Extrémní vedro v Česku provází i extrémní bouřky. Pojištění nemovitosti online je zase aktuální

Ještě před příchodem léta dorazily do Česka tropy. Teploty atakovaly třicítku již v první dekádě června, třetí červnový víkend se však Česko rozehřálo vysoko nad třicítkou. Neděle 19. června přesně na den pokořila první supertropický den loňska, kdy meteorologové v Plzni Plzni-Bolevci naměřili 35,2 °C. V neděli 19. června 2022 v Řeži naměřili rovných 39 °C, o jednu desetinu stupně tak padl rekord z roku 2019. Rekordní teploty v červnu přitom nezažívá jen Česko, ale celá Evropa. S vedrem tradičně přicházejí bouřky, s nimi i téma pojištění nemovitosti online.

Žádná vichřice není obyčejná

Právě loňský červen, kdy na Moravě jedna z bouřek řádila doslova jako tornádo, nám předvedl sílu živlů. V souhrnu se červnové bouřky v loňském roce staly čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku Česka v roce 1993. Tornádo rozsahem, vyjádřeným především plněním z pojištění nemovitosti, přeskočilo všechny orkány a po třech velkých povodních se zapsalo do historie pojišťoven jako čtvrtá nejničivější živelná katastrofa.

Tornádo je silně rotující vzdušný vír, podobně jako tropická cyklona, který je však mnohem rozsáhlejší a navíc typický okem uprostřed. V Austrálii nebo Indii je to cyklon, v jihovýchodní Asii tajfun, v Atlantiku hurikán. Tornádo však cyklon překoná silou větru, tím i rozsahem škod.

Od roku 1969 se pro hodnocení síly větru využívá rozšířená Beaufortova stupnice. Zatímco první stupeň zabírá vánek, osmý stupeň bouřlivý vítr, devátý stupeň je již pojmenovaný vichřice. S rychlostí 75 – 88 km/h může způsobit menší škody na stavbách, strhává tašky ze střechy, ničí komíny. Následuje silná vichřice a mohutná vichřice.

Vznik větru a vichřice

Video: Vznik větru a vichřice, YouTube

Beaufortova stupnice má šestnáct stupňů a pět nejvyšších patří hurikánu. Hurikán nejníže na stupnici se označuje také jako orkán s rychlostí větru nad 118 km/h, před ním je na Beaufortově stupnici mohutná vichřice s rychlostí větru 103 – 117 km/h, rychlost větru 89 – 102 km/h náleží silné vichřici. I ta ničí domy a vyvrací stromy. Vichřice je také standardní součástí pojištění majetku, pojištění domácnosti i pojištění nemovitosti.

…a pak bylo ticho

Tak zní název vzpomínkové knihy, která shrnuje vzpomínky přímých aktérů loňského tornáda. Ve chvíli, když se tornádo prohnalo a zanechalo pouze trosky, bylo absolutní ticho. Ptáky odnesl vítr. Než se ozvaly první výkřiky a nadávky, lidé byly na chvíli oněmělí úžasem. Vzpomínky na tornádo, bezprostřední emoce a činy lidí, ale i následující rok naplněný prací a opravami popisuje kniha. Vychází díky Jihomoravské komunitní nadaci.

Zakoupení vzpomínkové knihy v Jihomoravské komunitní nadaci bude možné na vzpomínkové akci spojené s odborným seminářem s expertem na krizové situace, vernisáží a koncertem Františka Skály a Provodovjanů, přesně rok po tornádu. Takřka na rok přesně se přitom Moravou přehnalo další, naštěstí jenom slabé tornádo. Rozruch vzbudily i kroupy v Olešnici, ale i varování před extrémními bouřkami, které extrémní teploty chtě nechtě provázejí.

Následky krupobití v Olešnici

Video: Krupobití v Olešnici, YouTube

Bouřky, kroupy, resp. krupobití a silný vítr v podobě vichřice představují přírodní živly, které u nás představují nejčastější příčinu škod souvisejícím s počasím.

Co dokáže bouřka?

Během chvíle způsobí katastrofu. Stačí i blesky, které při bouřce bouřce běžně vznikají. V nejhorším případě může přímý úder blesku způsobit požár, nepřímý úder blesku bývá příčinou kolísání napětí v elektrické síti, které ohrožuje všechna zapojená elektrická zařízení. Zatímco přímý úder blesku kryje pojištění nemovitosti, nepřímý kryjí některé varianty pojištění domácnosti.

Blesk Smrtící síla přírody

Video: Blesk (dokument), YouTube

Vedle blesku a silného deště je pro bouřky typický i silný vítr. Ten může přerůst v supercely, které mohou vyprodukovat i tornáda, jak se na Moravě bohužel na vlastní kůži a vlastní domy přesvědčili již loni.

Připravit se na bouřku? Jde to i online

Rozmary počasí ovládat nedokážeme, můžeme se však na ně připravit. Můžeme preventivně bránit škodám tím, že se budeme při bouřce chovat zodpovědně a svůj majetek před bouřkou vhodně zabezpečíme. Připravit se na bouřku lze dokonce i na internetu.

  • Online svět nabízí užitečné tipy na zabezpečení majetku, například na webu Hasičského záchranného sboru ČR: Jak se chovat během bouřky a jak ochránit obydlí před úderem blesku.
  • Můžeme sledovat meteo radar a výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Bouřkový radar i aktuální výstrahy ČHMÚ nabízí portál CHMI.cz.
  • Užitečné informace online publikuje i Amatérská meteorologická společnost na webu Bouřky.com, mj. tady najdete i databázi bouřek a teoretické základy meteorologie.
  • Portál YesPojištění.cz zase sumarizuje všechny informace o pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Dozvíte se tady, na co všechno se vztahuje pojištění nemovitosti, proti čemu se dá pojistit, ale také co ovlivňuje cenu pojištění nemovitosti a jak je sjednat. Pojištění nemovitosti na webu YesPojištění.cz sjednáte online, navíc získáte slevu. Připravena je tady také praktická kalkulačka pro srovnání pojištění podle ceny a rozsahu krytí.

Není součástí redakčního obsahu. Slouží jako komerční sdělení.

NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!

4.8/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *