3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro své antibakteriální, dezinfekční a protiplísňové účinky se uplatní i při šetrném úklidu domácnosti.

Pozor, vonné silice jsou vysoce koncentrované a tedy i nebezpečné. Některé jsou navíc pro zvířata přímo toxické. Vybrali jsme proto tři nejméně problematické silice, které jsou šetrné, přitom účinné a efektivní. Prozradíme vám, jak je využít a na co si dát pozor.

Úvodní foto: Unsplash.com

Levandule – Borovice – Citron – Bezpečné využití

 

1. Levandule


Sláva levandule sahá až tisíce let zpět, kdy ji Peršané využívali na pročistění vzduchu. Na tom se za tisíce let nic nezměnilo. I v současnosti se levandule využívá k pročištění a provonění prostor. Její ryzí koncentrovanou vůni přitom nabízí právě esenciální (éterický) olej levandule, resp. levandulová silic. Esenciální olej levandule s jemnými bylinnými až lehce květinovými tóny patří k těm nejoblíbenějším vonným esencím vůbec, je také základním pilířem aromaterapie. Levandule je účinnou, ale nenásilnou vůní, kterou mají v oblibě nejenom lidé, ale i zvířata. Představuje také jednu z mála bezpečných silicí, která je vhodná i pro malé děti, seniory, také domácí mazlíčky, nejenom psy a kočky.

Bylinkové zklidnění a dezinfekce

Ve většině případů kouzelná bylinková vůně levandule navozuje zklidnění a napomáhá psychické pohodě. To platí pro děti i seniory, také pro jejich čtyřnohé společníky, zvláště pro psy, kočkám bývá zpravidla nepříjemná. (Pokud hledáte vůni pro zklidnění koček, raději sáhněte po meduňce nebo kozlíku.)

Esenciální olej levandule má universální využití, nejenom pro své zklidňující účinky. Silice levandule je také protizánětlivá, působí hojivě a analgeticky, zmírňuje svědění. Může se proto využít k lokální dezinfekci. Například k dezinfekci drobných oděrek, poranění nebo jako ošetření pokožky po vytržení klíštěte.  Dokonce je bezpečná i na dezinfenkci pokožky zvířete (psa, kočky), kdy hrozí, že si ránu budou olizovat. Ačkoliv se čisté silice neředěné používají jen ojediněle, levandule je v tomto případě výjimkou. Žádnou jinou silici přímo na pokožku, zvláště na pokožku zvířete v neředěné podobě rozhodně nedoporučujeme (více v sekci o bezpečném využití vonných silic níže).

reklama

 

Voňavý úklid po francouzsku

Levandule je symbolem Provence, ve Francii našla své využití v parfumerii, ale také gastronomii a lékařství. Jedna z prvních vědeckých prací o léčivých vlastnostech byliny pochází z proslulé univerzity v Montpellieru. Byla to také právě levandule, kterou francouzský zakladatel aromaterapie René-Maurice Gattefossé, náhodně využil k ošetření spáleniny, aby zjistil, jak mimořádné hojivé účinky má.

Levandulová silice vykazuje také dezinfekční, antibakteriální nebo protiplísňové vlastnosti. I proto se přidává do nejrůznějších čistících či úklidových prostředků. Vhod přijdou i její repelentní vlastnosti. Od pradávna se v nejrůznějších podobách využívá k provonění skříně, nejenže oblečení osvěží svojí vůní, ale také je chrání proti hmyzu, zvláště proti molům. Pokud máte levandulovou silici, stačí ji nakapat na bavlněný kapesníček nebo vatový polštářek a umístit do skříně. Pár kapek levandule provoní klasický octový nebo jakýkoliv jiný čistič, ale třeba i tekuté mýdlo, prací prášek, máchadlo nebo aviváž. Bývá také součástí ekologické drogerie.

 

2.Borovice


Jsou to především terpeny, látky, které borovicové silici dávají svěží vůni s léčivými účinky. Díky nim borovice dokáže pročistit ovzduší, stejně jako povzbudit ledviny, které čistí organismus, čistí i klouby, aby ulevila při revmatických bolestech a zánětech. Především však prostřednictvím čistějšího vzduchu čistí dýchací ústrojí. Proto je prospěšná při nejrůznějších virózách, zahlenění či astmatu.

Svěžest lesa v každé domácnosti

Borovice dle aromaterapie nese silně protizánětlivé a antiseptické účinky. Její ostrá vůně povzbudí a osvěží – mysl i ovzduší. Borovice také posiluje, pomáhá proti únavě a proti stresu, povzbuzuje mentální výkony. Je antibakteriální a protivirová, podporuje dýchání a pomáhá při nejrůznějších respiračních potížích. Čistí vzduch a jako součást čističů i nejrůznější povrchy, je prospěšná i proti plísním.

Podobně jako levandule také borovicová silice provoní a prohloubí účinek domácích čističů na přírodní bázi. Vonnou silici borovice můžete přidávat všude tam, kde zmiňovanou levanduli. V nejjednodušší podobě stačí pár kapek silice borovice rozmíchat v octu – získáte universální přírodní čistič. Silici můžete přidávat i do jiných čistících, mycích nebo pracích prostředků.

reklama

 

3. Citron


Povzbuzení s nádechem exotiky

Pokud chcete jakýkoliv domácí čisticí přípravek, mýdlo nebo ocet provonět a současně zvýšit jeho účinnost, jednoduše do něho nakapejte pár kapek esenciálního oleje citron.

  • Vonná esence dodá jakémukoliv přípravku dezinfekční, antiseptické a repelentní vlastnosti.
  • Svěží vůně citronu působí pozitivně. V aromaterapii se využívá její schopnost povzbudit mysl a duševní aktivitu, umí také zlepšit náladu.
  • Stejně tak jako odpuzuje hmyz (to se pro úklid hodí), odpuzuje však citronová silice také kočky. To platí obecně pro všechny citrusové vůně (citron, pomeranč, grep, bergamot, mandarinka aj.). Naředěná citronová silice se proto dá použít na místech, kam kočky nesmí.

TIP OD KOCOURA Naředěnou citrusovou esencí můžeme například osvěžit čalounění nábytku, kam kočka chodí i přes nevůli jejich majitelů škrábat své drápky.

 

Bezpečné využití vonných silic


Každá kapka vonné silice nese koncentrované množství aktivních látek. Je tak vysoce účinná. Jedna kapka silice máty například vydá za třicet šálků mátového čaje. To usnadňuje využití vonných olejů, ale současně nabádá k obezřetnosti.

  • Silice užívejte vždy jen v malých dávkách. V případě aromaterapie pro zvířata jsou dávky oproti lidem ještě několikanásobně nižší.
  • Vonné esenciální oleje užívejte (až na výjimky) vždy zředěné. Zředit se dají v oleji, octu nebo soli – pokud jde o úklid. V aromaterapii se ředí i v medu nebo tučné smetaně.
  • Mějte na paměti, že esenciální oleje mohou být pro zvířata, zejména pro kočky, toxické. Obzvláště nebezpečné jsou pro kočky tyto esenciální oleje: Tea Tree Oil (australský čajovník), citronela, potažmo skořice, hřebíček, máta, tymián, majoránka, mrkev, zázvor, jalovec, eukalyptus, petitgrain aj.
Hvězdičkujeme...

2 názory na “3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci”

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda kočkám nevadí ultrazvukový aroma difuzér, speciálně ultrazvuk z něj.
    Děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den Radko, osobní zkušenost nemám, takže nemám zcela relevantní odpověď. Chtělo by to prostě zkusit, být to však u nás doma, raději bych volila jiný typ difuzéru, přece jenom jde o ultrazvuk, který mi lidé nepostřehneme, ale citlivá zvířata ano.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *