Velké sčítání ptáků na krmítku ČSO: Zapojit se může každý!

Ptačí krmítka podstatně přilepší ptáčkům v zimním období. Přitom nabízejí podívanou, která potěší nejenom domácí kočky, ale i dvounožce.

Všichni milovníci přírody a zájemci o ptačí dění mohou v lednu pozorovat ptáčky a ještě pomoci ornitologům. Česká společnost ornitologická připravuje na začátek roku velké sčítání ptactva na krmítku. První ročník Krmítka následuje ročník druhý, nazvaný Ptačí hodinka. Hodinka času opravdu stačí k zapojení a počítat zvládne každý!


Úvodní foto: Pixabay.com

Vědecký výzkum pro širokou veřejnost

Historicky první sčítání ptáků proběhlo 4. až 6. ledna 2019. Do unikátní akce se zapojilo více než 14 účastníků, výsledky jako nejpočetnějšího ptáka na krmítkách určily sýkoru koňadru následovanou sýkorou modřinkou, dále je to kos černý, vrabec polní a vrabec domácí. Pokračování přichází opět po roce. Druhý ročník sčítání proběhne 10.–12. ledna 2020.

Princip je velmi jednoduchý, stačí hodina času… sčítat navíc lze i z okna. Počítat ptáky můžete na krmítku, ale není to povinnost. Stačí si prostě vybrat místo a hodinu pozorovat, kolik ptáčků krmítko, okenní parapet, místo na zahradě, park, louku či okraj lesa zpestří. Stále není třeba žádné znalosti.

Velké sčítání ptáků na krmítkách organizuje Česká společnost ornitologická(ČSO), podobně se již tradičně sčítají ptáci běžně i v Německu, Rakousku, Velké Británii, USA i dalších zemích. Každý občan se může stát tak trochu vědcem a pomoci ornitologům v jejich práci. Data ze sčítání poslouží pro zmapování ptačí populace. Cílem akce je však také vzbudit zájem o ptáky a ptáčky a přírodu u široké veřejnosti.

Návod na sčítání

Kdy sčítat? Sčítání ptactva probíhá od pátku do neděle, termín vyhlašuje Česká společnost ornitologická . V roce 2020 probíhá sčítání od pátku 10. ledna do neděle 12. ledna.

Sčítá se vždy přesně hodinu, kterou si každý v daném termínu volí dle svých možností. Je úplně jedno jakou hodinu konkrétně, je jedno kde a kdo. Každý si tak zvolí dobu, kdy se mu to hodí, místo, kde rád stráví hodinu svého času, a pak už jen pozoruje ptáčky dle počtu a druhu.

Jak se zúčastnit Ptačí hodinky

Video: Česká společnost ornitologická: Jak se zúčastnit ptačí hodinky? (YouTube)

Jak sčítat? U každého pozorovaného druhu se zapisuje nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Například vidíme vrabce, pak tři vrabce společně, dalšího, další dva, dalších pět, jednoho, dva… zapíšeme pět, nejvyšší počet současně spatřených vrabců. Že nevíte ani jak vypadá vrabec? Nevadí, ornitologové poradí!

Jak ptáčky rozpoznat?

Na webových stránkách České společnosti ornitologické Ptačí hodinka najdete podrobné návody a obrázky nejčastějších druhů, které lze u nás na krmítku spatřit . Jsou to nejpočetnější druhy a také ptáčci, kteří nejsou tak plaší, aby se skrývali před člověkem. Tyto obrázky vám s identifikací ptáčků pomůžou. Jde o tyto druhy: kos černý, sýkora modřinka, sýkora koňadra, pěnkava obecná, strakapoud velký, straka obecná, čížek lesní, vrabec domácí, vrabec polní, zvonek zelený, brhlík lesní a červenka obecná. Obrázky těchto ptáčků jsou k dispozici v podobě pomocného sčítacího archu, který pomůže s určováním druhu a sčítáním, ale je opravdu především pomocný. Je k dispozici ke stažení.

Pokud chcete výsledky počítání poslat poštou, využijete papírový formulář, který si lze na webu stáhnout také. Když už však budete na webu Ptačí hodinka je nejjednodušší poslat výsledky počítání online pomocí elektronického formuláře. Online také uvidíte průběžné výsledky počítání.

Zdroj: ČSO

Při určování druhu ptáčka se stačí řídit dvěma jednoduchými ukazateli – velikostí a zbarvením. Právě zbarvení, resp. výrazné znaky v opeření jsou pro hodně druhů charakteristické. Pochopitelně nejde o každé pírko. Identifikačním znakem je i tvar zobáku ptáka, který je daný zejména stravou. Kuželovitý zobák, kterým je typický například kos, je přizpůsobený k louskání semen nebo dokonce tvrdých pecek. Jemný zobák, který mají například červenky, je zase určený pro sbírání hmyzu. Šídlovitý zobák je typický pro strakapoudy, napomáhá vyzobávání potravy z různých dutin a dutinek.

Kdo nám létá na krmítko

Video: Video: Česká společnost ornitologická: Kdo létá na krmítko? (YouTube)

Jedno počítání je málo?

Klidně během víkendu můžete stihnout počítání i několikrát, jedinou podmínkou je, že časy sčítání se nesmějí překrývat. Každý se může účastnit i víckrát. Výsledky se vždy vztahují ke konkrétní hodině, takže jinou hodinu můžete zase počítat znovu – a to na tom stejném, ale i jiném místě. Záleží na vás.

Svoji účastí v počítání pomůžete ornitologům, ale i ptáčkům, právě o ně totiž jde i ornitologům. Můžete skvěle využít hodinu svého volna, získáte dobrý pocit z dobrého počinu a ještě navíc i certifikát s profilem vašeho krmítka. Jdete do toho? Jděte na web Ptačí hodinka!

Ještě nemáte to své krmítko?

Přestože se loňské sčítání nazývalo ptačí krmítka, pro sčítání krmítko nepotřebujete. Krmítko není nutné, pouze doporučené. Ke sčítání si lze dle informací ČSO vybrat jakékoliv místo, na kterém budeme chtít strávit hodinu pozorováním ptáků.

Pokud chcete ptáčkům pomoci přežít zimu, krmítko se bude hodit. Měli byste však znát základní pravidla přikrmování, právě sypání potravy do krmítka je jeho nejběžnějším způsobem. Krmítka pro ptáčky existují v mnoha a mnoha různých podobách. Mohou být dřevěná, ale také kovová, plastová nebo dokonce skleněná. Dřevěné je klasické a jistě vhodnější než kov, který namrzá a klouže. Plastová krmítka mají výhodu ve snadném čištění. Běžná krmítka včetně krmení pro ptáčky najdete v každém hobby marketu a nejenom tam. Krmítko pro ptáčky si můžete také vyrobit sami doma. Ptáčkům je celkem jedno, jak krmítko vypadá. Při výběru krmítka jde především o velikost, bezpečnost, praktickou stránku a styl, jaký vám vyhovuje. Přece jenom je takové ptačí krmítko především úchvatná podívaná a pokud je v zahradě, slouží i jako stylový doplněk zahrady.

Ptáci na krmítku Birds feeding on Bird Table

Video: Ptáci na krmítku, YouTube

Internetové zdroje

/1/ Oficiální web ČSO pro sčítání ptáků Ptačí hodinka. Birdlife.cz [online]. Praha, Česká společnost ornitologická, 2019 [cit. 2018-1-5]. Dostupné z: https://ptacihodinka.birdlife.cz/

/2/ SYCHROVÁ, V. Začíná sčítání ptáků na krmítkách! Česká společnost ornitologická, Birdlife.cz [online]. Praha, Česká společnost ornitologická, 2. ledna 2019 [cit. 2018-1-5]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/zacina-scitani-ptaku-na-krmitkach/

/3/ SYCHROVÁ, V. Sčítání ptáků na krmítkách se zúčastnilo přes 11 tisíc dobrovolníků, Birdlife.cz [online]. Praha, Česká společnost ornitologická, 7. ledna 2019 [cit. 2020-01-09]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/scitani-ptaku-na-krmitkach-se-zucastnilo-pres-11-tisic-dobrovolniku/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Velké sčítání ptáků na krmítku ČSO: Zapojit se může každý!

Všichni milovníci přírody a zájemci o ptačí dění mohou v lednu pozorovat ptáčky a ještě pomoci ornitologům. Česká ornitologická společnost připravuje na začátek roku velké sčítání ptáků na krmítku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *