Hledáte kočku do bytu? Jaké plemeno bude to pravé?

Kočka v bytě je svérázným spolubydlícím, který změní chod domácnosti. Jistě do bytu vnese mnoho štěstí a radosti. Na rozdíl od jiných členů rodiny se kočka nikdy nebude hádat, přesto může pořádně potrápit, pokud jí podmínky v bytě nebudou vyhovovat. Kočka totiž nesnáší nudu. A když právě nespí, bude vyžadovat pozornost a hledat způsoby, jak se zabavit. Ne všechny způsoby kočičí zábavy budou chovateli kočky právě milé.

Velká kočka v malém bytě

Některé kočky mají tolik temperamentu, že pro ně malý byt jednoduše není, příkladem je oblíbená bengálská kočka, malý tygr s divokými příbuznými. Takové kočky jako bengálka na vyžití potřebují prostor. Avšak existují i kočičí plemena méně aktivní, které ke spokojenosti nepotřebují téměř nic. Některá kočičí plemena jsou ze své podstaty klidná. A nemusí přitom být primárně z kategorie malých koček. Mírná povaha a trpělivost charakterizuje například kočičí plemeno ragdoll, jedno z největších kočičích plemen.

Ragdoll je velká kočka s velkým srdcem. Je to společenské, hravé a nekonfliktní plemeno. Díky inteligenci se naučí i psím kouskům, třeba chodit na vodítku. I proto se snadno stane příjemnou kočičí společnicí v bytě. Více než metry čtvereční ragdoll ocení zájem svého chovatele. To platí i pro bezsrsté plemeno sphynx, hravou a mazlivou kočku.

Sphynx bývá doslova závislá na svém chovateli. Pro absenci chlupů bude této kočce vyhovovat příjemně vyhřáté bytové klima. Byt je však také ideálním prostředím pro peršanku, kočku s nádherným huňatým kožíškem.

Kočičí klenoty, které hřejí

Perská kočka představuje majestátné kočičí plemeno, jedno z nejkrásnějších, nejoblíbenějších a také nejstarších. Spíše než aktivitu vyznává relax. Je to oddaná a přítulná kočka. Má ráda společnost, ale snáší i samotu. Byt ozdobí nádherným kožichem, ale právě ten bude vyžadovat značnou péči. Perská kočka se neobejde pravidelného vyčesávání srsti, stejně tak dlouhosrstá posvátná kočka birma, plemeno vzniklé křížením perské a siamské kočky.

Birma má stejně jako peršanka mírumilovnou povahu a stejně tak i kladný vztah k lenošení. Inteligentní a věrná společnice se proto snadno stane živým klenotem každého bytu. Podobně jako jiné kočky si však vedle hřejivého pelíšku zaslouží i praktické škrabadlo, šplhadlo a další podněty, které ji zabaví ve chvílích, kdy se jí právě nebude chtít odpočívat. Kočky prospí většinu dne, ale i ti největší kočičí lenoši umí vystrčit drápky a probudit v sobě kočičí šelmu.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.