22.4. Den Země. Co podniknout?

Den Země22. dubna je den, který každoročně patří planetě Zemi. Jde o svátek našeho domova, životního prostředí, všeho, co nás obklopuje.

Cílem svátku je upozornit na prostředí, ve kterém žijeme, na planetu Zemi i to, jaký dopad na ni mají aktivity člověka. Den Země poukazuje na spotřebu energií, plýtvání, ale i obnovitelné zdroje energie a recyklaci.

Jak oslavíte tento den?

 

Den Země. Jak to vlastně začalo?


Poprvé se tento svátek slavil 22. dubna 1970 v americkém San Franciscu, již tehdy byl ekologicky zaměřený.

Nejenom v San Francisku, ale po celých Spojených státech se tehdy konaly akce za zdravější životní prostředí, kterých se účastnilo neuvěřitelných dvacet milionů lidí. Akce mj. protlačila problematiku životního prostředí do politické diskuze.

22. dubna 1971, jen rok po prvních oslavách Dne Země, svátek přijala i organizace spojených národů OSN. V roce 1990 se Den Země stal mezinárodním svátkem. V České republice je známý také jako svátek životního prostředí.

V současnosti ho slaví více než miliarda lidí ve více než 193 zemích světa, bez ohledu na původ, národnost či víru. Země prostě patří všem, nejenom lidem, ale všem jejím obyvatelům, zvířatům i rostlinám. Země přitom nejsou jen živé bytosti, ale vše, co ji tvoří.

Michael Jackson - Earth Song (Official Video)

Video: Michael Jackson Earth Song

Chcete oslavit Den Země?


Pokud chcete planetu Zemi vidět opravdu zblízka, kdekoliv můžete využít službu Google Earth, která by měla mít právě na letošní Den Země novou podobu. Google ji chce oficiálně představit 18. dubna 2017.

Oslava Dne Země by ale měla probíhat venku, je vcelku jedno, kde. Každý z nás je v každém okamžiku součástí planety a je na Zemi. Slavit můžete v rodinném kruhu i velkolepě, oslavy probíhají napříč celou republikou, mohou mít podobu nejrůznějších akcí, festivalů, jarmarků, koncertů, vystoupení, dílniček, soutěží aj.

Namátkou…

  • Den Země slaví například v Jihlavě, a to předčasně již ve středu 19. dubna na Masarykově náměstí. Celodenní program s vystoupením několika uměleckých souborů a hudebních skupin bude zakončený Velikonoční cyklojízdou, která bude mít cíl v místním pivovaru. Program zpestří soutěže a hry pro děti, prezentace Záchranné stanice Pávov nebo program Služeb města Jihlavy, v rámci kterého si budete moci vyzkoušet povolání popeláře. Do akce se zapojí i jihlavské Ekocentrum a pochopitelně i Jihlavská ZOO.
  • Ve čtvrtek 20. dubna se můžete vydat slavit Den Země s podtitulem „Přírodní krásy Libereckého kraje“ na sever Čech. Den Země s bohatým programem pro děti i dospělé zde pořádá Ekoporadna ORSEJ při Vlastivědném muzeu a galerii v České Lípě. Pro účastníky zde budou připraveny vědomostní a výtvarné dílny, soutěže, smyslové stezky a mnoho zajímavých přírodních stanovišť. Navštívit můžete přírodovědné expozice a výstavy, třeba i výstavu orchidejí nebo přednášku mykologa Josefa Slavíčka.
  • V pátek 21. dubna oslaví Den Země ve Valašských kloboukách. Hlavní část programu proběhne ve zdejším podnikatelském inkubátoru. Účastníci tohoto Dne Země se mj. můžou těšit z dárkového balení kvalitního kompostu ze zdejší kompostárny. V rámci oslav Dne Země ve Valašských kloboukách pořádají Jarní úklid nebo akci Ukliďme svět, také soutěž o Nej slunečnici, vernisáž fotogRafií soutěže Můj strom, také výsadba stromů a slunečnic ve městě, dílničky s ekologickou tématikou a další zábavný program.
  • A konečně 22. dubna, v sobotu se můžete na Den Země vydat třeba do Brna. Na Kraví hoře v Brně se bude konat Den Země s podtitulem „Bez půdy to nepude!“, který chce představit Zemi také jako zemi, tedy půdu, po které chodíme a která člověka živí. Organizace akce je v režii brněnské Lipky, ta připravuje celou řadu zábavných a poznávacích her, tvořivých dílen nebo třeba ekotrh. Účastníky akce čekají infostánky a inspirativní stanoviště, také koncerty, taneční vystoupení a pro nejmenší třeba divadlo.

DEN ZEMĚ U KOCOURA DOMA

  • Kde: Naučná stezka Obora, Rosice u Brna
  • Kdy: Den Země, tj. 22.4.2017
  • Kdo: Kocour a jeho smečka

Letos poprvé oslavíme Den Země s kocourem, a to na nově otevřené naučné stezce Obora.

Stezka vznikla v bývalé oboře v Rosicích s historií sahající až do druhé poloviny 14. století. Tehdy ji založil zdejší pán Rosic Petr Hecht pro chov zvěře. Dnes obora Rosice láká nejenom na přírodní krásy a pozoruhodnosti, ale slibuje i informace z historie této oblasti a seznámení se zdejší geologií Boskovické brázdy s rosicko-oslavansko uhelnou pánví.

Na návštěvníky tady čeká 8 zastávek, každý z nich slibuje nějaké naučení, od toho je to naučná stezka. Mj. je zde připravena interaktivní tabule, kde si lze vyzkoušet rozpoznávání jednotlivých druhů stromů, ptáků nebo zvířecích stop. Čtyřkilometrovou trasu krásnou přírodou zpestřují i čtyři posezení, která se budou hodit v případě méně příznivého počasí.

Naučná stezka obora má začátek v Rosicích u Brna, v místní části Pendrov. Začátkem a první zastávkou je malý rybníček Loučka, první zastavení také nese příhodný název U rybníčka.

Mj. se můžete těšit i na Červenou alej, Dubový palouček, Vyhlídku „U Obrázku“, Haltýř, zděnou klenutou komoru, kde se v 18. století shromažďovala voda jako zdroj pro rosický zámek.

Těšíme se na příjemný den v přírodě. Naučná stezka je vhodná i pro méně zdatné turisty, ocení ji určitě i rodiny s dětmi. My se na stezku vydáváme na Den Země ve 14 hodin. Kocour (dvounohý) bere i paničku a psa.

Den Země doma?


Pokud se vám nechce vyrážet ven, máme pro vás jeden tip – omalovánky Den Země, klidně je můžete považovat za antistresové omalovánky. Můžete si je jednoduše stáhnout na kreativním webu i-creativ.cz. Zajímá vás víc? Podívejte se na Zemi zblízka, třeba na Google Earth! Země je náš domov – home. Home je také název úžasného dokumentu o úžasné planetě, a zdaleka není jediný.

The Secret - Planet Earth HD

Video: The Secret – Planet Earth HD

KALENDÁŘ| AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZAHRADA

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.