Granule pro psa. Jak se v celé té nabídce vyznat?

Pro někoho bude kvalitní stravou pro psa jedině BARF, tedy syrové maso. Další nedá dopustit na vařenou stravu. Většina z nás, zejména z praktických důvodů, bude to nejlepší krmení pro psa hledat mezi klasickými granulemi. Jenže i nabídka granulí je tak pestrá a široká, že může být obtížné se v ní vyznat. Kdo z výrobců o svých granulích netvrdí, že právě jeho granule jsou ty pravé, že právě jeho značka je zárukou kvality?

Výběr granulí pro psa není jednoduchý. Snadnému výběru nepřidá ani to, že většinu z nich provází velkolepý marketing. Marketingové je také označování granulí jako prémiové, superprémiové nebo dokonce ultraprémiové. Tyto pojmy nejsou pevně specifikovány, přesto se s nimi v praxi setkáváme, tedy stojí za vysvětlení…

Co vás zajímá?

Druhy granulí pro psa

Základní dělení granulí pro psa rozlišuje ekonomické krmivo (nejlevnější granule), prémiové a superprémiové granule. Objevuje se také pojem ultraprémiové granule, který však má jenom poukazovat na něco zdánlivě lepšího než jsou superprémiové granule.

O kvalitě však nerozhoduje označení granulí, ale především jejich složení. To je klíčové. Mezi prémiovými a superprémiovými granulemi najdeme také tzv. hypoalergenní krmivo, tedy krmivo minimalizující obsah možných alergenů. Specifickou kategorií je holistické psí krmivo, které má ambice stát se něčím jako jsou BIO potraviny pro člověka nebo dokonce superpotravinami pro psa.

Nejlevnější granule

Ty nejlevnější granule pro psy označujeme jako tzv. ekonomické krmivo. Výběr je daný primárně přívětivou cenou. Jde o nejnižší řadu krmiv, která se prodává zejména v supermarketech. Výrobci těmto granulím dávají lákavý barevný obal, často jsou barevné i samotné granule. Umělými barvivy, aromaty a dochucovadly dělají výrobci granule atraktivnější, bohužel prostřednictvím nadbytečné chemie.

Některé ekonomické krmivo může obsahovat kvalitní masovou moučku, ale v poměru k celkovému obsahu jí bude málo. Je to logické. Tyto granule jsou levné, tedy obsahují také levné suroviny. Většinu obsahu tvoří kukuřice či pšenice. Bílkoviny jsou často zastoupeny nikoliv živočišnými, ale rostlinnými zdroji. Nezřídka jde o sóju, která je přitom pro psa obtížně stravitelná. Pokud tyto granule obsahují masovou moučku, bývá drůbeží, protože ta je nejlevnější.

Složení nejlevnějších granulí je často příliš obecné, suroviny jsou uváděny ve skupinách, takže výrobci mohou konkrétní složení měnit bez změny obalu.

Cena není všechno

Přestože nejlevnější granule pro psa zaujmou výhodnou cenou, dají se i ve vyšších řadách najít cenově srovnatelné, avšak kvalitnější granule – viz prémiové a superprémiové granule pro psa. Navíc stále platí, že cena musí reflektovat i cenu surovin. A kvalitní suroviny prostě něco stojí. Vzhledem k tomu, že kvalitní strava se odráží i v celkové kondici a zdraví psa, dá se říct, že ušetřit za granule se může prodražit v podobě následné veterinární péče.

TIP OD KOCOURA

Pokud už nejlevnější granule pro psa kupujete, dopřejte svému mazlíkovi alespoň občas něco pro zpestření, např. maso, jogurt, tvaroh nebo zeleninu. Zelenina jako okurka, řapíkatý celer, mrkev, vařené brambory, batáty, ale i zelené fazolky, dýně, brokolice nebo špenát je i pro psa zdrojem důležitých vitamínů a minerálních látek.

Pozor, to však neznamená, že psovi vyhovuje lidská strava. Naopak, některé jídlo, které člověku prospívá, psovi může i ublížit.

Superprémiové granule pro psa

O třídu výš než ekonomické krmivo, resp. nejlevnější granule jsou prémiové granule. Někdy se jako prémiové granule dají označit ty kvalitnější ekonomické granule, svoji kvalitou jsou však pořád níž než granule superprémiové nebo ultraprémiové, alespoň obecně.

Superprémiové nebo ultraprémiové krmivo pro psa dlouho reprezentovalo krmivo nejvyšší jakosti (než přišly holistické granule). Mělo by jít o kvalitní krmivo s podrobným popisem jednotlivých složek.

Obsahuje různé druhy masa, ať již kuřecí, kachní, krůtí, hovězí, jehněčí, také králíka, lososa, zvěřinu aj. Maso také vždy stojí na prvním místě složení, tzn. že v celkovém obsahu zaujímá největší podíl.

Maso může být v psích granulích ve formě moučky, sušené i čerstvé. Čerstvé maso má pochopitelně vyšší požadavky na technologický proces a také přísnější hygienické nároky, jak v článku na webu Kočka není pes upozorňuje odborník na výživu zvířat Ing. Jan Jirásek z české pet food společnosti Nativia.

Ten ve svém dalším článku také vysvětluje, proč jsou jednou z nejhodnotnějších, a také nejdražších složek receptury psích granulí tzv. hydrolyzované bílkoviny.

Superprémiové granule pro psa se zpravidla vyhýbají kukuřici, pšenici i dalším obilovinám. Často jde o tzv. grain free receptury, tedy bez obsahu obilovin. Obiloviny se ve složení nahrazují například bramborami nebo různými luštěninami. Složení je pestré i díky přidanému ovoci, zelenině, bylinkám či superpotravinám. Pyšní se tak i bohatým obsahem vitamínů a minerálů.

Superprémiové granule na českém trhu zastupují čeští výrobci značkami Nativia, Brit Care, Calibra aj. Jde také o britské superprémiové krmivo Arden Grande nebo Best Breeder, německé ultraprémiové krmivo GranataPet nebo kanadské granule Acana, Orijen, Taste of the Wild (někdy označované i jako holistické).

Ty nejlepší granule pro psa?

Neexistuje jeden universální recept na nejlepší granule pro psa. Není jedno nejlepší složení. Granule vždy musí odpovídat konkrétnímu psovi. Každý pes, každé plemeno má rozdílné požadavky. Ty se liší také podle věku, váhy, životního stylu a kondice zvířete. Samozřejmě je třeba také zohlednit individuální zdravotní stav, případné zdravotní potíže nebo alergie.

Hypoalergenní krmivo pro psa. O co vlastně jde? Co to je?

Hypoalergenní krmivo pro psa. O co vlastně jde? Co to je?

Nabídka psího krmiva je velmi bohatá, a to se neustále rozšiřuje o další a další druhy krmiva, nové značky i produktové novinky. Krmivo reprezentují především granule, nejvyšší kvalitu najdeme u tzv. granulí superprémiových, ultraprémiových, potažmo holistických. Některé z nich se…

Celý článek
Holistické krmivo pro psy a kočky. O co vlastně jde? Co to je?

Holistické krmivo pro psy a kočky. O co vlastně jde? Co to je?

Krmivo pro psy a pro kočky slibuje mnohé, výrobci se v tom slibování téměř předhánějí. Ke všem možným navíc neustále přicházejí nové a nové značky. Naše mazlíčky nepřetržitě zavalují nejlákavější produktové novinky a inovace, takže vybrat to pravé krmivo je…

Celý článek

Hypoalergenní granule pro psa

Na jedné straně pozorujeme u granulí pro psy nárůst všemožných surovin, které je obohacují o další a další výživově zajímavé prvky. Na druhé straně však v souvislosti s nárůstem potravinových alergií a intolerancí zaznamenáváme také minimalizaci složek krmiva, a tím i minimalizaci možných alergenů.

Vysoká expozice psa různým bílkovinám a dalším složkám psího krmiva bohužel stojí i za častějším výskytem potravinové alergie, potravinové intolerance, přecitlivělosti a nejrůznějších zažívacích potíží. Výrobci na citlivé zažívání některých psů nebo poruchy imunitního systému ve formě potravinové alergie reagují prostřednictvím tzv. hypoalergenních granulí. Mohou mít různé složení, protože pes může negativně reagovat na různé složky krmiva.

Hypoalergenní granule se vyznačují jednoduchým složením, základem je maso jako zdroj živočišných bílkovin, často jde o jehněčí, ale může to být i jiné maso. Zdroj živočišných bílkovin však bývá nejčastěji jen jeden. Hypoalergenní granule jsou přirozeně bezlepkové, neobsahují pšenici, kukuřici ani sóju. Eliminují obsah umělých aditiv, jsou (takřka) bez chemie.

Zástupcem hypoalergenních granulí je například produktová řada s jehněčím masem pocházejícím z Orlických hor Nativia Lamb&Rice.

reklama

Holistické krmivo

Holistické krmivo má ambice nabídnout komplexní a vyváženou stravu, ta však není cizí ani pro prémiové granule. Klade důraz na kvalitu a původ surovin. Ve složení dominují živočišné bílkoviny, které doplňují přírodní vitamíny a minerály z ovoce a bylinek. Holistické krmivo se vyhýbá obilovinám, pšenici, kukuřici, ale také umělým konzervantům, barvivům a dochucovadlům. Někdy se označuje také jako hypoalergenní. Doporučuje se psům s citlivým zažíváním, přestože těm nemusí až příliš holistické složení vždy vyhovovat.

Holistické granule pro psy v praxi: Marp Holistic, Brit Fresh, Carnilove, Essential Foods, Earthborn Holistic, Platinum aj.

Video: Čím krmit psa? Svůj pohled líčí Ivo Eichler z výcvikové školy psů, nezapomíná ani na BARF…

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 11x, ø5,00


Loading...

Radka K.

Radka K.

Panička at U KOCOURA DOMA
Mám ráda, když jsem obklopena těmi, které mám ráda. Jsou to mé kočky, tedy kocour a kočka, taky pes. Líbí se mi, když mám kolem sebe věci, které se mi líbí.
Nabízím inspiraci pro šťastný domov, spokojenost a osobní rozvoj. Sdílím své zážitky a postřehy ze života s chlupáči. Jsou má terapie proti stresu.
Kdo jsem? Jsem redaktor, kreativec, stratég. Mojí profesí je Content marketing. Jednoduše tvořím. Synergicky tvořím obsah, který má smysl nejen pro mě.
Radka K.

Zdroje: vlastní poznatky a zkušenosti, literatura, internetové zdroje, více...

Internetové zdroje a další informace: 

/1/ Jak vybrat kvalitní krmivo pro psa?MůjMazlík.cz [online]. Praha: BAV, spol. s r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.mujmazlik.cz/jak-vybrat-krmivo

/2/ Jak vybírat psí granule? Krmeni.cz [online]. Praha: TV PROBBE s.r.o., 20. srpna 2011 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://krmeni.cz/jak-vybirat-psi-granule

/3/ 7 jednoduchých bodů, jak vybrat kvalitní granule. PsíMafie.cz [online]. Frýdek-Místek: VIGO trading, s. r. o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.psimafie.cz/blog/7-jednoduchych-bodu-jak-vybrat-kvalitni-granule/

/4/ Jak vybrat kvalitní krmivo, aniž byste za něj utráceli jmění. KrmímKvalitně.cz [online]. Opava – Komárov:  KRMÍM KVALITNĚ s.r.o., 20. červen 2014 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/jak-vybrat-kvalitni-krmivo-pro-psa-aniz-byste-za-nej-utraceli-jmeni/

/5/ Nejlepší granule pro psy 2019 – recenze, zkušenosti a návody. VšeProZvířátka.cz [online]. VšeProZvířátka.cz, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://vse-pro-zviratka.cz/nejlepsi-granule-pro-psy/

/6/ Srovnávací test & recenze nejlepších krmiv pro psy. arecenze.cz [online]. Brno: Procontent s.r.o., 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.arecenze.cz/krmiva-pro-psy/

/7/ Jak vybrat správné krmivo pro psy a kočky? Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, s.r.o., 5. dubna 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/zvirata/jak-vybrat-spravne-krmivo-pro-psy-a-kocky_518723.html

/8/ Jirásek, J. Hydrolyzované živočišné bílkoviny v krmivu pro psy a kočky. Nativia-pet.cz  [online]. Letohrad: Nativia, s.r.o., 17. ledna 2018 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.nativia-pet.cz/cs/aktuality/hydrolyzovane-zivocisne-bilkoviny-v-krmivu-pro-psy-a-kocky

/9/ Barrington, K. The best dog food you can buy. BusinessInsider.com [online]. BusinessInsider.com. 15. března 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/best-dog-food

/10/ Erb, S. 10 Dry Dog Foods Your Pup (And You) Will Love. BarkPost.com [online]. BarkPost.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://barkpost.com/life/10-dry-dog-foods/

/11/ How to Choose Healthy Dog Food. WikiHow.com [online]. WikiHow.com, 2019 [cit. 2019-08-26]. Dostupné z: https://www.wikihow.com/Choose-Healthy-Dog-Food

Obrázky:

  • Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, commons.wikipedia.org

Disclaimer: žádné informace na tomto webu nemají odborný charakter...

