Vlčí úplněk přináší i polostínové zatmění Měsíce

Vlčí úplněk

První úplněk roku 2020 připadá na 10. ledna. Je také prvním úplňkem po zimním slunovratu. Indiáni ho nazývají vlčí úplněk. Dle astrologie jde o úplněk v raku.

Náš kosmický soused se o lednovém úplňku ocitne ve stínu vrženém Zemí a předvede nám zajímavé nebeské divadlo. Bude to dle České astronomické společnosti vypadat, jako by někdo okraj měsíčního kotouče někdo začadil černým kouřem.

 

Polostínové zatmění Měsíce


Jen krátce po meteorickém roji kvandrantidy nám rok 2020 představuje další úchvatný astronomický úkaz. Polostínové zatmění Měsíce bude probíhat po celou dobu, kdy bude Měsíc nad obzorem, tedy mezi 18:08 a 22:12 hodin SEČ. Očima bude viditelné asi od 19:30 do 20:40, nejvýraznější bude ve 20:10 hodin, kdy bude Měsíc nad východním obzorem v souhvězdí Blíženců. To se Měsíc přiblíží k zemskému stínu na nejmenší vzdálenost.

Přestože Země vrhá stín neustále, zatmění nenastává při každém úplňku. Je to proto, že dráha Měsíce je vůči rovině dráhy Země nakloněná. Měsíc proto většinou zemský stín míjí. Polostínové zatmění je navíc pozorovatelné očima jen v době, kdy je Měsíc v malé vzdálenosti od okraje zemského stínu. Ten pak zářivému kotouči dodává temný kouřový nádech. Úkazu se tak dočkáme jen zřídka, letos v lednu a také v červnu, zatmění však bude méně výrazné. Další výraznější zatmění nás čeká až 28. října 2023, půjde o částečné zatmění Měsíce, 7. září 2025 pak Měsíc předvede zatmění úplné.

Polostínové zatmění Měsíce – 10. leden 2020

  • Východ Měsíce (Praha) 15:58 hod.
  • Začátek polostínového zatmění 18:07:45 hod.
  • Začátek viditelného zatmění cca 19:30 hod.
  • Maximální fáze zatmění: 20:09:59 hod
  • Konec polostínového zatmění 22:12:19 hod.
Proč dochází k zatměním Měsíce (české titulky)

Video: Proč dochází k zatmění Měsíce?

Vlčí úplněk


V lednu nastává první úplněk po zimním slunovratu. Je to první zimní úplněk, někdy nazývaný také povánoční úplněk. V indiánské kultuře se mu přezdívá vlčí úplněk, protože mrazivou lednovou noc zalitou světlem Měsíce provází i vytí hladových vlků.

Přestože na začátek ledna oznámil režisér Martin Páv natáčení nového dokumentu Vlci na hranicích o rozdělení společnosti na ochránce a odpůrce vlků, jsou tato zvířata stále symbolem pospolitosti a rodiny. Ve smečce dokážou přežít i ti nejmenší a nejslabší, kterým silnější poskytují ochranu. S vlčím úplňkem tak vyvstane význam rodiny a lásky.

Polostínové zatmění, resp. stín na úplňku však ještě podtrhuje stinné stránky. Ty za každého úplňku vycházejí na povrch, vyplouvají z hlubin podvědomí a ukazují nám, co nechceme vidět. I proto bývá úplněk tak náročný na lidskou psychiku. Na druhé straně dává prostor odhalit to skryté a změnit na pozitivní i své negativní vlastnosti. Je prostorem pro změnu, transformaci, vyčistění mysli. Úplněk je vždy vyvrcholením měsíční fáze, může být vrcholem i některých životních etap.

 

Úplněk v Raku


Lednový úplněk je v astrologii pod vlivem raka. Podobně jako pro vlky je i pro raky důležitá rodina a společenství, tedy ideálně, pokud úplňkovou noc budeme trávit ve společnosti svých blízkých. Na významu poroste domov i drobné rituály, které do domova přinesou ještě více pohodlí, útulna a bezpečí. Hodit se může například vykuřování jako energetická očista.

Rak je zranitelné a citlivé znamení. Úplněk citlivost, emotivnost i zranitelnost ještě posiluje. Navíc je to znamení, kterému vládne Luna. Zvláště lidé zrození ve znamení raka bývají na její fáze velmi citliví a úplněk vnímají více než znamení jiná.

 

Jak zlepšit ovzduší

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Tags: astro, astrologie, úplněk, vesmír

Internetové zdroje: 

/1/ Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. 2019 [cit. 2019-02-19]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html

#uplnek #mesic #moon  #meditace #ritualy #carodejnickeritualy #magie #bilamagie #kouzla

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com

Disclaimer. Tyto webové stránky mají pouze informativní charakter, nejde o zdravotní ani výživová tvrzení. Využíváme vlastní zkušenosti a poznatky, stejně jako čerpáme z doporučení jiných, využíváme všemožné dostupné zdroje, přesto v žádném případě nenahrazujeme odborníky. Nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Přestože jde o seriózní vědu z pozoruhodnými poznatky, legislativně je astrologie zábava. V žádném případě nenahrazuje astrologie odborníky, ať již lékaře, psychology a psychiatry, právníky nebo ekonomy. Pokud hledáte praktickou radu pro řešení vážných zdravotních či jiných problémů, musíme vás odkázat na experty daného oboru.

Affiliate disclaimer. Nejsme eshop. Naše tipy jsou skutečně naše tipy.

AKTUÁLNĚ | NOČNÍ OBLOHA | MĚSÍC | PŘÍRODA

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *