Holistické krmivo pro psy a kočky. O co vlastně jde? Co to je?

Holistické granule pro psy

Krmivo pro psy a pro kočky slibuje mnohé, výrobci se v tom slibování téměř předhánějí. Ke všem možným navíc neustále přicházejí nové a nové značky. Naše mazlíčky nepřetržitě zavalují nejlákavější produktové novinky a inovace, takže vybrat to pravé krmivo je stále tvrdším oříškem. Vedle granulí navíc existuje i varianta v podobě vařené či syrové stravy, tzv. BARF.

Novinkou posledních let je tzv. holistické krmivo, které má být vůbec to nejlepší krmivo pro psa nebo kočku.

Co to je holistické krmivo? – Složení – SuperpotravinyZnačky – Přirozená strava

 

Co to je holistické krmivo?


Jisté je, že jde především o marketingový pojem, který mohou výrobci užívat dle libosti. Někdy se dokonce skloňuje i v souvislosti s BARF stravou, protože je stejně jako BARF založeno na čerstvém mase. Ať je to jakkoli, stojí holistické krmivo za pozornost, už jenom proto, že by mělo našim mazlíčkům poskytovat pouze to, co opravdu potřebují. Co tedy potřebují a co to holistické krmivo vlastně je?

Jednotná definice holistického krmiva není. Pojem není vymezený legislativně, takže přídomkem holistický může výrobce označit téměř jakékoliv krmivo. Přece jenom však od něho můžeme očekávat určité vlastnosti.

Holistické krmivo by mělo být zvířecí alternativou čistých organických potravin pro lidi, tedy by nemělo obsahovat přídatné látky.

  • Žádná chemická aditiva, ale ani obiloviny, sója a další výplně, které se do běžného krmiva přidávají především jako hmota – nikoliv kvůli výživovým parametrům nebo zdraví zvířete.
  • Holistické krmivo pro psy nebo pro kočky nabízí především výjimečnou výživnou hodnotu a vysokou stravitelnostDenní krmná dávka je tedy menší, stolice maloobjemová.
  • Mělo by odrážet přirozenou stravu daného zvířete, ta se pochopitelně u psů i koček liší. Společné má to, že vedle základních živin kočky i psy přirozeně konzumují i enzymy z trávicího traktu své kořisti. Jde o enzymy, které mohou domácímu psovi nebo kočce chybět, takže se do krmiva přidávají.

Jaké je složení holistického krmiva?


Protože holistické krmivo usiluje o maximální přiblížení přirozené stravy, je pochopitelně založené na mase. Maso by mělo zaujímat největší podíl, ve složení krmiva tedy vždy figurovat na prvních místech. Nemusí přitom jít pouze o klasické druhy masa jako kuřecí, kachní, hovězí, jehněčí, srnčí nebo králičí. Holistické granule mohou být založeny i na netradičním mase, například mase z pštrosa, bizona nebo křepelky.

Maso by mělo ve složení zaujímat nejvyšší podíl, naopak by v něm měly chybět jakékoliv náhražky. V nejlepším případě neobsahuje holistické krmivo žádné masové deriváty a vedlejší produkty živočišného původu.

Vhodné nejsou ani obiloviny, které se řadí mezi možné alergeny. Proto se raději využívají brambory, rýže a další snadno stravitelné suroviny. V obsahu nenajdete ani kukuřici, sóju a obecně všechny GMO suroviny.

Jak vybrat kvalitní granule pro psa? - FajnKrmiva.cz

Video rozhovor: Jak vybrat kvalitní granule pro psa?

 

Ty nejlepší granule pro psy a kočky?


Holistické granule jsou něco jako „superpotraviny pro zvířata“. Nemají jenom zahnat hlad, ale mají dodat celé spektrum potřebných živin a podpořit celkovou kondici. Odtud pochází samotné označení holistický, které znamená celostní, komplexní.

Holistické krmivo působí komplexně na zdravotní stav zvířete, mělo by fungovat i jako prevence chorob, mělo by přispět k posilování imunity. Proto se také obohacuje o různé přírodní složky. Můžou to být léčivé bylinky, ovoce a zelenina jako zdroj vitamínů, minerálů a cenných antioxidantů. Mnohé z nich se řadí mezi superpotraviny. Další superpotraviny ve složení holistických granulí reprezentuje například hlíva ústřičná, houba shitake, kustovnice čínská, ženšen, zázvor, spirulina, chlorella aj.

Jaké superpotraviny obsahují holistické granule?

Například granule pro psa značky ACANA, konkrétně ACANA Heritage Adult Large Breed obsahují takové superpotraviny, jako jsou brusinky, borůvky, kurkuma, vojtěška nebo špenát. Měkké granule pro psa CHICOPEE Holistic Nature Soft Adult Ostrich & Potato, založené na pštrosím proteinu, překvapí také obsahem bylinek, jako je čekanka, kopřiva, řebříček, fenykl, kmín, heřmánek, jmelí, hořec nebo zeměžluč. Ve složení nabízí také batáty – sladké brambory anebo mořské řasy. Taste of the Wild Wetlands Wild Fowl, granule určené pro psy všech věkových kategorií a plemen, zase láká na pečenou křepelku, pečenou kachnu nebo uzenou krůtu. Ve složení najdeme i čekanku, rajčata, maliny, borůvku nebo extrakt z rostliny Yucca schidigera. Juka ostatně bývá k vidění ve složení granulí často.

