Víme toho o této planetě mnoho, a přesto je stále co objevovat. Vědci každým rokem objevují nové rostliny. Jen vědci z Královské botanické zahrady v roce 2019 celkem oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm druhů hub nebo plísní. Botanik Martin Cheek také upozorňuje na to, že rostliny je důležité pojmenovávat, protože jejich přírodní prostředí bohužel velmi rychle mizí. Teprve když mají jméno, může Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) přimět národní úřady, aby danou přírodní oblast zachovaly a místní druhy začaly chránit.
V praxi opravdu dochází k tomu, že s objevením nového druhu je druh následně vyhodnocen jako ohrožený. Tak tomu bylo i případě nové sněženky, sněženky objevené na Facebooku.
Nová sněženka z Facebooku
Sociální sítě mají jistě řadu negativ, ale přinášejí i nové možnosti. Nová sněženka, která byla objevena v severozápadním Turecku, byla objevena právě na Facebooku. Jistá dětská lékařka nahrála fotografie z dovolené na Facebook tak, jak to běžně mnozí z nás dělají. Jenže na fotografii zachytila i sněženky, které registroval ukrajinský botanik Dr. Dimitri Zubov specializující se na sněženky. Spojil se s lékařkou, aby rostlinky viděl přímo na místě. Na základě potvrzení botanika Královské botanické zahrady Aaron Davise si pak mohl připsat objev nové sněženky. Spolu s objevem však byl téměř okamžitě nový druh vyhodnocen jako kriticky ohrožený.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Zázračné bobule
Tentokrát nejde o žádnou další nově objevenou superpotravinu. Tato bobule má magické chuťové schopnosti. I proto se v angličtině nazývá miracle fruit. Roste v deštném pralese pohoří Chimanimani na hranicích mezi Mosambikem a Zimbabwe a patří k rostlinným objevům roku 2019. Botanikové nový druh keře nazvaly Synsepalum dulcificum. Zázračná bobule má schopnost blokovat chuťové pohárky citlivé na kyselou chuť, takže cokoliv sníme chutná najednou sladce. V kombinaci s magickým ovocem je najednou sladký i citron nebo limetka. I keř se zázračnými plody byl po svém objevení klasifikován jako ohrožený. I v Africe totiž dochází k ničení pralesa, tím je ohrožen nejenom magický keř, ale i mnoho dalších rostlin a živočichů.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
V pohoří Usambara v Tanzanii byl objeven i strom příbuzný ylang-ylang, Až dvacet metrů vysoký strom byl nazván zozozono. Protože vědci zachytili jen sedm exemplářů tohoto stromů, jde o nejvzácnější objev roku 2019.
Keř se superlepidlem
V západoafrické Guinei, u vodopádu na řece Bafing byl v roce 2019 objeven nový druh keřovitého gumovníku. Ten obsahuje biologické lepidlo. Užívá je k tomu, aby se přilepil ke kamenům a rostlinu tak nespláchla voda. Keř si umí poradit ve svých přirozených podmínkách, bohužel už si neporadí s činností člověka. V roce 2020 by totiž měla začít stavba přehrady pro vodní elektrárnu. Výhledy na přežití této nově objevené rostliny jsou podle vědců z Královské botanické zahrady proto mizivé.
Video: The Royal Botanic Gardens, Kew (YouTube)
Botanik Martin Cheek z Královské botanické zahrady registruje děsivé tempo, ve kterém dochází k vyhynutí rostlin. Dle jeho názoru je ohrožena každý pátá rostlina. Přitom jsme na rostlinách všichni životně závislí. A zdaleka nejde jenom o výjimečné rostliny se zázračnými schopnostmi. Každá rostlina má mimořádnou schopnost fotosyntézy, tedy proměňovat sluneční energii v kyslík. Rostliny tvoří základ veškerého života nejenom kvůli kyslíku, jsou také potravou, útočištěm pro další organismy a také zdrojem léků. Z hlediska hmotnosti představují rostliny 82 procent života na Zemi, zatímco lidé zaujímají pouhé 0,01 procenta.
Internet:
/1/ Zubov, D, Konca, Y. & Davis, A.: Galanthus bursanus (Amaryllidaceae): a new species of snowdrop from the Marmara Sea region, NW Turkey. Kew bulletin 74:18, 2019 [cit. 2020-01-21]. Dostupné z: https://link.springer.com/article/10.1007/s12225-019-9806-5
/2/ New species of snowdrop discovered. Kew.org [online]. London: The Royal Botanic Gardens, Kew, 3. června 2019 [cit. 2020-01-21]. Dostupné z: https://www.kew.org/read-and-watch/new-species-of-snowdrop
/3/ Objevy roku 2019? Magická bobule i výjimečná sněženka. Týden.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 3. ledna 2020 [cit. 2020-01-21]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/objevy-roku-2019-magicka-bobule-i-vyjimecna-snezenka_537386.html
/4/ Mezi rostlinnými objevy roku 2019 jsou zázračné bobule a keř vylučující superlepidlo. Novinky.cz [online]. Praha: Novinky.cz, 2. ledna 2020 [cit. 2020-01-21]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/mezi-rostlinnymi-objevy-roku-2019-jsou-zazracne-bobule-a-ker-vylucujici-superlepidlo-40308658
Nové rostlinné objevy: Mimořádná sněženka, zázračné bobule nebo keř se superlepidlem
Vědci každým rokem objevují nové rostliny. Jen vědci z Královské botanické zahrady v roce 2019 celkem oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm druhů hub nebo plísní. Teprve když mají rostliny jméno, může Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) místní druhy chránit.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…