Makakové v Zoo Praha zažívají baby boom. Letos přibyla hned čtyři mláďata

Indonéská džungle v pražské zoo, domov makaků vepřích, je plná roztomilosti! Přestože je zoologická zahrada stále uzavřena a návštěvníci se tak nemohou těšit z pohledu na nová mláďata, mohou se alespoň na dálku kochat roztomilými fotkami opičího dorostu. Alespoň zprostředkovaně můžeme se Zoo Praha sdílet radostné novinky. Ta poslední k nám dolétla přes sociální sítě, aby do světa oznámila, že makaků je v Zoo Praha zase o jednoho víc.

Nová mláďata, prosím, seznamte se!

Zoo Praha zveřejnila kouzelné fotky, na jedné z nich je zachycené jen dva dny staré mládě makaka vepřího, které doplňuje tři letos narozená mláďata. Poslední mládě porodila zatím nezkušená matka Bonie, o potomka se však dle chovatelů stará s veškerou pečlivostí a láskou.

Svědomitou péči o potomstvo předvádí i ostřílená matka Hope, která letošní mládě porodila 19. října. To je zatím závislé na své matce, zatímco samička narozená opici Summer v dubnu se již osamostatnila.

Makakové v Zoo Praha

Hope byla v první skupině, se kterou Zoo Praha chov makaků v roce 2004 započal. Hope a další makakové se do Prahy dostali ze zrušeného Safari parku Gänsendorfu v Dolním Rakousku, nedaleko Vídně. Ukončení provozu safari parku časově odpovídalo otevření nového pavilonu Indonéské džungle v Praze. Protože se zde s chovem makaků počítalo, převzala Zoo Praha skupinu opic, aby se stali jedním z nejzajímavějších druhů v pavilonu Indonéské džungle. Bylo to poprvé, kdy se makak vepří objevil v české zoologické zahradě, Zoo Praha je také dodnes jedinou zoo, kde makakové vepří žijí.

Stravenky pro zvířata

Také Zoo Praha se musí vypořádat s nelehkou situací, kdy přišla o významné finanční příjmy v důsledku opatření souvisejících s Covid-19. Nejenom na jaře, i na podzim je zoo uzavřená a chybí jí tak návštěvníci, ještě víc pak peníze získané ze vstupného. Důležitější než kdy jindy je tak adopce zvířat a sponzoring, způsob, jak Zoo Praha podpořit.

Tradiční formy podpory nově doplňují i stravenky pro zvířata. Nákupem stravenky přispějete na denní dávku krmiva pro konkrétní zvíře. Může to být právě makak vepří. Stravenka pro makaka stojí 50 Kč a makak za ní dostane něco z jeho oblíbeného jídelníčku, který sestává převážně ze zeleniny (čínské zelí, mrkev, celer, cibule, červená řepa, salát, brokolice, cuketa, rajče, okurka, paprika), vajec a hmyzu, zejména moučných červů. Po expozici se makakům rozhazují také další červy, ale i ořechy, rozinky nebo naklíčený hrách. Stravenka pro makaka vepřího je k mání tady.

Makak vepří

Makak vepří (Macaca nemestrina), nazývaný také kudan svinský, opice vepří nebo lapunder je primát z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Ve volné přírodě ho najdeme v jihovýchodní Asii. Jeho domovem je Thajsko, Malajský poloostrov a Malajské souostroví. Obývá deštné pralesy, ale dokáže žít i v bažinách nebo na polích, přizpůsobivost je opicím vlastí. Stejně však populace makaků bohužel klesá kvůli ztrátě přirozeného prostředí. Dle červeného seznamu IUCN spadá do kategorie zranitelný druh.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Facebooková stránka Zoo Praha  [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 26. listopadu 2020 [cit. 2020-11-26]. Dostupné z: https://www.facebook.com/zoopraha

/2/ Pastorčáková, L.: Zoo Praha má další mládě makaka vepřího; chová jej jako jediná v ČR. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 1. listopadu 2018 [cit. 2020-11-26]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/11516-zoo-praha-ma-dalsi-mlade-makaka-vepriho-chova-jej-jako-jedina-v-cr

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Makakové v Zoo Praha zažívají baby boom. Letos přibyla hned čtyři mláďata

Indonéská džungle v pražské zoo, domov makaků vepřích, je plná roztomilosti! Přestože je zoologická zahrada stále uzavřena a návštěvníci se tak nemohou těšit z pohledu na nová mláďata, mohou se alespoň na dálku kochat roztomilými fotkami opičího dorostu. Alespoň zprostředkovaně můžeme se Zoo Praha sdílet radostné novinky.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *