Skip to content →

Kurkuma – zlaté koření (nejen) pro mozek a pevné nervy

Kurkuma je již tisíce let součástí indické ajurvédské medicíny, kde slouží především k léčení jater a žlučníku. Její léčivé vlastnosti potvrzují i moderní vědecké výzkumy.

Kurkuma působí jako silný antioxidant, má také protizánětlivé a antibakteriální účinky. Příznivě ovlivňuje zažívací i další tělesné systémy. Mj. bývá spojována s nervovou činností. Má povzbuzovat mozek a mentální funkce. Spolehlivě působí proti stresu a potížím se stresem spojeným. Navíc jako koření chutná a pokrmům dává i zajímavou zlatavou barvu.

Jaké účinky má kurkuma? Co všechno kurkuma slibuje? Proč se vyplatí toto koření mít v kuchyni? Jaké je využití kurkumy? A co je to Zlaté mléko? To vše se dozvíte…

Účinky kurkumy

Kurkuma obsahuje celé spektrum aktivních látek, nejvýraznější je kurkumin. Kurkuma obecně pomáhá bojovat proti negativním účinkům stresu, špatné životosprávy a všudypřítomných škodlivin.

  • Působí jako antioxidant, má protizánětlivé a antibakteriální účinky.
  • Pomáhá při zažívacích potížích, zlepšuje trávení, působí proti pálení žáhy a nadýmání.
  • Příznivě ovlivňuje játra a žlučník, podporuje vylučování žluči.
  • Pomáhá prokrvení organismu, je prospěšná pro kardiovaskulární systém.
  • Ulevuje při ženských potížích, zejména poruchách menstruace.
  • Podporuje činnost mozku. Posiluje paměť, zlepšuje mentální výkon.
  • Zevně působí hojivě, proti zánětům a infekcím.

Kurkuma nemá negativní účinky a dá se užívat dlouhodobě. U citlivých jedinců však může občas způsobovat alergické reakce. Ve větším množství není doporučována pro osoby užívající léky na řadění krve. Lidé se zdravotními potížemi by se obecně při výrazných změnách jídelníčku a užívání přírodně léčivých látek měli poradit se svým lékařem.

Žlutý zázvor

Kurkuma pochází z oddenku kurkumovníku dlouhého (lat. curcuma longa). Jedná se o rostlinu z čeledi zázvorníkovitých, která roste v Indii, Číně, ale také Austrálii nebo Jižní Americe. Dnes je největším producentem kurkumy na světě Indie. Právě Indové si také kurkumy nadmíru cení, na to ostatně odkazuje již její přezdívka „svatý prášek“. Kurkumě se také přezdívá indický šafrán nebo žlutý zázvor.

Jako koření najdeme kurkumu nejenom v indické, pakistánské, perské, thajské, obecně asijské kuchyni, ale také v marocké nebo jihoamerické kuchyni. Jako ingredience kari koření je kurkuma známá i u nás. Kurkuma se hodí jako koření nejenom do jídel, ale i do čaje.

Využití kurkumy

Kurkuma se přidává do jídla jako koření, jejím problémem je však nízká vstřebatelnost. Kvůli vstřebatelnosti účinných látek je vhodné kurkumu povařit, konzumovat ji v doprovodu zdravých tuků (ve kterých se rozpouští) a také pepře, který má podporovat vstřebávání kurkuminu.

Kurkuma jako koření představuje prášek, který se získává z nejprve několik hodin vařeného a poté sušeného kořene kurkumy. Hodí se k dochucení mnoha masitých i zeleninových jídel, luštěnin, rýže, cizrny, vajec apod. Dokonce se dá využít i ke zpestření ovocného smoothie (recept tady). Skvěle se kombinuje se zázvorem nebo skořicí.

Nabízí příjemnou zemitou chuť, pozoruhodnou zlatou barvu, ale slouží i jako přírodní prostředek ke konzervaci potravin. Zvyšuje trvanlivost jídla.

Jako léčivý elixír působí zlaté mléko z kurkumy a pepře.

Zlaté mléko – recept

Nejdříve si připravíme kurkumovou pastu. V troše vody smícháme lžičku kurkumy se špetkou pepře. Na mírném ohni pak směs vaříme až do kašovité konzistence, abychom pastu vložili do uzaviratelné sklenice. Po zchladnutí se uchovává v lednici. Pasta je pak základem zlatého kurkumového mléka.

Zlaté mléko si připravíme z ½ – 1 čajové lžičky kurkumové pasty, lžičky kokosového oleje a šálku rostlinného mléka (kokosové, ovesné, rýžové, mandlové aj.). Mléko ohřejeme, přidáme kurkumovou pastu a nakonec, těsně před podáváním, dosladíme lžičkou medu.

Zlaté mléko pijeme nejlépe na večer. Je to posilující nápoj, který mj. navodí kvalitní spánek.

Kurkuma v péči o pokožku

Kurkumu najdeme i jako složku orientálních parfémů nebo kosmetiky. Indické ženy si kurkumou naředěnou ve vodě omývají tvář. Kurkuma nejenže čistí, ale povzbuzuje unavenou pleť a dává pokožce mladistvý vzhled.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 14x, ø5,00

Loading...


ZDROJE a další informace: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kurkuma, https://www.lidovky.cz/zazracne-zlate-koreni-kurkuma-prospiva-celemu-organismu-pzr-/dobra-chut.aspx?c=A160407_115601_dobra-chut_apehttp://www.spektrumzdravi.cz/rozvoj-osobnosti/kurkuma-zazracne-koreni-s-obdivuhodnymi-ucinky-na-zdravihttps://dieta.vitalia.cz/clanky/studie-se-vzacne-shoduji-kurkumin-je-malem-zazrak/https://zena.aktualne.cz/zdravi/kurkuma-aneb-zlaty-zazrak-proc-a-jak-ji-jist/r~8b034148ab3611e68f32002590604f2e/

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

Published in All Dům & zahrada Mozek Naše doma