Recepty na zimní pohodu. Voní hřejivým kořením a bylinkami

Sychravé počasí nám nezřídka přidává vrásky na tváři a husí kůži po těle. Vždy však máme možnost se před zimou do tepla schovat a do sytosti si užít slast horkých pochoutek provoněných kořením, bylinkami a ovocem. Vždyť právě bylinky v sobě stále nesou teplo slunečních paprsků, stejně jako ovocné plody. A právě koření v sobě ukrývá silné hřejivé účinky.

Úvodní foto: Pixabay.com

 

Stres zmizí jako pára nad hrnečkem

Není lepší a příjemnější prostředek pro zahřátí než čaj. V mnoha variacích nám pomáhá zvládnout náročné zimní období, dobíjí energii, ale také uvolňuje a rozpouští starosti. Jen si vybrat ten pravý.

I klasický černý čaj má zahřívací efekt, ten se dá ještě povýšit hřejivým kořením jako je skořice, hřebíček, badyán, bílý pepř, sušený zázvor, případně koriandr, lékořice, kurkuma, chilli nebo kardamom, král koření. Směs základního koření – skořice, hřebíček, badyán, kardamom, bílý pepř a sušený zázvor se v Indii označuje jako masala a po tisíce let se zde využívá pro přípravu nápoje Dátá masala.

Dáta masala, také yogi čaj se připravuje povařením koření a posléze i čaje, do odvaru se pak přidává mléko a nakonec třtinový cukr nebo med. Nápoj v barvě řeky Gangy ale můžete zjednodušeně připravit i jako klasický černý čaj provoněný směsí indického koření masala chai. Anebo si můžete připravit variantu z Tibetu. Tam kombinují černý čaj s máslem, jačím mlékem a solí. To ve spojených státech do horkého čaje, resp. kakaa přidávají pěnové bonbony marshmallow.

reklama

 

Mysl rozjasní bylinky plné slunečního žáru

Přestože i černý čaj má bylinný původ, jde o lístky čajovníku, ne každému je po chuti. K dispozici je tu však celá řada dalších bylinek, které dokážou zahřát a stvořit lahodný voňavý nápoj. Bylinkový čaj pro zahřátí si můžete připravit třeba z třezalky, svatojánské byliny se silou Slunce i Měsíce.

Zahřívací působení slibují mnohé bylinné čaje, například heřmánkový nebo lipový, ještě krapet pikantnější a hřejivější je bylinný čaj z mateřídoušky, tymiánu nebo zázvorový čaj s citronem, který však pro někoho může být pikantní až příliš. I v případě bylinek máte prostor pro různé kombinace. K dispozici jsou také již připravené bylinné směsi.

Dobrá nálada se přikutálí jako jablíčko

Hřejivých zimních pochoutek je nespočet, nabízejí i ovocné potěšení. Stačí ohřát jablečný mošt nebo džus a dle chuti ho dosladit. Gurmáni ovocný nápoj povaří s kořením jako je skořice, hřebíček, kardamon, kurkuma či badyán, experimentátoři pak k jablíčku mohou přidat i hrušky či další ovoce, třeba brusinky, borůvky nebo třeba muchovník (indiánské borůvky). Ve verzi pro dospělé může ovoce a koření provonět i punč, tradiční vánoční nápoj.

Literatura

  • Mandžuková, J.: Bylinky – Léčivá moc přírody. Praha: Esence, 2020. ISBN: 978-80-7617-918-9
  • Kreuterová, M. L.: Biozahrádka: Pěstování blízké přírodě. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN: 978-80-242-4214-9
  • Zemanová, H.: BioAbecedář Hanky Zemanové. Praha: Smart Press, 2017. ISBN: 978-80-88244-00-4

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Recepty na zimní pohodu. Voní hřejivým kořením a bylinkami

Bylinky v sobě nesou teplo slunečních paprsků, stejně jako ovocné plody. Hřejivé účinky v sobě ukrývá také koření, například skořice, hřebíček, kardamon, kurkuma či badyán.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *