Lidé se vracejí zpátky na Měsíc. Průzkumník Capstone již vyrazil na cestu jako předvoj

Mise satelitu Capstone otevírá novou kapitolu v dějinách dobývání vesmíru. Ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) malý satelit Capston společnosti Advanced Space vyslala na oběžnou dráhu Měsíce společnost RocketLab. Americká raketa Electron se satelitem na palubě odstartovala k Měsíci z Nového Zélandu v úterý 28. června 2022.

Nová vesmírná stanice na Měsíci

Než nabere únikovou rychlost pro let k Měsíci na speciálním nosiči Photon, bude zařízení několik dnů kroužit kolem Země. Pak by se měl usadit na oběžné dráze Měsíce, tzv. NRHO, která má výhodné vlastnosti pro dlouhodobé umístění vesmírné stanice. Právě tady se totiž střetávají gravitační síly pohybu Země a Měsíce, což by mělo umožnit jednodušší manévrování a ekonomický způsob pohybu pro satelit a posléze vesmírnou stanici. Navíc je odtud v každém bodě nerušený výhled na Zemi, tzn. nepřetržitý komunikační signál.

Mise Capsone má za cíl detailně prozkoumat tuto orbitu Měsíce a ověřit, zda by na ní mohla být v budoucnu umístěna nová vesmírná stanice v rámci lunárního projektu Artemis. Její jméno by mělo být Gateway a měla by být bránou do hlubokého vesmíru. Dalšímu dobývání vesmíru by měl umožnit nový způsob navigace, který je zatím prokázán jenom teoreticky. Capstone poprvé experimentálně ověří funkčnost navigačního softwaru CAPS, který využívá měsíční družici LRO, bez přímého spojení se Zemí.

Cesta na Měsíc i na Mars

Gateway by současně představovala přestupní stanicí pro cesty na Měsíc, kde by měli opět vedle robotů přistát i lidé. Původní plán NASA počítal s pilotovaným výsadkem na Měsíc v roce 2024, pandemie, technická a finanční náročnost však plánu posunula. V rámci programu Artemis se tak lidé vypraví na Měsíc nejdříve v roce 2025. Zatímco termín je nejasný, posádka má konkrétní obrysy. Na Měsíc by se měla podívat žena a někdo jiný než běloši.

V budoucnu by pak mezistanice mohla sloužit i pro lety na Mars. Teoreticky by se tady dalo doplňovat palivo a zásoby, teoreticky i z lunární produkce.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Mise satelitu Capstone otevírá novou kapitolu v dějinách dobývání vesmíru. Ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) malý satelit Capston vyslala na oběžnou dráhu Měsíce společnost RocketLab. Americká raketa Electron se satelitem na palubě odstartovala k Měsíci z Nového Zélandu v úterý 28. června 2022.

Křivánková, R.: Lidé se vracejí zpátky na Měsíc. Průzkumník Capstone již vyrazil na cestu jako předvoj. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 24. červen 2022 [cit. 2022-06-24]. Dostupné z:

Měsíc

Souputník planety Země, dříve nazývaný také trabant, dnes satelit nebo přirozená družice. To je Měsíc, kosmické těleso, které se pohybuje po oběžné dráze kolem planety Země. Měsíc je pro nás pozemšťany po Slunci druhým nejjasnějším tělesem na noční obloze. Také je to náš nejbližší vesmírný soused. Prostým okem můžeme pozorovat jeho krátery, s dalekohledem je pro nás ze Země viditelných asi 300 tisíc kráterů s průměrem přes jeden kilometr. Podobně jako Země obíhá kolem Slunce, obíhá Měsíc kolem Země, po eliptické dráze v průměrné vzdálenosti asi 400 tisíc kilometrů.

HVĚZDÁRNY · VESMÍR · ÚPLŇKY 2022 · OBJEVUJTE!

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *