Noční obloze dnes kralují lyridy, dubnové létavice. Pro pozorování oblohy jsou ideální podmínky!

V noci z 21. na 22. dubna nastává maximum meteorického roje Lyridy. Protože Měsíc se právě nachází ve stavu novu a má být jasno, podmínky pro pozorování noční oblohy jsou ideální.

Přestože se Lyridy ve své slávě nemohou rovnat meteorickým rojům jako letní Perseidy či listopadové Leonidy, na jaře potěší nejedno oko. Přání, které by padající hvězdy mohly vyplnit už jistě každý z nás letos stihl namyslet. Leden, kdy v noci oblohou létaly kvadrantidy, byl na pozorování příliš chladný. Jarní noci jsou pro padající hvězdy a lidská přání přece jenom příhodnější, letos ještě příhodnější než kdy jindy.

 

   

Padají hvězdy! A ty napadají každý den…

Podle České astronomické společnosti nabídnou Lyridy v noci pohled vskutku nevídaný. „Pokud se nepodíváte letos, je možné, že je takto dobře jako dnes Lyridy neuvidíte třeba i deset let,“ upozorňují astronomové. S dubnem 2020 se pro Lyridy sešlo hned několik příznivých faktorů. Nejenže je Měsíc v novu, navíc jasno, ale Lyra stoupá výše nad obzor právě v nočních hodinách.

Ze souhvězdí Lyra meteory zdánlivě vylétají, středně vysokou rychlostí. Lyridy se pohybují rychlostí asi 46 km/s, zatímco třeba Perseidy mají rychlost podstatně vyšší (asi 60 km/s). Listopadové Leonidy létají ještě rychleji (až 70 km/s). Naopak prosincové Geminidy létají kolem 30 km/s a jsou tak pomalé i ve srovnání s Lyridami.

Nejvíce meteorů by mělo být k vidění v druhé půlce noci, tedy v časných ranních hodinách 22. dubna, kdy by se mohlo na obloze objevit až 18 padajících hvězd za hodinu. Perseidy sice nabízejí i stovku meteorů za hodinu, jenže jenom mezi Lyridami se občas objeví tzv. bolid. Tím Lyridy trumfnou i symbol letních nocí v podobě Perseid. Bolid je totiž mimořádně jasný meteor, a ten čas od času nabídnou právě dubnové létavice. Lyridy se navíc pyšní svojí historií, jde o nejstarší zaznamenaný meteorický roj. Poprvé byly pozorovány již v roce 687 př. n. l. ve staré Číně.

Video: Lyridy 2020 (Hvezdáreň Michalovce)

Co jsou to vlastně létavice?

Létavice, také meteory nebo padající hvězdy jsou světelné úkazy v atmosféře. Vyvolávají je drobná prachová zrníčka, které pocházejí z meteoroidů. Meteoroidy jsou jen malá vesmírná tělesa s pravidelnou trajektorií. Ta se čas od času kříží s oběžnou dráhou Země. Některé přitom neprovází jenom prach, ale i ionizovaný plyn, který za sebou zanechávají a který lze pozorovat jako světelnou čáru.

Mateřskou kometou dubnových létavic je meteoroid C/1861 G1 (Thatcher), byl objeven v dubnu 1861.

Když meteoroid prolétá poblíž Země, můžeme pozorovat roj meteorů, které zdánlivě vylétají ze stejného místa na obloze. Meteorická sprcha je ve skutečnosti prachem, který se rozptyluje v okolí meteoroidu. Tento prach se v rychlosti desítek kilometrů za sekundu dostává do atmosféry a naráží zde na plyny. Prachové částice předávají svoji kinetickou energií atomům plynů. Dostávají se do vybuzeného, excitovaného, ale i ionizovaného stavu. Do stavu normálního se vracejí tak, že energii přeměňují na světlo, vydávají ji jako fotony.

Většina meteoroidů se při průletu v atmosféře vypaří. Mezi meteory se přitom čas od času objeví meteorit. To je kámen, který prošel atmosférou a objevuje se na zemi.

Lyrid Meteor Shower 2020 [HIGHLIGHTS]

Video: Lyrid Meteor Shower 2020

Měsíc chybí, obloze stále vévodí Venuše

V době maxima Lyrid Měsíc na obloze chybí, ale stále září nezvykle jasná Venuše, která vévodí noční obloze tohoto jara. Zajímavé je i seřazení planet Mars, Saturn a Jupiter.

Nov Měsíce v dubnu 2020 nastává konkrétně 23. dubna 4:26 SELČ. Srpek Měsíce se na večerním nebi objeví nejspíš až v pátek 24. dubna. V neděli 26. dubna by pak měla nastat jeho konjunkce s Venuší. Budou od sebe na vzdálenost asi šest úhlových stupňů.

A je tu i noční vláček Elona Muska

Zpestřením noční oblohy jsou v těchto dnech nad našim územím i družice sítě Starlink společnosti SpaceX Elona Muska, nutno podotknout, že ne vždy vítaným. Na noční obloze vytváří řetízek svítících bodů, pomyslný noční vláček. Astronomové z nich ale radost nemají. Při fotografování s využitím expozice se totiž družice na snímcích zobrazují jako dlouhé, naprosto pravidelné čáry, pro obraz noční oblohy příliš nepřirozené a rušivé.

Starlink satellites train seen from earth - SpaceX

Video: Starlink Satellites Train

Na oběžné dráze Země aktuálně obíhá více než tři stovky družic sítě Starlink. První série byla vypuštěna 24. května 2019. Každá série zahrnuje šedesátku satelitů. V těchto dnech jsou nejlépe viditelné družice Starlink-5 a Starlink-6, brzy se přitom chystá ke startu další dávka šedesáti satelitů. Aktuální viditelnost satelitů na nočním nebi lze dohledat na webu SpaceX Starlink Satellites Tracker: findstarlink.com.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/IonizaceSc.

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer. Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter, nejde o zdravotní ani výživová tvrzení. Využíváme vlastní zkušenosti a poznatky, stejně jako čerpáme z doporučení jiných, využíváme všemožné dostupné zdroje, přesto v žádném případě nenahrazujeme odborníky. Nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Přestože jde o seriózní vědu z pozoruhodnými poznatky, legislativně je astrologie zábava. V žádném případě nenahrazuje astrologie odborníky, ať již lékaře, psychology a psychiatry, právníky nebo ekonomy. Pokud hledáte praktickou radu pro řešení vážných zdravotních či jiných problémů, musíme vás odkázat na experty daného oboru.

Affiliate disclaimer. Nejsme eshop. Naše tipy jsou skutečně naše tipy.

Tags: Zdravé bydlení

<

1 názor na “Noční obloze dnes kralují lyridy, dubnové létavice. Pro pozorování oblohy jsou ideální podmínky!”

  1. ivan Sadlek

    dnes 24.zaří jsem spatřil na obloze padajici meteorit přesne v 02:03 rano byla čista obloha

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *