Každodenní život se rázem změnil. Stav nouze platí pro všechny bez výjimky. Karanténa byla vyhlášena v celé republice. Názor na koronavirus a koronavirovou pandemii má každý svůj, avšak jsme v tom všichni společně, i každý zvlášť. Každého z nás se současná situace nějak dotýká a také se s ní musí nějak vypořádat.
Jak vypadá běžný život v karanténě, tedy život v režimu, který běžný rozhodně není? Jaké změny nastaly v konkrétních domácnostech? Jak se dotkly těch, kteří nejsou vidět, protože jsou prostě doma?
Kocour pro zvídavé připravil malou sondu, sondu ze života knižních blogerů…
Světový den knihy 2020
23. dubna se každoročně slaví Světový den knihy a autorských práv. V rámci Světového dne knihy se dle Wikipedie ve více než stovce zemích světa konají nejrůznější akce. Zapojují se knihovny i knihkupectví, školy, učitelé i studenti, spisovatelé i knižní blogeři se svými blogy. V České republice tento svátek knihy podporuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů, především v rámci kampaně Kniha ti sluší.
V roce 2020 se kampaň měla uskutečnit ve spolupráci s Unií vydavatelů ČR. Jenže všechny plány od základů překopala karanténa. Stále však platí, že kniha, resp. všechny knihy mají 23. dubna svůj svátek a sluší se ho nějak oslavit. Slavit se dá i doma v karanténě. Ostatně jak lépe oslavit den knihy než čtením?
Čtení je ideální aktivita do karantény. To potvrzuje i Sára z blogu Dívka mezi stranami:
Ke čtení nepotřebujete nic než dobrou knihu a trochu času. Je to skvělá aktivita, protože vás přenese do zcela jiného světa a vy najednou nemusíte řešit to, že doma nemáte droždí. Přestanete se na chvíli starat o počty mrtvých a nakažených, protože se vás budou zajímat jiné problémy – problémy patřící hrdinům v knize, kterou si vyberete.
A kterou knihu si vybrat? Než se pustíte do čtení knih, můžete si nejprve přečíst tipy na knihy od knižních blogerů. Právě knižní blogery jsme v rámci Světového dne knihy oslovili s dotazy. Ptali jsme se na knihy, ale i na život v karanténě nebo domácí mazlíčky. Zajímá vás, co se pro blogerku či instagramerku změní s karanténou? Jak karanténu vnímá někdo, kdo působí online? Co reálně dělat v krizi a jak ji ustát v psychickém zdraví? Na to jsme se zeptali i Dívky mezi stranami…
Malá sonda do karantény
I mladá blogerka Sára přiznala, že zpočátku pociťovala strach a pochyby, ale také si uvědomovala, že jsou tyto pocity normální. Co dalšího nám prozradila? Co jí v karanténě pomohlo k psychické pohodě?
Pomohlo mi uvědomit si, že v tom nejsem sama, že každý z nás si občas připadá špatně, o to víc v současné situaci. Důležité je být naprosto v klidu, nestresovat se maličkostmi, hledat si každý den něco hezkého, i když jste doma.
Nejsem a nechci se pasovat do role odborníka, přesto doporučuji především neklást na sebe zbytečné nároky.
Karanténa může být tím, co vás donutí začít plnit všechna svá novoroční předsevzetí na deset let dopředu, ale taky ji můžete vnímat jako něco, co vás naučí zpomalit, zklidnit a odpočinout si.
Já vím, že to bude znít jako to největší klišé, a že se to na vás valí ze všech stran, ale já začala cvičit. Zjistila jsem, že ačkoli jsem sportem nepolíbená a antitalent na všechno včetně kotrmelce, přestalo mě bavit jen sedět. Pocházet po domě či se jít občas vyvětrat na zahradu je najednou málo. Takže jsem tu přebytečnou energii teď v karanténě investovala do něčeho, co už jsem se hodně dlouho snažila začít dělat.
Pokud máte přebytek času, zkuste zkrátka cokoli, co dlouho odkládáte. Je to jen na vás. Dělejte prostě něco, z čeho budete mít dobrý pocit. Ale nenechte se zbytečně demotivovat tím, jak na sociálních sítích každý sdílí svou produktivitu. Možná to vypadá, že se z nás všech stali jógoví mistři nebo profesionální běžci… pořád to však neznamená, že se musíte vyrovnat idolům sociálních sítí. Chcete jen odpočívat u televize nebo si místo běhu dát maraton svého oblíbeného seriálu? I to je přece nějaký cíl.
Ach ten režim!
Sára se také rozpovídala o krušných začátcích karantény, které mnoho z nás jistě prožívalo podobně. Ono změnit ze dne na den svůj režim, udržet produktivitu i bez nezbytných rituálů (například budíček a ranní hygiena v pevný čas, cesta do práce či do školy, kancelář, škola) není jen tak. Ale je to právě pravidelný režim, který psychologové doporučují jako klíč k tomu, jak si v karanténě udržet čistou hlavu a pracovní tempo. To z vlastní zkušenosti potvrzují i knižní blogeři, mj. také blogerka Sára.
Jak se mi s karanténou změnil režim? Vzhledem k tomu, že vlivem současné situace nikdo z nás dále nemohl navštěvovat školu, by se dalo mluvit spíš o nočním režimu. Strašně se mi obrátil spánek, chodila jsem spát třeba o půl čtvrté a vstávala před obědem, takže jsem celý den byla hrozně neproduktivní. Než jsem se vůbec nasnídala, byla půlka dne za mnou. Nicméně naštěstí se mi to podařilo zkorigovat a teď už jsem si na nějaký režim najela.
A čtení? Zpočátku jsem nečetla skoro vůbec, byla jsem z celé situace celkem otrávená a nic mě nebavilo. Teď už to ale všechno beru mnohem lépe. A zjišťuji, že když si čas dobře zorganizuji, mám ho na všechno mnohem víc, takže i na to čtení.
Společnost nejenom při čtení Sáře dělají dvě kočky, resp. kocouři. O kočičích společnících Dívky mezi stranami se dozvíte v našem dalším článku. Jejich příběh je vskutku zajímavý! A knižní tipy Dívky mezi stranami? Najdete je v tomto článku.
BLOGY | KNIŽNÍ TIPY | KNIŽNÍ BLOGY | PŘÍBĚHY
BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.