Rozdílů, typických pro psí plemena sice nedosahují, přesto i nejmenší a největší plemeno kočky dělí úctyhodný počet kilogramů. Chovatelé přitom při výběru kočky velikost zohledňují, jednak je zajímá nejmenší kočka, jednak největší kočka. Svědčí o tom obliba mainské mývalí kočky, která v současnosti představuje nejenom největší kočičí plemeno, ale také to nejoblíbenější.
Malé kočky (Felinae) jsou podčeledí kočkovitých šelem, do které patří vedle kočky divoké také rys, puma nebo karakal. Kočka domácí patří do rodu Felis, spolu s kočkou divokou, bažinnou, pouštní a černonohou. Hmotností se kočky rodu Felis nemohou rysovi, pumě nebo karakalovi rovnat, přesto mohou svým majestátním vzezřením ohromit. Na druhé straně existují i malá plemena koček, věčná koťata, která zase okouzlí svým miniaturním vzhledem a roztomilostí.
Kočky velké i malé |
I. Největší plemena koček
Ta největší plemena koček váží i více než deset kilogramů. Mohutná tělesná konstituce je ohromující, majestátný vzhled však překvapivě provází mazlivá povaha. Ne náhodou se největší kočičí plemena jako mainská mývalí nebo ragdoll označují jako něžní obři. Mezi chovnými kočkami se za největší plemeno považuje mainská mývalí kočka, lesní kočka, příbuzná s norskou lesní nebo sibiřskou kočkou. Nebývalé rozměry má i savannah, nové kočičí plemeno, které však vzniklo zkřížením kočky domácí a divokého druhu serval (Caracal serval, také Leptailurus serval).
Mainská mývalí kočka
Mainský kočičí obr ohromí obrovskou dávkou něžnosti. Mainská mývalí kočka, Maine Coon má polodlouhou bohatou srst, která ještě podporuje její mohutný dojem. Kočky jsou o poznání lehčí, kocouři však dorůstají i do váhy kolem 12 kilogramů. Velkolepý vzhled Maine Coon doplňuje společenská a hravá povaha. Přívětivá osobnost se jistě podílí na oblibě tohoto atraktivního kočičího plemene, které je v současnosti rozšířené po celém světě.
Mainská mývalí kočka má původ v USA, kde vznikla pravděpodobně zkřížením amerických koček v oblasti Nové Anglie ve státě Maine. Jejími předky mají být evropské lesní kočky. I norská lesní kočka patří mezi ta největší plemena koček, ačkoliv mainku velikostí nepřekoná. Mohutné lesní kočky najdeme i v Rusku. Také sibiřská kočka nebo její sestra něvská maškaráda představují něžné obry. Odkazují sice na divoké kočky mrazivého severu a nezapřou v sobě lovecké instinkty, statnou postavu však provází i mírumilovný vztah k člověku, zvláště ke svému chovateli.
Video: Mainská mývalí kočka, největší kočka na světě (Youtube)
Ragdoll
Velká plemena reprezentuje i další americká kočka – ragdoll. Hmotností sice mainskou mývalí kočku netrumfne, avšak statnou stavbou těla, osvalením a bohatou srstí působí jako opravdu velká kočka. Ragdoll vychází dobře s jinými kočkami, zvířaty i dětmi, je nekonfliktní a přizpůsobivý. Není proto chovatel, který by na toto velké plemeno nepěl velkou chválu.
Ragdoll je především velká dávka kočičí laskavosti, snoubené s grácií. Huňatý kocour ragdoll může dorůst až do hmotnosti kolem 10 kilogramů, vedle nepřehlédnutelného ocasu navíc zaujme svýma jiskřivě modrýma očima. Ty jsou pro plemeno ragdoll typické, stejně jako na dotek příjemná hedvábná srst, která svádí k pomazlení. A ragdoll je za kontakt s člověkem vděčný. Je to výjimečně přítulné kočičí plemeno, kterému však nechybí ani trpělivost nebo inteligence. Nezřídka si dokáže osvojit i některé povely, aportuje nebo chodí na vodítku.
Savannah
Savannah, savanová kočka představuje nové plemeno, které má přímé příbuzné mezi divokými kočkami. Vznikla křížením kočky domácí s africkým servalem stepním. Jejími příbuznými je nejenom serval, ale i bengálská kočka, resp. asijská leopardí kočka, ocicat nebo egyptská mau.
Elegance s texturou divoké přírody. To je savannah. Zatímco mainská mývalí kočka, ragdoll a jim podobné působí mohutně, savannah je štíhlá kočka elegantního vzhledu. Srst nezaujme svoji délkou, ale exotickým zbarvením. To zdědila po svých divokých příbuzných, stejně jako svalnaté tělo s hmotností kolem deseti kilogramů. Divoký vzhled přitom provází přátelská povaha a inteligence. Savannah se běžně naučí chodit na vodítku nebo aportovat. Podobně jako pes si vytváří silný vztah ke své rodině, přestože ji neopouštějí ani lovecké instinkty a atletická postava vyžaduje hodně pohybu.
Video: Savannah (YouTube)
II. Malá plemena koček
Na jedné straně se setkáváme s plemeny s hmotností kolem deseti kilogramů, na druhé straně jsou středně velké kočky s hmotností jen několik málo kilogramů. Mezi nimi bude z těch nejlehčích munchkin, miniaturní kočka vzhledu jezevčíka, nebo nejmenší kočičí plemeno, které reprezentuje singapurská kočka.
Munchkin
Kvůli genetické mutaci má munchkin krátké nohy. Váží tak jen od dvou do čtyř kilogramů. I přes zkrácení končetin je to aktivní hbitá a rychlá kočka. Není nijak omezená v pohybu a miluje kočičí hry. Pro svůj roztomilý vzhled a veselou povahu je to milý kočičí společník. Munchkin však nepatří mezi oficiálně uznaná plemena. Pokud bychom měli malá plemena hledat mezi těmi uznanými, narazíme na singapurskou kočku.
Video: Munchkin kočka a kotě (YouTube)
Singapura
Singapurská kočka nebo jen singapura je považováno za nejmenší plemeno kočky domácí. Je to drobná kočka se štíhlým tělem a zbarvením připomínající habešskou kočku. Singapura však patří také mezi nejvzácnější a nejdražší kočičí plemena, proto na ni narazíme jen zřídka, v Česku nenajdeme žádné chovatelské stanice. Vzácná je i její příbuzná habešská kočka, ačkoliv ta je dostupnější. Stejně jako podobná burmilla, která se chová i v Česku, patří i habešská kočka mezi malá plemena koček.
Video: Singapura, nejmenší plemeno kočky (Youtube)
Cejlonská kočka
Jako nejmenší kočka světa se označuje kočka ze Srí Lanky, dříve Cejlonu. Jde o kočku cejlonskou, která dorůstá do délky od 30 do 50 centimetrů a váhy od 1 do 1,5 kilogramu. Je to příbuzná kočky indické, která je však o něco větší. Velikostí je jí podobná jen africká kočka černonohá.
Kočka cejlonská je typický noční tvor, který se přes den věnuje spánku v korunách a dutinách stromů. Dá se sice ochočit, ovšem jde o ohrožený druh, proto to také není vhodný domácí mazlíček. K vidění je v zoologických zahradách, například Zoo Liberec nebo Zoo Ostrava.
Literatura
- Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.
- Verhoef – Verhallen, Ester: Kočky – Velký atlas plemen. Praha: Rebo Production, 2015.
- Gordoň, Zdeněk, Kočky – příruční atlas. Praha: Universum, 2018.
- Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
- Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Plemena koček podle velikosti
Největší plemena koček dosahují hmotnosti před deset kilogramů, přezdívá se jim něžní obři. Roztomilostí však ohromí i malá plemena koček, která vzhledem připomínají spíše koťata. Mezi uznanými plemeny je tím největším mainská mývalí kočka, tím nejmenším pak singapura.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…