Nové rostlinné objevy: Mimořádná sněženka, zázračné bobule nebo keř se superlepidlem

Víme toho o této planetě mnoho, a přesto je stále co objevovat. Vědci každým rokem objevují nové rostliny. Jen vědci z Královské botanické zahrady v roce 2019 celkem oficiálně pojmenovali 102 druhů rostlin a osm druhů hub nebo plísní.

Botanik Martin Cheek také upozorňuje na to, že rostliny je důležité pojmenovávat, protože jejich přírodní prostředí bohužel velmi rychle mizí. Teprve když mají jméno, může Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) přimět národní úřady, aby danou přírodní oblast zachovaly a místní druhy začaly chránit.

V praxi opravdu dochází k tomu, že s objevením nového druhu je druh následně vyhodnocen jako ohrožený. Tak tomu bylo i případě nové sněženky – sněženky objevené na Facebooku.

Nová sněženka z Facebooku


Sociální sítě mají jistě řadu negativ, ale přinášejí i nové možnosti. Nová sněženka, která byla objevena v severozápadním Turecku, byla objevena právě na Facebooku. Jistá dětská lékařka nahrála fotografie z dovolené na Facebook tak, jak to běžně mnozí z nás dělají. Jenže na fotografii zachytila i sněženky, které registroval ukrajinský botanik Dr. Dimitri Zubov specializující se na sněženky. Spojil se s lékařkou, aby rostlinky viděl přímo na místě. Na základě potvrzení botanika Královské botanické zahrady Aaron Davise si pak mohl připsat objev nové sněženky. Spolu s objevem však byl téměř okamžitě nový druh vyhodnocen jako kriticky ohrožený.

Zázračné bobule


Tentokrát nejde o žádnou další nově objevenou superpotravinu. Tato bobule má magické chuťové schopnost. I proto se v angličtině nazývá miracle fruit. Roste v deštném pralese pohoří Chimanimani na hranicích mezi Mosambikem a Zimbabwe a patří k rostlinným objevům roku 2019. Botanikové nový druh keře nazvaly Synsepalum dulcificum. Zázračná bobule má schopnost blokovat chuťové pohárky citlivé na kyselou chuť, takže cokoliv sníme chutná najednou sladce. V kombinaci s magickým ovocem je najednou sladký i citron nebo limetka. I keř se zázračnými plody byl po svém objevení klasifikován jako ohrožený. I v Africe totiž dochází k ničení pralesa, tím je ohrožen nejenom magický keř, ale i mnoho dalších rostlin a živočichů.

V pohoří Usambara v Tanzanii byl objeven i strom příbuzný ylang-ylang, Až dvacet metrů vysoký strom byl nazván zozozono. Protože vědci zachytili jen sedm exemplářů tohoto stromů, jde o nejvzácnější objev roku 2019.

Keř se superlepidlem


V západoafrické Guinei, u vodopádu na řece Bafing byl v roce 2019 objeven nový druh keřovitého gumovníku. Ten obsahuje biologické lepidlo. Užívá je k tomu, aby se přilepil ke kamenům a rostlinu tak nespláchla voda. Keř si umí poradit ve svých přirozených podmínkách, bohužel už si neporadí s činností člověka. V roce 2020 by totiž měla začít stavba přehrady pro vodní elektrárnu. Výhledy na přežití této nově objevené rostliny jsou podle vědců z Královské botanické zahrady proto mizivé.

Botanik Martin Cheek z Královské botanické zahrady registruje děsivé tempo, ve kterém dochází k vyhynutí rostlin. Dle jeho názoru je ohrožena každý pátá rostlina. Přitom jsme na rostlinách všichni životně závislí. A zdaleka nejde jenom o výjimečné rostliny se zázračnými schopnostmi. Každá rostlina má mimořádnou schopnost fotosyntézy, tedy proměňovat sluneční energii v kyslík. Rostliny tvoří základ veškerého života nejenom kvůli kyslíku, jsou také potravou, útočištěm pro další organismy a také zdrojem léků. Z hlediska hmotnosti představují rostliny 82 % života na Zemi, zatímco lidé zaujímají pouhé 0,01 procenta.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *