Etika, ekologie a udržitelnost. V Itálii se vyrábí kosmetika a drogerie zodpovědně

Cena není všechno, alespoň z hlediska Ethical Purchasing Groups (EPG), obchodních skupin, které na první místo staví respekt k lidem a planetě Zemi. Nákup, prodej a výrobu produktů pak neřídí nejlevnější cena, ale etické postoje a dopad na životní prostředí. Právě aktivity EPG byly u zrodu italské společnosti Officina Naturae v roce 2004, když začala vyrábět eko drogerii a kosmetiku. Je to také etická drogerie a kosmetika. Firma Officina Naturae zodpovědně vyrábí pro ty, které zajímá, odkud produkty a jejich složky pochází a jaký mají dopad.

Bio-Sostenibile, tedy udržitelná eko drogerie a kosmetika

Bio-Sostenibile. Udržitelnost. To je krédo společnosti Officina Naturae, která není založena na tradičním ekonomickém modelu, kde se vše točí kolem ceny. Do výroby produktů se propisují i sociální otázky a ekologie, tedy omezování plýtvání, minimalizace emisí a negativních externalit během celého výrobního procesu, samozřejmě také Zero waste.

Filosofie Zero Waste se pod značkou Officina naturae zhmotňuje do progresivních obalů. Je to právě italská značka Officina Naturae, kerá jako jedna z prvních začíná balit kosmetiku a drogerii do flexibilních sáčků. Později přišla s řadou eko drogerie SOLARA s obaly z rozložitelného bioplastu. Pochází z cukrové třtiny.

Zpravidla litrové, plně recyklovatelné láhve, ve kterých se ukrývá třeba eko přípravek na nádobí, eko čistič nebo eko gel na praní, mají tvar maximalizující poměr obsahu a hmoty obalu. Byl to také ekodesign v kombinaci s inovativním složením, se kterým se linka pro výrobu řady eko drogerie Solara společnosti Officina Naturae dostala k vystavení do IED (European Design Institute) ve Florencii.

Custodi del Creato: Solara, detergenti ecologici super concentrati

Video: Solara, eko drogerie Officina Naturae, YouTube

Složení aneb To podstatné je uvnitř

Produktové portfolio Officina Naturae je široké, vedle eko drogerie Solara nebo produktů pro péči o domácí mazlíčky zahrnuje i dětskou řadu Birico s výtažkem z organických kdoulí. Nechybí ani kosmetika pokrývající péči o pleť, tělovou péči, vlasovou kosmetiku nebo produkty pro ústní hygienu. V dílně Officina Naturae se rodí například tuhý šampon na tělo a vlasy, jemný intimní mycí gel nebo krémový deodorant.

Kompletně všechny produkty spojuje promyšlené složení. Receptury si zakládají na jednoduchosti, účinnosti a kvalitě vstupních surovin. Inovativní procesy a vývoj produktů si klade za cíl vytvářet excelentní a skutečně efektivní kosmetiku a drogerii, která bude přírodní a bezpečná pro zdraví.

V duchu kréda Bio-Sostenibile se ve firmě Officina Naturae důsledně vyhýbají petrochemickým a syntetickým látkám s negativním působením na zdraví i životního prostředí. Naopak upřednostňují suroviny z ekologického zemědělství, buď z lokální produkce, anebo ze zemí s aktivními projekty na podporu spravedlivého obchodu a zaměstnávání.

Eko drogerie z garáže

Podobně jako další průkopnické firmy i Officina Naturae začínala v garáži. Vůbec první ingrediencí, kterou jeden ze zakladatelů začal experimentovat, byla kyselina citronová. Myšlenka využít dostupnou, jednoduchou a bezpečnou kyselinu citronovou, která dokáže efektivně vyřešit různé potřeby domu, se měla zrodit právě v Itálii pod střechou Officina Naturae. Praktické použití kyseliny citronové pro nejrůznější čističe, odstraňovače vodního kamene, odvápňovače, změkčovače, máchadla aj. mělo začít právě pod hlavičkou Officina Naturae.

Možná i kyselina citronová přispěla k titulu Zelení hrdinové, který zakladatelé Officina Naturae Silvia Carlini and Pierluca Urbate získali v roce 2019. Tituloval je tak italský herec Alessandr Gassmann v listu La Stampa, italská osobnost angažovaná v otázkách ekologie. Zakladatelům firmy udělil i vyznamenání na italské univerzitě vědecké gastronomie Università di Scienze Gastronomiche sdružení Slow Food. Ve svém článku Gassmann nazval Silvii Carlini a Pierlucu Urbate kurtizány udržitelnosti a ocenil závazek společnosti Officina Naturae vyrábět ekologické produkty ekologicky za každou cenu.

RECENZE EKO DROGERIE OFFICINA NATURAE

Italská eko drogerie Officina Naturae se dostala i k nám, aby vyvolala nadšení svým designem, pojetím, složením a okouzlila nás vůní svěžesti a radosti. Nadšení a praktické zkušenosti s produkty Officina Naturae popisují naše recenze. Jako vždy, prosím, berte naše hodnocení produktů jako subjektivní záležitost, zvláště pokud jde o vnímání vůní. To je totiž velmi individuální. U Kocoura doma platí, že eko drogerie Officina Naturae kouzelně voní, běžný úklid nebo mytí nádobí dodává kapku italského temperamentu a náladě trochu toho italského slunce. To však nemusí platit v každé domácnosti. Každý si musí přivonět a otestovat přípravek na vlastní smysly. Přesto bychom byli rádi, kdyby naše recenze a zkušenosti pomohli třeba k tomu, že někde eko drogerie Officina Naturae potěší nejenom smysly a přitom efektivně pomůže s praktickým chodem domácnosti tak jako U Kocoura doma.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *