím prostředí může být návratem k dobám, kdy se doma vyprávěly příběhy. Ty na našem webu jsou autentické, silné a nutí přemýšlet – nejen nad fakty, ale i nad našimi emocemi, rolemi, názory a postoji. Zkušenost ukazuje, že s využitím aktivit, které k filmům nabízíme, se daří svět reflektovat v hlubších souvislostech a přijímat různost názorů ne jako konflikt, ale jako možnost vzájemného obohacení. Možná právě v tomto období zpomalení a ztišení dostáváme kromě lekce o křehkosti civilizace i výjimečnou šanci lépe si navzájem naslouchat, slyšet se, vnímat hlubší souvislosti.

Internet a sociální sítě. I to jsou témata ke vzdělávání


V online nabídce vzdělávacích programů Člověka v tísni nechybí ani vítězné snímky minulých ročníků festivalu Jeden svět. Ten letošní byl vzhledem ke stavu nouze a karanténě přerušen. K dispozici je například nizozemský snímek #FollowMe zaměřený na sociální sítě.

Nicolaas Veul v padesátiminutovém filmu #FollowMe odhaluje, jak funguje byznys s falešnými účty na Instagramu. Je to komplexní systém založený na podvádění, neuvěřitelné množství falešných profilů provázejí internetoví roboti vyrábějící nové a nové followery. Vedle nich uživatelé nadšeně rozdávají srdíčka a vůbec si nepřipouštějí, že se na sociálních sítí nedá věřit téměř ničemu.

Video: DVTV Rozhovor Nicolaas Veul, autor dokumentu #FollowMe

Moderátor BBC Richard Bacon jde zase po stopách kyberšikany, a to ve snímku Asociální síť. Přitom zjišťuje, že motivací internetových trollů je často pouze bezohledná zábava. V sérii Děti online se setkáváme s internetovými predátory, které u nás nechvalně proslavil Vít Klusák v novém dokumentu V síti. Seriál Děti online pochází z roku 2017. V roce 2016 vznikl film Co dokáže lež, který analyzuje podobu informační války a vliv dezinformací v České republice. Jeho téma je však bohužel stále aktuální, stejně jako téma snímky z roku 2018 Kdo trolí Ameriku.

Na Blízký východ zavádí diváky snímek z roku 2016 Rádio Kóbaní. V 69 minutách popisuje příběh mladé kurdské reportérky, která založila rádiovou stanici v sutinách svého rodného syrského města. Rádio Kobání se stalo nejen zdrojem informací, ale i energie a pocitu stability v obdobích války i klidu.

Cesta za polární kruh? I to je možné


Jeden svět nabízí celou škálu různých témat. Příkladem může být audiovizuální lekce Na sever od Slunce. Učí porovnávat různé životní styly a hodnoty, také odpovědnosti za své chování. Otevírá otázku, odkud pocházejí potraviny, které konzumujeme.

Jde o příběh dvou mladých filmařů z Norska, kteří touží po dobrodružství, ale také chtějí udělat něco pro přírodu. Těší se na čas surfování v ledovém oceánu, vydávají se za polární kruh, aby zde postavili chatrč ze dřeva. Sbírali zde odpadky, než napadl sníh, shromáždili jich tuny. S příchodem zimy poznali i tříměsíční polární noc, kdy čas začal úplně jinak. „Je skvělé mít čas přemýšlet o svém životě a dělat prostě jenom to, co doopravdy chcete,“ popisuje jeden z mladíků a hvězd filmu Na sever od Slunce.

North of the Sun | The Story of a Surf Adventure in the Arctic Circle

Video: Na sever od Slunce (trailer)

O projektu

Vzdělávací program Jeden svět na školách běží již téměř dvacet let. Prostřednictvím filmů a výukových aktivit otevírá důležitá témata, přináší je k žákům a studentům, spolu s konkrétními příběhy plnými emocí. Přispívá k výchově zodpovědných mladých lidí. Posiluje jejich schopnost orientace v současném světě, učí je otevřeně a kriticky přistupovat k informacím. Omezuje lhostejnost a podporuje touhu ovlivňovat dění kolem sebe.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *