Knižní tipy z blogu Čtení pod lavicí

Blogerka Péťa založila svůj blog Čtení pod lavicí ještě na vysoké škole a zůstala u něho i poté, co vystudovala, vdala se a založila rodinu. I jako máma si dokáže najít čas na čtení knih i svůj knižní blog, společnost jí přitom doma dělá i fenka trpasličího pudla. Také o ní se rozpovídala v našem rozhovoru.

V první řadě jsme však blogerku požádali o knižní tipy. Kniha je dle slov blogerky ideálním společníkem, v době krize to platí dvojnásob: „Ta možnost uniknout do jiného světa je v tíživých momentech vždy vítaná.“

 

ČTENÍ POD LAVICÍ: KNIŽNÍ TIPY


Za přečtení stojí určitě řada knih, každý čtenář má ale svůj jedinečný styl a vyhovují mu jiná témata. Z tohoto důvodu jsem se rozhodla vybrat knihy ze tří různých kategorií, aby si mezi nimi mohlo vybrat více čtenářů. Konkrétně se jedná o sci-fi, humorný román a cestopis. Tak jdeme na to?

  • Ray Bradbury: Marťanská kronika

První kniha, kterou vám doporučím, je sbírka epizodických povídek Marťanská kronika. Knihu napsal Ray Bradbury, který je u nás známý především jako autor kultovních 451º Fahrenheita, za přečtení ale stojí i další jeho díla. Jedním z nich je právě i Marťanská kronika, která je příběhem o lidském osidlování planety Mars. To pochopitelně neprobíhá zrovna v klidu a míru, autor tak dává čtenáři spoustu příležitostí zamyslet se nad tím, jak nebezpečný může být člověk, který se nechá ovládat svými nízkými pudy, chtíčem a strachem.

  • Evžen Boček: Poslední aristokratka

Pokud na vás současná situace tíživě doléhá, doporučím vám ke čtení humorný román Poslední aristokratka z pera českého spisovatele Evžena Bočka. Příběh zchudlého šlechtického rodu Kostků, který se po navrácení zestátněného zámku vrací domů, vás totiž zaručeně pobaví. Kniha je vlastně deníkem posledního potomka tohoto rodu, komtesy Marie III., která zjišťuje, že život na panském sídle nejspíš nebude tak bezstarostný, jak si původně myslela.

  • Stephan Orth: Couchsurfing v Íránu

Cestování bude nejspíš ještě nějaký čas pasé, za hranice se však můžete podívat alespoň přeneseně díky knize německého novináře Stephana Ortha. Publikace Couchsurfing v Íránu seznamuje čtenáře s touto ne úplně tradiční turistickou destinací z trochu jiného úhlu pohledu. Stephan Orth totiž cestuje jako couchsurfer, přespává tedy u svých hostitelů doma a namísto šeků jim nabízí kulturní výměnu. Na několik dní se stává jejich přítelem, povídá si s nimi a společně objevují lokalitu, ve které se nachází. Pokud by vás nezaujal Írán, můžete se poohlédnout i po dalších autorových knihách, které věnoval Rusku a Číně.

reklama

 

O BLOGU


Napsat něco o sobě je mnohem složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Každopádně, jmenuji se Péťa, je mi šestadvacet a kromě knih mám moc ráda svoji rodinu a pejska. Knihy hrály v mém životě důležitou roli již od útlého dětství a ještě na základní škole jsem si založila svůj první blog, kam jsem nahrávala recenze na knihy, které jsem tehdy četla.

Od té doby se toho pochopitelně hodně změnilo, vystudovala jsem, provdala jsem se a stala se ze mě máma. Knihy mi ale ze života nezmizely, naopak. Ještě na vysoké škole jsem si založila svůj aktuální web a nazvala jsem ho Čtení pod lavicí – protože co si budeme povídat, já jsem si četla pod lavicí skoro pořád. Vyjma klasických recenzí můžete na webu najít i další články, třeba rozhovory se spisovateli, různé tipy na kulturní akce a další knižní články.

Nejraději čtu fantasy, sci-fi a v posledních letech jsem si oblíbila i cestopisy. Nevyhýbám se ale žádnému žánru. Čas od času tak u mě narazíte na detektivní příběhy, komiksy, dětské pohádky, společenské romány, Young adult knihy či romantické příběhy. Po narození syna jsem objevila také kouzlo audioknih, které teď nově i recenzuji.

 

ČTENÍ A KARANTÉNA


Současná situace se mého života naštěstí dotkla jen velmi okrajově. Aktuálně jsem na rodičovské dovolené s malým synem, trávím tak většinu času doma s ním. Jediný rozdíl je v tom, že jsme vyměnili dětská hřiště a herny za naši zahradu a nedaleký les.

Čtení se věnuji kdykoliv to jen jde, s malým dítětem to ale není tak často, jak by se mi líbilo. Na knihu si tak najdu čas většinou jen večer před spaním. Naopak teď ale mnohem více poslouchám audioknihy, které si mohu pustit i přes den, kdy běhám za chlapečkem.

Pokud má někdo náhle více volného času, kniha by pro něj bezesporu mohla být ideálním společníkem. Ostatně i ony zmíněné audioknihy se mohou v karanténě hodit – třeba při sportu či procházce v přírodě. Ta možnost uniknout do jiného světa je v tíživých momentech vždy vítaná.

DOMÁCÍ MAZLÍČCI


Doma nám dělá společnost fenka trpasličího pudla Mercy. Letos jí bylo šest let, takže už si toho s námi prožila hodně. Byla tu pro nás, když jsme se učili ke zkouškám, hledali práci, skládali státnice a kupovali nový dům. Provázela mě po celé mé těhotenství a teď už se mazlí i s naším chlapečkem.

Pejsek pro nás byl jasnou volbou. Oba s manželem jsme se psy vyrůstali a jediné, na čem jsme se potřebovali shodnout, byla rasa. Chtěli jsme malého psa, který by s námi mohl být v bytě, zároveň jsme ale hledali takového, který by nepouštěl chlupy. Pudl se ukázal být skvělou volbou. Kromě toho, že nelíná, je totiž také velmi inteligentní a hravý. Užili jsme si s ním už spoustu legrace a všichni věříme, že nás čeká ještě hodně společných let.

 

BLOGY | KNIŽNÍ TIPY | KNIŽNÍ BLOGY | PŘÍBĚHY

BLOGY, BLOGY A ZASE BLOGY… Kocour nazul boty a vydal se do světa, aby něco poznal. A že toho k poznávání je, dokonce i ve světě virtuálním. Nejenom knižní blogeři, ale i lifestyle blogeři, food blogeři, cestovatelé, pejskaři, kočkomilové a další milovníci zvířat, kteří své poznatky a zkušenosti sdílí na blogu a sociálních sítích, jsou zdrojem vrnivé inspirace. A jaké nabízejí příběhy! Zdaleka nejde jenom o kočičí příběhy. Objevujte s kocourem svět, sice virtuální, ale svět, kde je dobře.

Pary a knihy: Jaké knihy doporučuje ke čtení vášnivá knihomolka?

Blogerka Pary má doma manžela a dvě školou povinné děti. Součástí jejich smečky je také pes, sice devítiletý, ale stále přerostlé štěně, k tomu také papoušek a dvě morčata. Přesto si Pary najde čas i na čtení knih a svůj blog. Ten je pro ni především velký koníček. I blogerku z blogu Pary a knihy…

Hlava v knihách

Hlava v knihách aneb Knižní tipy blogerky Betty

Krize, kterou přinesl zákeřný koronavirus, má i své kladné stránky. Na příkladu šití roušek, vlně solidarity nebo průlomových vynálezech českých mozků se Češi předvedli v tom nejlepším světle. Je mezi námi mnoho těch, na které můžeme být pyšní. Hrdost zajisté vzbuzují i proslulí čeští spisovatelé, a to nejenom v době koronavirové. Jsou tu také spisovatelé…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *