Noční obloha

Ani únorové noční nebe nebude chudé na vesmírné úkazy. Co nás čeká?

Pozorování noční oblohy stojí za to i v chladných zimních měsících. Zima má také své typické nebeské jevy, které startují již na začátku ledna s meteorickým deštěm Kvadrantidy. Fascinující podívanou připravil i únor, hned první únorový den se k nám přiblíží unikátní kometa.

Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje

18. února 2020 lidé přistáli na Marsu, zatím tedy jen prostřednictvím robota Perseverance, i tak jsou fotografie rudé planety pořízené přímo na jejím povrchu úchvatné. Vědci z NASA se však na Mars vydali nejenom kvůli snímkům, obrazovým a zvukovým záznamům. Chtějí zde odebírat vzorky hornin a přepravit je zpět na Zemi. Také se sem vydali …

Díky NASA se teď můžeme podívat na Mars. Nepřímo, přesto rudá planeta ohromuje Pokračovat ve čtení »

Vesmír a hvězdy v roce 2021: Pozorování noční oblohy a termíny, které sledovat

Rok 2020 přinesl hned několik mimořádných úkazů astronomie, zjara to byla kometa Neowise, na konci roku zase konjunkce Jupiter a Saturn, údajná Betlémská hvězda. Další Betlémská hvězda, ani nová kometa, která by svou září mohla konkurovat kometě Neowise, se s vysokou pravděpodobností v roce 2021 očekávat nedá. Přesto pro nás i na rok 2021 vesmír …

Vesmír a hvězdy v roce 2021: Pozorování noční oblohy a termíny, které sledovat Pokračovat ve čtení »

Říjen 2020 ve znamení Marsu. Podmínky pro pozorování jsou nejpříznivější za posledních 49 let

Již v průběhu léta se Mars stal jedním z nejvýraznějších objektů na obloze v druhé polovině noci. V září již byl viditelný téměř celou noc a ještě lepší výhled přináší říjen. 13. října 2020 se Mars dostává do opozice se Sluncem, to bude viditelný po celou noc. Již 6. října však nastává třetí nejbližší přiblížení …

Říjen 2020 ve znamení Marsu. Podmínky pro pozorování jsou nejpříznivější za posledních 49 let Pokračovat ve čtení »

Rok 2020 a jeho trojitý superúplněk: Nejjasnější úplněk přinese duben

Měsíc kolem Země putuje po eliptické dráze, tedy je jeho vzdálenost od Země v různém období různá. Když je Zemi nejblíže a nastává přitom úplněk, hovoří astronomové o superúplňku. První superúplněk v roce 2020 přišel již 9. března, následuje i v dalších dvou měsících. Ten dubnový by měl být zdaleka nejpůsobivější. Nastává přitom jen pár …

Rok 2020 a jeho trojitý superúplněk: Nejjasnější úplněk přinese duben Pokračovat ve čtení »

Vraní superúplněk aneb indiánské loučení se zimou

Třetí úplněk v roce připadá na začátek března 2020. Nazývá se také vraní nebo červí úplněk, dle indiánské mytologie. Astrologie vraní úplněk 2020 řadí ke znamení Panna. Březnový úplněk bude ještě působivější než jindy a jeho účinky budou ještě silnější. Půjde totiž o tzv. superúplněk, Měsíc bude Zemi tak blízko, jak jen to jde. O …

Vraní superúplněk aneb indiánské loučení se zimou Pokračovat ve čtení »

Vlčí úplněk přináší i polostínové zatmění Měsíce

První úplněk roku 2020 připadá na 10. ledna. Je také prvním úplňkem po zimním slunovratu. Indiáni ho nazývají vlčí úplněk. Dle astrologie jde o úplněk ve znamení Rak. Náš kosmický soused se o lednovém úplňku ocitne ve stínu vrženém Zemí a předvede nám zajímavé nebeské divadlo. Bude to dle České astronomické společnosti vypadat, jako by …

Vlčí úplněk přináší i polostínové zatmění Měsíce Pokračovat ve čtení »

„Mimozemšťané existují,“ uvedla britská astronautka

Helen Sharman, britská astronautka a vystudovaná chemička, se v roce 1991 stala vůbec prvním člověkem z Británie, který se podíval do vesmíru. Na začátku roku 2020, ve svých 56 letech vylíčila své zážitky z vesmíru pro britský list The Guardian, ale odhalila toho o sobě a svých názorech na svět víc. Mj. uvedla, že mimozemšťané …

„Mimozemšťané existují,“ uvedla britská astronautka Pokračovat ve čtení »

Každý úplněk je magický, bílý superměsíc je magický ještě víc

Únor 2019 přináší úplněk, jaký se jen tak nevidí. V úterý 19. února nás při pohledu na noční oblohu ohromí obrovský Měsíc v úplňku, tak obrovský, že se mu říká superměsíc. Měsíc je v této době maximálně blízko, proto se jeví větší a také zářivější než jindy. A protože je ještě stále zima, přezdívá se …

Každý úplněk je magický, bílý superměsíc je magický ještě víc Pokračovat ve čtení »