Skip to content →

Velké sčítání ptáků na krmítku právě probíhá. Zapojit se může každý!


První lednový víkend 2019 přinesl nejenom sníh, dokonce hodně sněhu, ale také hodně velkou akci, akci, která v Česku nemá obdoby. Česká ornitologická společnost totiž spustila program Ptačí krmítka a v rámci něho probíhá velké sčítání ptáků, do kterého se může zapojit opravdu každý.

Je to jednoduché!

Není třeba žádné znalosti, princip je velmi jednoduchý, stačí hodina času… sčítat navíc lze i z okna. Počítat ptáky můžete na krmítku, ale není to povinnost. Stačí si prostě vybrat místo a hodinu pozorovat, kolik ptáčků krmítko, okenní parapet, místo na zahradě, park, louku či okraj lesa zpestří.

Velké sčítání ptáků na krmítkách organizuje Česká ornitologická společnost, podobně se již tradičně sčítají ptáci běžně i v Německu, Rakousku, Velké Británii, USA i dalších zemích. Letošním rokem se zapojuje i Česko! Každý občan se může stát tak trochu vědcem a pomoci ornitologům v jejich práci. Data ze sčítání poslouží pro zmapování ptačí populace. Cílem akce je však také vzbudit zájem o ptáčky a přírodu u široké veřejnosti.

Návod na sčítání

Kdy? Sčítání ptactva probíhá od pátku do neděle, tj. o víkendu od 4. do 6. ledna 2019.

Sčítá se vždy zvolenou hodinu, je úplně jedno jakou hodinu konkrétně, je jedno kde a kdo. Každý si tak zvolí dobu, kdy se mu to hodí, místo, kde rád stráví hodinu svého času, a pak už jen pozoruje ptáčky dle počtu a druhu.

U každého pozorovaného druhu se zapisuje nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Například vidíme vrabce, pak tři vrabce společně, dalšího, další dva, dalších pět, jednoho, dva… zapíšeme pět, nejvyšší počet současně spatřených vrabců.

Že nevíte ani jak vypadá vrabec? Nevadí, ornitologové poradí!

Jak ptáčky rozpoznat?

Na stránkách ČOS najdete obrázky nejčastějších druhů, které lze u nás spatřit na krmítku. Jsou to nejpočetnější druhy a také ptáčci, kteří nejsou tak plaší, aby se skrývali před člověkem. Tyto obrázky vám s identifikací ptáčků pomůžou.

Obrázky jsou k dispozici v podobě pomocného sčítacího archu, který pomůže s určováním druhu a sčítáním, ale je opravdu především pomocný. Pokud chcete výsledky počítání poslat poštou, využijete papírový formulář, který si lze na stránkách ČSO stáhnout. Když už však budete na webu ČSO je nejjednodušší poslat výsledky počítání online. Online také uvidíte průběžné výsledky počítání.

Zdroj: ČSO

Při určování druhu ptáčka se stačí řídit dvěma jednoduchými ukazateli – velikostí a zbarvením. Právě zbarvení, resp. výrazné znaky v opeření jsou pro hodně druhů charakteristické. Pochopitelně nejde o každé pírko. Identifikačním znakem je i tvar zobáku ptáka, který je daný zejména stravou. Kuželovitý zobák, kterým je typický například kos, je přizpůsobený k louskání semen nebo dokonce tvrdých pecek. Jemný zobák, který mají například červenky, je zase určený pro sbírání hmyzu. Šídlovitý zobák je typický pro strakapoudy, napomáhá vyzobávání potravy z různých dutin a dutinek.

Počítání vás nadchlo?

Klidně během víkendu můžete stihnout počítání i několikrát, jedinou podmínkou je, že časy sčítání se nesmějí překrývat.

Každý se může účastnit i víckrát. Výsledky se vždy vztahují ke konkrétní hodině, takže jinou hodinu můžete zase počítat znovu – a to na tom stejném, ale i jiném místě. Záleží na vás.

Svoji účastí v počítání pomůžete ornitologům, ale i ptáčkům, právě o ně totiž jde i ornitologům. Můžete skvěle využít hodinu svého volna, získáte dobrý pocit z dobrého počinu a ještě navíc i certifikát s profilem vašeho krmítka a také materiály o ptácích, kteří navštěvují krmítka a informace o krmení ptáčků.

Jdete do toho? Jděte na web ČSO!

Ptačí krmítka a ptačí hodinka

Program ptačí krmítka, v rámci kterého probíhá velké sčítání ptactva, doplňuje i program ptačí hodinka. Ten se týká pouze třech vybraných krajů Česka. Jde o Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj. Tento program probíhá ve spolupráci s bavorskou ornitologickou společností Landesbund für Vogelschutz a sčítání je společné pro Česko i Bavorsko. Ptáčci totiž neznají hranice, a tak se počítají na jejich obou stranách.

Ještě nemáte to své krmítko?

Krmítka pro ptáčky existují v mnoha a mnoha různých podobách. Mohou být dřevěná, ale také kovová, plastová nebo dokonce skleněná. Běžná krmítka včetně krmení pro ptáčky najdete v každém hobby marketu a nejenom tam. Krmítko pro ptáčky si můžete také vyrobit sami doma.

Ptáčkům je celkem jedno, jak krmítko vypadá. Při výběru krmítka jde především o velikost, bezpečnost, praktickou stránku a styl, jaký vám vyhovuje. Přece jenom je takové ptačí krmítko především úchvatná podívaná a pokud je v zahradě, slouží i jako stylový doplněk zahrady.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 4x, ø5,00


Loading...

Kocour Doma

Sdílíme kočičí, ale také psí a člověčí zážitky. Přáli bychom si, aby vám přinesly radost stejně tak, jako ji přinesly nám. Naše společné chvilky nás naplňují vrnivou, příjemnou a hebkou spokojeností. Třeba budou i pro vás malou inspirací k životu jako v bavlnce.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje: 

/1/ SYCHROVÁ, Věra. Začíná sčítání ptáků na krmítkách! Česká společnost ornitologická, Birdlife.cz [online]. 2018 [cit. 2018-1-5]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/zacina-scitani-ptaku-na-krmitkach/

Obrázky:

Zdroj obrázků: Česká společnost ornitologická

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Archiv U KOCOURA DOMA

Upozornění: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v literatuře i v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné veterinární péče. Jsme jenom chovatelé, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel.

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Pokud čerpáte z našeho obsahu, nezapomeňte nás uvést jako zdroj. Spolupráci se nebráníme.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.

Published in All Ptáčci