V pražské ZOO mají další slůně. Malá samička se narodila dnes v noci

Téměř na Den matek se se svým porodem trefila slonice Janita z pražské zoo. V noci na 9. května porodila dlouho očekávané slůně. Janita byla březí téměř dva roky. Protože slůně nosila nezvykle dlouho, o šest týdnů déle než minule, narodilo se také nezvykle velké. Hmotností se téměř vyrovná slůněti, které se v Praze narodilo koncem března. Obě slůňata jsou samičky, takže nejspíš budou moci zůstat se svoji rodinou v Údolí slonů pražské zoologické zahrady. I to je důvod k radosti.

Radostná novina

Radostnou novinku oznámil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Na sociálních sítích poděkoval všem chovatelům v čele s Martinem Kristenem a také kurátorovi Pavlu Brandlovi. A dodal:

Jak víte, na to, až Janita porodí, jsme čekali více než dva měsíce. Její březost trvala tentokrát 683 dní, byla tedy o více než šest týdnů delší než minule, a slůně je opravdu velké.

Konečně jsme se dočkali i druhého slůněte. A je to také samička! (Miroslav Bobek)

Video: Druhé slůně v ZOO Praha (2020), Youtube

Nově narozené slůně váží 124 kilogramů. Sloní samička narozená v březnu vážila při narození 92 kilogramů, nyní se dostala 138 kilogramů. Březnové slůně se do výběhu podívalo deset dnů po narození, pokud bude příznivé počasí, mohlo by se nové slůně ve výběhu objevit o něco dřív a udělat tak radost návštěvníkům zoologické zahrady, kterým je po pauze dané koronavirovou krizí Zoo v Praze konečně přístupná.

Patnáctiletá samice Janita přirozený porod zvládla sama bez lidského zásahu. Chovatelé ho sledovali prostřednictvím kamer. Poblíž bylo druhé slůně a jeho matka Tamara. Tamara se dokonce bezprostředně po narození postavila nad novorozené slůně, aby ho chránila. Asi po minutě své místo přenechala novopečené mamince. Tamara je velmi starostlivá matka, ochotně pečuje o své slůně, ale i další mláďata.

Novorozené slůně už pije a podařilo se ho zvážit (Irek Dabrowski)

Video: Slůňata v ZOO Praha (Youtube)

Údolí slonů v Zoo Praha

Janita a Tamara přivedli na svět slůňata již v roce 2016. Tehdy to byli kluci Rudolf a Maxmilián, brzy oslaví čtvrté narozeniny a dorostli do více než tunové hmotnosti. Jde vůbec o první slůňata počatá a narozená v Praze, ačkoliv se zde sloni chovají od roku 1933.

První slůně, které v Tróji přišlo na svět, byla Sita. V roce 2013 se narodila slonici Donně, která se do Prahy dostala z Rotterdamu již březí. Dnes pražské Údolí slonů obývá vedle nových slůňat sedm slonů. Tamaře a Janitě dělá společnost i otec slůňat samec Ankhor, také Max, Rudi nebo slonice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích. Nejstarší členkou stáda je slonice Gulab. Ta v Praze žije již od roku 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské ZOO.

Údolí slonů v Zoo Praha

Od března 2013 mají sloni v Tróji k dispozici nový areál nazvaný Údolí slonů. Jedná se o největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Vybudování areálu vyšlo na 500 milionů korun a slonům mj. nabízí samostatné stáje i vnitřní prostory s vyhřívaným bazénem.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Literatura:

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internet:

/1/ Bobek, M: Dnes nad ránem se narodilo druhé letošní slůně!. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 9. května 2020 [cit. 2020-05-09]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12324-dnes-nad-ranem-se-narodilo-druhe-letosni-slune

…a vlastní poznatky a zkušenosti

V pražské ZOO mají další slůně. Malá samička se narodila dnes v noci

Téměř na Den matek se se svým porodem trefila slonice Janita z pražské ZOO. V noci na 9. května porodila dlouho očekávané slůně. Janita byla březí téměř dva roky. Stejně jako slůně narozené v březnu je i nové slůně samička.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *