Máme před sebou poslední tři úplňky 2022. Co nás čeká?

Říjen je prvním měsícem, který celý patří podzimu. Je nedílně spojený s příchodem zimy, ačkoliv si ještě celý měsíc můžeme užívat poslední dny světlejší poloviny roku. S posledním dnem října pak nastává ta temnější polovina. Přesto nám i tyto měsíce, které pomalu uzavírají rok a připravují nás na nový, přinášejí magický svit Měsíce. I poslední úplňky 2022 mají své, ač chladivé kouzlo.

Kdy je úplněk v říjnu 2022?

Nejenom hody, nejrůznější podzimní slavnosti, vinobraní nebo výlovy, v říjnu se můžeme těšit i na úplněk, který má termín 9. říjen 2022, nastává večer v 22:54 hodin SEČ. Astrologie ho spojuje s ohnivým znamením Berana. Dle indiánské tradice se říjnový úplněk označuje také jako lovecký úplněk, i v našich končinách toto období totiž patří lovu, zejména srnčí zvěře nebo černé zvěře. Pomalu začínají také lovy bažantů nebo lovy zajíců. Myslivci se však na zimu připravují také přikrmováním zvěře. Zima je prostě na dohled, ostatně úplněk v říjnu se také někdy označuje také jako mrazivý nebo ledový.

Kdy je úplněk v listopadu 2022?

Stejně jako říjen i listopad úplněk přináší hned v první třetině, konkrétně listopadový úplněk nastává 8. listopadu 2022, jen minutu po pravém poledni, tj. přesně v 12:01 hodin. Dle astrologie jde o úplněk ve znamení Býka. Říká se mu také bobří úplněk. To proto, že aktivita bobrů je v tomto období nepřehlédnutelná.

Kdy je úplněk v prosinci 2022?

Prosincový úplněk, poslední úplněk 2022 má termín 8. prosince, přesně v 5:07 hodin ráno. Dle astrologie jde o úplněk v Blížencích. Říká se mu příhodně také úplněk dlouhých nocí. Dlouhé, mrazivé a temné noci jsou pro prosinec typické, o to zářivější je však svit Měsíce v úplňku, který se v tuto dobu nezřídka třpytí na ledových krystalcích a sněhu. Zatímco Slunce je v tomto období nízko, Měsíc naopak na obloze září vysoko na obzorem. Chlad však světlo Měsíce nezdolá, což dokládá i označení studený úplněk, které se někdy pro ten prosincový užívá.

Prosincový úplněk uzavírá všechny úplňky 2022, čekají nás však další, tentokrát úplňky 2023. Startují 7. ledna 2023, přesně v 00:07 hodin SEČ. To má termín lednový úplněk, zvaný také vlčí nebo povánoční úplněk. Na nočním nebi se vedle zářivé Luny můžeme v lednu těšit i na pravidelný meteorický roj Kvadrantidy.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *