Dle Hnutí DUHA Olomouc se letos v České republice narodila vlčata na Šumavě, ale také v Krušných a Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Mláďata má dle záběrů z fotopastí i videa z terénu nyní více než deset vlčích smeček po celém Česku.
Úvodní foto: Pixabay.com
Návrat vlka – Vlci v Česku – Velké šelmy se vracejí zpět
Návrat vlka
Růst vlčí populace podporuje Hnutí DUHA, které také vede celostátní program na ochranu velkých šelem. Vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně Miroslav Kutal uvedl, že je potěšující, že se vlk, dle české legislativy kriticky ohrožený druh, pravidelně rozmnožuje od Beskyd až po Krušné hory. Má také radost, že se vlčí populace se v posledních letech zvětšuje, podobně jako v sousedních zemích.
Návrat přirozeného predátora kopytníků má svůj význam, vlci mají vrátit do lesů rovnováhu, protože vlci dle odborníků redukují přemnožené srnce, jeleny a divoká prasata. Současně jsou však také nebezpečím pro hospodářská zvířata, zejména ovce a kozy, protože pokud nejsou chráněny, jsou pro vlky vždy snadnější kořistí než lesní zvěř. I v této oblasti se však Hnutí DUHA angažuje a pomáhá s projekty na lepší zabezpečení stád, mj. provozuje poradnu pro chovatele ovcí, také web ochranaovci.cz, kde také představuje zkušenosti farmářů a příklady dobré praxe. Efektivní opatření proti napadení mj. vidí i v přítomnosti pasteveckých psů, dále síťové elektrické ohradníky nebo fladry (zradidla).
Návratu vlků se věnuje i Agentura ochrany přírody a krajiny, která také ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí vytvořila novou strategii Program péče o vlka.
Video: Vlci – přátelé nebo hrozba (dokument)
Vlci v Česku
Už po sedmé v řadě se rozmnožila ralská vlčí smečka, první novodobá výhradně česká smečka. Hned čtyři mláďata se tu objevila i přesto, že se vlci potýkali s prašivinou. Máchův kraj, součást Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko dává vlkům domov v místech, která se od pravěkých dob téměř nezměnila. Hluboké borové a bukové lesy, močály a slatiny obývá také největší česká populace jeřábů nebo orel mořský. Vyskytují se tu rostliny, které nerostou nikde jinde na světě.
Video: CHKO Kokořínsko – Máchův kraj
- Záběry z fotopastí letos zaznamenaly také mláďata v krušnohorské vlčí smečce, již po druhé za sebou. Tito vlci, kteří se zabydleli v hornatých a lesnatých oblastech, mají čtyři až pět vlčat. Odlehlá oblast českého pohraničí jim očividně vyhovuje, stejně jako dalším smečkám pohybujícím se v rámci Šluknovského výběžku.
- I přes rozsáhlou těžbu kůrovcového dřeva se letos rozšířila i minimálně čtyřčlenná vlčí smečka na území Lužických hor. Vlci si tu dokázali najít klid k rozmnožování a výchově mláďat. To se oproti tomu již druhým rokem nepodařilo vlkům z okolí Národní přírodní rezervace Břehyně-Pecopala, kde od roku 2018 probíhá masivní těžba dřeva.
- Další vlčata se narodila na Broumovsku. Tady žijí a také se rozmnožují minimálně tři česko-polské vlčí smečky. Vlčata se po páté v řadě narodila ve smečce žijící v západní části Broumovska a ve Vraních horách, potřetí v oblasti polského národního parku Gór Stolowych navazujícího na Broumovské stěny a poprvé v hraničních Javořích horách.
- Dvě vlčí smečky, které se také rozmnožují, se vyskytují i na Šumavě a v Bavorském lese. Správa Národního parku Šumava existenci vlčat zkoumala pomocí fotopastí, ale i sledováním speciálně vycvičeným psem a následnou akustickou stimulací, na kterou obě smečky reagovaly typickým vytím. Naproti tomu se letos zatím nepodařilo potvrdit rozmnožování smečky v Novohradských horách.
- Mláďata mají i ve Slezských Beskydech a Javorníkách. Právě do karpatských pohoří se vlči začali v devadesátých letech dvacet. Na vlčata se tu však čekalo více než dvacet let. Zatímco na Moravu se vlci dostali ze západoslovenských pohoří, do Čech přišli přes Německo. Původně němečtí, resp. polští vlci si s mláďaty pospíšili, tak se ralská vlčí smečka chlubí vlčaty již po sedmé v řadě, zatímco v Beskydech se vlčata narodila poprvé, v Javorníkách po druhé.
Velké šelmy se vracejí zpět
Lidé a šelmy v historii žili vedle sebe. Naši předkové dokázali své ovce, kozy a další zvířata, často jediný zdroj obživy, účinně ochránit. Pomocníkem jim přitom byl zejména pastevecký pes. Bohužel časem člověk vlky, rysy a medvědy z krajiny vymazal. Vyhubil tak i přirozené predátory, které udržují přírodní rovnováhu a zdraví lesa. Nyní se šelmy do přírody vracejí, chovatelé si však odvykli chránit svá stáda. Návrat velkých šelem tak provází i nevole nebo programy, které chovatelům pokrývají náhrady škod a předkládají návrhy prevence napadení stád. Stále platí, že vlk, rys i medvěd jsou v české republice zákonem chráněné druhy.
Literatura
- Radingerová, E. H.: Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe. Praha: Mladá fronta, 2018. ISBN: 978-80-204-4807-1
- Lopez, B.: O vlcích a lidech. Praha: Élysion 2019. ISBN: 978-80-87757-09-3
- Bloch, G., Radingerová, E. H.: Vlčí mluva pro pejskaře: O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech. Praha: Mladá fronta, 2019. ISBN: 978-80-204-5151-4
- Meyer, M., Sigl, A., Šťastný, K. Vlci: Nový pohled na plachého lovce. Praha: Aventinum, 2015. ISBN: 978-80-7442-055-9
- Monte Kvasnice, J.: Krajina s vlky – Rapsodie šedých stínů. Praha: Élysion, 2019. ISBN: 978-80-87757-12-3
- Vlk. Praha: Slovart, 2020. ISBN: 978-80-7391-210-9
Internetové zdroje
/1/ Kutal, M.: Vlčata se letos v ČR narodila minimálně v 10 smečkách. Šelmy.cz [online]. Olomouc: Hnutí DUHA Olomouc, 17. září 2020 [cit. 2020-09-20]. Dostupné z: https://www.selmy.cz/tiskove-zpravy/vlcata-se-letos-v-cr-narodila-minimalne-v-10-smeckach/
/2/ Dvořák, J.: Tisková zpráva: V oblasti NP Šumava a NP Bavorský les jsou potvrzené dvě vlčí smečky. NPŠumava.cz [online]. Vimperk, Správa Národního parku Šumava, 10. září 2020 [cit. 2020-09-20]. Dostupné z: https://www.npsumava.cz/v-oblasti-np-sumava-a-np-bavorsky-les-jsou-potvrzene-dve-vlci-smecky/
/3/ Vlk na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-19]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Vlk
Vlci v Česku mají mláďata, narodila se nejméně v deseti smečkám
Dle Hnutí DUHA Olomouc se letos v České republice narodila vlčata na Šumavě, ale také v Krušných a Lužických horách, u Ralska, na Broumovsku, ve Slezských Beskydech a v oblasti Javorníků. Mláďata má dle záběrů z fotopastí i videa z terénu nyní více než deset vlčích smeček po celém Česku.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Minimalismus vzbuzuje zájem, oprávněně. V jednoduchosti je krása. Hromadění věcí je přitom v moderní době…