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče.

Náš web má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními. 

Nejsme eshop. Disclaimer

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Chceme se podělit o své poznatky, zkušenosti a zážitky ze života s chlupáči. Chceme sdílet svoji radost. Více…

Naší smečce vládne černý kocour. Máme i kočičku a nechybí nám ani pes.

  • Černý kocour se svým sametově něžným kožíškem přímo vybízí k pohlazení. Jen si ho pohlaďte! Jen se podívejte do jeho magických očí a nechte všechny starosti zmizet.
  • Máme i kočičku. Je to potvora, ale hlavně je to radost!
  • Největší mazel sice vypadá jako pes baskervillský, ale jenom vypadá, opravdu. Náš pes, tedy fenka je doslova ten největší mazel.:-)

Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, vrnivou spokojenost a harmonii. Náš web U KOCOURA DOMA má být útočištěm pro všechny milovníky zvířat a přírody. Jsme tady pro všechny vyznavače šťastného domova, věčné hledače krásy, i pro ty, kterým voní bylinky nebo jim přirostla k srdci zahradaVíce o nás…

Buďte s námi v kontaktu na sítích:  Facebook instagram pinterest youtube 

Kontaktujte nás na emailu ukocouradoma/zavináč/seznam.cz anebo využijte kontaktní formulář.

Jsme otevřeni různým formám spolupráce.

© 2016 – 2019 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena.

Stojíme si za svým.

Aby tento web za něco stál.

Píšeme o tom, co se nás týká. Jsme osobní. Jsme chovatelé, ale nejsme odborníci. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odbornou pomoc, ať již lékařskou či veterinární v případě, že půjde o zvíře.

Nejsme eshop. Pouze doporučujeme, doporučujeme produkty, které známe, máme rádi a sami používáme. Naše tipy jsou skutečně naše tipy. Představujeme to, co se nám fakt líbí, nejenom na oko.

Affiliate Disclaimer

Když něco doporučujeme, tak to doporučujeme z vlastní vůle, nikoli proto, že nám za to někdo zaplatil.

Náš web má pouze informativní charakter, nejsme a netváříme se jako odborníci. Nemůžeme nahradit odbornou lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky. Nedáváme odborná ani obchodní doporučení. Tím však nevylučujeme partnerskou spolupráci.

Vyloučení odpovědnosti

www.ukocouradoma.cz slouží primárně jako osobní blog. Disclaimer

Jde o informační webové stránky pro širokou veřejnost s obsahem přizpůsobeným především srozumitelnosti a čitelnosti. Texty jsou vytvářeny s ohledem na přesnost a faktickou správnost, přesto autor/autoři ani provozovatel webu nenese odpovědnost za případnou škodu v důsledku nepřesných informací. Nenese a nemůže nést zodpovědnost ani za případnou škodu, která vznikla v souvislosti s užíváním webu a obsažených informací.

Tento web má pouze informační charakter. Informace si nekladou za cíl a v žádném případě nenahrazují konzultaci u odborníka. V případě konkrétních zdravotních potíží vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.

Cookies a GDPR

Věnujeme pozornost GDPR a ochraně osobních údajů tak, jak nejlépe to umíme. Využíváme soubory cookie a další technologie, které nám pomáhají vytvářet tento web tak, aby svým návštěvníkům nabízel co možná nejlepší obsah. Používáním webu vyjadřujete souhlas s podmínkami použití webu, principy ochrany osobních údajů a zásadami cookies.

NĚCO PRO PANIČKY A PÁNÍČKY

Udělejte něco pro spokojenost svých mazlíčků, dopřejte jim spokojené paničky a páníčky. Inspirujte se u chlupáčů, radujte se ze života, relaxujte, nedejte šanci stresu.
Tags: No tags

Comments are closed.