Zaostřeno na knihy: 3 knižní tipy z Ostravy

Čtení je bezesporu bohulibá aktivita, zvláště v karanténě knihy jistě přijdou vhod. Nabídka je přitom takřka neomezená, na své si přijdou čtenáři všech chutí. Tu svoji knihu si může vybrat každý, i čtenář začátečník. Právě pro toho však může být problém samotný výběr. Naštěstí jsou tu knižní blogerky a tipy na knihy, které s výběrem pomohou.

Tentokrát jsme o knižní tipy požádali blogerku z blogu s příhodným názvem Zaostřeno na knihy. A zeptali jsme se i na to, jak aktuální stav prožívá.

Úvodní foto: Zaostřeno na knihy, se svolením autora

23. dubna slavíme Světový den knihy a autorských práv. V roce 2020, v roce koronavirové pandemie, se konečně zapojujeme i my U KOCOURA DOMA. Slavíme online. Přinášíme knižní tipy a představujeme knižní blogery, tedy ty, kterým Světový den knihy tak trochu patří.

Aktuální koronavirová situace a karanténa nabízí prostor pro aktivity, na které dosud nebyl čas. I ti, kteří nemají ve zvyku číst, mají nyní příležitost pustit se do čtení a objevit jeho přínosy. Každý může otevřít dveře do světa literatury, který stojí proti online světu fake news, přílišného zjednodušování a zkreslování informací, nebo dokonce cenzury. Navíc jsou tu i průvodci – knižní blogeři, kteří vás tímto světem rádi provedou.

Zaostřeno na knihy. Tak svůj blog nazvala Marcela, maminka tříletého syna, která pracuje jako soudní zapisovatelka. Její blog funguje již od roku 2016 a zaměřuje se především na thrillery a detektivky. Plné napětí jsou také její knižní tipy, ale připravila i něco pro vyznavače lehčích žánrů, dokonce z pera českého autora. Ovšem nic není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Přesvědčí vás o tom tyto knižní tipy:

ZAOSTŘENO NA KNIHY

Z nedávné doby bych určitě doporučila Smrtící útes od Gregga Dunneta, Všechno je lež od Michelle Sacks, Mamince se budeš líbit od Jaroslava Konvičky a Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové. Tyto knihy jsem jako tipy vybrala z toho důvodu, že se mi každá nějakým způsobem vryla do paměti.

  • Gregg Dunnet: Smrtící útes

Po dlouhé době jsem četla opravdu nervy drásající thriller. Zaujal mě především tím, že vypravěčem byl jedenáctiletý kluk. Smrtící útes je skvěle sestavený příběh s překvapivými zvraty, který si užijí zejména thrilleroví nadšenci.

  • Michelle Sacks: Všechno je lež

Opět kniha s dětským vypravěčem. Tentokrát příběh vypráví sedmiletá dívka, která cestuje se svým otcem po Americe. Její myšlenkové pochody čtenář sleduje prostřednictvím Clemesty – plastové kobylky, s níž neustále rozmlouvá. Jedná se o emocemi nabité rodinné drama se zajímavým vyústěním, na to odkazuje i samotný název Všechno je lež.

  • Jaroslav Konvička: Mamince se budeš líbit

Jedná se o zatím největší letošní překvapení z pera českého autora. Útlá knížečka Mamince se budeš líbit se tváří jako ženský románek či komedie ve stylu Deník Bridget Jonesové, ale zdání klame. Dramatický závěr s překvapivým rozuzlením je toho důkazem.

  • Stuart Turton: Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové

Další knižní překvapení, alespoň pro mě. Kniha Sedm smrtí hraničí s žánrem sci-fi, přesto je to komplikovaná detektivní záležitost s hlavním hrdinou, který se každé ráno probouzí v těle jiného člověka. Jeho úkolem je vypátrat vraha Evelyn Hardcastlové.

  • Knižní novinka: Jennifer McMahon: Pozvání

Z knižních novinek za pozornost stojí rozhodně Pozvaní od Jennifer McMahon, na kterou se v brzké době chystám. Její předchozí duchařské příběhy Zimní lidé a Vermontské psycho mě bavily a novinka Pozvaní je prý nejlepší z nich.

Knihy KOSMAS

 

O BLOGU ZAOSTŘENO NA KNIHY

Chcete o blogu Zaostřeno na knihy vědět víc? O představení jsme požádali přímo jeho autorku…

Jmenuji se Marcela Pudichová a v červnu mi bude 34 let. Žiju s manželem a tříletým synem v Ostravě spokojeným rodinným životem. Pracuji jako soudní zapisovatelka, ale momentálně jsem kvůli nouzové situaci doma se synem na ošetřovném. Blog Zaostřeno na knihy jsem založila v srpnu roku 2016. Knižní portál Československá databáze knih totiž začala spolupracovat s knižními blogery a já v tu dobu objevila doposud nepoznaný svět.

Začala jsem sledovat nejrůznější blogy, až jsem si jednoho dne uvědomila, že to je to, co by mě opravdu bavilo a naplňovalo. Ovšem jeden problém tu byl. Zkušenost s psaním recenzí jsem měla nulovou. Říkala jsem si, zda vůbec budu schopna sepsat nějakou knižní recenzi. V tu dobu jsem četla jednu knižní recenzi za druhou, zajímala se o různé rady, jak napsat správnou recenzi atd. Pustila jsem se do toho nejprve nanečisto, kolikrát jsem to chtěla i vzdát, protože se mi zdálo, že to není ono a nikdy nebude. Když chcete v něčem vynikat, je potřeba trénink, takže to chtělo psát a psát. A dnes si můžu říct, že s psaním recenzí nemám vůbec problém. Dnes jsem schopna napsat recenzi za hodinu, kdysi jsem u ní seděla klidně i týden a pořád s ní nebyla spokojená.

Zaměření blogu

Preferuji thrillery a detektivky, protože miluji napětí, ale nebráním se ani jiným žánrům. Občas zabrousím i do romantiky, sci-fi, Young adult. Loni jsem jedním dechem přečetla například historickou knihu Kladivo na čarodějnice, jejíž příběh mi ještě dlouho po dočtení rezonoval v hlavě. Jediné, co opravdu nemusím, je fantasy.

Dříve jsem se věnovala mimo recenze i jiným článkům zaměřeným na knihy a čtení, a sice knižním přírůstkům, měsíční rekapitulací ohledně přečtených knih. Sledovala jsem novinky, který v tom kterém měsíci vycházejí aj. Bohužel jsem od těchto typů článků musela opustit, protože v září jsem se po rodičovské dovolené vrátila naplno do práce a času bylo podstatně méně. Recenzí jsem se však vzdát nechtěla. Doufám, že časem se zase k těmto a třeba i jiným článkům vrátím.

V budoucnu mám v plánu přejít na vlastní doménu a snad se tím i trochu posunout kupředu. Jinak co se týče současné krize, myslím si, že se mé plány nijak nezměnily.

KARANTÉNA A BLOG

Jak karanténu prožívají blogeři? I na to jsme se jich ptali, naše otázky směřovaly i k dalším koníčkům. A chybět samozřejmě nemohli ani domácí mazlíčci. Co odpověděla Marcela z blogu Zaostřeno na knihy? Jak to má Marcela aktuálně doma?

Jak se v karanténě změnil Váš denní režim? Čtete více anebo méně?

Čtu více, jelikož jsem doma na ošetřovném se synem a mám tak více času na čtení.

Doporučila byste čtení jako ideální aktivitu, která se dá dělat i doma v karanténě?

Ano určitě, mě čtení naplňuje, odreaguji se u něj a přijdu na jiné myšlenky.

Měla byste i další nápady na to, co zajímavého se dá doma dělat kromě čtení?

Sledování filmů a seriálů (což mě taky kdysi hodně bavilo, teď se synem není čas), skládání puzzle, hraní společenských her, vaření, pečení, ruční práce aj.

Co se týče dalších koníčků, je to příroda, procházky, syn. Baví mě vědní obory, zejména biologie a v poslední době jsem začala koketovat s rekreačním během.

Máte nějaký tip na to, jak současnou situaci ustát v psychickém zdraví?:-)

Zajít si občas na procházku a vyhnout se neustálému sledování zpráv ohledně koronaviru.

Jak to máte s domácími mazlíčky? Máte doma psa, kočku či jiné zvíře?

Momentálně žádného domácího mazlíčka nevlastním. Kdysi jsem chovala leguána zeleného, kterého si poté oblíbili mí rodiče. A nakonec jim i zůstal, poté, co jsem se odstěhovala. Bohužel už není mezi námi, ale rodiče v chovu leguána pokračují dál.

Kdybyste měla vybrat jednu možnost, která by to byla: kočka anebo pes? A proč?

Rozhodně pes. Je věrný.

BLOGY | KNIŽNÍ BLOGY | KNIŽNÍ TIPY

BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.

Můj život knihomolky: Něco víc a další tipy na knihy

Také blogerka z blogu Můj život knihomolky nám nabídla své tipy na knihy. Díky ní zjistíte, že všechno je úplně jinak a možná zjistíte i něco víc. Snad odhalíte i některá skrytá tajemství, dokonce možná...

Ztrácíte se V záplavě knih? Blogerka Mora vám pomůže vyplavat ven

Čtení láká více než kdy jindy. Po knihách v době koronavirové pokukují i ti, kterým byl doposud svět literatury příliš vzdálený. Karanténa má i své klady, a to, že se pouštíme i do aktivit jako...

Tipy na knihy od blogerky, která nejde s proudem

Čtení pomohlo blogerce Vendi z jihu i v těch nejtěžších dobách. Do doby koronaviru doporučuje vedle čtení hlavně selský rozum, nešílet, ale taky nebrat věc na lehkou váhu. Vendi píše do světa… Mezi knižními tipy...

Fantasy knižní tipy od blogerky z Bookish Journey

Knižní blogerka Martina z Bookish Journey nás zavádí do světa fantasy, ale také do světa koní. O princi na bílém koni občas sní asi každá žena, některé sní dokonce jenom o tom koni. Martina nesní...
5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *