Příroda

Ani únorové noční nebe nebude chudé na vesmírné úkazy. Co nás čeká?

Pozorování noční oblohy stojí za to i v chladných zimních měsících. Zima má také své typické nebeské jevy, které startují již na začátku ledna s meteorickým deštěm Kvadrantidy. Fascinující podívanou připravil i únor, hned první únorový den se k nám přiblíží unikátní kometa.

Lišky: Lahodné houby zase rostou. Houbaře potěší na první pohled, září jako sluníčko

Liška obecná patří mezi ty houby, které spolehlivě poznají i děti. Nažloutlá dužina a lahodná houbová vůně jsou takřka nezaměnitelné. I přes svoji výraznou barvu se však lišky před zraky houbařů mohou skrývat v trávě. Do nedávna navíc v českých lesích vyskytovaly jen vzácně. To se však nyní mění, lišky se opět vracejí do českých …

Lišky: Lahodné houby zase rostou. Houbaře potěší na první pohled, září jako sluníčko Pokračovat ve čtení »

Podzimní houby: V lese se teď sbírají hřiby, ale i klouzci, bedly nebo ryzci. Rostou o sto šest!

Mykologové v lese najdou jedlé houby v každé roční sezóně, i v zimě. Ovšem klasičtí čeští houbaři nosí z lesa plné košíky především v době  časného podzimu. Houbaření je český národní sport a příjemné zpestření konce léta. Nejenom houby, i les samotný přitom prospívá fyzickému i psychickému zdraví. Napomáhá zvládnout náročný předěl mezi létem a …

Podzimní houby: V lese se teď sbírají hřiby, ale i klouzci, bedly nebo ryzci. Rostou o sto šest! Pokračovat ve čtení »

Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje

18. února 2020 lidé přistáli na Marsu, zatím tedy jen prostřednictvím robota Perseverance, i tak jsou fotografie rudé planety pořízené přímo na jejím povrchu úchvatné. Vědci z NASA se však na Mars vydali nejenom kvůli snímkům, obrazovým a zvukovým záznamům. Chtějí zde odebírat vzorky hornin a přepravit je zpět na Zemi. Také se sem vydali …

Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje Pokračovat ve čtení »

Vesmír a hvězdy v roce 2021: Pozorování noční oblohy a termíny, které sledovat

Rok 2020 přinesl hned několik mimořádných úkazů astronomie, zjara to byla kometa Neowise, na konci roku zase konjunkce Jupiter a Saturn, údajná Betlémská hvězda. Další Betlémská hvězda, ani nová kometa, která by svou září mohla konkurovat kometě Neowise, se s vysokou pravděpodobností v roce 2021 očekávat nedá. Přesto pro nás i na rok 2021 vesmír …

Vesmír a hvězdy v roce 2021: Pozorování noční oblohy a termíny, které sledovat Pokračovat ve čtení »

Říjen 2020 ve znamení Marsu. Podmínky pro pozorování jsou nejpříznivější za posledních 49 let

Již v průběhu léta se Mars stal jedním z nejvýraznějších objektů na obloze v druhé polovině noci. V září již byl viditelný téměř celou noc a ještě lepší výhled přináší říjen. 13. října 2020 se Mars dostává do opozice se Sluncem, to bude viditelný po celou noc. Již 6. října však nastává třetí nejbližší přiblížení …

Říjen 2020 ve znamení Marsu. Podmínky pro pozorování jsou nejpříznivější za posledních 49 let Pokračovat ve čtení »

Hledáme kočku, pozor, divokou! aneb Vědci pátrají po tajemné šelmě

Ústav biologie obratlovců AV ČR, Národní zoologická zahrada Bojnice a Hnutí DUHA Olomouc společně zahájily dvouletý projekt přeshraniční spolupráce nazvaný Hledáme kočku, pozor, divokou! Projekt monitoruje výskyt kočky divoké, zvláště chráněného a ohroženého druhu na česko-slovenském pomezí.

Houby rostou, dokonce i vzácný hřib rudonachový

Hřib rudonachový, lat. Imperator rhodopurpureus je jednou z nejatraktivnějších hub českých lesů. Jako teplomilný hřib zdobí zejména dubové lesy a habřiny, také zalesněné hráze a břehy rybníků. Roste od června až do září, svědčí mu jílovito vápnité podloží. Jeho výskyt je však velmi vzácný. V Červeném seznamu ČR je uveden jako kriticky ohrožený druh. Po …

Houby rostou, dokonce i vzácný hřib rudonachový Pokračovat ve čtení »

Vlci v Česku mají mláďata, narodila se nejméně v deseti smečkám

Dle Hnutí DUHA Olomouc se letos v České republice narodila vlčata na Šumavě, ale také v Krušných a Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Mláďata má dle záběrů z fotopastí i videa z terénu nyní více než deset vlčích smeček po celém Česku.

Dobré zprávy z rezervace Milovice: nově tam hnízdí vlha pestrá, papoušek severu

Rezervace Milovice, která je domovem divokých koní, zubrů a praturů, představuje unikátní přírodní ekosystém. Zdejší krajina se vrací zpět v čase do doby pravěkých lovců a prvních zemědělců, dává prostor pro život celé paletě živočišných a rostlinných druhů včetně těch nejvzácnějších. Nově se tu usídlila také vlha pestrá, klenot přírody. Na území přírodní památky Mladá, …

Dobré zprávy z rezervace Milovice: nově tam hnízdí vlha pestrá, papoušek severu Pokračovat ve čtení »