Podívejte se na nebe! Pokochejte se randevous zářivé Venuše a Plejád v doprovodu zvířetníkového světla

Vesmír

VesmírDruhá planeta Sluneční soustavy a nejbližší planeta vzhledem k Zemi. To je Venuše, která se někdy nazývá také jako nevlastní sestra Země. Hned po Slunci a Měsíci je nejjasnějším přirozeným objektem na obloze. V těchto dnech je však zářivější než kdy jindy.

Navíc aktuálně prožíváme období po jarní rovnodennosti, kdy oblohu typicky zdobí jemný kužel zvířetníkového světla. A aby toho nebylo málo, jsou tu i Plejády, nejkrásnější hvězdokupa na nebi, které si s Venuší dávají na nebi nebeské randevous.

 

Venuše v těchto dnech září více než kdy jindy


Venuši se říká také Večernice nebo Jitřenka. Je to totiž první hvězda pozorovatelná po západu Slunce a také poslední, kterou můžeme spatřit před rozbřeskem. Východy i západy Venuše v největší elongaci (vzdálenosti od Slunce) poutají od pradávna pozornost všech poetických duší, umělců a básníků, kteří ve Venuši spatřují krásu mladé ženy. Venuše se symbolicky spojuje s ženskostí, láskou a přitažlivostí, zvláště ve svém nejzářivějším období, v období největší elongace. A toto období nastává s přelomem března a dubna 2020.

24. března 2020, jen 4 dny po jarní rovnodennosti, se Venuše ocitá v největší východní elongaci, více než 46° daleko od Slunce. A tak nás okouzlí hned po západu slunce, jako ta nejjasnější hvězda na nebi mezi večerem a nocí.

Právě v  těchto dnech se na naší obloze nejvíce vyklání rovina zemské dráhy. Díky tomu se Venuše stává bezkonkurenčně nejlépe pozorovatelná od roku 2012 a až do roku 2028. Navíc stojí téměř na vrcholu tzv. zvířetníkového světla, v těsné blízkosti hvězdokupy Plejády.

Venus Meets the Pleiades 2020

Video: Venuše a Plejády (jaro 2020)

Fascinující kužel zvířetníkového světla


Zvířetníkové nebo také zodiakální světlo se táhne podél ekliptiky, tedy roviny zemské dráhy, která se na nebi pomyslně promítá do zvířetníkových souhvězdí. Odtud také pochází samotný pojem. To, co pozorujeme, je vlastně vesmírný prach rozmístěný v okolí Slunce. Tento prach rozptyluje sluneční záření a zesvětluje tak část noční oblohy. Po západu Slunce díky osvětlenému hvězdnému prachu nad západním obzorem neztmavne obloha zcela, ale zdobí ji mlhavý kužel neostré záře zvířetníkového světla. Zvířetníkové světlo se díky sklonu ekliptiky vůči horizontu nejvíce vyklání od obzoru právě v období jarní rovnodennosti (anebo v zářijových nocích před rozbřeskem, to zase na východě).

Světelný kužel se na konci března 2020 mísí se slabým obloukem zimní Mléčné dráhy. Nejenže je zpestřený intenzivní září Venuše, ale nese se až k hvězdokupě Plejády, které dělají Venuši společnost.

ZODIACAL LIGHTS: The mysterious astronomical light pillars - 4K

Video: Zodiacal lights (zvířetníkové světlo)

Nejslavnější hvězdokupa noční oblohy


Noční obloha je poseta nespočtem hvězd, které spolu vytvářejí úchvatné obrazce, reálná i zdánlivá seskupení. Existuje však seskupení hvězd, tzv. otevřená hvězdokupa (nikoliv souhvězdí), které na nebi budí větší pozornost než jiné. Neohromí sice svoji velikostí, ale o to větší budí potěšení. Vypadají jako rodina hvězd a také rodinou jsou. I proto se jim říká také Kuřátka. Hvězdy, které tvoří Plejády, jsou sourozenci, vznikly na jednom místě přibližně ve stejnou dobu. Bylo to asi před sty miliony let, tedy jde o mladé hvězdy. Zrodily se z rozsáhlého kosmického mračna plynu a prachu a nerozpadly se díky působení vzájemných gravitačních sil.

Venus/Pleiades Conjunction: April 3, 2020

Video: Venuše a Plejády (konjunkce, duben 2020)

V noci z pátku na sobotu 4. dubna na západním obzoru budou zářit jiskřivé Plejády, ve kterých se ocitne také extrémně jasná večernice. V blízkosti přitom bude k vidění i Měsíc. Nebeské randevouz nabídne úchvatné obrazy, které by také měly být mimořádně fotogenické…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/IonizaceSc.

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer. Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter, nejde o zdravotní ani výživová tvrzení. Využíváme vlastní zkušenosti a poznatky, stejně jako čerpáme z doporučení jiných, využíváme všemožné dostupné zdroje, přesto v žádném případě nenahrazujeme odborníky. Nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Přestože jde o seriózní vědu z pozoruhodnými poznatky, legislativně je astrologie zábava. V žádném případě nenahrazuje astrologie odborníky, ať již lékaře, psychology a psychiatry, právníky nebo ekonomy. Pokud hledáte praktickou radu pro řešení vážných zdravotních či jiných problémů, musíme vás odkázat na experty daného oboru.

Affiliate disclaimer. Nejsme eshop. Naše tipy jsou skutečně naše tipy.

Tags: Zdravé bydlení

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Co takto vdechnout svému doma jedinečnou atmosféru pohody, klidu i povzbuzení? Právě od toho existují esenciální oleje, čistě přírodní extrakty bylinek, květů, listů i plodů. Nejenže kouzelně provoní vzduch, ale také ho pročistí, působí proti nežádoucím mikroorganismům jako jsou bakterie, viry a plísně. Navíc mají i terapeutické účinky, takový rozmarýn povzbuzuje tělo i mysl, levandule nabízí zklidnění vnitřního napětí a odstranění nervozity. Citrusové esence posilují, navíc zlepšují náladu, stejně tak i vavřín kubébový, který navíc zajistí podporu koncentrace a mentální výkon.

Osvěžovače vzduchu Tierra Verde

Svoji domácnost bohužel často sami zamořujeme toxickými látkami, říkáme jim paradoxně právě čističe nebo osvěžovače. Pokud jsou však založeny na chemii, jejich terapeutický efekt je nulový, agresivní chemie navíc dráždí citlivé sliznice a ohrožuje naše zdraví. Přírodní osvěžovače založené na esenciálních olejích jsou přitom dostupnou alternativou, osvěžují vzduch, podporují pocit čerstvého vzduchu, usnadňují dýchání a často pomáhají i jako prevence či přímo při respiračních onemocněních.

Ideální kombinace proti stresu a úzkostem, také při nachlazení a viróze nabízí rozmarýn a citron, esenciální oleje, které jsou základem BIO osvěžovače vzduchu české značky Tierra Verde. Posilující vůně, bez chemie, rozpoudí energii, zažene únavu i stres. Napomáhá vytvořit zdravé ovzduší v domácnosti a přispívá k dobré náladě, stejně tak i další BIO osvěžovače vzduchu Tierra Verde: levandule, pomeranč nebo vavřín kubébový.

BIO osvěžovače vzduchu Tiera Verde najdete v eshopu BIOOO:

reklama

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *