Větrání není žádná věda, a přece to řada z nás neumí. Jak správně větrat?

V současnosti, v době plastových oken a izolačních přestaveb domů i bytů, je větrání ještě důležitější než dříve. Klasické větrání je stále tou hlavní cestou, jak zlepšit ovzduší v místnosti. Přivádí do místnosti kyslík a odvádí oxid uhličitý. Větrání je také nezbytné pro udržení přiměřené vlhkosti. S vyšší vlhkostí totiž dochází i k rozvoji plísní, které ještě více zatěžují již tak těžký, vydýchaný a znečištěný vzduch.

Větrání není žádná věda, a přece mnoho z nás větrá nedostatečně nebo přímo špatně. Jak větrat správně? Odpověď najdete na řádcích níže.

Okna dokořán!

Větrání bychom měli přizpůsobit tomu, o jaký interiér se jedná, o jakou konkrétní místnost jde, a také tomu, jak ona místnost vypadá, kolik se v ní pohybuje lidí, kolik je v ní rostlin apod. Například koupelna má pochopitelně mnohem vyšší nároky na větrání než jiné místnosti. Na druhé straně například větrání v ložnici před spaním je jedním ze základních předpokladů pro dobrý spánek.

Klíčové pravidlo pro větrání zní: okna dokořán, ale krátce. Při oknech otevřených dokořán dochází k intenzivní výměně vzduchu a nejmenším ztrátám tepla. Je přitom nutné větrat pravidelně během dne tak, aby se vzduch v místnosti zcela vyměnil.

Začínáme hned ráno tím, že otevřeme okna dokořán alespoň na 5 minut. Pak ideálně pokračujeme každé dvě hodiny. Každá místnost by se měla větrat ideálně alespoň 3x denně.

Orosená okna jsou známkou špatného větrání

Orosená okna ukazují na vysokou vlhkost v interiéru, která se dá snížit právě větráním. Na nedostatečné větrání však poukazuje i suchý vzduch. Také pocit dusnosti, podrážděné sliznice, rýma, kýchání, podrážděné oči, bolesti hlavy, ospalost až únava… to vše jsou projevy vydýchaného vzduchu s vysokou koncentrací oxidu uhličitého.

Léto není zima

Čím chladněji je venku, tím kratší čas větráme. Na jaře a na podzim je ideální větrat po dobu 10 – 20 minut. V parném létě nebo v zimě létě stačí 4 – 6 minut. V topné sezóně je dobré při větrání ztlumit topení.

I v zimě bychom měli větrat dokořán otevřenými okny, nejlépe okny otevřenými tzv. do kříže. Otevření protilehlých oken, příp. dveří v místnosti nebo přes chodbu vytvoří průvan, podpoří proudění vzduchu a jeho rychlejší výměnu.

Větrání domů a bytů – jaká hrozí rizika při nedostatečném větrání?

Video: Přednáška MUDr. Ivana Holcátová, CSc., 1. lékařská fakulta UK: Větrání domů a bytů. Jaká hrozí rizika při nedostatečném větrání?

Není ventilace jako ventilace

Otevření tzv. ventilačky, jen částečně vyklopené okno rozhodně není vždy dobrým způsobem větrání. Tzn. šterbinová ventilace, lidově ventilačka, pouští úzkou šterbinou jen malé množství čerstvého vzduchu. Výměna vzduchu je nedostatečná, avšak v zimě prostřednictvím ventilačky dochází k velkým tepelným ztrátám. Na stěnách navíc kondenzuje studený vzduch a může se zde rozvíjet plíseň.

Nevyhovující v zimních podmínkách je i tzv. mikroventilace. Ta má ještě nižší průdušnost než ventilačky, ve funkční spáře kondenzuje vzduch a dokonce může namrzat. Celý funkční mechanismus těsnění okna je ohrožen mrazem.

Zvláštním případem jsou tzv. větrací klapky. Jsou umístěny pevně na okenním rámu a zajišťují stálou cirkulaci vzduchu s minimalizací tepelných ztrát a dodržením zvukového útlumu. Fungují na principu rozdílů tlaku vzduchu.

Klimatizace a rekuperace

Větrání rozhodně nenahrazuje klasická klimatizace. Ta může ochlazovat anebo zahřívat vzduch, ale je to pořád ten stejný vzduch, který je vydýchaný a znečištěný. Klimatizace nemívá přívod čerstvého vzduchu, a právě o čerstvý vzduch při větrání jde.

Vedle klimatizace však dnes technologie nabízí i tzv. rekuperaci. Rekuperace je řízená výměna vzduchu, kdy odcházející vzduch předává své teplo přicházejícímu vzduchu. Je to tedy ten nejefektivnější způsob větrání, který minimalizuje tepelné ztráty a zajistí v interiéru neustále čerstvý vzduch. Tímto systémem však disponují jen některé budovy, většina českých kanceláří, domů a bytů musí stále spoléhat na klasické větrání.

Základní pravidla správného větrání

  • Větráme plně otevřenými okny, intenzivně, ale krátce.
  • Na jaře a na podzim větráme 10 – 20 minut, v létě a v zimě 4 – 6 minut.
  • S větráním začínáme ráno, ideálně větráme alespoň 3x denně.
  • Větrání přizpůsobujeme tomu, o jakou jde místnost.
  • Při větrání přihlížíme také k aktuálnímu ročnímu období, venkovním teplotám, smogové situaci či klimatickým podmínkám.

Větrání může být problematické za deště, kdy zvyšuje v interiéru vlhkost. Ani pylová sezóna nenabízí optimální podmínky pro klasické větrání, zvláště pro alergiky. Při alergii na plyn je naopak žádoucí větrání za deště, to je totiž ve venkovním ovzduší pylu nejméně.

Zlepšit vzduch nejenom pro alergiky, ale i pro domácnosti s dětmi nebo domácími mazlíčky je úkolem čističky vzduchu. Důmyslný přístroj sice nenahrazuje větrání, ale efektivně čistí vzduch od prachu, alergenů jako jsou roztoči, pyl nebo chlupy, také od škodlivých chemických látek.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Vodopád

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu, za kterým stojí…

AKTUÁLNĚ | DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ KOTLÍK, K., MIKEŠOVÁ, M. Vnitřní ovzduší. SZU.cz [online] Praha: SZU, Centrum hygieny životního prostředí, Odborná skupina hygieny ovzduší, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.szu.cz/uploads/documents/chzp/ovzdusi/konz_dny_a_seminare/2007/kurs_ovzdusi_1/4_vnitrni_ovzdusi.pdf

/2/ GRYGERA, F. Větrat se musí i v zimě, aby se nedělala plíseň. Jak často a dlouho? iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 6. ledna 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/stavba/jak-vetrat-v-byte.A160104_135308_stavba_web

/3/ Kdo dostatečně nevětrá, bývá unavený. Časem může být i nemocný. iDnes.cz [online] Praha: Mafra, 12. července 2012 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/bydleni/na-navsteve/jak-a-proc-spravne-vetrat.A120711_153752_stavba_rez

/4/ Vydýchaný vzduch a jak ho správně vyvětrat. Stavebnictví3000.cz [online] Hradec Králové: Vega, 16. listopadu 2009 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/vydychany-vzduch-a-jak-ho-spravne-vyvetrat

/5/ Jak správně větrat? Český kutil.cz [online] Praha: Český kutil.cz, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ceskykutil.cz/energie/jak-spravne-vetrat

/6/ Pět pravidel správného větrání v zimním období [online] Praha: Borgis, 17. října 2018 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/486279-pet-pravidel-spravneho-vetrani-v-zimnim-obdobi.html

/7/ CHALUPA, M. Špatně se vám dýchá? Vzduch je doma špinavý, zatočte s plísněmi a roztoči. Čtidoma.cz [online] Praha: Centa, 9. února 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.ctidoma.cz/hobby/2019-02-09-spatne-se-vam-dycha-vzduch-je-doma-spinavy-zatocte-s-plisnemi-roztoci-40309

/8/ Jak správně větrat? E.ON.cz [online] Praha: E.ON Česká republika, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.eon.cz/radce/jak-spravne-vetrat

/9/ Rada k nezaplacení: Jak správně větrat. DŮMAZAHRADA.cz [online] Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.dumazahrada.cz/bydleni/2012/8/13/jak-spravne-vetrat/

/10/ HANZELÍN, P. Jak správně větrat okny? Tepelná-izolace.cz [online] Praha: Tepelná-izolace.cz, 5. února 2016 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: http://www.tepelna-izolace.cz/jak-spravne-vetrat-okny.html

/11/ Zbytečně si ubližujeme. Kvalitu vzduchu, který doma dýcháme, můžeme přitom snadno zlepšit. Dumplnyuspor.cz [online] Praha: Dům plný úspor, 26. září 2017 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://www.dumplnyuspor.cz/bd/zbytecne-si-ublizujeme-kvalitu-vzduchu-ktery-doma-dychame-muzeme-pritom-snadno-zlepsit/

/12/ CHVOSTOVÁ, L. 8 rad, jak doma vyčistit vzduch, aby se vám lépe dýchalo. ABECEDAZAHRADYABYDLENI. [online] Praha: CZECH NEWS CENTER, 2019 [cit. 2019-02-27]. Dostupné z: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/8-rad-jak-doma-vycistit-vzduch-aby-se-vam-lepe-dychalo

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, čistička vzduchu

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *