Kvadrantidy: první vesmírná podívaná roku

Začátek roku noční oblohu tradičně zdobí padající hvězdy, dle astronomie jde o meteory, resp. meteorický roj. Ač se jim říká různě, mohou padající hvězdy pomoci naplnit naše přání a novoroční předsevzetí. Leden není jen měsícem předsevzetí, očekávání a plánování budoucnosti nebo astrologie, dle astronomie patří k lednu nedílně také pravidelný meteorický roj Kvadrantidy, které v maximu nabízejí pozorování až stovky padajících hvězd, tedy meteorů za hodinu.

V roce 2021 Kvadrantidy vrcholí hned 3. ledna. Pozorování meteorického roje však vedle nepříznivého počasí letos ohrožuje i Měsíc, který podívanou částečně ruší.

Kvadrantidy 2021

Astronomové doporučují pozorování Kvadrantid co nejdříve po setmění. Kvadrantidy mají radiant nízko nad obzorem, takže jsou viditelné již s příchodem tmy. 3. ledna 2021 jim však na obloze bude dělat společnost Měsíc, nedlouho po úplňku, takže jeho svit bude padající hvězdy ohrožovat. Měsíc vychází až kolem deváté hodiny večer, ideální je tedy stihnout nějakou tu padající hvězdu dřív…

Kvadrantidy, meteory, padající hvězdy nebo létavice

Lidově se jim říká padající hvězdy, nebo létavice. Mohou mít různý původ, ale v mnoha případech jde o tzv. meteory, meteorický roj s konkrétním zdrojem. Často jde o komety, který putují vesmírem a ve své dráze se čas od času ocitnou v blízkosti planety Země. Kometu provází drobná prachová zrnka, částečky, které se dostávají do zemské atmosféry, kde jsou viditelné jako světelné záblesky.

Zdroj Kvadrantid není zcela jasný. Vědci se domnívají, že jde pravděpodobně o fragment již neexistující komety. Měla to být tatáž kometa, která v roce 1490 způsobila meteorický déšť. Tento déšť pozorovali v čínském městě Čching-jang a měl to být současně také projev zániku komety. V roce se však objevila další teorie, která jako mateřské těleso Kvadrantidů označuje asteroid 2003 EH1. Přišel s ní astronom Peter Jenniskens a z Kvandrantid tak dělá sestry Geminidů, které také nemají původ v ledové kometě, ale skalnatém tělesu odborně nazývaným asteroid.

Jakkoli, Kvadrantidy jsou každoročním zpestřením lednové oblohy, přestože se vlivem gravitace Jupiteru od Země pomalu vzdalují. Astronom Petr Horálek odhaduje, že tu Kvadrantidy budou asi tisíc let, pak by měli z viditelné oblohy zmizet. Bude to však hodně dlouho po zániku jejich možné mateřské komety a dokonce i po zániku souhvězdí, ze kterého meteory na obloze zdánlivě vylétají. Toto místo se označuje jako zmíněný radiant a v případě Kvadrantit leží na pomezí souhvězdí Pastýře a Draka, jen kousek východně za ojí Velkého vozu. Původně se v daném místě nacházelo souhvězdí Zední kvadrant, Mezinárodní astronomická unie však toto souhvězdí zrušila v roce 1922. Právě zrušené souhvězdí Kvadrantidy připomínají svým jménem.

Timelapse Kvadrantidy

Video: Kvadrantidy (YouTube)

Lednové kvadrantidy a další meteorické roje

Kvadrantidy jsou vůbec prvním pravidelným meteorickým rojem, který každý rok znovu a znovu přináší. Pyšní se poměrně vysokou frekvencí, stovku meteorů za hodinu zdaleka neslibují všechny meteorické roje,  jejich nevýhodou je však chladné lednové počasí, které pozorování zákonitě provází. Nejpříhodnější pozorování naopak nabízejí srpnové Perseidy, které jako padající hvězdy každoročně zpestřují letní nebe.

V roce 2021 se na své maximum dostanou Perseidy od 10. do 15. srpna. V té době bude na obloze jen srpek Měsíce, vrchol by měl nastat jen pár dnů po novoluní, takže pokud vyjde počasí, pozorování bude mít ideální podmínky.

Literatura:

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internet:

/1/ Horálek, P.: Dva úkazy z kraje roku 2020. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 1. leden 2020 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/dva-ukazy-z-kraje-roku-2020.html

/2/ Veselý, J.: Co nás čeká na obloze a v blízkém vesmíru v roce 2021. Astro.cz [online]. Ondřejov: Česká astronomická společnost, 28. prosince 2020 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: https://www.astro.cz/clanky/ukazy/co-nas-ceka-na-obloze-a-v-blizkem-vesmiru-v-roce-2021.html#kvadrantidy

/3/ Oblohu po Novém roce prozáří Kvadrantidy, meteory z už neexistujícího souhvězdí. Českátelevize.cz [online]. Praha: Česká televize, 3. ledna 2021 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3247638-oblohu-po-novem-roce-prozari-kvadrantidy-meteory-z-uz-neexistujiciho-souhvezdi

/4/ Šára, F.: Nový rok vítá další meteorický roj. Kvadrantidy vrcholí v neděli. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 1. ledna 2021 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/novy-rok-vita-dalsi-meteoricky-roj-kvadrantidy-vrcholi-v-nedeli-40346612

/5/ První vesmírná podívaná roku 2021 ukáže sto „padajících hvězd“ za hodinu. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 1. ledna 2021 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/technet/vesmir/kvadrantidy-meteor-hvezda-roj-padajici.A201231_083740_software_vse

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kvadrantidy: první vesmírná podívaná roku

Leden není jen měsícem předsevzetí, plánování budoucnosti nebo astrologie, dle astronomie k němu nedílně patří i meteorický roj Kvadrantidy, které v maximu nabízejí pozorování až stovky padajících hvězd, tedy meteorů za hodinu.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (7 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.