Muchovník zapadne do každé zahrady. Jaká odrůda je ta pravá?

Muchovník (nazývaný také indiánská borůvka) se v posledních letech hojně zabydluje i v českých zahradách. Není divu, je to nenáročná, odolná a otužilá dřevina, která má atraktivní vzhled a ještě dává chutné plody.

Muchovník je jedna z těch rostlin, které vyžadují minimální péči a na zahradě dělají po celý rok radost. Pro své výhodné vlastnosti a vzhled si muchovník našel své místo i na zahradě u kocoura. Jenže není muchovník jako muchovník.

Existuje hned několik druhů muchovníku a celá škála odrůd, které se liší vzrůstem, velikostí i chutí plodů. Vyberte si ten pravý…

PůvodDruhy a odrůdy – Muchovník olšolistýMuchovník LamarcůvMuchovník kanadskýPěstováníPlody

 

Původ aneb kde se ten muchovník vzal?

Rod muchovník (Amalenchier) zahrnuje asi 20 druhů keřů nebo malých více kmenných stromů z čeledi růžovitých. Jde o opadavé listnaté dřeviny s výškou od 2 do 8 metrů. V našich podmínkách budou růst téměř kdekoliv, přestože je muchovník doma zejména v Severní Americe.

Výjimkou je muchovník oválný (muchovník vejčitý), který je domácí i na území Evropy, avšak pro výsadbu do zahrad se pro výhodnější vlastnosti využívají spíše šlechtěné kultivary původních amerických druhů. Spojuje je nenáročné pěstování, atraktivní vzhled a zpravidla i jedlé plody. Jde zejména o:

 

Druhy a odrůdy muchovníku

Muchovník olšolistý

Muchovník olšolistý (Amelanchier alnifolia) představuje bujný dekorativní keř nebo menší strom s výškou několika metrů. Je to otužilá dřevina, která roste i na severu Kanady a na Aljašce. Hodí se i na suchá místa. Má vzdušnější korunu, ale dle kultivaru většinou i bujný vzrůst, takže se doporučuje i pro jedlé živé plody.

Nabízí chutné šťavnaté plody, kterým se říká také indiánské borůvky, chuť je závislá na kultivaru. Pěstuje se především kvůli plodům, které jsou označovány jako nejchutnější ze všech druhů muchovníků. Dozrávají během léta. Některé odrůdy byly vyšlechtěny tak, aby dozrávaly najednou, na rozdíl od původního muchovníku. V zahradnictví najdeme muchovník olšolistý v mnoha kultivarech a vzhledem k popularitě muchovníku se nabídka zahradnictví stále rozšiřuje. Někdy se muchovník označuje také jako rozinkový strom.

Toto jsou odrůdy, se kterými se setkáte nejčastěji:

  • Muchovník olšolistý Northline – výnosný kultivar s oválnými plody sladkokyselé chuti. Dozrávají během června. Odrůda dorůstá do výšky 3 – 4 m, oproti jiným odrůdám má vzdušnější korunu.
  • Muchovník olšolistý Martin – keř bujného růstu s výškou 3 – 5 m. Modrofialové sladkokyselé plody zrají od června.
  • Muchovník olšolistý Thiessen – vzrůstem i plody podobná odrůdě Martin. Dorůstá do výšky 3 – 5 m, plodí na konci června. Plody jsou typicky sladkokyselé, modrofialové, mají mírně zploštělý tvar.
  • Muchovník olšolistý Honeywood – nenáročný keř s výškou do 2 metrů. V létě přináší příjemně sladké indiánské borůvky, dozrávají postupně.
  • Muchovník olšolistý Krasnojarskaja – pozdní odrůda muchovníku, původem z Ruska. Dorůstá do výšky 2 – 4 m. Plody jsou tmavě růžové, fialové až namodralé. Mají sladce osvěžující chuť.
  • Muchovník olšolistý Smoky – rychle rostoucí odrůda původem z Kanady. Během léta nabízí bohatou, avšak postupnou úrodu sladkých aromatických plodů. Plody mají větší semena než plody jiných kultivarů.
  • Muchovník olšolistý Snowflakes – nenáročný, plně mrazuodolný strom s výškou až 8m.
  • Muchovník olšolistý Obelisk – je typický vzpřímeným, úzce sloupovitým vzrůstem s výškou do 3 m. Hodí se i do menších zahrad, dá se pěstovat i na balkóně.
  • Muchovník olšolistý Sleyt – raná odrůda s výškou až 3 m. Nabízí šťavnaté indiánské borůvky výtečné sladké chuti.
  • Muchovník olšolistý Saskatoon Berry – nová odrůda  s velkými plody výrazné chuti.

Muchovník Lamarkův (muchovník velkokvětý)

Muchovník Lamarkův nazývaný také muchovník velkokvětý (Amelanchier lamarckii, syn. Amelanchier grandiflora) má vysoce dekorativní vzhled se vzdušnou korunou a listy, které se na podzim barví výrazněji než listy jiných muchovníků. Listy před opadem, ale i při rašení mají šarlatově červenou barvu. Jde o keř nebo strom s typicky podélně rozpukanou šedohnědou borkou. Vyhovují mu slunná místa a spíše zásaditá půda.

Také muchovník Lamarkův (muchovník velkokvětý, rozinkový strom) najdeme v zahradnictvích v celé paletě kultivarů. Jde zejména o kultivar Vicky, Princess Diana či Prince William:

  • Muchovník Lamarkův Vicky
  • Muchovník velkokvětý Autumn Brilliance
  • Muchovník Lamarkův Ballerina
  • Muchovník Lamarkův Princess Diana
  • Muchovník velkokvětý Rubens – purpurově růžová poupata vykvétají do podoby bílo růžových květů
  • Muchovník velkokvětý, resp. muchovník kanadský Prince William (Amelanchier canadensis Prince William) – někdy se označuje jako muchovník velkokvětý, někdy jako kanadský. Nová americká odrůda zaujme bohatým bílým květenstvím. Je typický modrofialovými, silně aromatickými plody, připomínající borůvky a sladké jeřabiny. Charakterizuje ho i pomalý vzrůst. Dorůstá do podoby menšího keře s výškou asi 3 metry.
Amelanchier lamarckii

Muchovník kanadský

Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) je nenáročný keř nebo nízký strom původem ze Severní Ameriky, kde je k vidění zejména na vlhkých místech (na rozdíl od jiných druhů muchovníku). Zdobí ho oválné listy, které jsou zjara na rubu mírně plstnaté, doplňuje je záplava jemných květů sněhobílé barvy. Postupně během léta dává chutné plody.

Muchovník kanadský je v zahradnictví k dostání zejména jako užší keř (strom):

  • Muchovník kanadský Rainbow Pillar – typický sloupovitým vzrůstem a výškou 2 – 5 metrů
Amelanchier canadensis

Muchovník hladký

Muchovník hladký (Amelanchier laevis) je podobný muchovníku Lamarcovu. Pěstuje se zejména jako okrasný keř nebo strom s výškou až 5 metrů.

Muchovník vejčitý

Muchovník vejčitý, nazývaný také muchovník oválný (Amelanchier ovalis, syn. Amelanchier rotundifolia) je spíše dekorativní keř, jeho plody totiž nebývají tak chutné. Je to pomalu rostoucí dřevina s typicky oválnými listy, která se hodí i do nádob a na balkóny. Vyhovuje mu vápenatá půda, snáší i suchá stanoviště. Je to jediný druh muchovníku, který je domácí i v Evropě.

Řadí se mezi staré odrůdy a v přírodních zahradách se doplňuje s mišpulí, jeřábem břekem nebo růží bedrníkolistou.

Muchovník vejčitý je dostupný především v podobě zákrsků, které se dají pěstovat i v přenosných nádobách, zkrášlují i terasy a balkóny. Jde o odrůdy:

  • Muchovník vejčitý Helvetia s výškou 1 – 2 metry
  • Muchovník vejčitý Edelweiss s výškou 2 – 3 metry

 

Pěstování muchovníku

Dobře zakořeněný muchovník bez potíží zvládá české zimy i případná letní sucha. Je odolný vůči chorobám i škůdcům. Není náročný na půdu. Nevyžaduje výraznější řez. Pěstuje se zejména jako keř, výjimečně jako strom, častěji jako více kmenný strom. Hodí se pro živé plody, dle odrůdy může růst i jako dekorativní solitéra. Některé odrůdy jsou vhodné i na balkón, dají se pěstovat v nádobě.

Muchovník kvete během dubna až května a je samosprašný, tzn. že pro úrodu stačí jedna rostlina.

Každé jaro bude dělat radost vonnými květy ve tvaru hvězdiček, které zdáli připomínají něžnou krajku. Ještě větší radost přinese v pozdním létě, kdy přinese dávku chutných jedlých plodů. Jde o šťavnaté malvice vzhledově připomínající borůvky, i proto se muchovník označuje také jako indiánská borůvka. Na rozdíl od borůvek jsou však plody muchovníku větší a sladší, jejich chuť se odvíjí od odrůdy. Bývá sladce pikantní, navinulá, ne každému vyhovuje. Indiánské borůvky nemusí chutnat každému, zaručeně však chutnají ptáčkům. Často se kvůli nenechavým ptáčkům musejí chránit. Barva nezralých plodů je načervenalá. Zralé plody se barví do inkoustově modré s ojíněním, ale existují i kultivary s fialovými až růžovými plody.

Na podzim se pak můžete těšit z mimořádně barevných barev jeho listí zářících v odstínech oranžové i červené. Muchovník je užitkovou rostlinou, která vedle jedlých plodů nabízí i dekorativní vzhled.

Muchovník (Amelanchier) - indiánská borůvka
Foto: Muchovník má zvláštní chuť, která je velmi lákavá pro ptáčky

Plody muchovníku a jejich využití

Chuť indiánské borůvky, jak se bobule muchovníku někdy nazývají, je závislá na odrůdě a její kvalitě. I ty nejvyhlášenější odrůdy však nemusejí chutnat každému, chuť je přece jenom na naše poměry neobvyklá. Muchovník chuťově nepřipomíná žádné z typického českého ovoce. Přesto se s naším ovocem skvěle doplňuje a nachází podobné využití. Zpestří jídelníček a rozšíří paletu ovocných chutí, které máme běžně k dispozici nenabízejí jenom zajímavou chuť, ale také výživnou hodnotu tak, jak to umí jen bobulovité ovoce.

Plody muchovníku jsou zdrojem vitamínu C. Vedle toho jejich složení láká i dávku některých vitamínů skupiny B, minerálních látek, antokyanových barviv nebo vlákniny.

Plody najdou uplatnění podobně jako jiné bobulovité ovoce. Jsou chutné jen tak, dají se jíst přímo, zobat z keře či stromu tak, jak to s oblibou dělají ptáci. Hodí se i pro přípravu domácí limonády, šťáv, likérů, vína, džemů a marmelád apod. Najdou využití i při pečení nejrůznějších moučníků, buchet a koláčů nebo při přípravě dezertů.

Plody se dají i sušit. Sušené kuličky se pak mohou stát základem ovocného čaje, který je prospěšný pro zažívání, žaludek a střeva. Čaj z muchovníku má sloužit i k detoxikaci organismu.

 

Kouzla aromaterapie po francouzsku: hojivá vůně levandule

Romantická levandule se svými stříbřitými listy a jemně fialovými kvítky přináší potěšení na první pohled.…

Stres zmizí hned. Kouzlit umí bergamot. Citrusová vůně vám zvedne náladu!

Každým okamžikem prožíváme nádech nebo výdech. Prostřednictvím dýchání se dostane kyslík ke každé jediné buňce…

BYLINKOVÁNÍ | ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | NESPAVOST

Internetové zdroje: 

/1/ Spletli byste si ji s obyčejnou kočkou, jenže tahle divoška loví ryby. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, a. s., 13. října 2013 [cit. 2020-01-04]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/kocka-rybarska-v-zoo-praha-lovi-zive-ryby-v-jezirku.A141001_143730_hobby-mazlicci_mce

Internetové zdroje a další informace: 

ZDROJE: https://cs.wikipedia.org/wiki/Muchovn%C3%ADkhttp://www.magazinzahrada.cz/rostliny/vypestujte-si-na-zahrade-muchovnik.htmlhttp://prima-receptar.cz/muchovnik-velmi-nenarocny-ker/http://www.ekozahrady.com/muchovnik.htmhttps://abecedazahrady.dama.cz/clanek/vypestujte-si-chutne-a-zdrave-plody-muchovnikuhttp://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/muchovn%C3%ADk-velkokv%C4%9Bt%C3%BD-prince-william/82.htmlhttps://www.zahradnictvi-spomysl.cz/muchovnik-indianska-boruvka/

#stromy #okrasnestromy #kvety #jaro #april #maj #jarnipabeni #jarnikrasa #bloosom #flower #spring #sunnyday #sunny  #floweroftheday #mai #muchovnik #indianskaboruvka

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. Affiliate Disclaimer.

Tags: zahrada

Chcete vědět víc?

Zajímá vás zahrada a zahradničení? Mnoho užitečných informací a tipů obsahují praktické knihy o zahradě, dokonce i o BIO zahradě, pěstování bez chemie, v souladu s přírodou. Podívejte se na nabídku knihkupectví KOSMAS či jiného knihupectví…

reklama

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *