Recenze od kocoura: Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen bio-D, která přijde vhod

NAPPY FRESH. Dezinfekce plen, dezinfekce prádla všeho druhu a odstraňovač všech skvrn, ekologický prostředek pro praní prádla v pračce i ruční praní, šetrný k prádlu, pokožce i planetě. Nenápadná krabička s nápadnými nápisy NAPPY FRESH, EFFECTIVE, NATURAL, SAFE nebo bio-D úplně nahoře nám U Kocoura doma přišla vhod. Nemáme tu sice děti, ale dětské látkové pleny ano. Tu a tam je potřebují naši domácí mazlíčci, zvláště pes, který se tu a tam počůrá.

Minimální dopad na planetu, maximální využití

Jak dokonale vyprat počůrané prádlo? Jakou použít dezinfekci na prádlo, když jde o ty nejbližší, nejcitlivější jedince a nejintimnější partie? Jak prát látkové pleny? Všechny odpovědi na tyto a podobné otázky odpovědi se vejdou do docela nenápadné krabičky s vlajkou Velké Británie, to aby bylo jasno, odkud k nám doputovala.

Neobsahuje ani stopy škodlivých látek jako formaldehyd, ropné deriváty, GMO přísady či syntetické vůně, tak nadužívané v běžných přípravcích na praní prádla, mytí, čištění a úklid domácnosti. Odstraňovač skvrn a dezinfekce prádla čistě přírodního složení nese značku bio-D, která má bio již ve svém názvu…

Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Chcete víc? Chcete vědět vše? Podívejte se na dezinfekci plen a praní plen zblízka…

Dezinfekce bio-D

Značka bio-D vznikla z anglického biodegradable, tedy biologicky rozložitelný. Bylo to v roce 1989 v anglickém městě Hull. Dodnes právě tady vyrábí produkty eko drogerie, které patří mezi špičku na trhu, věrná svému poslání minimalizovat dopad na životní prostředí, jak při výrobě produktů, tak při jejich používání. V rámci minimalizace spotřeby energií a emisí CO2 je výroba založena primárně na studeném míchání surovin, produkty bio-D přitom dokážou uspokojit nejpřísnější hygienické standardy, které musí splňovat gastronomické provozy (BSEN 1276), dezinfekce bio-D obstojí i v boji proti E.coli, salmonele a MRSA (zlatý stafylokok). Eko drogerie Bio-D přitom neničí užitečné bakterie, které rozkládají splašky, nenarušují přirozené klima domácích čističek a septiků, nenarušují přirozené pochody v přírodě.

Eko drogerie bio-D je složena pouze z nejbezpečnějších přísad nejvyšší kvality, rostlinného původu a získaných z obnovitelných zdrojů kdykoliv je to možné. To platí i pro odstraňovač skvrn a dezinfekci plen NAPPY FRESH se složením:

 • soda na praní, uhličitan sodný (5 – 15 %), má funkci přírodního čističe, odstraňovače pachů, změkčovače vody, v kombinaci s pracím práškem či mýdlem zvyšuje prací účinek
 • peroxouhličitan sodný (perkarbonát sodný, peroxuhličitan sodný), přírodní bělidlo, oxidační činidlo, odstraňovač skvrn, funguje již při 40°C
 • organické sekvestrační činidlo
 • aniontové povrchově aktivní látky
 • koloidy celulózy
Dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn bio-D
Foto: Dezinfekce plen, dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn bio-D, přírodní prací prášek
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Ekologické praní v praxi: Bez vyvařování, bez chlóru

Uvnitř docela nenápadné krabičky je koncentrovaný prášek v bílo-modrých barvách shodných s minimalistickou krabičkou. Ve složení nabízí klíčové přírodní prostředky pro ekologické praní. Jeho základem je soda na praní (uhličitan sodný), kterou provází perkarbonát sodný. Ten se v procesu praní proměňuje zase na sodu a peroxid vodíku s bělícím a dezinfekčním působením.

Prášek NAPPY FRESH se užívá jako odstraňovač skvrn a dezinfekce prádla, dětských plen, ale i ručníků, ložního prádla apod., bez nutnosti vyvařovat. Dle popisu výrobce se hodí na praní v pračce při teplotách od 30 do 60 °C, stejně jako na ruční praní.

TIPY Z PRAXE

Dezinfekce prádla v prádelně či koupelně

Jakkoli je prášek na praní, resp. prášek na dezinfekci prádla a odstraňování skvrn bio-D praktický, je v sáčku, který úplně praktický není. V prádelně či koupelně ho může nahradit třeba sklenice, do které prášek vsypeme. Použití tak bude pohodlnější. Dávkuje se po lžících (1 – 2 lžíce, tj. 15 – 30 gramů prášku na pračku, resp. dávku prádla či 5 litrů vody), hodit se tak bude i nějaký praktický dávkovač. Nemusí to být zrovna kuchyňská lžíce, může to být jakýkoliv jiný dávkovač, třeba ten z většího balení jedlé sody Tierra Verde, ale i jiný. U Kocoura doma nám posloužil dávkovač z prášku pivovarských kvasnic, který využíváme jako doplněk stravy, zdroj B-komplexu a přírodní repelent (viz foto).

Dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn, eko drogerie bio-D
Foto: Dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn bio-D zblízka. Dávkuje se po lžících (15 gramech), ale dávkovač v balení není.
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Dezinfekce plen. Jak na to?

 • Pro namáčení prádla se využívá kbelík, lavor, příp. vana. Lžíce dezinfekce, tj. 15 gramů prášku, se rozpustí v 5 litrech vlažné vody, aby se pak ve vodě prádlo máčelo, nejlépe přes noc, minimáně 5 hodiny. Poté se prádlo musí vymáchat, ručně, anebo v pračce.
 • Při praní v pračce se dezinfekce (1 – 2 lžíce) jednoduše přidá k pracímu prostředku. Pro důkladné rozpuštění doporučujeme zalít teplou vodou (jistě se jí trocha do zásuvky pro prací prostředek vejde).
 • Pro namáčení a praní v ruce se dezinfekce zase rozpouští v poměru lžíce na 5 litrů vody, užívá se jako přísada pracího prostředku. Dá se kombinovat s pracím práškem i pracím gelem. Protože obsahuje sodu na praní, sedne si i s mýdlem na praní jako je Marseillské mýdlo, mýdlo s jelenem, může to být i černé mýdlo.
Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen bio-D použití
Foto: Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen NAPPY FRESH bio-D, popis použití
© Foto zdroj: U Kocoura doma, autor: Radka Křivánková

Jak prát pleny? Bez vody to nejde!

Látkové pleny mají jednu charakteristickou vlastnost – savost. Právě savost zajišťuje jejich schopnost zachycovat nečistoty a tekutinu, ovšem pak je třeba voda, která nečistoty a tekutinu z plen zase odstraní. Klasická pračka je univerzální, velmi savé prádlo jako pleny tak pro ni představuje problém. I proto je vhodné znečištěné pleny před praním vymáchat a vyždímat, aby se pak prali v čisté vodě (nejde o předpírku, kdy část vody z prvního máčení zůstává v pračce).

Látkové pleny vyžadují pro praní více vody než jiné prádlo, hodí se proto funkce vody navíc, pokud ji pračka má. Každá však má máchání navíc, které látkové pleny vyžadují, nevhodný je naopak eko program s úsporou vody. Látkové pleny se perou na 60 stupňů. Z hlediska hygieny je to dostatečné, vyšší teplota je nadbytečná, stojí energii a snižuje životnost plen.

Šetrný přírodní prací prostředek by měl být pro látkové pleny samozřejmostí, jeho dávkování by přitom mělo být přesné, ani moc, ani málo, ideálně v kombinaci se změkčovačem vody (jako změkčovač vody funguje i NAPPY FRESH). Zatímco máchání a máchadlo (roztok kyseliny citronové nebo octa) přijdou vhod, aviváž se na látkové pleny vůbec nehodí. Narušuje jejich přirozené vlastnosti. Plenkování vyžaduje přírodní prostředky pro praní, odstraňovač skvrn a dezinfekce plen bio-D je jedním z nich.

Testování U Kocoura doma

Krabička Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen bio-D se ke kocourovi domů dostala k testování v rámci SPOLUPRÁCE. Obsah článku/recenze je však nezávislý.

Sdílíme své zkušenosti s konkrétními produkty, protože ve sdílení věříme. Tu a tam narazíme na něco, co stojí za článek, resp. recenzi. Píšeme jenom o tom, co se nám líbí, chceme šířit dobro. Testování a recenze U kocoura doma představují především tipy na produkty, které nám udělaly radost a/nebo nás doma těší opakovaně. Dezinfekce prádla bio-D nás těší s každým praním. Třeba potěší i vás!

Dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn bio-D NAPPY FRESH

ODSTRAŇOVAČ SKVRN A DEZINFEKCE PLEN BIO-D: Základní údaje a fakta

Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen NAPPY FRESH
bio-D
100% přírodní
Složení:
• uhličitan sodný, soda na praní (5 – 15 %)
• peruhličitan sodný
• organické sekvestrační činidlo
• aniontové povrchově aktivní látky
• koloidy celulózy
Certifikace: Leaping Bunny, Vegan, Naturewatch Trust, BUAV (Cruelty-Free), The World Wildlife Foundation
Země původu: Velká Británie

Popis výrobce: Bezfosfátový prostředek pro odstraňování skvrn a dezinfekci dětských plen bez nutnosti převařování. Přísada pro namáčení prádla před praním v rukách i v pračce. Vyrobeno ze šetrných a ekologicky rozložitelných látek. Neobsahuje chlór, bělidla, umělá aromata ani fosfáty. Hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pokožku a dětské prádlo. Bezpečný pro septik a domácí čističky. Až 33 pracích dávek. Pozor, není vhodné pro materiály s nízkou barevnou stálostí. Uchovejte mimo dosah dětí. Skladujte v suchém a chladném prostředí. Spotřebujte do 1 roku od otevření.

Odstraňovač skvrn a dezinfekce plen NAPPY FRESH firmy bio-D je dostupný v 500 g balení (karton a LDPE), které dle popisu výrobce vydrží až 33 pracích dávek. Pod značkou bio-D najdete i další produkty pro ekologické praní, například LAUNDRY BLEACH, Bělicí prostředek a odstraňovač skvrn s antibakteriálním účinkem, který složením kopíruje produkt NAPPY FRESH. Nechybí klasický, resp. přírodní prací prášek, ani přírodní prací gel pro citlivou pokožku. Vedle tekutého pracího gelu bez vůně najdete pod značkou bio-D i tekutý prací gel s vůní levandule nebo prací gel s vůní jalovce a mořské řasy. Vůně levandule nebo jalovce provází také koncentrovanou přírodní aviváž bio-D. Přípravky pro ekologické praní bio-D doplňuje i hypoalergenní přírodní aviváž bez vůně.

Výhody & nevýhody

Proč právě dezinfekce plen bio-D?

 • účinnost a šetrnost současně
 • efektivní praní v pračce i při nižších teplotách
 • efektivnější ruční praní
 • pomůcka pro namáčení prádla
 • snadná kombinace s dalšími pracími prostředky
 • přírodní složení bez chemie
 • ohleduplnost k přírodě
 • kompatibilita s domácími čističkami a septiky

Co příliš nepotěší?

 • balení není příliš praktické
 • 500 gramů je málo tam, kde se látkové pleny používají ve velkém
 • nešťastné označení produktu, který zdaleka neslouží jenom na dětské pleny

DEZINFEKCE PLEN V PRAXI

Jak vypadalo testování produktu U Kocoura doma a hlavně – jak dopadlo? Jaké jsou naše zkušeností? Jaké je naše hodnocení?

ODSTRAŇOVAČ SKVRN A DEZINFEKCE PLEN BIO-D: RECENZE OD KOCOURA

Zatímco skvrny jsou při praní prádla především estetickou záležitostí, znečištění močí, typické pro látkové pleny, je zásadním problémem, problémem k řešení. Těch řešení se v praxi všemožných přípravků na praní nabízí mnoho, pokud jde o dezinfekci plen a dezinfekci prádla obecně, stejně jako o odstraňování skvrn. Zúžíme-li však dezinfekci prádla na šetrné prací prostředky bez chlóru a agresivní chemie, variant řešení našeho problému bude minimum. Sláva docela nenápadné krabičce s nápisem NAPPY FRESH! Dorazila k nám z eshopu econea.cz.
Přírodní složení je bez obsahu chlóru a dalších potenciálně nebezpečných chemických látek, proto je šetrné jak k prádlu, tak i k citlivé pokožce dětí, alergiků nebo domácích mazlíčků. To potvrzuje označení hypoalergenní. Odstraňovač skvrn a dezinfekce prádla bioD nese i certifikáty Leaping Bunny a Vegan. Tyto a další firemní certifikáty také garantují netestování na zvířatech. Produkty bioD jsou cruelty free.
Do praktického testování na zvířatech, samozřejmě s maximální mírou bezpečnosti a opatrnosti, jsme se U Kocoura doma pustili. Co jiného si počít tam, kde se bez dezinfekce prádla nedá obejít? Co jiného dělat s použitými plenami, než je důkladně vyprat? Právě důkladné, ale ekologické praní prádla, které vyžaduje maximální účinnost v kombinaci s maximální šetrností a péčí, stojí na eko drogerii, jako je bioD a její odstraňovač skvrn a dezinfekce plen, resp. dezinfekce prádla.

Kocour

Dezinfekce prádla a odstraňovač skvrn bio-D, přírodní prací prášek
HODNOCENÍ NA PRVNÍ DOJEM
CELKOVÉ HODNOCENÍ PO TESTOVÁNÍ
Praktické použití v domácnosti
Složení bez chemie

SHRNUTÍ RECENZE

Dezinfekce plen a dezinfekce prádla U Kocoura doma běží spolu s pračkou na plné obrátky a vana bývá nezřídka plná kvůli namáčení prádla. Přípravek pro eko praní bio-D NAPPY FRESH U Kocoura doma dokonale plní svůj účel, ač je pro nás na prvním místě dezinfekce prádla a odstraňování skvrn až za ní. Je to nepostradatelný pomocník pro eko praní všude tam, kde vládne čistota spolu s jemností, šetrností a ohleduplností – k jemným smyslům, citlivé pokožce i přírodě. Ve svém složení nabízí základní prostředky pro ruční praní i ekologické praní prádla v pračce (soda na praní, perkarbonát sodný jako bělidlo/odstraňovač skvrn). Hodnocení složení je na výbornou, stejně tak i praktické použití produktu, který poslouží k ručnímu praní, namáčení plen i k namáčení prádla obecně a přidává se i k pracímu prostředku do pračky. Odstraňuje skvrny, čistí, bělí, dezinfikuje, funguje i jako změkčovač vody. Dělá vše, co se od odstraňovače skvrn a dezinfekce prádla čeká. Nic víc, nepoškozuje prádlo, nezatěžuje pokožku, nebrání biologickému rozkladu v septiku nebo čističce odpadních vod, nepodílí se na devastaci přírody. Sláva docela nenápadné krabičce s nápisem NAPPY FRESH!

4.5
Hop pro něj, Testování U Kocoura doma

Cena, slevy, slevový kód

Kde koupit dezinfekci plen bio-D a další produkty eko drogerie?

Značka bio-D na vás čeká v eshopu Econea.cz, eshopu pro každodenní hrdiny, kde najdete tisíce produktů šetrných k přírodě i k vašemu zdraví. Mezi řadou eko drogerie bio-D nechybí ani dezinfekce plen.

Cena je 127 Kč (500 g)

Aktualizace/cena je platná k 13.10.2022

Eshop econea.cz nabízí průběžně různé slevy, produkty ve slevě najdete TADY.

Pravidelně tady také vyhlašují značku měsíce, kdy produkty dané značky pořídíte s mimořádnou slevou. Mezi značky měsíce najdete vedle bio-D i další oblíbené značky jako Ecodis, laSaponaria, Lavera, Sonett, Hydrophil, Lamazuna, OnlyBio, Kvitok i české značky Tierra Verde, Purity Vision, Kokoza, Mýdlárna Koukol, Mýdlovar, Nobilis Tilia, Konopný táta aj. Značka měsíce a slevy pro tuto značku na vás čekají TADY.

Dezinfikovat pleny a další prádlo můžete různými způsoby. Pokud půjde o přísady k pracímu prášku nebo dezinfekci určenou k namáčení prádla můžete vedle produktu NAPPY FRESH využít i LAUNDRY BLEACH. Mají totožné složení a téměř totožnou cenu, obojí souží jako bělicí prostředek a odstraňovač skvrn s antibakteriálními účinky. Stejnou funkci, použití a účinky slibuje i prostředek pro eko praní české značky Tierra Verde s názvem Puer. Ve složení však nabízí „pouze“ peruhličitan sodný, chybí soda na praní jako změkčovač vody, pro kterou by přípravky bio-D mohly fungovat lépe. Soda na praní, změkčovač vody se dá doplnit, Tierra Verde ji nabízí samostatně, tím však mizí výhoda nižší ceny produktu Puer Tierra Verde, nehledě na složitější použití v praxi.

ALTERNATIVA

Hodnocení produktu a zkušenosti jiných

Zkušenosti od kocoura shrnuje naše recenze výše. Naše hodnocení produktu Dezinfekce plen a odstraňovač skvrn bio-D už znáte, na řadě jsou další, zkušenosti jiných. Pročítáme diskuze a jiné blogy, vybíráme z nezávislého hodnocení srovnávačů Heureka a Zboží.cz:

FAQ: Co všechny zajímá?

Hodit se bude banner

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *