23. duben: Světový den knihy a autorských práv

Ve španělském Katalánsku slaví 23. dubna svátek svatý Jiří. Každý, kdo si v tento den koupí v Katalánsku knihu, dostane růži. Z původního katalánského svátku svatého Jiří se stal svátek celosvětový.

23. duben se od roku 1995 slaví jako Světový den knihy a autorských práv pod záštitou organizace světového kulturního dědictví UNESCO. Mj. chce zvýšit respekt k těm, kteří se zasloužili o kulturní rozvoj lidstva.

 

Den výročí významných spisovatelů


Světová organizace UNESCO vyhlásila 23. duben Světovým dnem knihy a autorských práv také proto, aby připomněla slavné spisovatele a jejich odkaz. 23. duben je pro literaturu symbolické datum. Pojí se s takovými osobnostmi jako Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.

Čtení ti sluší


Od roku 2014 v České republice Den knihy zaštiťuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Kampaň Kniha ti sluší spojuje právě knihkupce, nakladatele, ale také distributory, autory, knihovny, školy i samotné čtenáře. Snaží se zatraktivnit knihy všem generacím, i mladé generaci, která vyrostla ve společnosti digitálních technologií. Možná to může vypadat, že digitální technologie knihy vytlačí, knihy jsou však právě ve 21. století potřebnější více než kdy jindy. Pomáhá nám obstát před nástrahami online světa, který je přehlcený informacemi, ale i fake news, tlačí nás k přílišnému zjednodušování a zkreslování reality, tlačí nás k přebírání postojů jiných, využívá manipulace i cenzuru..

NIGHTWORK - KNIHA KNIH (Mr. ČTI-WO)

Video: Kniha knih (Nightwork)

Klasické knihy a moderní technologie se přitom skvěle doplňují. Důkazem je Světový den knihy 2020, kdy je svět v karanténě a akce spojené s oslavami knih probíhají online. Online se koná i akce Čtení ti sluší – Čteme s důvěrou, dříve známá pod názvem Kniha ti sluší, z prozatím uzavřeného knihkupectví v centru Prahy s ambasadorem Janem Potměšilem. Záměrem kampaně Čtení ti sluší s podtitulem Čteme s důvěrou bylo především podpořit českou knižní a mediální kulturu a informovat veřejnost o tom, co obnáší práce knižních nakladatelů a vydavatelů novin a časopisů. Hlavním tématem letošního ročníku se pak vzhledem k nečekaným událostem stala podpora knižního oboru a dopady koronavirové krize na provozovatele kamenných knihkupectví.

Projekt Čtení ti sluší vedle Světového dne knihy a autorských práv také připomíná Světový den svobody tisku, který připadá na 3. květen.

Co číst?


Knihy jsou zdrojem zábavy, ale také znalostí, porozumění a otevřenosti k různorodému světu. Čtení podporuje soustředění, paměť i fantazii. Učí nás trpělivosti a píli. Zvyšuje také schopnost empatie a emoční inteligenci.

Světový den knihy a autorských práv má povzbudit ke čtení. Napomáhá objevovat radost a požitek z četby, ať již půjde o knihy z jakýchkoliv žánrů. A že jich je. V nepřeberném množství knihy může být někdy těžké přijít na to, co číst. S výběrem můžou pomoci i nejrůznější akce konané v rámci dne knihy. S výběrem pomáhají i knižní tipy, o které jsme požádali knižní blogery:

Hlava v knihách

Hlava v knihách aneb Knižní tipy blogerky Betty

Krize, kterou přinesl zákeřný koronavirus, má i své kladné stránky. Na příkladu šití roušek, vlně solidarity nebo průlomových vynálezech českých mozků se Češi předvedli v tom nejlepším světle. Je mezi námi mnoho těch, na které můžeme být pyšní. Hrdost zajisté vzbuzují i proslulí čeští spisovatelé, a to nejenom v době koronavirové. Jsou tu také spisovatelé…

Dívka mezi stranami a její knižní tipy

Dívka mezi stranami nezřídka čte své knihy mezi kočkami, resp. kocoury. Ví, že spíš než člověk s kočkami žije člověk u koček. Tak mocné kočky jsou. Ovšem číst neumějí, od toho jsou tu lidé. A knižní blogeři jsou tu od toho, aby o knihách referovali. Knižní tipy od knižních blogerů, tedy těch nejpovolanějších, přijdou vhod…

Popelčiny knížky: Jaké knihy doporučuje ke čtení blogerka, která si říká Popelka?

Vybrat z nepřeberného množství pozoruhodných knih jen několik málo není snadný úkol. Blogerka z blogu Popelčiny knížky to označila přímo za úkol vražedný. Přestože jí úkol mohl připomínat Popelčino přebírání hrachu, pustila se do něho, aby nám představila své oblíbené knižní kousky. Popelčiny knižní tipy se budou hodit, zvláště nyní, kdy se čtení přímo nabízí…

Co číst? Knižní tipy nabízí obyčejná holka s neobyčejnou zálibou v knihách

Knihomolský deník na internetu patří blogerce Petře, která sama sebe popsala jako obyčejnou holku s neobyčejnou zálibou v knihách, také zvířatech a tetování. I Petra pro kocoura připravila knižní tipy ze svého Knihomolského deníku, a že jsou to tipy vskutku neobyčejné! Romantiku nebo lásku například provází domácí násilí. Zatímco jiné knihy plní různé příběhy, Petra…

Knižní tipy Alyss: úžasné dobrodružství, románek i humor, který zlepší náladu

Pro knihomolku Alyss je čtení ideálním způsobem, jak si odpočinout, ale i prožít úžasné dobrodružství nebo zamilovaný románek. Je to také způsob, jak změnit myšlenky. To přijde v této podivné koronavirové době vhod. Knihy se nabízejí jako skvělý způsob, jak trávit čas v karanténě. I Knihomolka Alyss nabízí své knižní tipy. Představuje knihy z různých…

Majdin svět v knihách. Které knihy z tohoto světa byste si měli určitě přečíst?

Stav nouze. Karanténa. Najednou se upínáme k aktivitám, na které dříve nebyl čas. Znenadání objevujeme i čtení, tolik známé, a tak neznámé. Otázkou je, co vlastně číst. Knih je nespočet a stále a stále vycházejí knižní novinky. Většina knih láká už na první pohled, jenže všechny přečíst prostě nejde. O tom, že čtení je v…

Knižní tipy Knihomolky Šárky

Knihomolka Šárka, milovnice psů a vlků, také chovatelka Hovawarta, na svůj knižní blog nazvaný Deník jedné Knihomolky… již čtvrtým rokem pravidelně přispívá dávkou inspirace a recenzí knih různých žánrů. Chce tak ukázat mladé generaci, že čas jde trávit i jinak a lépe než u počítače. Šárčiny knižní tipy však přijdou vhod všem věkovým kategoriím. Jistě…

Zaostřeno na knihy: 3 knižní tipy z Ostravy

Čtení je bezesporu bohulibá aktivita, zvláště v karanténě knihy jistě přijdou vhod. Nabídka je přitom takřka neomezená, na své si přijdou čtenáři všech chutí. Tu svoji knihu si může vybrat každý, i čtenář začátečník. Právě pro toho však může být problém samotný výběr. Naštěstí jsou tu knižní blogerky a tipy na knihy, které s výběrem…

Knižní tipy z blogu Čtení pod lavicí

Blogerka Péťa založila svůj blog Čtení pod lavicí ještě na vysoké škole a zůstala u něho i poté, co vystudovala, vdala se a založila rodinu. I jako máma si dokáže najít čas na čtení knih i svůj knižní blog, společnost jí přitom doma dělá i fenka trpasličího pudla. Také o ní se rozpovídala v našem…

Pary a knihy: Jaké knihy doporučuje ke čtení vášnivá knihomolka?

Blogerka Pary má doma manžela a dvě školou povinné děti. Součástí jejich smečky je také pes, sice devítiletý, ale stále přerostlé štěně, k tomu také papoušek a dvě morčata. Přesto si Pary najde čas i na čtení knih a svůj blog. Ten je pro ni především velký koníček. I blogerku z blogu Pary a knihy…