Složení ACANA Heritage Adult Large Breed

Čerstvé kuřecí maso (13 %), dehydrované kuře (12 %), dehydrovaná krůta (11 %), červená čočka, celý zelený hrách (8 %), fazole, čerstvé kuřecí droby (játra, srdce, ledviny – celkem 4 %), dehydrovaný sleď (4 %), čerstvá celá vejce (4 %), čerstvý celý platýs (4 %), olej ze sledě (3 %), kuřecí tuk (3 %), na slunci sušená vojtěška, zelená čočka, celý žlutý hrách, hrachová vláknina, čerstvé kuřecí chrupavky (2 %), hnědá mořská řasa, čerstvá celá dýně, čerstvá celá máslová dýně, čerstvý celý pastinák, čerstvá kapusta, čerstvý špenát, čerstvé listy hořčice, čerstvé listy tuřínu, čerstvá celá mrkev, čerstvá jablka Red Delicious, čerstvé hrušky Bartlett, mrazem sušená kuřecí játra, mrazem sušená krůtí játra, čerstvé celé brusinky, čerstvé celé borůvky, kořen čekanky, kurkuma, ostropestřec, kořen lopuchu, levandule, kořen ibišku, šípky, mikroorganismy druhu Enterococcus faecium

Složení CHICOPEE Holistic Nature Soft Adult Ostrich & Potato

Pštrosí protein (20 %), bramborová moučka (20 %), drůbeží tuk, sladké brambory (sušené, 8 %), bramborové vločky, hrášek (sušený), hrachová bílkovina, sušené cukrovarské řízky (odcukřené), lněné semínko ( 3 %), bramborová bílkovina, proteinový hydrolyzát, kvasnice (sušené, 1,5 %), lososový olej (0,5 %), čekanka (sušená, 0,2 %), mořské řasy (sušené), sušená yucca, kopřiva (sušená), ostružinové listí (sušené), řebříček (sušený), fenykl (sušený), kmín (sušený), květy heřmánku (sušené), jmelí (sušené), kořen hořce (sušený), zeměžluč (sušená)

Složení Taste of the Wild Wetlands Wild Fowl

Kachna (12,5 %), kachní moučka (12,5 %), kuřecí moučka (12,5 %), batáty, hrách, brambory, kuřecí tuk (konzervovaný směsí tokoferolů), vaječný výrobek, moučka z mořských ryb, bramborová bílkovina, pečená křepelka (1 %), pečená kachna (1 %), uzená krůta (1 %), rajčatové výlisky, minerály, sušený čekankový kořen, rajčata, borůvky, maliny, extrakt z Yucca schidigera.

Značky holistického krmiva

Holistické krmivo zastupují vedle zmiňovaných kanadských značek Acana nebo CHICOPEE, americké značky Taste of the Wild také kanadská značka Orijen, americká ANNAMAET, německá značka PLATINUM nebo britská značka Essential. České granule v holistickém pojetí zastupuje mj. značka Marp společnosti Pučálka.

Přirozená strava pro psa nebo kočku?

Holistické krmivo má představovat přirozenou stravu anebo se jí alespoň maximálně přibližovat. Přestože se domestikací zvířat proměnil i jejich trávicí trakt a zvykla si tak na stravu podávanou člověkem, o přirozenosti granulí jako takových lze pořád vážně pochybovat.

Granule jako strava pro psa nebo kočku nikdy nebudou zcela přirozené. Zastánci přirozeného stravování tedy spíše než holistické granule upřednostňují vařenou nebo lépe syrovou stravu – BARF. Nad stravou i každou jedinou složkou a surovinou tím získají dokonalý přehled. Na druhé straně je takový způsob stravování náročnější, nejenom z hlediska času, vyžaduje také detailní znalosti chovatele o vyvážené stravě daného zvířete.

Internetové zdroje: 

/1/ Holistická krmiva a jejich zastoupení v krmení psů. ZVĚROKRUH [online]. 2019 [cit. 2019-07-17]. Dostupné z: https://www.zverokruh-shop.cz/informace-a-akce/ve-znameni-dobre-rady/holisticka-krmiva-kocky

/2/ Psy nekrmte náhražkami. S holistickým krmivem dostanou jen to nejlepší.  Hobby iDnes.cz [online]. Praha: Mafra, a.s., 19. listopadu 2015 [cit. 2019-07-17]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/holisticke-krmivo-pro-psy-a-kocky.A151117_093341_hobby-mazlicci_bma

/3/ Rozdělení krmiv pro psy a kočky podle kvality. Krmím kvalitně.cz. [online]. Opava: KRMÍM KVALITNĚ s.r.o., 20. června 2014 [cit. 2019-07-17]. Dostupné z: https://www.krmimkvalitne.cz/rozdeleni-krmiv-pro-psy-a-kocky-podle-kvality/

/4/ Food Allergies in Dogs. Petccoach.cz [online]. PetCoach, Petco Animal Supplies Stores, Inc. [cit. 2019-07-07]. Dostupné z: https://www.petcoach.co/dog/condition/food-allergies/

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Nejsme eshop. 

Hvězdičkujeme...