V noci z 21. na 22. dubna 2020 nastává maximum meteorického roje Lyridy. Protože Měsíc se právě nachází ve stavu novu a má být jasno, podmínky pro pozorování noční oblohy jsou ideální.
Přestože se Lyridy ve své slávě nemohou rovnat meteorickým rojům jako letní Perseidy či listopadové Leonidy, na jaře potěší nejedno oko. Přání, které by padající hvězdy mohly vyplnit už jistě každý z nás letos stihl namyslet. Leden, kdy v noci oblohou létaly Kvadrantidy, byl na pozorování příliš chladný. Jarní noci jsou pro padající hvězdy a lidská přání přece jenom příhodnější, letos ještě příhodnější než kdy jindy.
Padají hvězdy! A ty napadají každý den…
Podle České astronomické společnosti nabídnou Lyridy v noci pohled vskutku nevídaný. „Pokud se nepodíváte letos, je možné, že je takto dobře jako dnes Lyridy neuvidíte třeba i deset let,“ upozorňují astronomové. S dubnem 2020 se pro Lyridy sešlo hned několik příznivých faktorů. Nejenže je Měsíc v novu, navíc jasno, ale Lyra stoupá výše nad obzor právě v nočních hodinách.
Ze souhvězdí Lyra meteory zdánlivě vylétají, středně vysokou rychlostí. Lyridy se pohybují rychlostí asi 46 km/s, zatímco třeba Perseidy mají rychlost podstatně vyšší (asi 60 km/s). Listopadové Leonidy létají ještě rychleji (až 70 km/s). Naopak prosincové Geminidy létají kolem 30 km/s a jsou tak pomalé i ve srovnání s Lyridami.
Video: Lyridy 2020 (Hvezdáreň Michalovce), YouTube
Nejvíce meteorů by mělo být k vidění v druhé půlce noci, tedy v časných ranních hodinách 22. dubna, kdy by se mohlo na obloze objevit až 18 padajících hvězd za hodinu. Perseidy sice nabízejí i stovku meteorů za hodinu, jenže jenom mezi Lyridami se občas objeví tzv. bolid, mimořádně jasný meteor.
Video: Lyrid Meteor Shower 2020 (YouTube)
Měsíc chybí, obloze stále vévodí Venuše
V době maxima Lyrid Měsíc na obloze chybí, ale stále září nezvykle jasná Venuše, která vévodí noční obloze tohoto jara. Zajímavé je i seřazení planet Mars, Saturn a Jupiter.
Nov Měsíce v dubnu 2020 nastává konkrétně 23. dubna 4:26 SELČ. Srpek Měsíce se na večerním nebi objeví nejspíš až v pátek 24. dubna. V neděli 26. dubna by pak měla nastat jeho konjunkce s Venuší. Budou od sebe na vzdálenost asi šest úhlových stupňů.
A je tu i noční vláček Elona Muska
Zpestřením noční oblohy jsou v těchto dnech nad našim územím i družice sítě Starlink společnosti SpaceX Elona Muska, nutno podotknout, že ne vždy vítaným. Na noční obloze vytváří řetízek svítících bodů, pomyslný noční vláček. Astronomové z nich ale radost nemají. Při fotografování s využitím expozice se totiž družice na snímcích zobrazují jako dlouhé, naprosto pravidelné čáry, pro obraz noční oblohy příliš nepřirozené a rušivé.
Video: Starlink Satellites Train (YouTube)
Na oběžné dráze Země aktuálně obíhá více než tři stovky družic sítě Starlink. První série byla vypuštěna 24. května 2019. Každá série zahrnuje šedesátku satelitů. V těchto dnech jsou nejlépe viditelné družice Starlink-5 a Starlink-6, brzy se přitom chystá ke startu další dávka šedesáti satelitů. Aktuální viditelnost satelitů na nočním nebi lze dohledat na webu SpaceX Starlink Satellites Tracker: findstarlink.com.
Literatura
- Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
- Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4
Internetové zdroje
/1/ Horálek, P.: Dva úkazy z kraje roku 2020. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 1. leden 2020 [cit. 2020-04-21]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/dva-ukazy-z-kraje-roku-2020.html
/2/ Gembec, M.: 17. vesmírný týden 2020. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 16. dubna 2020 [cit. 2020-04-21]. Dostupné z:
https://www.astro.cz/clanky/ukazy/17-vesmirny-tyden-2020.html
/3/ Padají hvězdy, noční oblohu prozařují svištící Lyridy. Novinky.cz [online].Praha: Borgis, 22. dubna 2020 [cit. 2020-04-22]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/padaji-hvezdy-nocni-oblohu-prozaruji-svistici-lyridy-40321458
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Noční obloze dnes kralují lyridy, dubnové létavice
V noci z 21. na 22. dubna 2020 nastává maximum meteorického roje Lyridy. Protože Měsíc se právě nachází ve stavu novu a má být jasno, podmínky pro pozorování noční oblohy jsou ideální. Na nebi navíc ještě stále září nebývale jasná Venuše.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
dnes 24.zaří jsem spatřil na obloze padajici meteorit přesne v 02:03 rano byla čista obloha