Úplňky 2023: Kdy je úplněk tento měsíc? Co čekat?

Když nebe rozzáří úplněk, noc rázem dostává nový rozměr. Měsíc co měsíc zažíváme sílu Luny, která hýbe masou oceánů stejně jako lidskou psychikou. Úplněk jitří emoce, odráží se v náladách a vztazích, zrcadlí se v kondici a zdravotním stavu člověka. I přes zatažené závěsy ovlivňuje zářící Měsíc spánek, resp. nespavost. Nabízí však také příležitosti k realizaci představ a snů, zhmotnění vizí. Termín úplňku je ideální pro očistné rituály, meditace, rozjímání, pohled do nitra i plánování budoucnosti. Využijete toho? Využijete sílu Měsíce v úplňku? Datum, informace a návody pro všechny úplňky 2023 na vás čekají níže.

Leden – Únor – Březen – Duben – Květen – Červen Červenec – Srpen – Září – Říjen – Listopad – Prosinec

Níže se dozvíte: Kdy bude nejbližší úplněk v roce 2023? Úplněk v červenci je za námi. Kdy bude další? Kdy nastávají letní úplňky? Kdy bude úplněk v srpnu a co od něho čekat?

Kdy bude úplněk v srpnu?

ÚPLNĚK SRPEN 2023

Na následujících řádcích najdete odpovědi na otázky:
Co je to úplněk? Jak dlouho trvá? Jak využít úplněk ve svůj prospěch?
Úplněk ve Vodnáři: Co přináší srpnový úplněk dle astrologie? Jeseteří úplněk: Jaký je srpnový úplněk dle tradice?

Kdy je úplněk v srpnu 2023? První srpnový úplněk má termín hned první srpnový den, tedy 1. srpna 2023 večer, konkrétně v 20:33 hodin SEČ. Půjde o superúplněk, který měsíc srpen nabídne ještě jednou. Druhý srpnový úplněk nastane 31. srpna ve 3:37 hodin SEČ.

Bylinný čaj Balzám na nervy
Bylinný čaj spánek
Bylinný čaj kurkuma
Bylinný čaj Lehčí
Bylinný čaj Balzám na nervy
Bylinný čaj spánek
Bylinný čaj kurkuma
Bylinný čaj Lehčí

Úplněk a novoluní v kalendáři

Úplněk nebo také plný Měsíc představuje fázi, kdy je celá měsíční polokoule přivrácená k Zemi osvětlená Sluncem. Obecně, s úplňkem přichází i nový začátek, začátek nového měsíčního cyklu. Fázi ubývajícího Měsíce následuje novoluní, po něm nastává fáze přibývajícího Měsíce a konečně úplněk. Úplněk nastává asi 14 dnů po novu, přesně v době stáří Měsíce 14,5 dne.

Úplněk uzavírá měsíční cyklus, který započal o červencovém novoluní 17.7. 2023 6:36 hod. SEČ. Po prvním srpnovém úplňku následuje srpnové novoluní 16.8.2023. Do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát to stihne ještě v srpnu jako druhý srpnový úplněk, tzv. modrý.

Jak dlouho trvá úplněk?

Z hlediska astronomie je úplněk jenom okamžikem s přesným termínem, jedním bodem nekonečného měsíčního cyklu, který lidé od pradávna využívají pro měření času. Jeden měsíční cyklus, tedy doba, za kterou Měsíc oběhne Zemi od novoluní k dalšímu novoluní, trvá přesně 29 dní 12 hodin a 44 minuty. Tato doba se nazývá také lunace nebo synodický měsíc. Právě ten byl také u zrodu nejstaršího typu kalendáře. Aby byly měsíce v kalendáři ohraničené celými dny, trvají většinou 30 a 31 dnů.

Z hlediska pozorovatele noční oblohy trvá úplněk jednu noc. Sílu plného Měsíce můžeme pociťovat asi 3 dny, to je Měsíc z našeho pohledu přímo naproti Slunci a my vidíme celou jeho převrácenou část. Vliv Měsíce se může projevovat stupněm aktivity a bdělosti, emotivností, melancholií, nervozitou, neklidem, ale i zvýšenou schopností intuice, přizpůsobivostí a vnímavostí.

Jak využít úplněk ve svůj prospěch?

Jak využít sílu Měsíce? Můžete vyzkoušet různé úplňkové rituály. Existují složité, ale i velmi jednoduché úplňkové rituály, kde se zcela objedete bez nějakých znalostí magie nebo dokonce čarodějnických schopností. Můžete nechat čarovat prostě jen bylinky jako levandule, šalvěj, tymián, rozmarýn nebo heřmánek. K dispozici máte i základní elementy:

Vzduch může pročistit i kouř při vykuřování prostoru s tradičními očistnými vykuřovadly, jako je bílá šalvěj, santalové dřevo, kadidlo, myrha, guggul, pačule, lemongrass, dračí krev nebo palo santo, anebo zvolit polozapomenutá vykuřovadla ze spíže, třeba bobkový list, jalovec, badyán či hřebíček.

Je tady také element země, léčivé kameny a minerály, měsíční kámen, stejně jako křišťál, růženín, ametyst nebo šungit. Uplatní se také regenerační a očistné schopnosti (ne)obyčejné epsomské soli.

Úplněk podporuje očistu těla, duše i domova. Je to ideální čas pro úklid, ideálně úklid snadno, rychle a bez chemie. Úplňkový rituál může vypadat také jako regenerační koupel s epsomskou solí, reflexní masáž s či jakýkoliv jiná masáž, třeba masáž obličeje, obličejová jóga, stejně jako různé pečující kosmetické procedury. S úplňkem přichází i skvělá příležitost pro meditaci, cvičení jógy, tai-chi, čchi-kung a další techniky uzdravující tělo i mysl. Plný měsíc podporuje uzdravování všeho druhu, stejně jako půst, detoxikaci nebo účinky léčivých bylinek, nejen detoxikační účinky.

Přírodní svíčky Mulieres Les, Forest

Co dělat o úplňku? Třeba si uvařit bylinkový čaj a zapálit svíčku…

I (ne)obyčejný bylinkový čaj se o úplňku lehce stane středobodem blahodárného obřadu, třeba přímo jako Šálek úlevy. V podání české značky Sonnentor bylinný čaj Šálek úlevy působí na fyzickou i psychikou úlevu bylinkami jako kopřiva, bříza, heřmánek nebo jalovec, které provází brusinky, borůvky a v neposlední řadě šípky. Vyzkoušet můžete i bylinnou směs Zázvor pohoda, kde vedle zázvoru voní i levandule, meduňka, konopí, černý bez, heřmánek, echinacea nebo pražená pohanka. Vychutnat si však můžete i jednodruhové bylinné čaje, třeba čaj z harmonizující mateřídoušky nebo povzbuzujícího rozmarýnu. Je mnoho kouzelných léčivých bylinek a s nimi i možností, jak si zpříjemnit den či noc.

Rozvoněno Přírodní osvěžovač Klid v duši
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Potěšení mysli
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Svěží vánek
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Vánoční zázrak
Rozvoněno Přírodní svíčka V říši snů
Rozvoněno Přírodní svíčka Jedinečná
Rozvoněno Přírodní svíčka Svěží vánek
Rozvoněno Přírodní svíčka Zimní nálada
Rozvoněno Přírodní svíčka Vánoční zázrak
Rozvoněno Přírodní svíčka Betlémská záře
Rozvoněno Přírodní svíčka Svobodný nádech
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Klid v duši banner
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Potěšení mysli banner
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Svěží vánek banner
Rozvoněno Přírodní osvěžovač Vánoční zázrak banner
Rozvoněno Přírodní svíčka V říši snů banner2
Rozvoněno Přírodní svíčka Jedinečná banner2
Rozvoněno Přírodní svíčka Svěží vánek banner2
Rozvoněno Přírodní svíčka Zimní nálada banner2
Rozvoněno Přírodní svíčka Vánoční zázrak banner
Rozvoněno Přírodní svíčka Betlémská záře banner
Rozvoněno Přírodní svíčka Svobodný nádech banner2

Aromatické bylinky a vonné pryskyřice se prakticky uplatní také pro očistné vykuřování prostoru, anebo můžete prostor kolem sebe očistit jednoduše pomocí osvěžovače vzduchu s vonnými esencemi rostlin. Na jeden stisk. Element vzduchu patří k očistě stejně jako element ohně. Klidně tak můžete své úplňkové rituály začít (a zakončit) zapálením svíčky, resp. přírodní svíčky.

Není svíčka jako svíčka! Má-li svíčka podpořit měsíční svit a stát se součástí relaxace, meditace či jiného přínosného rituálu, má-li hořící plamínek potěšit, zahřát a zútulnit domov, má-li energie ohně očistit, nikoliv zamořit prostředí, vyberte si sójové či jiné přírodní svíčky. Většina svíček je sice z parafínu, přesto se dají obstarat i přírodní svíčky v rozličných variantách, pouze ty jsou prospěšné, nezávadné a bezpečné. Při hoření klasické parafínové svíčky se totiž do ovzduší může uvolňovat celé spektrum škodlivých zplodin. Ty se vdechováním nosem dostávají přímo do mozku, krve a celého organismu. Není jedno, z čeho je svíčka vyrobena. Kvalitní přírodní svíčky, sójové svíčky a další svíčky z rostlinných olejů představujeme v našem přehledu ✸✸✸NEJLEPŠÍ PŘÍRODNÍ SVÍČKY.

Srpnová Luna dle astrologie: Úplněk ve vodnáři

Astrologie první srpnový úplněk spojuje se znamením Vodnář. Vodnář představuje jedenácté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Vodnáře. Moderní astrologie znamení Vodnáře spojuje s planetou Uran.

Tradičním vládcem znamení Vodnáře je planeta Saturn, do doby objevení Uranu také jeho jediným vládcem. Vodnář je učitelem a planeta Saturn ukazatelem směru. S úplňkem přichází možnost odstartovat nové etapy života, příležitost pro nové poznání, nové názory a změny. Znamení Vodnář je přitom charakteristické i rychlostí, a tak může rychlost jeho změn i zaskočit. Vodnář s plnou Lunou nabízí motor pro ducha, když nasednete, posunete se z místa. Využít přitom můžete i různé magické rituály a magii bylin, třeba vykuřování s posvátným dřevem Palo Santo, rostlinou z Amazonie se silným spirituálním nábojem.

Druhý srpnový úplněk 31.8. náleží ke znamení Ryby

Srpen dle tradice: Jeseteří úplněk

Úplněk v srpnu je nazývaný také jeseteří úplněk. Název připomíná indiánské tradice, kdy se právě během srpnového plného měsíce vydávali indiánské kmeny na lov těchto ryb. V oblasti Velkých jezer byla právě v tuto dobu sezóna. Jeseter symbolizuje hojnost, kterou propůjčuje i magické úplňkové noci. Může přinést neobvyklé dary pro duši. Ovšem není to jenom jeseter. Narazit můžeme i na označení úplněk zelené kukuřice, úplněk zrna nebo červený úplněk. Měsíc totiž v této době stoupá na obloze často v lehkém červeném oparu.

Kdy bude úplněk v září?

ÚPLNĚK ZÁŘÍ 2023

Kdy je úplněk v září 2023? Zářijový úplněk má termín až 29. září těsně před polednem, konkrétně v 11:57 hodin SEČ. Po srpnových superúplňcích půjde o první podzimní úplněk. Náleží do období sklizně, proto se mu také říká kukuřičný úplněk.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o novoluní 18. září 2023 03:39 hod. SEČ. Další novoluní nastává 14. října 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem říjnový.

Zářijová Luna dle astrologie: Úplněk v beranu

Astrologie zářijový úplněk spojuje se znamením Beran. Beran představuje první znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Berana. Astrologie znamení Berana spojuje s planetou Mars.

Září dle tradice: Kukuřičný úplněk

Kdy bude úplněk v říjnu ?

ÚPLNĚK ŘÍJEN 2023

Kdy je úplněk v říjnu 2023? Říjnový úplněk má termín až 28. října v noci, konkrétně v 122:23 hodin SEČ. Je výjimečný tím, že současně přináší zatmění. Tradičně se označuje také jako lovecký úplněk.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o novoluní 14. října 2023 19:54 hod. SEČ. Další novoluní nastává 13. listopadu 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem listopadový.

Říjnová Luna dle astrologie: Úplněk v býku

Astrologie říjnový úplněk spojuje se znamením Býk.

Říjen dle tradice: Lovecký úplněk

Kdy bude úplněk v listopadu?

ÚPLNĚK LISTOPAD 2023

Kdy je úplněk v listopadu 2023? Listopadový úplněk má termín 27. listopadu ráno, konkrétně v 10:16 hodin SEČ. Na dohled je zima, kterou připomíná i označení listopadového úplňku bobří. Bobři se totiž v tuto dobu aktivně na zimu připravují.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o novoluní 13. listopadu 2023 10:27 hod. SEČ. Další novoluní nastává 13. prosince 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem prosincový.

Listopadová Luna dle astrologie: Úplněk v blížencích

Astrologie listopadový úplněk spojuje se znamením Blíženci.

Listopad dle tradice: Bobří úplněk

Kdy bude úplněk v prosinci?

ÚPLNĚK PROSINEC 2023

Kdy je úplněk v prosinci 2023? Prosincový úplněk má termín až 27. prosince dopoledne, konkrétně v 10:16 hodin SEČ. Jde o první zimní úplněk, který se také označuje jako úplněk dlouhých nocí. Současně je posledním úplňkem v roce 2023, který od konce roku dělí jen pár dní.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o novoluní 13. prosince 2023 10:27 hod. SEČ. Další novoluní nastává až v lednu 2024, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát to bude již úplněk roku 2024.

Prosincová Luna dle astrologie: Úplněk v raku

Astrologie prosincový úplněk spojuje se znamením Rak.

Prosinec dle tradice: Úplněk dlouhých nocí


UPLYNULÉ ÚPLŇKY 2023

Kdy byl úplněk v lednu?

ÚPLNĚK LEDEN 2023

Kdy je úplněk v lednu 2023? Lednový úplněk, nastává v termínu 7. leden 2023, přesně v 00:07 hodin SEČ. Říká se mu také vlčí nebo povánoční úplněk. Jde o první úplněk po zimním slunovratu, první zimní úplněk. S novým rokem přichází hned na začátku ledna také meteorický roj Kvadrantidy.

Co jsou to kvadrantidy?

Kvadrantidy jsou nejaktivnější létavice v roce s frekvencí okolo sto meteorů za hodinu. Pravidelný meteorický roj každoročně vrcholí kolem kolem 4. ledna, jejich pozorování však narušuje právě fáze přibývajícího Měsíce a blížící se úplněk. Přes měsíční svit však na obloze můžete v období Kvadrantid nějakou tu padající hvězdu spatřit –⁠ a něco si přát.

Meteory zdánlivě vylétají z pomezí souhvězdí Pastýře a Draka. Jejich radiant na pomezí současných souhvězdí Pastýře a Draka byl dříve určen dnes již neexistujícím souhvězdím Zedního kvadrantu, odtud také název lednového meteorického roje, který startuje program nebeského představení pro celý rok. Prim v něm však vedle Slunce hraje vždy Měsíc, náš nejbližší kosmický soused a po Slunci druhé nejjasnější těleso oblohy.

Úplněk a novoluní v kalendáři

Úplněk nebo také plný Měsíc představuje fázi, kdy je celá měsíční polokoule přivrácená k Zemi osvětlená Sluncem. Úplněk 7. ledna 2023 uzavírá cyklus přibývajícího Měsíce, který započal o novoluní 23. prosince 2022 11:16 hod. SEČ. Do dalšího novoluní bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí. Fázi ubývajícího Měsíce zakončuje novoluní (nov), opak úplňku.

Nejbližší novoluní po lednovém úplňku nastává 21. ledna 2023. Po něm následuje fáze přibývajícího Měsíce, aby znovu vyvrcholila plným Měsícem, tentokrát s přídomkem únorový. Datum únorového úplňku vychází hned na začátek měsíce, přesně 5. února 2023, v 19:28 hodin SEČ.

Co přináší lednový úplněk dle astrologie?

Astrologie lednový úplněk spojuje s vodním znamením Rak. Rak je čtvrté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Raka. Dle astrologie je znamení Raka ovládáno právě Měsícem. Znamení Raka je charakteristické vysokou citlivostí, vnímavostí a empatií. Rak je emotivně založené znamení, kterému však nechybí ani logika a analytické schopnosti. Má nadmíru vyvinutý cit pro mezilidské vztahy. Vyznává tradiční hodnoty, rodinu a domov.

Leden 2023: Co znamená úplněk v Raku?

Úplněk v Raku nás v souladu s tímto znamením směřuje k rodině a společenství, pocitům vlastním i pocitům našich blízkých. Energie raka, spojená s nezvykle silnými emocemi, může vyvolávat neklid a melancholii, ale vzbuzuje také touhu, touhu urovnat vztahy kolem sebe, touhu tvořit a pomáhat lidem.

Úplněk ve znamení Raka je stejně jako Rak naplněný emocionalitou, citlivostí, přecitlivělostí, ale také soucitem. Přináší také příležitost poznat vlastní emoce a osvojit si způsoby, jak s nimi umně zacházet. Je také ideálním časem pro očistné rituály domu a bytu, typicky vykuřování.

Jaký je lednový úplněk dle tradice?

Úplněk v lednu indiánské tradice a přírodní kalendář označují jako vlčí úplněk. Měsíční cyklus je součástí celého koloběhu přírody, kterého si všímají prastaré zvyky a tradice. Tradice indiánského kmene Algonkinů z oblasti Velkých jezer na rozhraní USA a Kanady, kterou zachycuje Maine Farmers‘ Almanac z počátku devatenáctého století, dává jednotlivým měsícům jména podle úplňků ve spojení s aktuálním obdobím a ději v přírodě. Toto pojmenování se dodnes zjednodušeně užívá pro jednotlivé úplňky v roce. Leden tak přináší vlčí úplněk.

Co znamená vlčí úplněk?

Vlčí úplněk odkazuje na chování vlků za mrazivých lednových nocích a současně také vyzdvihuje teplo domova. Rodina vlků je totiž dokonalou ukázkou pospolitosti, respektu a spolupráce. Vlci k lednovým nocím patří stejně jako mrazivé světlo Měsíce, zářící na krystalcích sněhu a ledu. Během průzračně chladných lednových nocích se měsíční svit rozléhá více než jindy, stejně tak i vytí vlků. V období tuhé zimy zahání hlad vlky blíž k lidem, tím je vytí vlků ještě výraznější. Není divu, že se vlci dostali až do názvu lednového úplňku. Ten se jako vlčí úplněk označuje dodnes, ač přes návrat vlků do přírody v noci moderní člověk uslyší spíše než vlky vytí psů. I pes, nejbližší příbuzný vlka, vyje na Měsíc, nejenom v lednu. Jestliže je vlk symbolem pospolitosti a rodiny, je pes její přímou součástí. A tak nás i pojetí indiánů o lednovém úplňku vede k rodině a vztahům.

Kdy byl úplněk v únoru?

ÚPLNĚK ÚNOR 2023

Kdy je úplněk v únoru 2023? Únorový úplněk nastává v termínu 5. únor 2023, v 19:28 hodin SEČ. Nazývá se také sněžný, podle bílé krajiny typické pro toto období a sněžení, které může charakterizovat většinu únorových dnů i nocí. Nezřídka je sněžení tak husté, že nejde vidět nebe, tedy ani zářící Měsíc. Bývá to nejnáročnější úplněk v celém roce, pro mrazivé teploty a krátké dny, které nejsou příznivé pro psychické rozpoložení. Jaro je však na dohled, čeká nás hned příští měsíc. Ještě předtím však nastane novoluní, konkrétně 20. února 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí.

Úplněk a novoluní v kalendáři

Nejbližší novoluní po únorovém úplňku nastává 20. února 2023 8:05 hod. SEČ. Po něm následuje fáze přibývajícího Měsíce, aby znovu vyvrcholila plným Měsícem, tentokrát s přídomkem březnový. Datum březnového úplňku vychází na první třetinu měsíce, konkrétně nastává 7. březen 2023, konkrétně v 13:40 hodin SEČ.

Co přináší únorový úplněk dle astrologie?

Astrologie únorový úplněk spojuje se zemským znamením Lev. Lev je páté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Lva. Dle astrologie je znamení Lva ovládáno Sluncem.

Stejně jako Slunce i Lev září, září přirozenou autoritou, charismatem, sílou své osobnosti. Je to znamení, které stojí v centru pozornosti. Vyniká organizačními schopnostmi, schopností diplomacie nebo dobrosrdečností.

Únor 2023: Úplněk ve Lvu

Úplněk ve Lvu nese sílu krále zvířat a dvojitou dávku energie, jednak tu měsíční, jednak energii samotného Slunce. Protože je lvu vlastní touha ovlivňovat svůj život, dává úplněk ve znamení lva šanci tuto touhu začít naplňovat, ujasnit si životní priority a vydat se za nimi s lvím odhodláním.

Jaký je únorový úplněk dle tradice:?

Měsíční cyklus je součástí celého koloběhu přírody, kterého si všímají prastaré zvyky a tradice. Tradice indiánského kmene Algonkinů z oblasti Velkých jezer na rozhraní USA a Kanady, kterou zachycuje Maine Farmers‘ Almanac z počátku devatenáctého století, dává jednotlivým měsícům jména podle úplňků ve spojení s aktuálním obdobím a ději v přírodě. Toto pojmenování se dodnes zjednodušeně užívá pro jednotlivé úplňky v roce. Ten únorový indiánské tradice a přírodní kalendář označují jako sněžný úplněk, někdy také hladový úplněk.

Co znamená sněžný úplněk?

Pojmenování je jasné. Panuje zima a sníh je pro toto období typický. Bílý únor v přírodě není právě přívětivý, v praxi znamená hlad, ale funguje také symbolicky. Sníh je symbolem čistoty a nových začátků. Očistná funkce sněhu se dokonce dostala i do lidových zvyků, kdy se v čerstvém sněhu omývá. Za svitu úplňku se síla takového očistného rituálu ještě násobí, klidně se však do očisty můžete pustit i ve dne, otužování ostatně patří ke zvykům moderní doby.

Kdy byl úplněk v březnu?

ÚPLNĚK BŘEZEN 2023

Kdy je úplněk v březnu 2023? Březnový úplněk nastává v termínu 7. březen 2023, konkrétně v 13:40 hodin SEČ. Dle tradice je zvaný také vraní, husí, červí nebo postní. Je nedílně spojený s jarem. Březen také představuje první jarní měsíc, ačkoliv astronomické jaro nastává až po úplňku, letos konkrétně 20. března 2023.

Úplněk a novoluní v kalendáři

Úplněk 7. března 2023 uzavírá měsíční cyklus, který započal o únorovém novoluní 20. února 2023 08:05 hod. SEČ, a pomalu otevírá jaro. Den po termínu astronomického jara nás čeká novoluní, konkrétně 21. března 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem dubnový. Datum dubnového úplňku v kalendáři najdete hned první týden.

Březnová Luna dle astrologie: Úplněk v Panně

Astrologie březnový úplněk spojuje se zemským znamením Panna. Panna je šesté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Panny. Dle astrologie je znamení Panny ovládáno planetou Merkur. Je to první planeta, která obíhá kolem Slunce, a také nejmenší planeta Sluneční soustavy. Na rozdíl od Slunce nebo Měsíce planeta Merkur nevytváří vlastní energii, ale spojuje jednotlivé elementy. Merkur poukazuje na vztahy a komunikaci. Vypovídá o tom, jak mluvíme, jak se vyjadřujeme, jak vnímáme svět, jak myslíme. Také znamení Panny je znamením myšlení, komunikace, také pořádku, pečlivosti a trpělivosti. Pracovitá panna stojí nohama pevně na zemi, vyžívá se v čistotě a úklidu. Úplněk v Panně tak přímo vybízí k očistě vnitřní i vnější.

Úplněk ve znamení Panny, která může sklony ke stresu, patří k těm nejnáročnější, o to přínosnější je, když si uděláte ve svém nitru jasno. Úklid, pořádek v sobě i kolem sebe jsou hlavními tématy každého úplňku, úplňku ve znamení panny obzvlášť. Březnový je navíc úplňkem postním.

Březen dle tradice: Postní úplněk

Křesťanské tradice slaví jaro jako Velikonoce, jejich termín spojují s prvním jarním úplňkem. Ten letos vychází na 6. dubna, velikonoční pondělí na 10. dubna. Na příchod Velikonoc se Křesťané připravují čtyřicet dnů dlouhým půstem. Úplněk, tedy ten březnový, ho vždy podpoří. Když po úplňku Měsíc ubývá, tělo se snáze zbavuje nečistot a všeho nepotřebného.

Červí, husí nebo vraní úplněk

Také přírodní kalendář březen spojuje s očistou a detoxem, všímá si také pomalu tající půdy se stopami červů, tedy žížal. Dle indiánské tradice se proto v březnu říká úplňku také červí úplněk, úplněk mízy nebo cukrový úplněk, protože míza proudící ze stromů bývá příjemně sladká.

Náleží mu však i označení úplněk ledové krusty nebo vraní úplněk. Provází ho totiž krákání vran, zvuky loučení se zimou. Zatímco vrány odlétají, v březnu se k nám z jihu vracejí první tažní ptáci, čápy, vlaštovky, jiřičky, špačci, skřivani, drozdi nebo husy. Úplněk v březnu se proto někdy označuje také jako husí. Je to také úplněk silných větrů nebo úplněk bolavých očí. To proto, že Slunce už má sílu a jeho paprsky odrážející se od tajícího sněhu mohou oči po šedivé zimě zraňovat.

Kdy byl úplněk v dubnu?

ÚPLNĚK DUBEN 2023

Kdy je úplněk v dubnu 2023? Dubnový úplněk nastává v termínu 6. duben 2023, ráno v 6:34 hodin SEČ. Říká se mu také rašící úplněk nebo úplněk rašící trávy, která v dubnu neochvějně vyrůstá směrem k nebi a hřejivým paprskům Slunce. Dle astronomie jde o první jarní úplněk. Jaro je ve vzduchu, ač je duben typický svým proměnlivým počasím, které nezřídka pozlobí i deštěm, sněhem či mrazíky. Úplňková noc tak může být v dubnu ještě nepříjemně mrazivá.

Úplněk a novoluní v kalendáři

Úplněk 7. dubna 2023 uzavírá měsíční cyklus, který započal o březnovém novoluní 21. března 2023 18:22 hod. SEČ. A pomalu otevírá jaro. Další novoluní nastává 20. dubna 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem květnový, dle tradice a všudypřítomných květů označovaný také přímo jako květinový úplněk. Datum květnového úplňku hledejte v kalendáři hned první týden.

Dubnová Luna dle astrologie: Úplněk ve Vahách

Astrologie dubnový úplněk spojuje s vzdušným znamením Váhy. Váhy jsou šesté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Váhy. Dle astrologie je znamení Vah ovládáno planetou Venuše.

Duben dle tradice: Rašící úplněk

Měsíční cyklus je součástí celého koloběhu přírody, kterého si všímají prastaré zvyky a tradice. Tradice indiánského kmene Algonkinů z oblasti Velkých jezer na rozhraní USA a Kanady, kterou zachycuje Maine Farmers‘ Almanac z počátku devatenáctého století, dává jednotlivým měsícům jména podle úplňků ve spojení s aktuálním obdobím a ději v přírodě. Toto pojmenování se dodnes zjednodušeně užívá pro jednotlivé úplňky v roce. Ten dubnový indiánské tradice a přírodní kalendář označují jako rašící úplněk nebo úplněk rašící trávy. Někdy se právě pro všudypřítomnou zelenou barvu trávy označuje také jako zelený Měsíc, tím však s barvami jména dubnového úplňku ještě nekončí. Jsou pestrá podobně jako typické dubnové počasí…

Úplněk v dubnu si vysloužil i přídomek růžový úplněk. Nemá to nic společného s barvou Měsíce na obloze, dokonce ani nejde o temné barvy noci. Název růžový úplněk totiž odkazuje na záplavu růžových kvítků, kterými v tuto dobu v Severní Americe vykvétá plaménka šídlovitá, lat. phlox subulata. Ve velkém kvetou v dubnu i fialky, a tak se plná Luna označuje i jako fialkový Měsíc. Aby toho nebylo málo, jako rybí úplněk může připomínat i ryby proudící proti proudu řek (v Severní Americe typicky lososi), jako vaječný úplněk si zase všímá hnízdění ptáků. První ptáci v dubnu již také snášejí vajíčka.

Kdy byl úplněk v květnu?

ÚPLNĚK KVĚTEN 2023

Kdy je úplněk v květnu 2023? Květnový úplněk nastává v termínu 5. května 2023, přesně v 19:33 hodin SEČ. Označuje se také přímo jako květinový, nebo jen květný úplněk. Je to úplněk ve znamení květů a jara, které právě rozkvétá do všech světových stran.

Úplněk 5. května 2023 uzavírá měsíční cyklus, který započal o dubnovém novoluní 20. dubna. Další novoluní nastává 19. května 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem červnový. Datum červnového úplňku hledejte v kalendáři hned první týden.

Květnová Luna dle astrologie: Úplněk ve Štíru

Astrologie květnový úplněk spojuje s vodním znamením Štír. Štír představuje osmé znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Štíra. Tradiční astrologie znamení Štíra spojuje s planetou Mars, od objevu Pluta je za vládce znamení Štíra považováno toto kosmické těleso, ostatně Pluto je planetou transformace.

Květen dle tradice: Květinový úplněk

Měsíční cyklus je součástí celého koloběhu přírody, kterého si všímají prastaré zvyky a tradice. Tradice indiánského kmene Algonkinů z oblasti Velkých jezer na rozhraní USA a Kanady, kterou zachycuje Maine Farmers‘ Almanac z počátku devatenáctého století, dává jednotlivým měsícům jména podle úplňků ve spojení s aktuálním obdobím a ději v přírodě. Toto pojmenování se dodnes zjednodušeně užívá pro jednotlivé úplňky v roce. Ten květnový indiánské tradice a přírodní kalendář označují jako květinový úplněk nebo také květný úplněk.

Kdy byl úplněk v červnu?

ÚPLNĚK ČERVEN 2023

Kdy je úplněk v červnu 2023? Červnový úplněk má termín 4. června 2023 brzy ráno, v 5:41 hodin SEČ. Tomuto plnému Měsíci se říká také jahodový nebo růžový dle královny květin, která v červnu bohatě kvete.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o květnovém novoluní 19. května 2023 17:53 hod. SEČ. Další novoluní nastává 18. června 2023, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem červencový.

Červnová Luna dle astrologie: Úplněk ve Střelci

Astrologie červnový úplněk spojuje s ohnivým znamením Střelec. Střelec představuje deváté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Střelce. Astrologie znamení Střelce spojuje s planetou Jupiter.

Červen dle tradice: Jahodový úplněk

Měsíční cyklus je součástí celého koloběhu přírody, kterého si všímají prastaré zvyky a tradice. Tradice indiánského kmene Algonkinů z oblasti Velkých jezer na rozhraní USA a Kanady, kterou zachycuje Maine Farmers‘ Almanac z počátku devatenáctého století, dává jednotlivým měsícům jména podle úplňků ve spojení s aktuálním obdobím a ději v přírodě. Toto pojmenování se dodnes zjednodušeně užívá pro jednotlivé úplňky v roce. Ten červnový indiánské tradice a přírodní kalendář označují jako jahodový úplněk nebo růžový úplněk.

Magie a úplněk | Fáze měsíce

Video: Magie a úplněk (YouTube)

Kdy byl úplněk v červenci?

ÚPLNĚK ČERVENEC 2023

Kdy je úplněk v červenci 2023? Červencový úplněk má termín 3. července 2023 v odpoledních hodinách, konkrétně v 13:38 hodin SEČ. Tomuto plnému Měsíci se říká také bouřkový, pro typické bouřky. Někdy se označuje také jako jelení úplněk, protože jelenům v tomto období začínají růst růžky.

Uzavírá měsíční cyklus, který započal o červnovém novoluní 18. června 2023 6:36 hod. SEČ. Další novoluní nastává 17. července 2023 20:31 hod. SEČ, do té doby bude Měsíc po úplňku ubývat, než se jeho běh zase zvrátí, aby znovu vyvrcholil plným Měsícem, tentokrát s přídomkem srpnový.

Červencová Luna dle astrologie: Úplněk v Kozorohu

Astrologie červnový úplněk spojuje se znamením Kozoroh. Kozoroh představuje desáté znamení zvěrokruhu, které má původ v souhvězdí Kozoroha. Astrologie znamení Střelce spojuje s planetou Saturn.

Červenec dle tradice: Bouřkový úplněk

Úplněk
Foto: Měsíc v úplňku, zdroj: Pixabay.com
  • Gabzdyl, P.: Fáze Měsíce. Měsíc.astronomie.cz [online]. Měsíc.astronomie.cz, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: http://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm
  • Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html
  • Gabzdyl, P.: Měsíc známý i tajemný. Praha: Aventinum, 2013. ISBN: 978-80-7442-043-3
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Když nebe rozzáří úplněk, noc rázem dostává nový rozměr. Měsíc co měsíc zažíváme sílu Luny, která hýbe masou oceánů stejně jako lidskou psychikou. I přes zatažené závěsy ovlivňuje zářící Měsíc spánek, resp. nespavost. Nabízí však také příležitosti. Termín úplňku je ideální pro očistné rituály, meditace, rozjímání, pohled do nitra i plánování budoucnosti. Využijete toho právě tento měsíc? Víte, kdy je úplněk?

Křivánková, R.: Úplňky 2023: Kdy je úplněk tento měsíc? Co čekat? ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 20. září 2020 [cit. 2022-09-20]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/uplnky-2023/

Lunární kalendář

Lunární kalendář je zřejmě ten nejstarší kalendář vůbec. Je daný pohybem měsíčního kotouče a energií, kterou dnům dávají jednotlivé fáze Měsíce. Nejde jenom o úplněk a nov jako nejsilnější a nejvýraznější fáze měsíčního cyklu. Lunární kalendář zachycuje celý lunární cyklus, od novu až pro úplněk a od úplňku zase zpět do novoluní. První lunární den nastává po novoluní.

PRAKTICKÁ AROMATERAPIE · ZDRAVÝ DOMOV · VOŇAVÝ ÚKLID · OBJEVUJTE!

5/5 - (10 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.