Vánoční čas a Tomáš Klus: Vánoční píseň zapojuje Městská divadla pražská

„Přišel k nám čas vánoční, náš jediný divák.“ Tak začíná nová vánoční píseň Tomáše Kluse. Zazpívali si v ní i herci Městských divadel pražských, ve videoklipu přímo na jevišti divadla ABC.

Ať chceme, nebo ne, Vánoce 2020 koronavirová pandemie podstatně zasáhla, a tak se ani Tomáš Klus ve své vánoční písni nevyhýbá aktuálnímu Covid-19 tématu. Právě koronavirus se také podepsal na tom, že divadla, hudební kluby a celá živá kultura byla na několik měsíců dostala stopku. I o ní je nový song Vánoční čas, kterému však nechybí ani ona kouzelná vánoční atmosféra, jak se na vánoční písně sluší a patří.

Úvodní foto: Facebook Tomáš Klus

Vánoční čas v divadle

Klip k písni Vánoční čas se odehrává převážně na jevišti divadla ABC. Slavnostně odění herci tam zdobí vánoční stromeček, ovšem bohužel jenom pro prázdné hlediště. A tak herci svým divákům přinášejí alespoň vánoční píseň, jak říká Daniel Přibyl, ředitel Městských divadel pražských.

Píseň Vánoční čas jsme zamýšleli jako dárek pro naše milované diváky, věříme ale, že osloví i všechny ostatní, kterým chybí živá kultura a už se nemůžou dočkat, až usednou v hledišti svého oblíbeného divadla.

Nejenom Tomáš Klus a Kateřina Marie Fialová, také jako Zdeněk Piškula, Martin Donutil, Nina Horáková, Sára Affašová, Aleš Bílík, Martin Donutil, Kryštof Krhovják, Milan Kačmarčík a další herci Městských divadel pražských, kteří se ve videoklipu objevují, oslovují přímo samotného Ježíška: „Lidi naděl do klubů a do divadel.“

Tomáš Klus & Městská divadla pražská - Vánoční čas (oficiální video)

Video: Tomáš Klus, Vánoční čas (YouTube)

O písni Vánoční čas

Píseň vznikla ve studiu hudebního producenta Jiřího Buriana, klip režíroval divadelní a filmový režisér Jakub Šmíd ve spolupráci s výtvarníkem Petrem Vítkem. Odehrává se převážně na jevišti divadla ABC, kde slavnostně odění herci zdobí vánoční strom. Ten ovšem neuvidí diváci, ale jen prázdné hlediště.

Tomáš Klus s pražskou scénou spolupracuje dlouhodobě. Ještě před vypuknutím pandemie ztvárnil roli v muzikálu Elefantazie. Nyní vytvořil a ve studiu hudebního producenta Jiřího Buriana nazpíval píseň Vánoční čas, aby ji přenesl do prázdného divadla ABC. Klip režíroval Jakub Šmíd ve spolupráci s výtvarníkem Petrem Vítkem. Píseň Vánoční čas je online na YouTube. K poslechu je dostupná i na supraphononline.cz, Spotify, iTunes aj.

Klip Vánoční čas měl premiéru 10. prosince 2020, ve stejný termín oznámili radní Hlavního města Prahy oznámili, že divadla, která město zřizuje, zůstanou zavřená až do konce února. K těmto scénám patří právě i Městská divadla pražská, pod která spadají ABC, Rokoko a Komedie.

Kultura na internetu

Rok 2020 změnil mnohé, přestože internet fungoval dávno předtím, do online prostředí se v mnohem větší míře přesunuje i kultura. 

Hudebníci realizují online koncerty a online jsou dostupná také divadelní představení, nejenom na Youtube. V roce 2020 doplnil streamovací služby jako Netflix nebo HBO také český videoportál Dramox, zaměřený na divadelní hry. Za předplatné nenabízí sledování filmů a seriálů, ale divadelní představení, například Dejvického divadla, Klicperova divadla, Divadla J. K. Tyla nebo Husy na provázku.

Internetové zdroje

/1/ Facebooková stránka Tomáš Klux  [online]. Tomáš Klus, 2020 [cit. 2020-12-12]. Dostupné z: https://www.facebook.com/TomasKlus

/2/ Je vánoční čas! Městskádivadlapražská.cz [online]. Praha: Městská divadla pražská, 2020 [cit. 2020-12-12]. Dostupné z: https://www.mestskadivadlaprazska.cz/blog/1373/je-vanocni-cas/

/3/ Klus natočil s herci MDP vánoční hit. Divadelní-noviny.cz [online]. Praha: Divadelní noviny, 2020 [cit. 2020-12-12]. Dostupné z: https://www.divadelni-noviny.cz/klus-natocil-s-herci-mdp-vanocni-hit

/4/ Šťastka, T.: Lidi naděl, do klubů a do divadel, zpívá Tomáš Klus v nové vánoční písni. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 11. prosince 2020 [cit. 2020-12-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/kultura/divadlo/vanocni-cas-tomas-klus-anna-marie-ticha-mestska-divadla-prazska.A201211_093458_divadlo_ts

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vánoční čas a Tomáš Klus: Vánoční píseň zapojuje Městská divadla pražská

Ať chceme, nebo ne, Vánoce 2020 koronavirová pandemie podstatně zasáhla, a tak se ani vánoční píseň, kterou nazpíval Tomáš Klus ve spolupráci s herci Městských divadel pražských, nevyhýbá aktuálnímu Covid-19 tématu. Novému songu Vánoční čas však nechybí ani ona kouzelná vánoční atmosféra, jak se na vánoční písně sluší a patří.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *