Vybrat z nepřeberného množství pozoruhodných knih jen několik málo není snadný úkol. Blogerka z blogu Popelčiny knížky to označila přímo za úkol vražedný. Přestože jí úkol mohl připomínat Popelčino přebírání hrachu, pustila se do něho, aby nám představila své oblíbené knižní kousky.
Popelčiny knižní tipy se budou hodit, zvláště nyní, kdy se čtení přímo nabízí jako ideální způsob trávení volného času v karanténě. Právě Popelka a další knižní blogeři jsou tu jako pomocníci čtenářů, i těch začínajících. Recenze a knižní tipy mohou pomoci s orientací v tom, co číst, po které knize sáhnout.
Úvodní foto: Popelčiny knížky, se svolením autora
„Každý z nás má jiný čtenářský vkus a sedí mu něco trochu jiného,“ upozorňuje Popelka. Nikdo z nás však nemá tolik času, aby přečetl všechny potenciálně zajímavé knihy, a to ani v karanténě. Stále tak musíme vybírat. A kocour, ve spolupráci s Popelkou, vám chce to vybírání usnadnit. Přinášíme knižní tipy od těch nejpovolanějších, tedy knižních blogerů, tentokrát tipy takřka pohádkové, tipy Popelčiny.
POPELČINY KNÍŽKY, RESP. TIPY NA KNÍŽKY
- Karin Lednická: Šikmý kostel
Mým prvním typem je Šikmý kostel, debut Karin Lednické pojednávající o životě v oblasti Karvinska na přelomu 19. a 20. století. Kniha je velmi dobře napsaná a navíc zpracovává téma, které není v naší literatuře úplně běžné.
- Simon Mawer: Skleněný pokoj
Jako další jsem vybrala Skleněný pokoj od Simona Mawera, což je román, který vzdává hold brněnské vile Tugendhat. Jména sice byla v románu změněna, nicméně osudy z větší části zůstaly. Líbil se mi vyprávěcí styl a především to, že hlavním hrdinou je v tomto případě spíše dům než jeho obyvatelé.
Video: Vila Tugendhat, památka světového dědictví UNESCO (dokument), YouTube
- Celeste Ng: Ohníčky všude kolem
A jako třetí to budou Ohníčky všude kolem od Celeste Ng, román o iluzi spořádaného života a nepřátelství, které vyvolává každý, kdo se vymyká zajetým pořádkům. Zároveň všemi deseti doporučuju i autorčinu první knihu Vše, co jsme si nikdy neřekli, která je o absenci komunikace a iluzornosti amerického snu. Autorka má poměrně specifický vyprávěcí styl a dokáže neuvěřitelně dobře pracovat s paradoxy lidského jednání.
Všeobecně mám ráda především silné lidské příběhy, které jsou poutavě zpracované a kvalitně napsané, což je asi i důvod, proč předchozí knihy doporučuju. Každá z nich mě totiž přiměla o jejím obsahu ještě dlouho po dočtení přemýšlet, což je přesně ten pocit, který by podle mě měl dobrý příběh vyvolat.
- Nino Haratischwili: Osmý život
A knižní novinky? Nedávno jsem si pořídila Osmý život (pro Brilku) od Nino Haratischwili. V zahraničí kniha vyšla už před delší dobou, u nás teprve letos. A sklízí velmi dobrá hodnocení, takže jsem neodolala a jsem na ni moc zvědavá.
O BLOGU POPELČINY KNÍŽKY
Vždycky jsem ráda četla a psala, takže založení blogu pro mě bylo docela logickým způsobem, jak se realizovat. Začínala jsem tuším v roce 2007 a nejdřív nějakou dobu hledala svůj styl a vlastně i téma. První recenzi jsem napsala někdy kolem roku 2009 a už u toho zůstala.
Pokud jde o mě, jmenuju se Markéta a jsem původem z Kutné Hory. Momentálně trvale žiju v Praze, ale svoje rodné město miluju a ráda se tam vracím. Vystudovala jsem francouzštinu a historii, což jsou obě moje lásky, a splnila si sen studiem divadelní kritiky na DAMU. Vedle knížek miluju právě divadlo, cestování, jahody, hořkou čokoládu a čaj.
Nejsem úplně vyhraněný čtenář a ráda různě střídám žánry, čemuž odpovídají i moje recenze. Mám pocit, že u mě na blogu se dá najít všechno – romantika, fantasy, historické romány, detektivky, knihy pro mládež… Mám jednoduše ráda dobré příběhy, na žánru už tolik nesejde. Krom recenzí publikuju na blogu i různé druhy zamyšlení nad knižními i neknižními tématy, pravidelně přidávám taky recenze divadelních představení a články s cestovatelskými tipy.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
A plány do budoucna? Uvažuju o nějakých nových rubrikách, co se mojí knihovničky týče, ale to je momentálně hudba budoucnosti. Jinak mi karanténa dost zamíchala s plány, protože jsem zvyklá každý měsíc několikrát vyrazit do divadla. Měla jsem i cestovatelské plány na jaro a léto, které vzaly za své. Jelikož o obojím na blog normálně píšu, je v tuhle chvíli obsah trochu monotematický a zaměřuje se prakticky výhradně na knížky. Doufám, že se situace brzy zlepší, abych mohla dávat cestovatelské tipy aspoň na výlety po republice.
Video: Popelčiny knížky: Přečteno březen 2020, YouTube
POPELKA A DOMÁCÍ MAZLÍČCI
Domácí mazlíčci. Téma, které je blogu U KOCOURA DOMA vlastní více než jakékoliv jiné. Téma, které jsme při dotazování knižních blogerek nemohli vynechat. Tedy na ně došlo i v dotazech na blogerku Markétu alias Popelku.
Markéto, dělají Vám doma společnost domácí mazlíčci?
Bohužel momentálně žádného domácího mazlíčka nemám. Vzhledem k tomu, že běžně trávím hodně času v práci, byl by doma pořád sám, což bych mu nechtěla udělat. Do budoucna ale určitě nějakého chlupatého kamaráda plánuju.
Kdybyste měla vybrat jednu možnost, která by to byla: kočka anebo pes? A proč?
Tuhle otázku nemám ráda, protože to pro mě je tak trochu Sofiina volba. Jsem si celkem jistá, že až jednou budu mít zvířátka, bude to pes i kočka. Kdybych si skutečně musela vybrat jen jedno, pak to bude asi kočka, protože by mi povahově byla bližší.
BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY
BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.